25 marca to data upamiętniająca wybuch Powstania Narodowego z 1821 roku, które z czasem doprowadziło do wyzwolenia Grecji z rąk tureckich okupantów. Tego dnia ma miejsce Święto Niepodległości Grecji.

Do Aten wybraliśmy się pod koniec marca 2019 roku. Gdy dowiedzieliśmy się, że w tym czasie będą odbywać się obchody jednego z największych greckich świąt, postanowiliśmy zobaczyć, jak wygląda pochód, organizowany w Święto Niepodległości Grecji.

Cofnijmy się prawie 200 lat wstecz

Ale zanim opowiem Wam o obchodach, cofnijmy się prawie dwieście lat wstecz…

Jest 25 marca 1821. Znajdujemy się w pobliżu Kalavrity na Peloponezie, w klasztorze Agia Lavra. W oknie powiewa grecka flaga, pobłogosławiona przez biskupa. To symbol, który stał się punktem zapalnym do rozpoczęcia Powstania Narodowego, przeciw władzy Imperium Osmańskiego. Z ust Greków, dumnie rozbrzmiewa hasło: „Eleuthería é Thánatos” (wolność albo śmierć). Był to tylko początek prawie dziewięcioletniej rewolucji, z której ostatecznie Grecy wyszli zwycięsko. Odzyskali niepodległość po niemal 400 latach tureckiej niewoli.

Data 25 marca, pokrywa się z Świętem Zwiastowania NMP, które jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych w Grecji.

Obchody Święta Niepodległości

Jeśli będziecie w Atenach 25 marca, koniecznie wybierzcie się na obchody Święta Niepodległości. W stolicy organizowana jest wielka parada wojskowa z udziałem czołgów, samochodów wojskowych, samolotów i helikopterów. Pojazdy ustawiają się wzdłuż głównej drogi, prowadzącej do Placu Syntagma. O godzinie 11-stej słychać hałas, widać unoszący się dym, czuć, jak trzęsie się ziemia. Pokazowa flota rusza przed siebie. Co jakiś czas, widać przelatujące nad tłumem samoloty i helikoptery. Dzieci i dorośli odwracają głowę i podążają za nimi wzrokiem. Następnie, odbywają się parady – ewzoni, strażaków, policjantów i orkiestry.

Święto Niepodległości Grecji hucznie obchodzone jest przez mieszkańców Hellady. Greckie rodziny gromadzą się wzdłuż głównej drogi i na placu Syntagma, przed Parlamentem. W rękach trzymają biało-niebieskie flagi. Warto wiedzieć, że dziewięć biało-niebieskich pasów jest symbolem dziewięciu sylab z motta powstańczego („Eleuthería é Thánatos”) Także turyści uczestniczą w tym wydarzeniu. Szkoda byłoby nie zobaczyć parady, będąc w tym terminie w Atenach.

Mam nadzieję, że relacja Wam się podobała i zachęciła do uczestnictwa w tego typu obchodach.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.