W Monopoli nie znajdziecie spektakularnych zabytków ani miejsc wpisanych na listę „must see”. Pomimo tego (a może właśnie dzięki temu), warto odwiedzić to miejsce, bo jest pełne uroku i włoskiego klimatu.

Podczas wyjazdu do Apulii zatrzymaliśmy się w Monopoli, niewielkim miasteczku, które oddalone jest około 40 km od Bari (pisałam już o tym tutaj: Apulia – informacje praktyczne). Zależało nam na noclegu w urokliwej miejscowości, w której moglibyśmy poczuć klimat południowych Włoch. Nie bez znaczenia było też dobre połączenie z pobliskimi miasteczkami, które chcieliśmy odwiedzić (planowaliśmy zwiedzać Apulię pociągami). Monopoli wydawało się idealne, dobrze skomunikowane, a zarazem klimatyczne oraz kameralne.

monopoli
monopoli
monopoli

Komunikacja publiczna w Monopoli

W tej miejscowości znajduje się dworzec kolejowy linii Trenitalia. Możecie dojechać z niego do kilku popularnych miejscowości, o czym przeczytacie w kolejnych artykułach, m.in. do Polignano a mare, Bari, Ostuni i Lecce. Bilety na pociąg kupicie w maszynach, ustawionych na dworcu. Jeśli zdarzy się, że będą nieczynne, bilet możecie nabyć u konduktora (najlepiej zgłosić się do niego od razu po wejściu do pociągu).

Z Monopoli dostaniecie się też do słynnego Alberobello, gdzie można zobaczyć najpiękniejsze domki trulli w Apulii. Koszt biletu autobusowego to 2,6 euro w jedną stronę, a podróż trwa około godziny. Przystanek znajduje się przy Piazza S. Antonio (przystanek z dekoracyjną mapą Monopoli). Bilety kupicie u kierowcy lub w biurze turystycznym, które mieści się niedaleko (jego nazwa to Agenzia Viaggi Tourist Intercontinental).

By dojechać z lotniska (w Bari) do Monopoli, trzeba przesiąść się w centrum Bari. W jednym z artykułów opisałam, jak dostać się z lotniska do Bari (centrum):

Jak dojechać z lotniska do centrum Bari?


Drogę z centrum Bari do Monopoli pokonacie linią kolejową Trenitalia. Podróż trwa około 30 minut i kosztuje 3,2 euro.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda dworzec w Monopoli:


Mieszkanie w Monopoli

Nasze mieszkanie znajdowało się kilkaset metrów od Starego Miasta i 10 minut pieszo od dworca linii kolejowej Trenitalia. Zatrzymaliśmy się w niewielkim, ale bardzo uroczym mieszkanku o nazwie La Casa Di Lo, które mieściło się w typowo włoskiej kamienicy. Składało się z sypialni, malutkiego aneksu, garderoby oraz łazienki. Przez te kilka dni mogliśmy poczuć się jak prawdziwi Włosi!

Warto też dodać, że mieszkanie miało jedynie dwa maleńkie okienka, zlokalizowane w pobliżu drzwi wejściowych. Rolę drzwi wejściowych pełniły drzwi balkonowe, wyposażone od zewnątrz w okiennicę. To normalne dla architektury tej części Włoch. Większość apartamentów na wynajem, które znajdują się we włoskich kamienicach, jest praktycznie całkowicie pozbawiona okien.

monopoli
monopoli
monopoli

Zwiedzanie Monopoli

Najbardziej polecam zwiedzanie Monopoli bez planu, gubiąc się w klimatycznych uliczkach, skręcając w te, które zainteresują nas najbardziej. My właśnie w ten sposób poznawaliśmy to apulijskie miasteczko i odkrywaliśmy kolejne jego zakątki.

Stare Miasto w Monopoli

W Monopoli znajduje się bardzo urokliwe Stare Miasto, pełne klimatycznych uliczek, którymi codziennie się przechadzaliśmy. Warto zobaczyć Cattedrale Maria Santissima della Madia, która mieści się w centrum miasta.

Piazza Garibaldi to serce miasta, pełne knajpek oraz dekoracyjnych kamieniczek. Słynnym placem jest także Largo Palmieri oraz Centro Marattiano, na których warto przysiąść i obserwować włoską codzienność.

monopoli
monopoli
monopoli

Port w Monopoli

Bardzo przyjemnie jest także w porcie z kołyszącymi się niebieskimi łódkami rybaków, który jest punktem charakterystycznym tej miejscowości. Podczas naszego pobytu, w niedzielne popołudnie zgromadziło się w nim sporo osób, głównie Włochów, którzy podziwiali występy ulicznych artystów.

Idąc wzdłuż wybrzeża, na swojej drodze zobaczycie Bastionne Santa Maria, bastion, na który można wejść i podziwiać z niego bezkres morza oraz fale, rozbijające się o brzeg. Niedaleko bastionu mieści się Molo Margherita, na którego końcu znajduje się Faro Monopoli, czyli niewielka latania morska.

Plaże w Monopoli

Plaże w Monopoli nie są zbyt duże i spektakularne, ale warto się na nie wybrać, szczególnie jeśli odwiedzacie Apulię w upalnym okresie. Do najpopularniejszych należą Porto Rosso, Cala Cozze oraz miejska plaża Spiaggia Cala Porto Vecchia. W porównaniu z innymi plażami, które widziałam, te w Monopoli wypadają blado, ale umożliwiają kąpiel w ciepłym Adriatyku (a to chyba najważniejsze :)).

Monopoli nocą

Mieliśmy przyjemność spędzić w Monopoli kilka niezapomnianych wieczorów. Miasteczko zwiedzaliśmy głównie o zmroku, gdy wróciliśmy z całodniowych wojaży. Monopoli nocą jest klimatyczne i pięknie oświetlone. W październiku na Starym Mieście i w porcie było praktycznie pusto!

monopoli
monopoli monopoli
monopoli
monopoli
monopoli
monopoli monopoli
monopoli

Życie w Monopoli

Monopoli ma wszystko, co powinno posiadać „urokliwe miasteczko”. Znajduje się tam stare miasto, port, maleńkie sklepiki, miasto ma dostęp do morza. Jest prawdziwe i pełne włoskości. W tej miejscowości poczuliśmy się „jak u siebie”.

Zakupy możecie zrobić w sklepie Spar, Eurospar lub niewielkich sklepikach. Jako ciekawostkę dodam, że Eurospar jest jedynym sklepem w Monopoli, który jest otwarty w ciągu dnia bez przerwy. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że większość sklepów i restauracji jest zamknięta od około 14 do 18. W niektórych knajpach w tych godzinach można jedynie zamówić coś do picia.

monopoli monopoli
monopoli
monopoli
monopoli monopoli

Nie zastanawiajcie się dłużej! Pora ruszać do Apulii! Polecam zatrzymać się w Monopoli, miasteczku, które jest urokliwe, kameralne i dobrze skomunikowane 🙂

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.