Polignano a mare – plaża w zatoce, skaliste klify i niesamowite widoki

11 sty

Polignano a mare to perełka Apulii. W tym miasteczku znajdziecie słynną plażę w zatoce, która w sezonie przeżywa prawdziwe oblężenie. Jesienią zaś… jest praktycznie pusta.

Drugiego dnia naszej apulijskiej przygody pojechaliśmy do Polignano a mare. Nieustannie zachwyca nas widok budynków, zawieszonych na klifach, więc bez zastanowienia wpisaliśmy to miejsce w plan zwiedzania Apulii. Tym bardziej że zatrzymaliśmy się w Monopoli, z którego do Polignano można dojechać pociągiem w kilka minut.

polignano
polignano
polignano

Jak dojechać do Polignano?

Do Polignano można dojechać liniami kolejowymi Trenitalia m.in. z Monopoli, Bari, Trani, Ostuni, Brindisi, Lecce.

Nasza podróż trwała krótko, około 6 minut, bo Polignano znajduje się w bliskim sąsiedztwie Monopoli. Bilet, który można kupić w maszynie na dworcu kosztował 1,1 euro. Z Bari do Polignano dostaniecie się za 2,5 euro, zajmie Wam to około 25 minut.

Do Polignano dostaniecie się także autobusem z Bari, Monopoli, Ostuni, Fasano i Brindisi.


Co zobaczyć w Polignano?

Stare Miasto – Il centro storico

Il centro storico to urokliwa dzielnica mieszkaniowa, która składa się z wąskich uliczek z łukami, domami, kościołami, pałacami i tarasami widokowymi, z których można oglądać Adriatyk.

Historyczne centrum Polignano było dawniej otoczone murami obronnymi z fosą, basztami i wałami obronnymi. Niektóre z nich nadal istnieją między via Roma i via Muraglie.

Warto pospacerować po wąskich uliczkach, rozkoszując się pięknem apulijskiej zabudowy. W październiku, miasto wydawało się opustoszałe, w wielu miejscach byliśmy praktycznie sami! Zieleń pięknie kontrastowała z murami budynków, a kolorowe okiennice idealnie wpisywały się we włoski obrazek.

polignano polignano polignano

Arco Marchesale

Inaczej zwane Porta Grande to główne wejście do historycznego centrum miasta. Zbudowane w XVI wieku, w tym samym okresie, w którym odnowiono mury obronne. Łuk Marchesale pierwotnie miał zwodzony most, który umożliwiał dostęp do miasta przez fosę. Na jego sklepieniu znajduje się obraz przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. Łuk ten zwieńczony jest niewielkim kościółem, poświęconym Madonnie (kościół Bracwa San Giuseppe).

Pałace i kościoły na starym mieście

Na starym mieście, wśród domów, znajduje się kilka budynków, na które warto zwrócić szczególną uwagę: Palazzo Marchesale, Chiesa del Purgatorio, Chiesa Matice oraz Palazzo dell’Orologio. By je zobaczyć, warto zajrzeć na Piazza Vittorio Emanuele II i pospacerować po okolicy.

polignano
polignano
polignano

Plaże w Polignano

Plaża Lama Monachile

By dostać się na plażę Lama Monachile, trzeba zejść po schodach przed mostem Ponte Lama Monachile (schody znajdują się po lewej stronie przed wejściem na most, jeśli idziecie od starego miasta i wcześniej wspomnianego punktu widokowego). Budowla ta doskonale wpisuje się w krajobraz i jeszcze bardziej go urozmaica.

Sama plaża jest żwirowa, ale nie można odmówić jej malowniczego położenia. Położona jest bowiem poniżej historycznego centrum, zawieszonego na klifach. Podczas naszej wizyty w Polignano (a było to na początku października) kilku śmiałków postanowiło nawet wykąpać się w morzu!

polignano
polignano polignano

Cale Paguro

W Polignano znajduje się także plaża Cale Paguro, około 500 m od centrum miasta. To plaża, przy której znajduje się bar i leżaki. Jej wygląd jednak nie zachwyca.

Plaże z dala od centrum

Dalej od centrum mieszczą się plaże Cala Cavallo, Cala San Vito, Cala San Giovanni, Cala Fetente i Cala Incina, na które można się udać, chcąc skorzystać z dobrodziejstw Adriatyku.

Najlepsze punkty widokowe w Polignano

Punkt widokowy Largo Ardito

Ten punkt widokowy znajduje się z dala od historycznego centrum, ale rozpościera się z niego niesamowity widok. Można zobaczyć stare miasto zawieszone na klifie, o który rozbijają się fale.

polignano
polignano

Punkt widokowy Terrazza Santo Stefano

To punkt widokowy, z którego najlepiej widać plażę Lama Monachile.

polignano polignano polignano

Punkt widokowy Pietra Piatta

Stare Miasto warto zobaczyć z jeszcze jednej perspektywy. By dostać się na kolejny punkt widokowy, należy odszukać pomnik piosenkarza Domenico Mudugno i zejść schodami, które znajdują się tuż za nim (by się do niego dostać, należy za Ponte Lama Monachile skręcić w prawo i kierować się do brzegu morza). Przygotujcie się na to, że będzie tutaj dość mocno wiało, ale widok, który się stąd rozpościera jest wart poświęcenia 😉


Polecane restauracje w Polignano

Poniżej znajdziecie listę restauracji, w których warto zjeść, będąc w Polignano. Wybrałam je na podstawie opinii w Google i portalu Tripadvisor.

Restauracje

Infermento

Pizza E Fichi

MINT Cucina Fresca

Osteria Piga

Ristorante primi & vini

Restaurant Antiche Mura

La Rotellina (fast food)

Pamiętajcie, że restauracje są zamknięte od około 14-15, najczęściej aż do 19-20. Niektóre są otwarte wyłącznie wieczorami.

Lodziarnie

Najlepsze lody zjecie w Gusto Caruso, Martinucci Laboratory oraz Bella Blu Gelateria.


Godziny otwarcia sklepów

Sklepy otwarte są przeważnie od 9 do 13 oraz od 16.30 do 21 lub 22.


Ciekawostka

Zobaczcie, jak wygląda stacja benzynowa w centrum Polignano. Otoczona zielenią jest całkiem ładnie wkomponowana we włoski krajobraz, prawda?


Polignano a mare jest bardzo urokliwe i klimatyczne. Naprawdę warto tu przyjechać, by pospacerować uliczkami, podziwiać piękno apulijskiej zabudowy i nadmorski krajobraz.

polignano
polignano
polignano
polignano
polignano
polignano
polignano
polignano
polignano
polignano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *