Locorotondo to urocze apulijskie miasteczko, położone w pobliżu Alberobello. Charakteryzuje się białym labiryntem klimatycznych uliczek, ułożonych w kolisty kształt.

Nazwa Locorotondo (loco – miejsce, rotondo – okrągłe) nawiązuje do okrągłego kształtu starówki. Miasteczko jest pozbawione spektakularnych zabytków oraz dostępu do morza, ale urokliwe stare miasto oraz wszechobecny spokój sprawia, że jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia (myślę, że powinnam zaznaczyć, że w Locorotondo byliśmy w lutym).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Jak dojechać do Locorotondo?

Do Locorotondo można dojechać z kilku apulijskich miejscowości. Z niektórych można dostać się tam bezpośrednio. W przypadku pozostałych trzeba się przesiąść.

Z Alberobello

Locorotondo warto odwiedzić przy okazji wizyty w Alberobello. Możecie dojechać tam pociągiem linii Ferrovie del Sud Est w około 10 minut (bilet kosztuje 1,1 euro).

Z Bari

Tą samą linią kolejową (Ferrovie del Sud Est) dojedziecie do Locorotondo także z Bari. Możecie wybrać również jazdę bezpośrednim autobusem albo z przesiadką w Putignano (warto zawitać tam w trakcie karnawału, bo to miasteczko słynie z kolorowych parad).

Z Brindisi

Do Locorotonto można dojechać także z Brindisi. My właśnie tak zrobiliśmy. Niestety, poza sezonem dojazd tam okazał się utrudniony, bo przesiadaliśmy się dwa razy. Wszystko jednak udało się zorganizować, a przy okazji odwiedziliśmy też miasteczko o nazwie Martina Franca, z której można dojechać bezpośrednio do Locorotondo.

Nasza podróż składała się z trzech etapów. W każdym z nich korzystaliśmy z linii kolejowej Trenitalia:

  1. Brindisi – Francavilla Fontana
  2. Francavilla Fontana – Martina Franca
  3. Martina Franca – Locorotondo

Z Brindisi do Locorotondo można dojechać też podobno autobusem (z przesiadką z Fasano). My jakoś bardziej ufamy włoskim pociągom, a przy okazji mogliśmy zwiedzić piękną miejscowość Martina Franca.

Co zobaczyć w Locorotondo?

W Locorotondo nie znajdziecie spektakularnych zabytków. Być może dlatego nie cieszy się taką popularnością wśród turystów, co pobliskie Alberobello. Jest jednak kilka miejsc, którym warto przyjrzeć się bliżej, w czasie pobytu w okrągłej wiosce.

Park miejski (Villa Comunale)

To właśnie w ogrodach miejskich rozpoczęliśmy naszą przygodę z Locorotondo. Myślę, że jest to świetne miejsce do odpoczynku, które daje możliwość schronienia się przed słońcem, jeśli do Apulii przyjedziecie latem. Nas zachwycił przede wszystkim widok, który rozpościerał się z tamtejszego tarasu. Winnice, gaje oliwne i ukryte między nimi domki trulli w Apulii.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Piazza Vittorio Emanuele i Porta Napoli

Do centrum Locorotondo warto wejść przez Porta Napoli i Piazza Vittorio Emanuele. Znajdują się tam małe kawiarnie ze stoliczkami wystawionymi na zewnątrz (nawet w lutym!), zabytkowe kamieniczki i drzewka oliwne w donicach. W czasie karnawału plac był ozdobiony kolorowymi girlandami. W jednym z budynków przy tym placu znajduje się informacja turystyczna.

Białe uliczki w Locorotondo

To główny punkt zwiedzania! Warto powłóczyć się wąskimi uliczkami, wśród uroczych kamieniczek. Z bielą budynków pięknie kontrastują kolorowe okiennice, drzewka oliwne oraz czerwone pelargonie!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Urocze kościółki

Pomimo tego, że miasteczko jest niewielkie, znajdziecie w nim kilka uroczych kościółków, ukrytych w białym labiryncie. W Locorotondo możecie zobaczyć m.in. kościół św. Jerzego Męczennika (Chiesa Madre San Giorgio), kościół św. Mikołaja (Chiesa di San Nicola),
kaplicę kościoła Rektora Addolorata (Chiesa Rettoria Oratorio dell’Addolorata) i kilka innych.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Polecane restauracje w Locorotondo

Poniżej znajdziecie listę restauracji, w których warto zjeść, będąc w Locorotondo. Wybrałam je na podstawie opinii w Google i portalu Tripadvisor.

Controra

QuantoBasta Pizza & Dessert

Pizzera Casa Pinto

Il Piccio (restauracja poza historycznym centrum)

Pamiętajcie, że restauracje są zamknięte od około 14-15, najczęściej aż do 19-20. Niektóre są otwarte wyłącznie wieczorami.

Locorotondo poza sezonem

Locorotondo odwiedziliśmy pod koniec lutego, w czasie naszego wyjazdu do Apulii. Muszę przyznać, że czuliśmy się tak, jakbyśmy trafili na plan jednego ze śródziemnomorskich filmów. Miasteczko było puste, praktycznie na naszą wyłączność. Uliczkami raz po raz przemykali tylko mieszkańcy, którzy wracali z pracy i zakupów.

Locorotondo warto odwiedzić przed Bożym Narodzeniem, bo wtedy jest piękne ozdobione i oświetlone. Jak pewnie już wiecie, uwielbiam południową część Włoch, więc bardzo chciałabym tam pojechać w przedświątecznym czasie.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Locorotondo to maleńkie, klimatyczne i urokliwe miasteczko, do którego warto przyjechać choćby na kilka godzin. Poza sezonem będzie na Waszą wyłączność 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.