W miejscu, gdzie rzeka łączy się z morzem, pośród skał i wzgórz, w miejscowości Preveli, kryje się plaża o tej samej nazwie. Jest ona mniej popularna niż np. Balos czy Elafonisi, pomimo tego, że sprawia wrażenie równie pięknej, choć innej. Z czego to wynika? Południowa lokalizacja, trudne dojście, zbyt niewielki pierwiastek „rajskości”, a może po prostu…brzydki piasek?

Na Krecie, plaże są jedną z bardziej popularnych atrakcji. Nic w tym dziwnego, bo wakacje kojarzą się przede wszystkim z odpoczynkiem, opalaniem i relaksem, a piaszczyste tereny, umiejscowione nad samym morzem, zdecydowanie temu sprzyjają. Nie zawsze jednak, jedziemy na plażę dlatego, żeby znaleźć na niej drobnoziarnisty, jaśniutki piasek oraz całą masę parasoli, rodem z Bora Bora. Czasem, przyświęcają nam inne cele. Gdy dowiedziałam się o plaży Preveli, z jakiegoś internetowego przewodnika, wiedziałam, że muszę zobaczyć ją na własne oczy. Zachęciły mnie do tego liczne zdjęcia, które pokazywały jak różne jest południe, od cywilizowanej północy. Skały, przepaście, urwiska, a pośród nich plaża z rzeką i lasem palmowym – czy można sobie wyobrazić bardziej malowniczy widok? W sieci krążą o tej plaży skrajne opinie. Brzydki piasek, mała plaża, brak parasoli i trudne dojście – to tylko niektóre „wady”, o których czytałam na różnych forach i stronach internetowych. Postanowiłam sprawdzić to na własnej skórze, tym bardziej, że takie miejsca budzą we mnie, pozytywne emocje. Nie zastanawialiśmy się długo, nim zapadła decyzja – jedziemy do Preveli!

Preveli

Informacje ogólne

Plaża Preveli położona jest w południowej części Krety. Charakterystyczna dla niej jest rzeka Megapotamos, która w tym miejscu wpada do Morza Libijskiego. Wzdłuż niej biegnie las palmowy, który ciągnie się przez kilkaset metrów. W 2010 roku został on zniszczony przez pożar. Zaledwie kilka lat później, nie było już śladu po tej katastrofie. Las palmowy bowiem samoistnie się odbudował, dzięki czemu przyciąga co roku tysiące turystów. Plaża Preveli jest położona na końcu głębokiego wąwozu, dlatego dojście do niej jest utrudnione (prowadzi na nią kilkaset kamiennych schodów, więc konieczne jest zabranie wygodnych butów). Dzięki temu jednak, widoki, które się tam rozpościerają, zapierają dech w piersiach. Na samej plaży warunki są polowe. Nie ma możliwości wypożyczenia parasoli i leżaków, a jedyna tawerna, która się tam znajduje, jest dość droga i posiada niezbyt higieniczne toalety. Czego jednak się nie robi dla pięknych widoków i malowniczych krajobrazów. Poplażować można gdzie indziej.

Preveli

Jak się przygotować?

Warto zabrać wygodne buty, bo droga na plażę nie należy do najłatwiejszych, ale z drugiej strony – bez przesady. Nie ma tam nie wiadomo jak stromego zbocza i każda sprawna osoba, bez większego problemu dostanie się na plażę. A poza tym, już sama droga jest sporą atrakcją i w ten sposób należy ją traktować 😉 Warto pamiętać też o wodzie i kanapkach, bo miejscowa tawerna jest dość droga i kiepsko wyposażona. Do tego trzeba wziąć ze sobą ręcznik plażowy oraz buty do wody. Przyda się także aparat lub smartfon, który pomoże uwiecznić piękne widoki.

Preveli

Jak dojechać do Preveli?

Na plażę Preveli można dojechać na kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym jest podróż samochodem (niedaleko plaży znajduje się parking). Koszt wypożyczenia auta na jeden dzień, oscyluje w granicach 50 euro. Droga prowadzi przez dziewicze tereny, góry, składy i urwiska. Dlatego już sama podróż to ogromne przeżycie. Na plażę Preveli dojeżdża też autobus KTEL np. z Retimno (TUTAJ możecie wyszukać połączenie). Na plażę Preveli można też wybrać się z lokalnego biura podróży, które w większych miastach, można spotkać na każdym kroku.

Preveli

Jak spędzić czas na Preveli?

Przede wszystkim na podziwianiu widoków i spacerowaniu lasem palmowym, wzdłuż rzeki. Nie należy zrażać się upałami, bo liście w większości osłaniają ścieżki, dzięki czemu wędrówka jest naprawdę przyjemna. Czasem trzeba nawet się schylić, by przedostać się przez palmowy tunel. Warto wspiąć się też na okoliczne skały, skąd rozpościerają się piękne krajobrazy. Oczywiście, można też plażować i kąpać się w morzu, ale jeśli jest to jedyna aktywność, którą zamierzacie wykazać, warto wybrać inne miejsce. Na Krecie bowiem znajduje się dużo innych plaż, które bardziej sprzyjają opalaniu i mają ładniejszy piasek.

Preveli

Czy warto pojechać na Preveli?

Tak, jeśli szukasz miejsca, w którym możesz pospacerować w pięknych okolicznościach przyrody. Widok ze skał jest tam nieziemski, jeden z lepszych, jakie widziałam w życiu. Negatywne opinie, które można znaleźć w sieci, biorą się przede wszystkich ze spartańskich warunków, trudnego dojścia i brzydkiego piasku, czyli kwestii, których nie jest w stanie zaakceptować „prawdziwy plażowicz”. Należy na to popatrzeć też z drugiej strony. Dzięki wymienionym przed chwilą kwestiom, miejsce to nie jest tak bardzo zatłoczone jak np. Elafonisi, a z okolicznych szlaków, praktycznie nikt nie korzysta (oczywiście poza drogą, która prowadzi na plażę). Zamiast plaży zawalonej parasolami, mamy przyrodę w czystej postaci, kozice fikające po skałach oraz przecudowne dziewicze tereny.

Preveli
Preveli
Preveli
Preveli
Preveli
Preveli

A to dojście na plażę Preveli z „przystanku autobusowego”. Taaa… Raczej powinnam napisać – z małego sklepiku, przy którym umownie, zatrzymuje się autobus.

Preveli
Preveli

Krajobraz na południu wyspy, w okolicach Preveli, jest całkiem inny niż na cywilizowanej północy. Naprawdę polecam odwiedzić te rejony, by zobaczyć jak wygląda prawdziwa Kreta. To nie turystyczne kurorty, luksusowe tawerny, a skały, piękne krajobrazy, wyschnięte krzewy i turkusowa woda.

Preveli

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.