Co to za góra widoczna z oddali? To wulkan Etna, która góruje nad wschodnią Sycylią. Widok maleńkich domków z Etną w tle wygląda niesamowicie i można napawać się nim dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego, że Etna to aktywny wulkan. Raz na jakiś czas daje o sobie znać, pokazując siłę natury. Ten wspaniały widok można podziwiać z Taorminy, czyli jednej z najpopularniejszych miejscowości na Sycylii i idealnego miejsca na wakacje we Włoszech.

Taormina w szczycie sezonu jest podobno mocno zatłoczona, turystyczna i droga. Co roku przyciąga rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć tę sycylijską perełkę, posmakować jej kuchni i podziwiać piękne widoki. W wysokim sezonie lokalni sprzedawcy windują ceny, co nie odstrasza licznych odwiedzających. My postanowiliśmy pojechać do Taorminy w styczniu i sprawdzić, jak miasteczko wygląda zimą.

Taormina
Taormina
Taormina

Jak dojechać do Taorminy?

Drugiego dnia po przylocie postanowiliśmy wybrać się do Taorminy, jednego z miejsc, które bardzo chciałam odwiedzić. Bazę wypadową zaplanowaliśmy w Katanii (jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat naszego wyjazdu, zapraszam tutaj: Jak zorganizować wyjazd na Sycylię poza sezonem?). Rankiem przywitało nas piękne słońce, pogoda była wprost idealna – nieco ponad 20 stopni, bezchmurne niebo i lekki wiatr.

Taormina leży około 50 kilometrów na północ od Katanii. Możemy dojechać tam na kilka sposobów:

Wypożyczonym samochodem

Do Taorminy można dostać się płatną autostradą z Katanii (koszt to kilka euro). Samochód trzeba zaparkować na jednym z parkingów:

  1. Wielopoziomowy parking Garage Porta Catania, który znajduje się niedaleko Corso Umberto (głównej uliczki w Taorminie). Czytałam, że jest bardzo drogi.
  2. Parking Lumbi, skąd pieszo lub autobusem miejskim, który odjeżdża z placu po prawej stronie parkingu, można dostać się do centrum miasta.
  3. Miejsca parkingowe znajdują się także wzdłuż Via Luigi Pirandello, działające na zasadzie strefy parkowania. Widzieliśmy, jak sytuacja wyglądała w styczniu (sporo miejsc było zajętych), więc możemy się jedynie domyślać, co dzieje się tam w wysokim sezonie.

Autobusem linii Interbus

Przystanek linii Interbus znajduje się w Katanii przy Via Archimede. Bilet kosztuje 5,1 euro w jedną stronę lub 8,5 euro w obie strony. Kupicie go w agencji Interbus, która mieści się nieopodal (na rogu Via Archimede i Viale della Libertà). Kierowca nie sprzeda Wam biletu (takie przynajmniej jest nasze doświadczenie). Autobus zatrzymuje się w Taorminie (niedaleko centrum) w Terminal Interbus przy Via Luigi Pirandello.

Liniami kolejowymi Trenitalia

Czyli naszym ulubionym środkiem transportu. Pomimo tego, że stacja kolejowa nie znajduje się w centrum miasta (trzeba do niego podejść kilka kilometrów pod górkę, my szliśmy najpierw Via Nazionale, a potem Strada Provinciale), bez zastanowienia wybraliśmy ten rodzaj transportu. Poza tym my po prostu lubimy chodzić. Możecie też przyjechać do Taorminy pociągiem i po drodze złapać autobus miejski do centrum. W czasie wędrówki, widoki zapierają dech w piersiach, więc naprawdę warto właśnie w ten sposób dotrzeć do centrum (jedyną wadą tego rozwiązania jest podążanie wzdłuż drogi, ale poza sezonem nie jest to uciążliwe).

Dworzec kolejowy w Taorminie (Taormina-Giardini)

Koszt biletu kolejowego to 4,7 euro w jedną stronę. Bilet można kupić w maszynach na dworcu lub w kasie biletowej. Trzeba go skasować w zielonym urządzeniu przed wejściem do pociągu. Stacja, na której powinniście wysiąść do Taormina-Giardini.

Taormina
Taormina Taormina
Taormina Taormina
Taormina

Droga powrotna wyglądała trochę inaczej. Zeszliśmy do punktu widokowego przy Via Guardiola Vecchia. Po jego lewej stronie znajdują się kamienne schody, a później ulica, którą można zejść do Ristoratne il Gabbiano (przy której znajduje się przystanek Interbus, jadący m.in. do Taorminy) i dalej do Isola Bella. Po odpoczynku na plaży ruszyliśmy w kierunku stacji kolejowej Taormina-Giardini, wzdłuż drogi dla samochodów (Via Nazionale).

Co zobaczyć w Taorminie?

Deptak Corso Umberto I

Corso Umberto to główna uliczka miasta, zamknięta dla ruchu samochodów. Jest długa na 800 metrów i zaczyna się przy Porta Messina, a kończy przy Porta Catania. Znajdują się tam sklepy z pamiątkami, lokalnymi wyrobami i knajpami. W styczniu większość z nich była zamknięta. Od Corsto Umberto odchodzą małe uliczki i schody. Z jednej strony prowadzą w dół, w stronę morza, a z drugiej w górę, do artystycznych sklepików.

