Wybrzeże Algarve to region położony na południu Portugalii, gdzie słońce świeci przez większą część roku, a błękitne wody Atlantyku zlewają się z piaszczystymi plażami i skalistymi klifami. Pod względem plaż żaden region w tej części Europy nie może konkurować z Algarve.

Jednak nie tylko wspaniałe plaże chcemy Wam dziś pokazać. W tym artykule odkryjemy też piękno skalistych klifów, tajemniczych jaskiń i urokliwych miasteczek. Zawędrujemy także na najbardziej na południe wysunięty skrawek naszego kontynentu, który aż do XIV w. był dla Europejczyków końcem świata.

Tekst alternatywny

Zapraszamy na portugalskie Wybrzeże Algarve!

Zobacz film o Wybrzeżu Algarve

Jak dostać się na Wybrzeże Algarve?

Są różne sposoby, aby dostać się na Wybrzeże Algarve, w zależności od miejsca, z którego wyjeżdżamy. Można zorganizować objazdówkę po Portugalii, w czasie której zobaczymy np. Lizbonę, Porto i właśnie Wybrzeże Algarve. Warto rozważyć np. lot do Porto, później pojechać do Lizbony i na koniec na Wybrzeże Algarve.

Lot do Faro

Wielu międzynarodowych przewoźników oferuje połączenia na lotnisko w Faro, które znajduje się na Wybrzeżu Algarve. Na lotnisku można wypożyczyć samochód lub skorzystać z transportu publicznego, aby dostać się do wybranej miejscowości.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Autobusy lub pociągi

Autobusy kursują z różnych miejsc w Portugalii do Faro lub innych miejscowości na Wybrzeżu Algarve. Można skorzystać z usług np. Flixbusa lub portugalskich przewoźników. Pociągiem można szybko i wygodnie dojechać z Lizbony lub Porto do stacji kolejowej w Faro.

Samochód

Jeśli jesteś z Portugalii lub podróżujesz samochodem z innego kraju, możesz dotrzeć na Wybrzeże Algarve drogą E1 lub A22. Zwykle jest to najszybszy sposób na dotarcie na miejsce i pozwala na swobodne przemieszczanie się po regionie.

Jak poruszać się po Wybrzeżu Algarve?

Wybrzeże Algarve oferuje wiele opcji transportu, które umożliwiają zwiedzanie i poruszanie się po regionie.

Tekst alternatywny

Samochód

Wypożyczenie samochodu jest popularnym sposobem poruszania się po Wybrzeżu Algarve, ponieważ daje dużą swobodę i pozwala na zwiedzanie w tempie, które nam odpowiada. Dostępne są liczne wypożyczalnie samochodów w większych miastach i na lotniskach.

Autobus

Autobusy są popularnym środkiem transportu publicznego na Wybrzeżu Algarve i łączą większość miast i miejscowości w regionie. Bilety można kupić w kiosku lub u kierowcy. Autobusy dojeżdżają w większość popularnych miejsc na Wybrzeżu.

Pociąg

Pociągi to kolejna opcja transportu publicznego na Wybrzeżu Algarve, łącząca główne miasta regionu. Bilety można kupić na stacjach kolejowych lub w automatach biletowych.

Taksówki

Taksówki są dostępne w większości miejscowości na Wybrzeżu Algarve. Są stosunkowo drogie, ale zapewniają komfort i szybkie poruszanie się po regionie. Jeśli nie chcecie wypożyczać samochodu, możecie poruszanie się autobusami i taksówkami, dzięki czemu dojedziecie we wszystkie zakątki tego regionu.

Tekst alternatywny

Rozwiąż quiz na temat Portugalii !

7

PORTUGALIA WIEDZA OGÓLNA

1 / 20

Który kolor dominuje na fladze Portugalii?

2 / 20

Jaka miasto jest stolicą Portugalii?

3 / 20

Jak nazywa się portugalska muzyka, która wywodzi się z Lizbony i jest związana z melancholijnymi pieśniami?

4 / 20

Jaki jest oficjalny język w Portugalii?

5 / 20

Który z poniższych portugalskich piłkarzy jest uważany za jednego z najlepszych zawodników na świecie?

6 / 20

W którym roku Portugalia zdobyła Mistrzostwo Europy w piłce nożnej?

7 / 20

Które z poniższych państw graniczy z Portugalią?

8 / 20

Co oznacza portugalskie słowo "obrigado"?

9 / 20

W którym mieście znajduje się słynny Most "25 kwietnia"?

