Alberobello jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Apulii i jednym z najchętniej odwiedzanych miasteczek w trakcie wakacji we Włoszech. Zawdzięcza to charakterystycznym maleńkim domkom, które śmiało mogłyby posłużyć jako scenografia do filmu Disneya. Nazwa miasteczka występuje we wszystkich przewodnikach po południowych Włoszech. Do tego typu miejsc podchodzę zwykle z rezerwą, bo wolę się miło zaskoczyć, niż niemile rozczarować.

W Alberobello znajduje się prawie 1500 trulli, maleńkich domków, które 1996 roku zostały wpisane na listę zabytków UNESCO. W tym artykule przeczytacie informacje na temat tego, kiedy pojechać i jak dojechać do Alberobello, co zobaczyć, skąd wzięły się trulli, jak są zbudowane i gdzie w miasteczku znajdują się punkty widokowe.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Kiedy pojechać do Alberobello?

Popularne miejsca lubimy odwiedzać poza sezonem turystycznym – w kwietniu, maju albo w październiku. Dzięki temu unikamy tłumów, a równocześnie, jeśli podróż odbywa się na południe Europy, możemy poużywać trochę śródziemnomorskiego słońca i ciepła.

Alberobello odwiedziliśmy na początku października i muszę przyznać, że w porównaniu z innymi (praktycznie pustymi! – puste Polignano a mare, Monopoli czy Ostuni) apulijskimi miejscowościami, w Alberobello turystów było całkiem sporo. Nie była to jednak przytłaczająca liczba, ale mogę się jedynie domyślać, co dzieje się tam w sezonie turystycznym. Na zwiedzanie Alberobello postanowiliśmy poświęcić jeden dzień, by powłóczyć się po uliczkach i choć trochę poczuć bajkowy klimat.

Jak dojechać do Alberobello?

Żeby pojechać do Alberobello, musimy najpierw dostać się do Apulii. Najłatwiej jest wsiąść w samolot i polecieć do Bari lub Brindisi, z których do Alberobello jest już niedaleko.

Z Bari do Alberobello

Pociągiem linii Ferrovie del Sud Est dojedziecie z Bari do Alberobello za około 5 euro w jedną stronę. Podróż trwa około 1-2h (w zależności od wybranego połączenia). Bilet kupicie przez internet lub w kasie na stacji kolejowej.

Z Brindisi do Alberobello

Z Brindisi podróż jest już bardziej skomplikowana, bo trzeba jechać z przesiadką, np. pociągiem linii Trenitalia do Monopoli i potem autobusem do Alberobello.

Z Monopoli do Alberobello

Do Alberobello można dojechać z Monopoli bezpośrednim autobusem. Tak właśnie zrobiliśmy, bo to niewielkie i bardzo urokliwe miasteczko było naszą bazą noclegową. Z samego rana wybraliśmy się na poszukiwanie biura podróży, w którym można kupić bilety do Alberobello. Kierowaliśmy się w stronę Piazza S. Antonio i TUTAJ udało nam się je dostać (nazwa biura podróży to Agenzia Viaggi Tourist Intercontinental).

Za bilet w jedną stronę dla jednej osoby zapłaciliśmy 2,8 euro. Bilety kupiliśmy od razu w obie strony, by później już nie martwić się o to, czy i gdzie uda się je dostać. Autobus zatrzymał się przy przystanku z mapą Monopoli, na przy Piazza S. Antonio. Jak się później okazało, kierowca również sprzedawał bilety, więc można je było kupić także u niego (myślę jednak, że w sezonie, bilet warto kupić wcześniej).

Poniżej możecie zobaczyć przystanek w Monopoli, z którego odjeżdża autobus:

W 2019 roku autobus odjeżdżał z Monopoli od poniedziałku do soboty o godzinie 5:30, 11:00, 14:20 oraz 17:00. Wrócić natomiast można było o godzinie 6:20, 11:50, 15:10 oraz 17:50

Podróż trwała niecałą godzinę i w jej trakcie minęliśmy sporo maleńkich domków. Jak możecie się domyślić, im bliżej celu, tym trulli było więcej! W Alberobello autobus zatrzymał się niedaleko Piazza del Popolo. Z tego samego miejsca, gdzie nas wysadził, później odjechał w stronę Monopoli.

Przystanek w Alberobello, z którego odjeżdża autobus.

Co zobaczyć w Alberobello?

Na początek, wybraliśmy się do punktu informacji turystycznej, który znajduje się przy Piazza XXVII Maggio przy Via Monte Nero 1. Warto odwiedzić to miejsce, by zaopatrzyć się w mapę miasteczka. Znajduje się tu też regionalne muzeum.

Podzieliliśmy naszą wycieczkę na dwie części. Najpierw chodziliśmy tam, gdzie nas nogi poniosły. Włóczyliśmy się wąskimi uliczkami, wchodziliśmy w zakamarki i odkrywaliśmy trulli, ukryte w klimatycznych zaułkach.

Drugą część dnia poświęciliśmy na odszukanie miejsc wartych odwiedzenia, które wskazywała mapa. Poniżej zebrałam najpopularniejsze z nich.

Largo Martellotta

Właściwą część zwiedzania rozpoczęliśmy w centrum miasteczka, które wyznacza podłużny plac Largo Martellotta. Znajdują się tu restauracje, kawiarnie, sklepiki z pamiątkami oraz stragany. Na południe od placu mieści się najbardziej turystyczna część miasteczka, czyli Rione Monti.   

Rione Monti

To bardzo charakterystyczna dzielnica, z ulicami i schodami, z widokiem na najpiękniejsze trulli w Alberobello, których jest tutaj około tysiąca! Rione Monti jest znacznie bardziej skomercjalizowana niż Rione Aia Piccola. Główną ulicą tej dzielnicy jest via Monte Pertica, bardzo chętnie fotografowana (potwierdzam!). 

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Rione Aia Piccola

Znajduje się na północ od Largo Martellotta. To najstarsza dzielnica Alberobello. Mieści się tu ponad 400 trulli, które rozmieszczone są na ośmiu ulicach. Nie znajdziecie tu już tak pięknie odrestaurowanych trulli. Dzięki temu w dzielnicy Rione Aia Piccola jest spokojniej i bardziej autentycznie. Wiele z tych domów wykorzystywane jest jako domy prywatne. Stąd można podziwiać obszar trulli Rionte Monti, położony po drugiej stronie miasta (np. z punktu widokowego przy Piazza del Popolo).

Piazza del Popolo

Główny plac miasta, na którym można odpocząć i zaplanować dalszą podróż.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Kościół Sant’Antonio – Parrocchia Sant’Antonio di Padova

Znajduje się na szczycie wzgórza Rione Monti. Jest to kościół z XX wieku w kształcie trulli, z wejściem zdominowanym przez okno w kształcie rozety. Jest zbudowany na planie krzyża greckiego z bocznymi kapicami i dzwonnicą przy jednej z nich. Za ołtarzem głównym znajduje się piękne malowidło, przedstawiające Drzewo Życia (krzyż to pień drzewa). U stóp krzyża po lewej znajdują inskrypcje św. Franciszka z Asyżu oraz św. Antoniego.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Trulli syjamskie – Trullo Siamese

To najpewniej jedno z najstarszych trulli w Alberobello, zbudowane na planie elipsy, posiadające bardzo grube ściany i dwa wejścia. Powstało z połączenia dwóch stożków o tej samej wysokości. Trulli syjamskie znajdziecie przy via Monte Nero, uliczce bocznej od Largo Martellotta.

Pozostałe trulii, które warto zobaczyć:

Będąc w Alberobello, warto odszukać jeszcze kilka charakterystycznych domków tj. Casa Pezzolla, Casa Lippolis, Casa d’Amore oraz Trullo Sovrano.

Basilica dei Santi Cosma e Damiano

Bazylika została poświęcona dwóm patronom Alberobello (św. Kosmie i św. Damianowi), powstała w XVII w. Na przebudowanej fasadzie można zobaczyć długie pilastry, kolumny korynckie oraz dwie gładkie kolumny rzymskie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bazylika zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego, podzielonego na trzy nawy. Na ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks. W kościele zobaczyliśmy też drewniane figury patronów Alberobello.

Widoki z tarasów

W Alberobello weszliśmy na tarasy widokowe, które usytuowane są w różnych miejscach. Nie znajdują się one zbyt wysoko, więc widok nie jest powalający. Pomimo tego warto popatrzeć na Alberobello z trochę innej perspektywy. Nam udało się odnaleźć trzy tarasy widokowe.

Belvedere obok kościoła Parrocchia di Santa Lucia

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Punkt widokowy na dachu sklepu i baru (przy Via Monte S. Michele 87)

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Placyk przy Piazza del Popolo (obok fontanny)

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Skąd się wzięły trulii?

Warto wiedzieć, że trulli budowane były bez użycia zaprawy, w sposób pozwalający na ich sprawne rozebranie. Jesteście ciekawi dlaczego? A no nie zdziwi Was chyba fakt, jeśli napiszę, że gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze 😉 I tak też było w tym przypadku.

Początki urbanizacji Alberobello sięgają XVI wieku, z woli hrabiego Giangirolamo II z Acquaviva. Obszar zamieszkiwali chłopi, którym hrabiowie zezwolili na budowę domów z kamienia bez zaprawy, dzięki czemu można było je łatwo zdemontować w przypadku kontroli (za niedokończone budynki nie trzeba było płacić podatków królestwu Neapolu). Początkowo, trulli było typową konstrukcją chłopską, w której ten kto uprawiał ziemię, mógł mieć łóżko do spania i trzymać w nim narzędzia.

Ludność była z tego faktu średnio zadowolona, bo przy każdej inspecji trzeba było domy burzyć i z powrotem je odbudowywać i do tego jeszcze płacić haracz hrabiom. Wcale im się nie dziwię i jeśli budowaliście kiedyś dom lub chociaż remontowaliście mieszkanie, myślę, że podzielacie moje zdanie 😉

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W XVIII wieku siedmiu mieszkańców Alberobello zwróciło się z prośbą do króla Ferdynanda z Bourbon o możliwość uzyskania niezależności od hrabiów. Władca usankcjonował koniec politycznego i ekonomicznego poddania się feudalnemu panu. W ten sposób w XVIII wieku Alberobello stało się wolnym miastem.

Na początku XX wieku państwo włoskie zaczęło chronić obszar trulli, w szczególności Rione Monti, uznając go za zabytek narodowy. Kolejne dzielnice również z czasem objęto ochroną. W 1996 roku trulli zostały wpisane na listę UNESCO.

Domki trulli

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat trulli, zobaczyć jak są zbudowane i jak wyglądają w środku, zajrzyjcie tutaj: Domki trulli w Apulii – jak są zbudowane? Jak wyglądają w środku?

Polecane restauracje w Alberobello

Poniżej znajdziecie listę restauracji, w których warto zjeść, będąc w Alberobello. Wybrałam je na podstawie opinii w Google i portalu Tripadvisor.

Restauracje

Il Ristorante La Cantina

Ristorante Pizzeria „Gli Ulivi”

Jarubad

Trulli e Puglia Wine Bar

Ristorante Il Pinnacolo

La Lira (pizza na wynos)

Pamiętajcie, że restauracje są zamknięte od około 14-15, najczęściej aż do 19-20. Niektóre są otwarte wyłącznie wieczorami.

Lodziarnie

Najlepsze lody zjecie w Martinucci Laboratory. To taka włoska sieciówka.


A teraz chodźcie na spacer po Alberobello…

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bibliografia:

Alberobello. Storia, monumenti e architettura dei trulli by Antonio Scianatico

Luoghi in Puglia: Alberobello ed i trulli by Francesco Flore

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.