Bydgoszcz – miasto, które leży nad Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Nierozerwalnie związane jest z wodą, która od wieków stanowi jego najcenniejszy zasób. Już od samego początku rzeka Brda wpływała na rozwój miasta, a dzisiaj w jej pobliżu zlokalizowane są najpopularniejsze atrakcje Bydgoszczy.

Bydgoszcz nie jest tak znana, jak Kraków, czy Wrocław, a ma naprawdę wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.

Tekst alternatywny

Budynki nad Brdą w Bydgoszczy

W tym artykule zabierzemy Was do Bydgoszczy:

  • Popłyniemy tramwajem wodnym,
  • Pospacerujemy po Wyspie Młyńskiej,
  • Zobaczymy zabytkowe secesyjne kamienice,
  • Zajrzymy do największego parku miejskiego w Polsce
  • Odkryjemy tajemnicze Exploseum.
  • I odwiedzimy wiele innych miejsc


Zapraszamy do Bydgoszczy!

Zobacz film o atrakcjach Bydgoszczy

Spichrze

W Bydgoszczy znajduje się wiele spichrzów, czyli dawnych magazynów. Spichrze nad Brdą zostały zbudowane pod koniec XVIII wieku i były wykorzystywane do przechowywania zboża, drewna i innych towarów. Dziś stanowią one jeden z symboli miasta.

Tekst alternatywny

Spichrze w Bydgoszczy

Kiedyś spichrzy w Bydgoszczy było o wiele więcej, ale w czasie II wojny światowej i na skutek pożarów, wiele z nich zostało zniszczonych. Do dziś zachowało się tylko kilka zabytkowych spichrzy, które znajdują się w centrum miasta.

Są to m.in.:

  • trzy spichrze przy Rybim Rynku,
  • Biały i Czerwony Spichrz na Wyspie Młyńskiej,
  • Spichrz Karczma Młyńska
  • Spichrz przy ul. Stary Port 13
Tekst alternatywny

Spichrz Karczma Młyńska

To nie przypadek, że spichrze stoją nad rzeką, bo w przeszłości życie kręciło się właśnie wzdłuż Brdy, która w mieście była najważniejsza. To dzięki niej był możliwy rozwój handlu m.in. między Bydgoszczą a Gdańskiem, a towar trzeba było gdzieś magazynować. Po to właśnie budowano spichrze.

Nad rzeką Brdą, przy Rybim Rynk

Trzy spichrze

Dziś spichrze należące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego są udostępnione do zwiedzania. Można w nich zobaczyć wystawy związane z historią Bydgoszczy.

Tekst alternatywny

Trzy Spichrze nad Brdą

Nowoczesne spichrze

Nad Brdą, tuż przy Rybim Rynku stoją także dwa budynki, stylizowane na nowoczesne spichrze. Powstały w latach 90-tych XX wieku, ale bryłą wyraźnie nawiązują do historii Bydgoszczy. Doskonale wpisują się w otoczenie.

Tekst alternatywny

Budynki stylizowane na nowoczesne spichrze

Pałacyk Lloyda

Obok nich znajduje się zabytkowy Pałacyk Lloyda, który został wybudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego w XIX wieku. W pałacyku swoją siedzibę miało jedno z największych przedsiębiorstw żeglugowych w kraju.

Tekst alternatywny

Pałacyk Lloyda

Budynek Poczty Polskiej

Warto także spojrzeć na drugą stronę rzeki, bo można zobaczyć tam przepiękne kamienice oraz zabytkowy budynek Poczty Polskiej.

Tekst alternatywny

Budynek Poczty Polskiej

Przechodzący przez rzekę

Nad rzeką natomiast unosi się rzeźba Przechodzący przez rzekę, która upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej. Przedstawia mężczyznę, który balansuje na linie.

Tekst alternatywny

Rzeźba Przechodzący przez rzekę

Rzeźba Przechodzący przez rzekę w ręku trzyma strzałę i przepasany jest sandałami. Co oznaczają te rekwizyty? O tym opowiemy Wam nieco później.

Tramwaje wodne

Wzdłuż Rybiego Rynku stoją zacumowane barki i tramwaje wodne, dzięki którym można spojrzeć na miasto z perspektywy rzeki.

Tekst alternatywny

Barki zacumowane wzdłuż Rybiego Rynki i Brdy

Bydgoskie tramwaje wodne oferują dwie trasy: Słoneczną i Staromiejską. Na obu trasach zobaczymy popularne obiekty i inne ciekawe miejsca.

Tekst alternatywny

Bydgoski tramwaj wodny

Dodatkową atrakcją trasy Staromiejskiej jest śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską. W czasie śluzowania poziom wody podnosi się, a w drodze powrotnej obniża się o 3 metry.

Rejsy organizowane są mniej więcej od końca kwietnia do połowy października, ale warto śledzić informacje na oficjalnej stronie.

Tekst alternatywny

Śluza miejska

Bilety najlepiej kupić wcześniej przez Internet na konkretną godzinę, by mieć gwarancję miejsca. Można to zrobić TUTAJ.

Wyspa Młyńska

Na Wyspę Młyńską można dostać się mostem Jana Kiepury, który ze względu na zawieszone tam kłódki, nazywany jest „Mostem Zakochanych”.

Tekst alternatywny

Most Zakochanych

Wyspa Młyńska to serce miasta i jedna z najpopularniejszych atrakcji Bydgoszczy. Znajduje się w centrum miasta nad rzeką Brdą. Jest to miejsce o bogatej historii, która sięga XIV wieku. W przeszłości znajdowały się tu liczne młyny zbożowe, które napędzane były siłą wody.

Tekst alternatywny

Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska to zielona oaza o powierzchni około 6 hektarów. Otoczona jest przez główny nurt Brdy oraz Młynówkę. Można tu odpocząć i pospacerować, a także zobaczyć liczne atrakcje i odwiedzić klimatyczne knajpki.

Tekst alternatywny

Wyspa Młyńska

Młyny Rothera

Na Wyspie Młyńskiej uwagę zwracają industrialne Młyny Rothera, które kiedyś służyły jako obiekty przemysłowe.

Tekst alternatywny

Młyny Rothera

Organizowane są tu różnego rodzaju wystawy i warsztaty.

Tekst alternatywny

Wnętrze Młynów Rothera

Na dachu Młynów Rothera znajduje się bezpłatny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wyspy Młyńskiej.

Tekst alternatywny

Widok na Wsypę Młyńską z tarasu widokowego na dachu Młynów Rothera

Opera Nova

Z Wyspy Młyńskiej doskonale widać imponujący budynek Opery Nova, która jest jedną z kilkunastu scen operowych w Polsce oraz jedynym tego typu teatrem w województwie kujawsko-pomorskim.

Tekst alternatywny

Budynek Opery Nova

Bryła budynku składa się z trzech przenikających się okręgów. Obecnie trwają prace nad rozbudową i opera wkrótce zyska czwarty krąg.

Galeria Sztuki Nowoczesnej i Europejskie Centrum Pieniądza

W XVI i XVII wieku w Bydgoszczy działała mennica, najpierw prywatna, a potem państwowa. Była jedną z najważniejszych mennic w Rzeczypospolitej.

W miejscu jej zabudowań znajduje się obecnie Europejskie Centrum Pieniądza. Można w nim dowiedzieć się wielu rzeczy na temat historii Wyspy Młyńskiej oraz Mennicy Bydgoskiej.

Tekst alternatywny

Europejskie Centrum Pieniądza

Tuż obok Europejskiego Centrum Pieniądza zobaczymy zabytkowy Biały Spichrz. Wewnątrz stworzono niedużą wystawę z różnymi eksponatami archeologicznymi.

Tekst alternatywny

Zabytkowy Biały Spichrz

Obok Białego Spichrza stoi postument symbolizujący 18. południk, który przebiega przez Bydgoszcz, ale o nim opowiemy więcej trochę później.

Można też odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zorganizowano w zabytkowym Czerwonym Spichrzu.

Tekst alternatywny

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Dom Leona Wyczółkowskiego

Na Wyspie Młyńskiej stoi także Dom Leona Wyczółkowskiego, wybitnego polskiego malarza z przełomu XIX i XX wieku.

Tekst alternatywny

Dom Leona Wyczółkowskiego

Dlaczego jego dom znajduje się w Bydgoszczy, skoro artysta nigdy tu nie mieszkał? Wyczółkowski pod koniec swojego życia przebywał w Poznaniu, a także w domku na wsi pod Bydgoszczą. Po jego śmierci wiele obrazów trafiło właśnie do tego miasta. W dawnym domu urzędnika Młynów Rothera utworzono wystawę jego obrazów i zabytkowych elementów wnętrza.

Tekst alternatywny

Wystawa w Domu Leona Wyczółkowskiego

Sztuka Wyczółkowskiego wychodzi poza muzealne sale, bo w różnych miejscach w mieście można zobaczyć tablice z reprodukcjami jego obrazów.

