Miasto słynące z pierników, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, leży nad Wisłą” – właśnie takie wyobrażenie mieliśmy o Toruniu, gdy zamiast na wschód Polski, ruszyliśmy eksplorować północną jej część. Jakież było nasze zdziwienie, gdy zobaczyliśmy miasto pełne ceglanych zabytków, ciekawych muzeów i architektonicznych detali. Gdybyśmy wiedzieli, że zwiedzanie Torunia będzie tak przyjemne i fascynujące, a miasto tak piękne i estetyczne, na pewno odwiedzilibyśmy je wcześniej.

Liczę na to, że gdy przeczytacie ten artykuł, nie będziecie odkładać podróży do Torunia tak długo, jak my. Odwiedźcie Toruń, bo warto, mówię Wam! Zresztą, zaraz sami się przekonacie 😉

Informacje ogólne

Toruń położony jest 12 km od autostrady A1. Jego prawobrzeżna część znajduje się na Pomorzu, zaś lewobrzeżna – na Kujawach. Leży w województwie kujawsko – pomorskim. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce uzyskało prawa miejskie. Toruńska starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Torunia

Toruń jest pełen imponujących zabytków i ciekawych muzeów, które warto odwiedzić. Jestem pewna, że każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie. Polecam także zawitać na punkty widokowe, z których rozpościerają się przepiękne panoramy.

Ciekawe muzea

Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od odwiedzenia jednego z tematycznych muzeów w Toruniu. Większość z nich kręci się wokół piernika, Mikołaja Kopernika i oczywiście historii Torunia, ale można też odwiedzić Muzeum Podróżników, Legend Toruńskich, Sztuki Współczesnej, a nawet Niewidzialny Dom.

Żywe Muzeum Piernika

To świetnie przemyślane i zorganizowane muzeum w centrum Torunia. Jest doskonałą atrakcją dla młodszych i starszych turystów.

W muzeum poznacie tajny przepis na toruńskie pierniki. Stworzycie własnego piernika w tradycyjny sposób. Cały pokaz poprowadzony jest w humorystyczny i ciekawy sposób.

Przeniesiecie się też do czasów bardziej współczesnych i zobaczycie maszyny do wyrobu piernikowego ciasta. Na koniec, organizowane są dodatkowo płatne warsztaty z lukrowania pierników.

Bilet kosztuje 24 zł (normalny) lub 19 zł (ulgowy). Cały pokaz trwa około 75 minut. Zwiedzanie rozpoczyna się o pełnej godzinie. Bilety najlepiej kupić przez Internet z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Muzeum Podróżników

Czy wiedzieliście, że Tony Halik urodził się w Toruniu?

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika to nie lada gratka dla osób, które interesują się podróżami. Powstało ono dzięki jego żonie Elżbiecie Dzikowskiej, która podarowała mieszkańcom Torunia ponad 800 eksponatów – pamiątek z różnych stron świata.

Początkowo, muzeum znajdowało się w jednej kamienicy, ale Elżbieta Dzikowska co roku wspierała je nowymi eksponatami, dlatego na muzeum zaadoptowano także sąsiedni budynek. Wystawy, które się w nim znajdują, poświęcone są przede wszystkim życiu i obyczajom mieszkańców wiosek w odległych krajach. Jedna z nich związana jest np. z plemionami Ameryki Południowej i podróży Halika na ten kontynent jako reportera NBC. Na innych wystawach można zobaczyć pamiątki z wypraw do Meksyku, Gwatemalii, Nowej Gwinei, Indii czy Chin.

Bilet normalny na wystawę kosztuje 14 zł, ulgowy 11 zł. We środy można zwiedzać muzeum za darmo.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dom Mikołaja Kopernika

W Toruniu znajduje się Dom Mikołaja Kopernika, który udostępniony jest zwiedzającym. Dwie zabytkowe kamienice, które kiedyś należały do jego rodziny, przekształcono w muzeum. Można w nim zobaczyć wystawy prezentujące życie Kopernika, jego dokonania oraz codzienne życie mieszkańców średniowiecznej kamienicy.