10 / 20

Jaka jest najdłuższa rzeka płynąca przez Portugalię?

11 / 20

Która z poniższych wysp należy do portugalskiego archipelagu Azorów?

12 / 20

Jak nazywa się słynna portugalska słodycz w kształcie babeczki z kremem?

13 / 20

Jaki jest najwyższy szczyt w Portugalii?

14 / 20

Jaki jest najbardziej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy, który znajduje się w Portugalii?

15 / 20

 Która z poniższych wysp należy do archipelagu Madera?

16 / 20

Które z poniższych miast w Portugalii jest znane z unikalnych, kolorowych ceramicznych płytek azulejos?

17 / 20

Który z poniższych słynnych odkrywców był Portugalczykiem?

18 / 20

Jaki jest przydomek Lizbony?

19 / 20

Jaki ocean otacza kontynentalną część Portugalii?

20 / 20

Jakie miasto jest stolicą wyspy Madera?

Twój wynik :

0%

Wybrzeże Algarve – miasteczko Lagos

Lagos to urokliwe miasteczko zachodniego Algarve, które ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Klimatyczne i wąskie uliczki, przepiękne plaże i punkty widokowe, imponujące klify, a to wszystko w towarzystwie bezkresnego oceanu.

Tekst alternatywny

Lagos kiedyś i dziś

Lagos ma długą i bogatą historię, bo było to ważne miasto portowe w czasach rzymskich i za panowania Maurów. Było kiedyś stolicą regionu Algrave. W 1755 roku w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami miasto zostało zniszczone i utraciło status stolicy tego regionu.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Obecnie, Lagos to typowe miasto turystyczne, w którym można znaleźć wiele knajpek i sklepów z pamiątkami, co w sezonie przyciąga wielu wczasowiczów.

Atrakcje Lagos

Spacerując po uliczkach Lagos, natkniemy się na dwa kościoły. Pierwszym z nich jest kościół Najświętszej Marii Panny, który stoi przy sporym placu Henryka Żeglarza. Warto również zobaczyć kościół św. Antoniego, który został odbudowany po wspomnianym wcześniej trzęsieniu ziemi.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jednym z najstarszych zabytków miasta są ocalałe po licznych wojnach i trzęsieniu ziemi okazałe mury miejskie, które pochodzą z okresu panowania Maurów.

Tekst alternatywny

Poza murami miejskim znajduje się Fort Ponta da Bandeira. Został zbudowany w XVII wieku jako jeden z głównych elementów systemu fortyfikacji morskich, służących do obrony miasta. Fort udostępniony jest do zwiedzania.

Tekst alternatywny

Lagos to przede wszystkim wspaniała natura, malownicze zatoczki, klify i przepiękne plaże i to głównie dla nich się tutaj przyjeżdża.

Plaża w Lagos – Praia dos Estudantes

Niedaleko centrum Lagos znajduje się Praia dos Estudantes, czyli Plaża Studentów z dawnym rzymskim mostem łączącym dwa sąsiednie klify. Plaża ta znajduje się dość blisko centrum Lagos, więc warto tutaj podejść.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ponta da Piedade, czyli Przylądek Miłosierdzia 

W Lagos nie można przegapić szlaków spacerowych. Przygotowano tutaj drewnianą ścieżkę biegnącą po szczycie klifu z Praia de Dona Ana do Ponta da Piedade. Zobaczcie jak tu pięknie!

Tekst alternatywny

Po drodze do Ponta da Piedade, trafimy na kilka punktów widokowych i przepięknie położoną Praia do Camilo. Na tę piaszczystą plażę można zejść po drewnianych schodach.

Tekst alternatywny

Otaczają ją niesamowite formacje skalne oraz oczywiście bezkresny ocean. Plaża nie jest duża, ale nie trzeba martwić się o miejsce do wypoczynku, bo tunelem w klifie można przejść na sąsiednią Praia da Boneca.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Po powrocie na drewnianą ścieżkę zmierzamy w kierunku Ponta da Piedade, czyli Przylądku Miłosierdzia. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Algarve. Ponta da Piedade składa się z kilku wysokich klifów i formacji skalnych, które wyrastają z turkusowej wody Oceanu Atlantyckiego. Nadmorskie klify osiągają do 20 metrów wysokości.

Tekst alternatywny

Gdy warunki na to pozwalają, organizowane są tu rejsy łodzią i kajakami, którymi można popływać pomiędzy skałami.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Twierdza Sagres

Twierdza Sagres to imponująca warownia położona na przylądku Sagres, na południowym zachodzie Portugalii.