Wenecja Bydgoska

Z Wyspy Młyńskiej widać szereg starych kamienic i fabryk z XIX i początku XX wieku. To Wenecja Bydgoska, która ciągnie się wzdłuż Młynówki. Naszym zdaniem to miejsce nie ma zbyt wiele wspólnego z Wenecją, ale nie można odmówić mu uroku. Warto wybrać się tu na spacer i skorzystać z oferty jednej z restauracji.

Tekst alternatywny

Wenecja Bydgoska

Z Wenecji Bydgoskiej można dostać się Magicznymi Schodami na ulicę Długą.

Tekst alternatywny

Restauracja nad Młynówką

Ulica Długa

Ulica Długa w Bydgoszczy jest jedną z najdłuższych ulic na starym mieście. Kiedyś ściśle związana była z handlem. Dziś spacerując wśród urokliwych kamienic, można poczuć klimat dawnej Bydgoszczy.

Tekst alternatywny

Ulica Długa

W czasie spaceru na pewno zauważycie zabytkowy tramwaj, w którym sezonowo działa informacja turystyczna.

Tekst alternatywny

Zabytkowy tramwaj na ulicy Długiej

Kolejnym miejscem, na które warto zwrócić uwagę jest Bydgoska Aleja Autografów, czyli aleja z podpisami osób zasłużonych dla miasta.

Tekst alternatywny

Znak Bydgoska Aleja Autografów

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Przy ulicy Długiej znajduje się również Muzeum Mydła i Historii Brudu. To bardzo ciekawe i oryginalne miejsce, w którym można poznać historię brudu i produkcji mydła, obejrzeć eksponaty, związane z higieną osobistą, a także własnoręcznie przygotować mydełko i zabrać go na pamiątkę.

Tekst alternatywny

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum nie jest duże, ale opowiadane historie są ciekawe i wciągające, pomimo tego, że tematyka jest na pozór dość błaha.

W sklepiku muzealnym można kupić naturalne kosmetyki wytwarzane w Bydgoszczy.

Tekst alternatywny

Sklepik Muzeum Mydła i Historii Brudu

Więcej informacji na temat biletów i zwiedzania Muzeum Historii Bruku znajdziecie TUTAJ.

Stary Rynek

Stary Rynek wytyczony został w 1346 roku, gdy król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Co ciekawe, przez rynek przebiega osiemnasty południk długości geograficznej wschodniej. Na tym samym południku leżą też na przykład Kapsztad i Sztokholm.

Tekst alternatywny

Rynek w Bydgoszczy

Bydgoski rynek ma kształt prostokąta i otaczają go piękne i kolorowe kamienice, w których mieszczą się restauracje i knajpki.

Tekst alternatywny

Rynek w Bydgoszczy

Na płycie rynku zaznaczono 18 południk i ustawiono zegar, który odmierza czas środkowoeuropejski i Bydgoski.

Tekst alternatywny

18 południk na rynku w Bydgoszczy

Czas środkowoeuropejski odpowiada czasowi słonecznemu 15 południka długości geograficznej wschodniej. Czas bydgoski jest o 12 minut wcześniejszy, bo leży na południku 18.

Tekst alternatywny

Zegar odmierzający czas bydgoski

Ratusz na Rynku w Bydgoszczy

W centralnej części rynku stał kiedyś budynek ratusza, który niestety nie zachował się do naszych czasów. Obecnie można zobaczyć zarys jego fundamentów w postaci granitowych płyt w ciemniejszym kolorze.

Tekst alternatywny

Rynek w Bydgoszczy

Ratusz, który obecnie znajduje się na rynku, mieści się w gmachu dawnego kolegium jezuickiego, które zostało wybudowane w XVII wieku.

Tekst alternatywny

Ratusz na rynku w Bydgoszczy

Obok ratusza stoi pomnik upamiętniający ofiary terroru hitlerowskiego.

Tekst alternatywny

Detal pomnika, który upamiętnia ofiary terroru hitlerowskiego

Mistrz Twardowski

Z Bydgoszczą związana jest postać Mistrza Twardowskiego, jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników świata. Mówi się, że podczas pobytu w Bydgoszczy wjechał do miasta na olbrzymim kogucie i pomieszkiwał w Gospodzie pod Zgorzelcem.

Tekst alternatywny

Grafika przedstawiająca wyobrażenie Mistrza Twardowskiego

Na pamiątkę tego wydarzenia codziennie o 13.13 oraz 21.13 w oknie gospody w oparach dymu pojawia się właśnie Mistrz Twardowski.

Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja

Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja, czyli tzw. fara to najstarszy kościół w Bydgoszczy. Został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim.

Tekst alternatywny

Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja

Do wnętrza katedry prowadzą spiżowe drzwi, które ważą 500 kilogramów. Naprawdę warto wejść do środka, bo wnętrze kościoła jest oryginalne i kolorowe. Wejście jest bezpłatne.

Tekst alternatywny

Wnętrze Katedry pw. św. Marcina i Mikołaja

Hala Targowa

Miejska Hala Targowa była kiedyś miejscem, w którym handlowano mięsem i produktami rybnymi. Obecnie, mieści się w niej sporo knajpek i restauracji.

Tekst alternatywny

Miejska Hala Targowa

Warto zwrócić uwagę na herb miasta, który znajduje się nad wejściem do hali, a także na stalową konstrukcję dachu.

Tekst alternatywny

Wnętrze Hali Targowej

Ulica Gdańska

W Bydgoszczy można zobaczyć przepiękne zabytkowe kamienice. Wiele z nich reprezentuje styl secesyjny.

Tekst alternatywny

Hotel pod Orłem przy ulicy Gdańskiej

Najbardziej okazałe i bogato zdobione kamienice można podziwiać przy ulicy Gdańskiej, którą zdecydowanie warto zobaczyć w czasie zwiedzania Bydgoszczy. Uwagę zwraca przede wszystkim budynek Hotelu pod Orłem, w którym zatrzymał się Józef Piłsudski.

Tekst alternatywny

Hotel pod Orłem

Naprzeciwko Hotelu Pod Orłem można zobaczyć pomnik Wędrowca. Obok niego stoi Dom Towarowy Jedynak, czyli jeden z najstarszych domów towarowych w Bydgoszczy

Tekst alternatywny

Dom Towarowy Jedynak

Przy ulicy Gdańskiej znajduje się również muzeum Apteka Pod Łabędziem, w której można poznać historię bydgoskiego aptekarstwa, a także Gmach Główny Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Tekst alternatywny

Gmach Główny Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego

Ulica Augusta Cieszkowskiego

Zabytkowe kamienice można też zobaczyć przy ulicy Augusta Cieszkowskiego. To jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w mieście, które oddaje charakter „bydgoskiej secesji”.

Tekst alternatywny

Ulica Augusta Cieszkowskiego

Ulica ta powstała w II połowie XIX wieku i została zabudowana kamienicami w zaledwie 10 lat!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ulica Augusta Cieszkowskiego

Na mieszkania w tym miejscu mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi mieszkańcy miasta tj. wyżsi urzędnicy, czy oficerzy.

W narożniku jednej z kamienic znajduje się rzeźba halabardnika, symbolicznego opiekuna i strażnika domu.

Tekst alternatywny

Rzeźba halabardnika

Dzielnica Muzyczna

Bydgoszcz związana jest z muzyką. Widzieliśmy już olbrzymi budynek Opery Nova, a teraz zajrzymy do Dzielnicy Muzycznej. To urokliwy i spokojny zakątek miasta, w którym mieszczą się obiekty kulturalne, w tym Filharmonia Pomorska.

Tekst alternatywny

Budynek Filharmonii Pomorskiej

Powstał też tutaj Park im. Jana Kochanowskiego, który jest pełen rzeźb upamiętniających wybitnych kompozytorów, ale nie tylko.

Tekst alternatywny

Park im. Jana Kochanowskiego

Znajduje się tu również najbardziej znany pomnik w Bydgoszczy, czyli Łuczniczka. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Bydgoszczy.

Tekst alternatywny

Łuczniczka

Zaprojektował ją niemiecki artysta Ferdinand Lepcke. W Bydgoszczy obecna jest od ponad 110 lat i przez ten czas wielokrotnie zmieniała swoje miejsce. Co więcej, w pierwszych dziesięcioleciach po jej powstaniu wywoływała liczne kontrowersje.

Tekst alternatywny

Łuczniczka

Rzeźba przedstawia nagą kobietę, napinającą łuk. Ubrana jest jedynie w rzymskie sandały, które powinniście skądś kojarzyć.

Pamiętacie rzeźbę Przechodzący przez rzekę? Mężczyzna miał sandały przerzucone przez ramię. To nie jedyne powiązanie tych dwóch rzeźb. Drugim jest strzała, którą przechodzący przez rzekę trzyma w lewej ręce. To podobno strzała wypuszczona przez Łuczniczkę.

