Rozległa piaszczysta plaża, turkusowa woda i urokliwe krajobrazy to Falasarna w całej okazałości. Leży w sąsiedztwie gajów oliwnych, sadów i wielkich szklarni, co świadczy o tym, że ten rejon Krety jest jednym z najlepszych do uprawy warzyw i owoców. Ale to jednak krystalicznie czysta woda i możliwość odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, sprawiają, że codziennie na Falasarnę przyjeżdżają tłumy turystów.

Kreta słynie z pięknych plaż, które są największą atrakcją wyspy. Odpoczynek, relaks i korzystanie z kąpieli to nieodłączny element greckich wakacji. Falasarnę odwiedziliśmy ostatniego dnia naszego pobytu na Krecie. Wymeldowaliśmy się z hotelu, walizki zostawiliśmy na dworcu autobusowym (w przechowalni bagażu), wsiedliśmy do autobusu, który zabrał nas na parking przy plaży Falasarna.


Informacje ogólne

Położenie

Falasarna to mała kreteńska wioska, ukryta między górami. To także rozległa plaża (bardzo długa i szeroka), położona w północno-zachodniej części Krety. Oddalona jest około 50 kilometrów od Chani. Wyróżnia się wielkością, przez co chętnie odwiedzają ją tłumy turystów.

Piaszczysty i kamienny teren

Znaczna część plaży jest piaszczysta (podobnie jak dno morza), jedynie północne i południowe tereny są bardziej kamieniste. I to właśnie zdjęcia kamienistych terenów będą przeważać w tym artykule, bo to takie tereny lubię fotografować najbardziej (pamiętajcie jednak, że Falasarna to w dużej mierze szeroka, piaszczysta plaża). W obrębie plaży Falasarna znajduje się plaża nudystów.


Jak się przygotować do wyjazdu na Falasarnę?

Falasarna to miejsce idealne do wypoczynku i plażowania. Warto zabrać ze sobą olejek do opalania, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Niezbędny będzie także strój kąpielowy i klapki, czyli podstawowy zestaw plażowicza 😉 Nie można zapomnieć o czymś do picia, choć różnego rodzaju napoje można kupić w miejscowych lokalach. Polecam zabrać ze sobą telefon lub aparat, bo jestem pewna, że zechcecie uwiecznić tamtejsze widoki.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jak dojechać na Falasarnę?

Na plażę Falasarna można dojechać na kilka sposobów. 

Samochodem

Najprostszym i najszybszym jest podróż samochodem (niedaleko plaży znajduje się duży, bezpłatny parking). Koszt wypożyczenia auta na jeden dzień, oscyluje w granicach 50 euro.

Autobus

Na plażę Falasarna dojeżdża też autobus KTEL np. z Chani i Kisamoss (TUTAJ możecie wyszukać połączenie).

Wycieczka zorganizowana

Można wybrać się też tam z lokalnego biura podróży, które w większych miastach, można spotkać na każdym kroku. Wycieczka na Falasarnę jest często łączona z wizytą na Elafonisi.


Wypożyczenie leżaka

Warto wypożyczyć parasol z liści palmowych i leżaki, aby schronić się przed słońcem (a czasem też przed wiatrem, bo bywają dni, w których nie oszczędza plażowiczów). Całodniowy koszt wynajęcia takiego zestawu to 10 euro – stan na 2019 rok.


Jak spędzić czas na plaży?

Przede wszystkim na plażowaniu i korzystaniu z krystalicznie czystej, turkusowej wody. Jej temperatura w czerwcu, wynosiła ponad 20 stopni, więc chętnych nie brakowało.  Dodatkowo, przy plaży znajdują dwa lokale, z lodami, drinkami, rybami, klasycznymi przysmakami kuchni greckiej oraz fast foodami. Ceny w nich są naprawdę przystępne i nieznacznie różnią się od tych w tawernach. Jedzenie i picie można zamówić, nie ruszając się z miejsca. Zostaną one dostarczone przez kelnera, poruszającego się na kładzie!

Po prawej stronie plaży znajduje się strome zbocze, na którym znajduje się kilka hotelików oraz tawern.


Czy warto pojechać?

Tak, jeśli chcecie odpocząć na pięknej i czystej plaży, wykąpać się w morzu, poczytać książkę i zapomnieć o troskach. Falasarna to miejsce idealne do plażowania i relaksu. Jeśli nie lubicie tłumów i wolicie bardziej ustronne tereny, nic straconego. Plaża jest na tyle duża, że na pewno znajdziecie tam miejsce dla siebie. Dodatkowo, warto wybrać się na spacer wzdłuż morza, wśród wydm i skał. Zapewniam Was, że nie pożałujecie 🙂

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zobaczcie także inne plaże na Krecie!

Rajska plaża w Europie – czy warto pojechać na Elafonisi?

Brzydki piasek kontra piękne widoki, czyli jedziemy do Preveli

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.