Za sprawą Henryka Żeglarza w XV wieku powstała tu szkoła kartografii i astronomii, która jest uznawana za pierwszą akademię morską świata.

Tekst alternatywny

Twierdza Sagres była ważnym punktem strategicznym w czasach odkryć geograficznych, kiedy Portugalczycy poszukiwali nowych szlaków handlowych. Miała chronić portugalskie ziemie przed atakami piratów i wrogów.

Twierdza ta była wielokrotnie atakowana i niszczona. W XX wieku poddana została przebudowie. Dzisiaj Twierdza Sagres jest otwarta dla turystów i oferuje piękne widoki na przylądek, ocean i pobliskie plaże.

Cabo de Sao Vincente, czyli Przylądek św. Wincentego

6 km od miejscowości Sagres leży Przylądek Świętego Wincentego. To najdalej wysunięta na południowy-zachód część kontynentalnej Europy.

W starożytności przylądek ten uważany był za kraniec świata i miejsce, które nocą odwiedzają bogowie. Na wysokim ponad 60-metrowym klifie znajduje się latarnia morska – jedyna budowla na przylądku.

Tekst alternatywny

Dzisiaj Przylądek św. Wincentego jest popularnym miejscem turystycznym, z którego roztaczają się imponujące widoki. Można tu zobaczyć skaliste wybrzeże, a także pospacerować po ścieżkach wzdłuż klifów i podziwiać bezkresny ocean. W okolicy przylądka znajduje się wiele małych plaż, które są popularne wśród surferów i windsurferów.

Carvoeiro na Wybrzeżu Algarve

Carvoeiro było kiedyś niewielką wioską rybacką, a dziś to jedno z bardziej popularnych miejsc wypoczynkowych. Pomimo tego, że jest tu dość turystycznie, miasteczko wciąż zachowało sporo uroku. Wioska ta jest znana z przepięknych widoków, zatoczek i malowniczych plaż, co przyciąga turystów z całego świata.

Tekst alternatywny

Znajdziemy tutaj kolorowe budynki usytuowane na wysokich klifach, pięknie położoną Praia do Carvoeiro, a także poprowadzoną wzdłuż oceanu drewnianą ścieżkę Carvoeiro Boardwalk, która pozwala podziwiać fantazyjne formacje skalne Algar Seco i wody Oceanu Atlantyckiego.

Tekst alternatywny

Algar Seco

Wybrzeża Algarve nie da się pomylić z żadnym innym nadmorskim rejonem. Imponujące klify i jaskinie ukształtowała woda uderzająca o skały wapienne przez tysiące lat. To właśnie natura sprawiła, że ten region Portugalii wygląda dziś tak imponująco.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na Wybrzeżu Algarve jest Algar Seco. Skały, które możemy tu zobaczyć, tworzą niesamowite formacje, tunele, jaskinie i baseny. Mają ciekawe kształty i różne odcienie, co czyni to miejsce bardzo fotogenicznym.

Tekst alternatywny

Wśród skał znajdują się schody prowadzące do podziemnej jaskini, gdzie można zobaczyć podwójne okno skalne z widokiem na ocean.

Szlak Siedmiu Wiszących Dolin na Wybrzeżu Algarve

Seven Hanging Valleys Trail, czyli Szlak Siedmiu Wiszących Dolin rozpoczyna się w Praia do Vale de Centeanes, niedaleko Algar Seco i biegnie wzdłuż klifu przez takie atrakcje jak Jaskinia Benagil, czy Praia do Carvalho, aż do słynnej Praia da Marinha.

Tekst alternatywny

Szlak ten można też przejść, idąc w przeciwnym kierunku. Trasa ma około 6 kilometrów w jedną stronę, ale trzeba po drodze pokonać kilka przewyższeń, więc idzie się dość wolno, również ze względu na przepiękne widoki, które rozpościerają się po drodze.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Można tu zobaczyć imponujące jaskinie, olbrzymie otwory skalne, niesamowite klify i rozbijające się o skały fale oceaniczne. To jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widzieliśmy w Portugalii, więc jeśli wybieracie się na Wybrzeże Algarve, koniecznie zaplanujcie trekking właśnie tym szlakiem!

Jaskinia Benagil

Wybrzeże Algarve to również Jaskinia Benagil, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego regionu. W środku jaskini znajduje się mała plaża, a to, co ją wyróżnia to otwór, przez który do jej wnętrza wpada słońce, oświetlając złoty piasek i turkusową wodę.