Fontanna Potop

W Parku Kazimierza Wielkiego stoi Fontanna Potop, która nawiązuje do biblijnego potopu, w czasie którego umierają ludzie i zwierzęta, dla których zabrakło miejsca na arce.

Tekst alternatywny

Fontanna w Parku Kazimierza Wielkiego

Fontanna jest imponująca i ma 6 metrów wysokości.

Tekst alternatywny

Fontanna Potop

Autorem fontanny jest Rzeźbiarz Ferdinand Lepcke, który zaprojektował również pomnik Łuczniczki.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Fontanna Potop

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Zastanawiacie się co jeszcze zobaczyć w Bydgoszczy? Polecamy odwiedzić Bazylikę Mniejszą, czyli monumentalną budowlę zaprojektowaną na wzór rzymskiego Panteonu. Została wzniesiona w pierwszej połowie XX wieku i jest największą świątynia w Bydgoszczy i jedną z największych w całej Polsce. Jej cecha charakterystyczna jest ogromna kopuła o średnicy 40 metrów.

Tekst alternatywny

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Bazylika ta była darem dziękczynnym społeczności Bydgoszczy i okolic za przyłączenie Pomorza do Polski.

Tekst alternatywny

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Na szczególną uwagę zasługują „Drzwi błogosławieństw”, zdobione przepięknymi płaskorzeźbami, które prowadzą do wnętrza bazyliki.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Bazylikę Mniejszą św. Wincentego à Paulo można zwiedzać bezpłatnie.

Myślęcinek

Myślęcinek to jeden z największych kompleksów rekreacyjnych w Polsce. Ma powierzchnię około 800 ha i położony jest zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta.

Tekst alternatywny

Park Myślęcinek

Przyjeżdżając do Myślęcinka, warto odwiedzić park rozrywki, ogród botaniczny oraz zoologiczny. Znajdują się tu też liczne trasy spacerowe i ścieżki rowerowe, miejsce do uprawiania sportów wodnych, czynna zimą trasa narciarska i wiele innych atrakcji.

Tekst alternatywny

Park Myślęcinek

Wieża Ciśnień – kolejna atrakcja Bydgoszczy związana z wodą

Bydgoska Wieża Ciśnień była najważniejszym elementem systemu wodociągowego w mieście. Mieścił się w niej zbiornik wyrównawczy, który zapewniał właściwe ciśnienie wody w sieci.

Tekst alternatywny

Wieża Ciśnień

Dziś Wieża Ciśnień jest popularną atrakcją Bydgoszczy i pełni funkcję Muzeum Wodociągów, w którym można zobaczyć ekspozycję opowiadającą o dziejach lokalnych wodociągów i kanalizacji. Zebrano tutaj m.in. fragmenty drewnianych rur wodociągowych, elementy wyposażenia dawnych łazienek, a także zdjęcia i dokumenty.

Tekst alternatywny

Wystawa zorganizowana w Wieży Ciśnień – By MOs810 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66512512

Na 38-metrze Wieży Ciśnień znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Więcej informacji na temat biletów wstępu i zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

Tekst alternatywny

Widok z Wieży Ciśnień – By Kazimierz Mendlik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56158022

Exploseum – najbardziej tajemnicza atrakcja Bydgoszczy

Na obrzeżach Bydgoszczy w gęstym lesie znajduje się niecodzienne miejsce. W czasie II wojny światowej została tu wybudowana jedna z największych niemieckich fabryk produkujących materiały wybuchowe dla armii III Rzeszy. Jej powierzchnia wynosiła około 23 km2 i składała się z setek budynków połączonych drogami i torami kolejowym, które ukryte były w Puszczy Bydgoskiej.

Tekst alternatywny

Budynek Exploseum

W zaadoptowanych ośmiu obiektach utworzono Exploseum, przez które prowadzi podziemna trasa turystyczna.

Zaadoptowane na Exploseum obiekty stanową jedynie 1 procent pierwotnej fabryki!

W Exploseum można zobaczyć ekspozycje poświęcone m.in. działalności Alfreda Nobla – wynalazcy dynamitu, historii konfliktów zbrojnych i okupacji czy opowieściom ludzi, którzy zmuszani byli do pracy w zakładach.

Tekst alternatywny

Wnętrze Exploseum – By MOs810 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60634553

Miejsce to jest tajemnicze, a jego położenie sprawia, że w czasie zwiedzania towarzyszy nam mroczna aura.

Więcej informacji na temat zwiedzania oraz biletów znajdziecie TUTAJ.


Mamy nadzieję, że z pomocą tego artykułu zaplanujecie udany pobyt w Bydgoszczy.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.