Muzeum to łączy multimedialne technologie z historią średniowiecznego domu. Niestety, z powodu pandemii, interaktywne ekrany są wyłączone (dlatego też warto pobrać dedykowaną aplikację na telefon, z której dowiecie się więcej na temat dokonań Kopernika i życia w jego czasach). Z opinii o tym miejscu można wywnioskować, że muzeum przez to wiele traci, ale mamy sytuację, jaką mamy i trzeba się do niej dostosować. Myślę, że pomimo tego, Dom Kopernika to obowiązkowy punkt na mapie Torunia 🙂

Wstęp na sale ekspozycyjne kosztuje 17 zł (bilet normalny) lub 13 zł (bilet ulgowy). Warto wiedzieć, że we środy muzeum można zwiedzać bezpłatnie (w sierpniu na wejście czekaliśmy około 15 minut). Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować około 1,5-2 h, jeśli chcecie wszystko dokładnie zobaczyć. Ponadto, można także wziąć udział w 20-minutowym seansie 4D na temat dokonań Kopernika oraz wszechświata. Koszt biletu wynosi 17 zł (normalny) lub 13 zł (ulgowy).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Inne muzea

W Toruniu znajduje się także muzea:

 • Toruńskie Muzeum Piernika (nie mylcie z muzeum, o którym pisałam przed chwilą, bo w Toruniu znajdują się dwa piernikowe muzea);
 • Muzeum Okręgowe;
 • Dom Legend Toruńskich;
 • Niewidzialny Dom (chcecie przekonać się, jak „widzą” niewidomi?);
 • Muzeum Historii Torunia;
 • Muzeum Etnograficzne;
 • Centrum Sztuki Współczesnej;
 • Muzeum Starych Zabawek i Bajek (świetne dla dzieci i dorosłych, którzy mogą powspominać swoje dzieciństwo).
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Rynek z ratuszem

Rynek staromiejski jest pełen pięknych zabytków oraz restauracji, w których turyści przesiadują całe dnie. Ponadto, znajduje się tam przepiękny ratusz i urocze kamienice, a także trochę przerażający Dwór Artusa.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Toruński deptak

Wyłączony jest z ruchu samochodowego, pełen pięknych kamienic, restauracji i kawiarni. Warto się nim przespacerować, nie raz, nie dwa 😉

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Punkty widokowe

Czyli jeden z moich ulubionych punktów zwiedzania każdego miasta. W Toruniu znajdują się trzy najpopularniejsze punkty widokowe, z których można podziwiać starówkę.

Wieża ratusza

Jeśli tak jak ja, lubicie punkty widokowe, wdrapanie się na wieżę ratusza powinno być punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Torunia.

Wieża nie jest bardzo wysoka, ale 40 m wystarczy, by zobaczyć z góry toruńskie stare miasto i okolicę. Taras na wieży ratusza jest taki, jak lubię najbardziej, czyli biegnie wokół wieży. To sprawia, że można podziwiać panoramę Torunia ze wszystkich stron i nic nie przesłania widoku.

Bilet normalny na wieżę kosztuje 17 zł, a ulgowy 12 zł i można kupić go w kasie ratusza.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Platforma widokowa – Panorama Torunia

Platforma ta znajduje się po drugiej stronie Wisły (patrząc od strony rynku), obok campingu Tramp. Warto się tam wybrać, jeśli chcecie zobaczyć panoramę na prawe nabrzeże Wisły (warto wspomnieć, że platforma widokowa położona tuż przy rzece, nie na wzniesieniu). Podobno, z tej platformy odpływa łódka Katarzynka II, którą możecie dostać się na drugi brzeg (nie wiem, czy to za sprawą pandemii, ale podczas naszego wyjazdu w sierpniu 2020, rejsy się nie odbywały).

Widok z mostu im. Piłsudskiego

Również z Mostu Piłsudskiego rozpościera się piękny widok na toruńskie stare miasto. Jeśli nie dotrzecie na wcześniej opisaną platformę widokową, warto zobaczyć starówkę z mostu.

Tekst alternatywny

Planetarium

Nie wyobrażaliśmy sobie wizyty w Toruniu bez odwiedzenia planetarium, w końcu to tutaj urodził się najsłynniejszy polski astronom. Wybraliśmy się na seans „Lato pod gwiazdami”.

Uważam, że toruńskie planetarium ma potencjał, ale animacje są mało realistyczne (zupełnie nie wykorzystują obecnej technologii). Największe wrażenie zrobiło na mnie odwzorowanie gwieździstego nieba. Myślę, że warto wybrać się tam z dziećmi na seans familijny lub przeznaczony dla najmłodszych.

Bilet normalny kosztuje 16 zł, a ulgowy 12 zł. Można także zobaczyć dwie interaktywne wystawy (Baza Mars#17 oraz Sala Geodium). Bilety na każdą z wystaw kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy).

Bilety najlepiej kupić przez Internet najpóźniej dzień przed seansem lub kilka godzin przed seansem w kasie planetarium. W czasie pandemii tylko 50% miejsc może być zajętych, więc w sezonie trudno Wam będzie dostać bilety tuż przed seansem.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bramy miejskie

W Toruniu było aż kilkanaście bram miejskich (dla porównania Kraków posiadał 8 bram, a większość miast tylko 4). Z tego zachowały się jedynie 3, bo pozostałe zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku wraz z dużą częścią murów miejskich (w celu uzyskania terenów budowlanych i komunikacyjnych). Zachowane bramy znajdują się nad Wisłą.

Pełniły one funkcje obronne. Mieściły się u wylotu najważniejszych ulic, zapewniając zewnętrzną komunikację miasta.

Do zachowanych bram należą: Brama Mostowa, Brama Ducha św. i Brama Żeglarska (pokazane po kolei na zdjęciach).

Bramy miejskie i mury obronne wyglądają przepiękne i jeszcze bardziej spajają toruńską zabudowę.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ceglane budynki

W Toruniu znajduje się mnóstwo ceglanych budynków, które według mnie są jedną z cech charakterystycznych tego miasta. Ratusz, kościoły i katedry, krzywa wieża, muzea i inne budynki. Wszystko razem pięknie się prezentuje.

W Toruniu znajduje się też Zamek Krzyżacki… również zbudowany w cegły.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Toruńskie rzeźby

W Toruniu można zobaczyć sporo rzeźb, które ukryte są w różnych częściach starówki. Świetnym pomysłem jest zwiedzanie miasta ich śladem, szczególnie jeśli do miasta Kopernika przyjeżdżacie z dziećmi. Tak jak we Wrocławiu szukamy krasnali, tak w Toruniu napotkamy poniższe rzeźby:

 • Mikołaj Kopernik
 • Piesek Filuś
 • Złoty osiołek
 • Siłacz podtrzymujący ziemię
 • Toruńska przekupka z kaczką i koszykiem
 • Blaszany kot
 • Flisak i fontanna z żabkami
 • Toruńska piernikarka
 • Rząd popiersi na murze
 • Smok toruński
 • Wózek wypełniony po brzegi
 • Postaci siedzące w oknach
 • Skrzypek przy Galerii Piernika

… i pewnie jeszcze o czymś zapomniałam 😉

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bulwar filadelfijski

Miejsce idealne do spacerów, zorganizowane wzdłuż Wisły. Można odpocząć na schodkach i obserwować przepływające łódki lub po prostu przechadzać się wzdłuż Wisły i murów miejskich.

Co zjeść? Czego się napić?

Zwiedzanie Torunia to także pyszne jedzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie pobyt w mieście Kopernika. Warto spróbować tradycyjnych pierników w jednej z piernikarni, które spotkacie na każdym kroku. Najpopularniejszym kształtem pierników jest oczywiście Katarzynka.

Ponadto, popularnością cieszy się także piwo piernikowe, które można wypić np. w knajpie Jan Olbracht.

Kawę piernikową wypijecie w większości kawiarni, które są na naprawdę wysokim poziomie i mają bardzo dobre opinie.

W Toruniu znajdziecie też sporo dobrych restauracji. Poniżej zebrałam listę najczęściej polecanych:

 • Restauracja Sznyt Na Winklu
 • SteakHouse Substancja
 • Szeroka № 9
 • Restauracja Pueblo
 • 4 Pory Roku
 • Restauracja Artus
 • Restauracja monka
 • Chleb i Wino
 • Luizjana
 • Manekin (naleśnikarnia)
 • Ciasna (kuchnia wegańska i wegetariańska)

Camping w Toruniu

W Toruniu zatrzymaliśmy się na Campingu nr 33 „Tramp”, który jest położony około 2 km od starówki (po drugiej stronie Wisły), więc jest dobrą bazą wypadową na zwiedzanie Torunia. O campingu w Toruniu napiszę więcej w osobnym artykule.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zwiedzanie Torunia nocą

Toruń nocą wygląda zupełnie inaczej niż za dnia. Ceglane budynki zmieniają się w pięknie oświetlone, tajemnicze budowle. Świetny widok na starówkę rozpościera się z mostu Piłsudskiego, więc warto tam zawitać, w czasie nocnego zwiedzania miasta.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ruszajcie do Torunia i sprawdźcie, czym może Was zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.