Podążając Corso Umberto, weszliśmy na Piazza IX Aprile, na którym mieści się Chiesa di Sant’Agatino oraz Chiesa di San Giuseppe. Niedaleko znajduje się też wieża zegarowa Torre dell’Orologio. Połączona jest ona z Porta di Mezzo i prowadzi w stronę Porta Catania.

W kawiarence przy Piazza IX Aprile kupiliśmy nasze pierwsze w życiu cannoli (za 3 euro) i zjedliśmy je na ławce, rozkoszując się pięknym widokiem i słodkim rarytasem.

Taormina
Taormina
Taormina
Taormina
Taormina Taormina

Teatr grecki wykuty w skale

Będąc w Taorminie, odwiedziłam także ruiny starożytnego teatru greckiego z III w.p.n.e. Został on dostosowany do walk gladiatorów przez Rzymian i w czasie swojej świetności mógł pomieścić nawet 5000 widzów. Na jego terenie znajdują się również niewielkie pomieszczenia muzealne, w których można zobaczyć fragmenty antycznych ruin.

Wstęp na teren teatru kosztuje 10 euro (ulgowy 5 euro). Pomimo dość wysokiej ceny, naprawdę polecam odwiedzić to miejsce, nawet jeśli nie interesujecie się antycznymi ruinami. Rozpościera się stąd najpiękniejszy krajobraz w całej Taorminie. Położony jest na zboczu góry, dzięki czemu oferuje piękne widoki na morze, wybrzeże oraz Etnę. Na teren ruin teatru można wejść codziennie od 9 do 16 lub nawet 19 (zamykany jest około 1h przed zachodem słońca).

Taormina
Taormina Taormina
Taormina
Taormina Taormina
Taormina

Palazzo Corvaja

To jeden z najważniejszych budynków w mieście. Był siedzibą pierwszego sycylijskiego parlamentu. Obok znajduje się Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria i ruiny antycznego Odeonu.

Odeon

W Taorminie można zobaczyć ruiny małego teatru rzymskiego, który był przeznaczony do występów muzycznych i literackich.

Piazza Duomo i Cattedrale di San Nicola

Na placu katedralnym znajduje się barokowa fontanna z symbolem Taorminy, czyli dwunożnym centaurem z popiersiem anioła. Mieści się tam też budynek ratusza – Palazzo del Municipio.

Publiczne ogrody Villa Comunale

Dla spragnionych odpoczynku, w Taorminie czekają publiczne ogrody, w których można się zrelaksować. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

Isola Bella

To malutka, zalesiona wysepka, na której znajduje się rezerwat przyrody Riserva Naturale Orientata Isola Bella. Wstęp na wyspę jest płatny (4 euro za osobę dorosłą i 2 euro za dziecko). Połączona jest ona z plażą wąskim przesmykiem, którym można przejść. W zależności od poziomu wody, można to zrobić suchą lub mokrą stopą. To świetne miejsce do relaksu po dniu pełnym wrażeń.

Taormina
Taormina Taormina
Taormina Taormina
Taormina

Punkty widokowe w Tarominie

Ze względu na swoje malownicze położenie, w Taorminie znajduje się sporo punktów widokowych. Poniżej zebrałam najpiękniejsze z nich.

Widok z teatru greckiego (Teatro Antico di Taormina)

O tym miejscu pisałam już wyżej.

Punkt widokowy przy Via Pirandello (Belvedere di Via Pirandello)

Wspaniały widok na Isola Bella i wybrzeże rozpościera się z punktu widokowego przy Via Guardiola Vecchia. Można tu trafić np. schodząc ulicą Via Pirandello od Porta Messina w kierunku wybrzeża.

Widok z Piazza IX Aprile

Morze oraz wspaniałą panoramę miasteczek można obserwować także z głównego placu w Taorminie, przez który biegnie ulica Corso Umberto.

Castelmola

Z Taorminy można pojechać autobusem do miejscowości Castelmola, która jest malowniczo położona. Można też pójść pieszo kilka kilometrów pod górkę. Rozciąga się z niej panorama na całe wybrzeże i Taorminę. W sezonie jest podobno wybawieniem i można tam odpocząć od tłumu turystów. Nam niestety nie udało się tam dotrzeć, ale jeśli będziecie mieli czas to warto tam zawitać.

Polecane restauracje w Taorminie

Poniżej znajdziecie listę restauracji, w których warto zjeść, będąc w Taorminie. Wybrałam je na podstawie opinii w Google i portalu Tripadvisor.

Restauracje

Al Saraceno

Osteria Villa Zuccaro

Osteria da Rita

Trattoria Tiramisù Restaurant in Taormina

TreQuarti Taormina Antipasteria Siciliana

Siculishh

La Cucina Di Riccobono

Pizzeria Villa Zuccaro (pizzeria)

Pamiętajcie, że restauracje są zamknięte od około 14-15, najczęściej aż do 19-20. Niektóre są otwarte wyłącznie wieczorami.

Lodziarnie i cukiernie

Najlepsze lody zjecie w cukierni Pasticceria Gelateria D’Amore oraz lodziarni Gelatomania.

Najlepsze cannolli zjecie w La Pignolata Guinness Cannoli.


Taormina jest przepiękna i urokliwa, a w styczniu była pusta. Po raz kolejny upewniłam się w przekonaniu, że wyjazdy poza sezonem są super 🙂

Taormina
Taormina
Taormina Taormina
Taormina Taormina
Taormina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.