Ostuni położone jest na wzgórzu i nie ma dostępu do morza, ale… z punktów widokowych w miasteczku widać je znakomicie. Biel budynków pięknie kontrastuje z turkusową wodą, roślinnością i kolorowymi okiennicami. Tuk-tuki suną po kamiennych drogach, między urokliwymi kamienicami. Padające na twarz promienie słońca sprawiają, że czuć wakacyjny klimat, pomimo tego, że jest początek października.

Ostuni, czyli La Citta Bianca to kolejne apulijskie miasteczko, które zachwyca. Nazwa pochodzi od greckiego „Astu-neon”, co oznacza „nowe miasto”. Zostało zbudowane prawdopodobnie około 2000 lat temu, ale dopiero w XIX wieku, gdy Garibaldi zjednoczył Włochy, Ostuni stało się częścią tego kraju.

ostuni
ostuni
ostuni

Dlaczego La Citta Bianca?

Bielone mury są znakiem rozpoznawczym Ostuni. W Apulii nie jest to częsty widok, więc warto wspomnieć o tym, skąd wziął się kolor budynków. Są dwie teorie jego pochodzenia. Pierwsza z nich mówi o tym, że w czasach epidemii panowało powszechne przekonanie, że pomalowane wapnem ściany zabezpieczają przed inwazją bakterii. Słyszałam też historię, że podczas II wojny malowano mury, ponieważ w ten sposób oznaczano miejsca szpitalne i dzięki temu miasteczko uniknęło niemieckich bombardowań. Która wersja jest prawdziwa? Nie wiadomo. Myślę jednak, że nie to jest najważniejsze 😉

Nasza podróż do Ostuni

Była niedziela, dzień, który postanowiliśmy spędzić w Ostuni. Trochę obawiałam się, że komunikacja publiczna zawiedzie, bo z informacji, które znalazłam na forach internetowych, wynikało że w niedzielę autobusy w większości nie jeżdżą, a kolej ogranicza liczbę połączeń. Na stronie Trenitalii znaleźliśmy jednak odpowiadające nam połączenia, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy pociągi będą trzymać się rozkładu. Rankiem przywitała nas słoneczna pogoda, więc pomimo wiatru było bardzo przyjemnie. Zapowiadał się kolejny piękny dzień, pełen włoskiego klimatu w trakcie naszych wakacji we Włoszech.

ostuni
ostuni
ostuni

Jak dojechać do Ostuni?

Do Ostuni można dojechać liniami Trenitalia m.in z Monopoli, Bari, Polignano, Brindisi, Lecce i innych miasteczek, które leżą wzdłuż wybrzeża.

Podróż z Monopoli trwa około 25 min. Bilety można kupić w jednej z maszyn, ustawionych na dworcu za 2,5 euro za osobę w jedną stronę. Stacja kolejowa w Ostuni jest oddalona około 3-4 kilometry od centrum miasta. Nic dziwnego, La Citta Bianca znajduje się na wzgórzu i doprowadzenie tam linii kolejowych byłoby nieco utrudnione 😉

Po opuszczeniu pociągu, wsiedliśmy do autobusu miejskiego, który stał przed stacją kolejową. Jego kierowca polecił kupić bilety w barze, znajdującym się na dworcu, który okazał się zamknięty. Jemu zaś zabrakło biletów, więc ostatecznie praktycznie wszyscy pasażerowie pojechali do miasta na gapę. Jeśli będziecie kupowali bilety w barze, najlepiej od razu zaopatrzcie się w bilet powrotny (cena jednego biletu to 0,9 euro).

Do Ostuni dojeżdża też autobus m.in. z Brindisi, Cisternino, Fasano, Taranto (zatrzymuje się na głównym przystanku w Ostuni przy Viala dello Sport).

Co zobaczyć w Ostuni?

W Ostuni, jak w każdym innym apulijskim mieście, warto spacerować wąskimi uliczkami, bez pośpiechu i w swoim tempie, zobaczyć kolorowe okiennice i rozkoszować się wolno płynącym czasem. W Ostuni jest mnóstwo okazji do zrobienia pięknych zdjęć.

W czasie naszej wycieczki do Ostuni calutki dzień mogliśmy podziwiać niebieskie niebo, a promienie słoneczne przyjemnie muskały nasze twarze. Co jakiś czas, obserwowaliśmy przejeżdżające tuk-tuki, które do apulijskiego obrazka pasowały idealnie. Bardzo lubię właśnie w taki sposób zwiedzać miasteczka, bez planu, wchodzić w uliczki, które wydają się intrygujące, obserwować prawdziwe włoskie życie i zastanawiać się, jaka historia kryje się za zieloną okiennicą.

ostuni
ostuni
ostuni

Historyczne centrum – Il centro storico

Nazywane jest przez miejscową ludność „La terra„, czyli „Na ziemi”. Składa się z domów, które się ze sobą przeplatają, tworząc prawdziwy labirynt wąskich uliczek i schodów, z budynkami, portalami i pięknymi widokami.

Główny plac Ostuni – Piazza della Liberta

Piazza della Liberta to główny plac w Ostuni. To historyczne centrum miasta, plac, na którym dominuje obelisk Santo Oronzo, obrońcy miasta. Na tak dużej, otwartej powierzchni słońce jakby mocniej grzało, a turyści odpoczywali pod parasolami, popijając aperol. Stąd rozpoczęliśmy zwiedzanie Ostuni.

Ratusz miejski – Palazzo Municipale

Na Piazza della Liberta znajduje się okazały Palazzo Municipale, zbudowany w XIII wieku. Pierwotnie służył jako klasztor franciszkanów, teraz pełni rolę miejskiego ratusza. To tutaj, przede wszystkim w okresie letnim, odbywają się wydarzenia kulturalne.

Kościół Świętego Franciszka – Chiesa di San Francesco

Pallazo Municipale połączony jest z Chiesa di San Francesco, który był pierwotnie częścią klasztoru franciszkanów. W kolejnych latach kościół odnawiano i przeprojektowywano. Obecnie to siedziba gminy. Wnętrze kościoła ma jedną nawę z kopułą. W jego wnętrzu można zobaczyć ołtarz z marmurową balustradą i dwiema rzeźbami aniołów.

Obelisk Świętego Oronzo – Obelisco Sant’Oronzo

Warto przyjrzeć się bliżej Obelisco Sant’Oronzo, czyli pięknie rzeźbionemu obeliskowi św. Oronzo, który jest patronem Ostuni oraz Lecce. To obelisk w stylu barokowym, zbudowany w 1771 roku, według pomysłu rzeźbiarza Giuseppe Greco. Ma kształt piramidy, wysokiej na około 20 metrów. U samej góry znajduje się posąg świętego Oronzo. Po bokach obelisku można zobaczyć różne przedstawienia sakralne. Po czterech stronach balustrady znajdują się cztery posągi Świętych Biagio, Agostino, Irene oraz Giorgo Armeno.

ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni ostuni

Turystyczna ulica w Ostuni – Via Cattedrale

Z Piazza della Liberta można płynnie wejść na Via Cattedrale, czyli główną, turystyczną ulicę Ostuni. Wzdłuż tej ulicy znajdują się sklepiki z pamiątkami i oliwą, która w Apulii jest bardzo popularna. Idąc Via Catedrale mijamy po lewej stronie kościół San Vito Martire oraz klasztor Sióstr Karmelitanek. Warto zwrócić uwagę na fasadę kościoła, która jest lekko falista z zakrzywionymi dekoracjami. Ma wystające poziome gzymsy i pionowe pilastry. We wnętrzu znajduje się pięć kamiennych ołtarzy. Dziś służy jako siedziba muzeum cywilizacji przedklasycznych Murgii Południowej.

ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni

Katedra Duomo di Ostuni

Nim się obejrzymy, stromą Via Cattedrale dojdziemy do katedry Duomo di Ostuni. Została ona wybudowana w XV wieku w stylu późnego gotyku. Jej znakiem rozpoznawczym jest ogromna rozeta, która symbolizuje Chrystusa Słońca. Nad wejściem znajduje się jego postać, w otoczeniu siedmiu aniołków. Wnętrze katedry jest naprawdę piękne, więc warto wejść do środka (katedrę można zwiedzić bezpłatnie). Wnętrze kościoła podzielone jest na trzy nawy z barokowymi kaplicami bocznymi. Obok katedry znajduje się kawiarenka, która dodaje temu miejscu dodatkowego uroku. Podczas naszej wizyty, na placu przed katedrą stał również tuk-tuk, który wpasował się tam idealnie.