Tekst alternatywny

Otwór ten powstał w wyniku zapadnięcia się fragmentu sufitu, co sprawiło, że miejsce to stało się popularną atrakcją turystyczną. Jaskinia Benagil jest wspaniałym przykładem na to, jak niesamowite cuda potrafi stworzyć natura.

Tekst alternatywny

Do jaskini Benagil można dotrzeć jedynie od strony oceanu. Najlepiej skorzystać z regularnie organizowanych rejsów, podczas których można zobaczyć jeszcze kilka innych grot.

Pod nazwą „Benagil” kryje się jednak nie tylko jaskinia. Oprócz niej warto też zajrzeć na Praia de Benagil, czyli plażę, która otoczona jest ze wszystkich stron przez wysokie, charakterystyczne klify.

Tekst alternatywny

Praia da Marinha – najpopularniejsza plaża na Wybrzeżu Algarve

Jedną z najbardziej popularnych plaż w Algarve jest otoczona formacjami skalnymi, grotami i jaskiniami, niewielka Praia da Marinha. Znajduje się na wschód od miasta Carvoeiro i uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych plaż w Europie.

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia KLIK

Zdjęcia z tego miejsca bardzo często pojawiają się na pocztówkach i folderach reklamowych Algarve. Morze w tym miejscu jest spokojne, wolne od wysokich fal, co przyciąga wiele osób.

Najbardziej charakterystycznym elementem plaży Praia da Marinha są imponujące klify, które otaczają ją z obu stron. Z klifów roztaczają się piękne widoki na okoliczne wybrzeża i ocean. Warto przejść się górą klifu, z którego można podziwiać plażę w całej okazałości.

Praia da Falesia

Wśród najpiękniejszych plaż Wybrzeża Algarve jest Praia da Falesia, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż w południowej Portugalii. Znajduje się na wschód od miasta Albufeira i ciągnie się na długości około 6 kilometrów.

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia KLIK

Plaża Praia da Falesia wyróżnia się na tle innych plaż w regionie Algarve ze względu na rudo-pomarańczowe klify, które ją otaczają. Czysta woda oceanu i biały piasek przyciągają tu wielu turystów.

Tekst alternatywny

Plaża ta jest szeroka i bardzo rozległa, a najbardziej spektakularny odcinek (z najwyższymi klifami) znajduje się od strony zachodniej. Praia da Falesia to idealne miejsce na kilkukilometrowy spacer, szczególnie przy zachodzie słońca.

Faro, czyli stolica Wybrzeża Algarve

Faro to stolica Wybrzeża Algarve i to tutaj znajduje się lotnisko dlatego, jeśli będziecie zwiedzać ten region bardzo możliwe, że traficie właśnie do Faro. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić chociaż kilka godzin. A co tutaj zobaczyć? Zaraz Wam pokażemy.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zdecydowanie najciekawszym zabytkiem Faro jest barokowy kościół Igreja do Carmo. Świątynia najbardziej znana jest z niewielkiej Kaplicy Kości, wyłożonej czaszkami i kośćmi ponad 1200 mnichów. 

Tekst alternatywny

Kolejne interesujące budynki znajdują się w starej, częściowo otoczonej murami dzielnicy i dostępnej przez bramę miejską Arco da Vila, która pochodzi z początków XIX wieku.

Tekst alternatywny

W tej części Faro stoi m.in. XIII wieczna Katedra Se, którą można zwiedzać.

Tekst alternatywny

Będąc w Faro, warto udać się także na marinę, czyli malowniczą przystań z często fotografowanym znakiem „Faro”. Można tu odpocząć w jednej z knajpek lub pospacerować brzegiem oceanu.

Tekst alternatywny

Dalej znajduje się pochylnia do wodowania łodzi, czyli Pier de Faro. To miejsce z rozległymi rozlewiskami, w którym można zaznać trochę spokoju.

Tekst alternatywny

Faro to także laguna Ria Formosa, czyli rezerwat przyrody o powierzchni ponad 17 000 hektarów, który jest przystankiem dla wielu różnych ptaków, podczas wiosennych i jesiennych okresów migracji.

Ria Formosa składa się z kilku różnych obszarów, które łączą ze sobą wąskie kanały i ruchome mierzeje. Obszary te są połączone siecią ścieżek spacerowych, które są idealne dla miłośników natury.


Mamy nadzieję, że w tym artykule udało nam się pokazać piękno portugalskiego Wybrzeża Algarve. Życzymy udanego pobytu w tym przepięknym miejscu!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.