ostuni
ostuni
ostuni

Brama Arco Scoppa

W bliskim sąsiedztwie katedry znajduje się rzeźbiona brama Arco Scoppa, która pięknie kontrastuje z bielą sąsiednich budynków.

ostuni
ostuni

Drzwi w kolorach wody i nieba

Jeśli przejdziecie pod bramą Arco Scoppa i skręcicie w pierwszą uliczkę w prawo, na jej końcu znajdziecie drzwi, które podbijają Internet 😉 Myślę, że wszystko dzięki iście śródziemnomorskim kolorom, kaktusom, białym murom oraz… błękitnemu niebu w tle.

ostuni
ostuni
ostuni

Taras widokowy

Warto odejść trochę od centrum i poszukać tarasów widokowych. Ten, z którego zrobione zostało poniższe zdjęcia, znajduje się w pobliżu Piazza della Liberta. Wystarczy pójść ulicą Corso Vittorio Emanuele II. Znajdziecie go po prawej stronie.

ostuni
ostuni
ostuni

Park miejski – Parco Rimembranze

Warto wiedzieć, że zmęczeni i spragnieni odpoczynku, odnajdą w Ostuni park, w którym można zrobić sobie przerwę. To jedyne takie miejsce w mieście, które jest trochę oddalone od historycznego centrum.

Mury obronne – La mura defensive

Mury obronne w Ostuni składają się ze starszej i nowszej części. Ostatnie prace wykonano na początku XVI wieku. W nowej części murów znajdują się dwie bramy miejskie – Porta San Francesco (w pobliżu klasztoru franciszkanów) oraz Porta Del Ponte (otoczona dwiema wieżami, z mostem zwodzonym pośrodku).

Po wyjściu poza mury obronne, można zobaczyć piękny widok na gaje oliwne i morze.

Polecane restauracje w Ostuni

Poniżej znajdziecie listę restauracji, w których warto zjeść, będąc w Ostuni. Wybrałam je na podstawie opinii w Google i na portalu Tripadvisor.

Restauracje

Osteria Del Tempo Perso

Osteria Piazzetta Cattedrale

Vicolo 43

Ristorante Casa San Giacomo “tracce e origini”

Monna Lisa Caffè (bar koktajlowy)

Pamiętajcie, że restauracje są zamknięte od około 14-15, najczęściej aż do 19. Niektóre są otwarte wyłącznie wieczorami.

Lodziarnie

Najlepsze lody zjecie w Cremeria La Scala oraz Ciccio in Piazza.

Godziny otwarcia sklepów w Ostuni

Sklepy otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do soboty w godzinach 9-13 oraz 16:30/17 – 20/21:30 (w zależności od okresu). Spożywcze są zamknięte w czwartkowe popołudnia, a odzieżowe w poniedziałki rano.

Droga powrotna

Drogę z miasteczka na stację można pokonać pieszo. Tak też zrobiliśmy, bo nie chcieliśmy ryzykować, że autobus nie przyjedzie lub się spóźni, a poza tym mieliśmy jeszcze trochę czasu do odjazdu pociągu. Odległość nie była zbyt duża (około 3-4 kilometry z centrum), ale brak chodnika skutecznie utrudnił popołudniowy spacer. Po około 30 minutach dotarliśmy na stację. Liczyliśmy też po cichu na ładne widoki po drodze, ale niestety się zawiedliśmy.

Autobus powrotny odjeżdża z tego samego miejsca, w którym Was wysadzi, więc dobrze je zapamiętać, a najlepiej zaznaczyć go na mapie Google (na 99% jest to przystanek przy Viale dello Sport, ale nie mam tutaj 100% pewności).

Ostuni jest piękne, klimatyczne, więc warto tu przyjechać, by pospacerować i posmakować włoskiego życia. Trzeba wejść w urokliwe uliczki, popatrzeć na morze, zatrzymać się i po prostu być tu i teraz.

ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni
ostuni ostuni
ostuni

Ostuni jest trochę inne, niż nadmorskie miejscowości w Apulii, ale równie piękne. Warto tu przyjechać chociaż na kilka godzin.


Bibliografia:

Luoghi in Puglia: Ostuni la Città Bianca

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.