Kraków – miasto pełne historii, wielowiekowej tradycji i niezliczonych zabytków. Dawniej było sercem Polski, dziś jest najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym polskim miastem. Przyjemny klimat i duża liczba atrakcji przyciągają turystów z całego świata. W tym artykule pokażemy Wam najpopularniejsze atrakcje Krakowa.

  • Zajrzymy na Stare Miasto, które jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Przejdziemy Drogę Królewską, której zwieńczeniem będzie wzgórze Wawelskie, czyli dawna rezydencja polskich królów.
  • Zobaczymy, czy stary kamieniołom można przekształcić w miejskie kąpielisko.
  • Wejdziemy na krakowskie kopce.
  • Odwiedzimy kilka muzeów i wiele innych miejsc.
  • Opowiemy też o słynnym krakowskim obwarzanku.
Tekst alternatywny

Widok na Wzgórze Wawelskie z Bulwarów Wiślanych

Będzie coś dla miłośników historii, sztuki i natury, ale też dla tych, którzy przed wyjazdem chcą po prostu dowiedzieć się czegoś więcej na temat stolicy małopolski.

Zapraszamy do Krakowa!

Zobacz film o atrakcjach Krakowa

Co warto zobaczyć w Krakowie? Jakie atrakcje Krakowa są godne uwagi?

Nie zdziwi Was chyba, jeśli powiemy, że atrakcji w Krakowie jest całe mnóstwo i trudno będzie zobaczyć wszystko w czasie jednego wyjazdu, nawet jeśli do Krakowa przyjeżdżacie na dłużej niż na weekend.

Tekst alternatywny

Widok na Katedrę Wawelską na Wzgórzu Zamkowym

Zwiedzanie Krakowa to nie tylko zabytkowe centrum z Bazyliką Mariacką, Sukiennicami, czy Wawelem, ale także liczne muzea np. Muzeum Narodowe i jego oddziały oraz klimatyczne dzielnice tj. Kazimierz czy Podgórze. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam najpopularniejsze atrakcje Krakowa, żebyście mogli spośród nich wybrać te miejsca, które najbardziej Was zainteresują.

Zwiedzanie Krakowa zaczniemy od Starego Miasta.

Stare Miasto – największa atrakcja Krakowa

Stare Miasto w Krakowie, jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic w tym dziwnego, bo na Starym Mieście jest mnóstwo zabytków i urokliwych kamieniczek. To miejsce pełne historii i tradycji, bogate pod względem architektonicznym. Można też znaleźć tutaj mnóstwo knajpek i restauracji.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zabytki, które można zobaczyć na Starym Mieście – od prawej: Wieża Ratuszowa, Bazylika Mariacka i Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

Rynek Główny

Zwiedzanie Krakowa rozpoczniemy na Rynku Głównym, który jest największym rynkiem w Polsce. Ma wymiary około 200 x 200 metrów i otoczony jest zabytkowymi kamienicami z restauracjami, kawiarniami i sklepikami. Możemy tutaj zobaczyć także słynny Kościół Mariacki, Sukiennice oraz Wieżę Ratuszową i Kościół św. Wojciecha

Tekst alternatywny

Kolorowe kamienice na Rynku Głównym w Krakowie

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to jeden z najważniejszych kościołów w Krakowie. Stoi na rynku, więc trudno go pominąć w czasie zwiedzania Krakowa.

Tekst alternatywny

Widok na Rynek Główny z Cafe Szał

Bazylika Mariacka zbudowana została w stylu gotyckim i składa się z dwóch wież: wyższej Wieży Mariackiej, i niższej wieży zegarowej.

Wieża Mariacka ma około 81 metrów wysokości. Można na nią wejść, by podziwiać przepiękną panoramę miasta. Więcej informacji na temat zwiedzania bazyliki i wejścia na wieżę znajdziecie TUTAJ.

Z Wieży Mariackiej rozbrzmiewa hejnał mariacki. O każdej pełnej godzinie trębacze wykonują utwór na cztery strony świata.

Tekst alternatywny

Bazylika Mariacka w Krakowie

Trębacze nie odgrywają całego hejnału. Ta niedokończona melodia stanoiw hołd dla trębacza, który według legendy ostrzegał miasto przed niebezpieczeństwem, do momentu, gdy tatarska strzała przebiła mu gardło.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej jest imponujące i kryje prawdziwy skarb: słynny gotycki Ołtarz Mariacki autorstwa Wita Stwosza.

Tekst alternatywny

By Falk2 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92120328

Ołtarz Mariacki w głównej scenie przedstawia Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. To jeden z największych ołtarzy na świecie, który może się pochwalić historią sięgającą XV wieku.

Warto wiedzieć, że ołtarz jest ruchomy i otwarty tylko przez kilka godzin dziennie. By zobaczyć go z bliska, trzeba kupić bilet wstępu.

Sukiennice

W centralnej części rynku stoją Sukiennice, czyli jedna z pocztówkowych atrakcji Krakowa. Sukiennice zostały zbudowane w stylu gotyckim w XIV wieku jako miejsce handlu suknem i innymi towarami. W późniejszych latach zostały odbudowane po pożarze i obecnie są doskonałym przykładem stylu renesansowego z licznymi arkadami.

Tekst alternatywny

Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie

Wewnątrz Sukiennic mieszczą się dwa rzędy drewnianych straganów z porcelaną, biżuterią, haftowanymi ręcznie tekstyliami, rzeźbami i innymi pamiątkami.

Na dachu Sukiennic znajduje się kawiarnia Cafe Szał, z której rozpościera się piękny widok na płytę Rynku Głównego.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

Na piętrze krakowskich Sukiennic znajduje się oddział Muzeum Narodowego z galerią malarstwa polskiego i rzeźby.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Rzeźby w galerii w Sukiennicach

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku można zobaczyć dzieła Michałowskiego, Chełmońskiego, Matejki i innych znanych polskich artystów.

Tekst alternatywny

Sala w galerii w Sukiennicach

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku jest oddziałem Muzeum Narodowego, więc we środy można ją zwiedzać bezpłatnie. Więcej informacji na temat galerii, biletów i godzin otwarcia znajdziecie TUTAJ.

Rynek Podziemny

W Sukiennicach rozpoczyna się też trasa turystyczna, dzięki której można odkryć tajemnice krakowskich podziemi. Rynek Podziemny znajduje się pod powierzchnią Rynku Głównego.

Tekst alternatywny

Rynek Podziemny w Krakowie

W czasie zwiedzania można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat historii miasta i życia codziennego w średniowiecznym Krakowie. Znajduje się tu też sporo przedmiotów odkrytych podczas prac archeologicznych oraz fundamenty średniowiecznych budynków.

Rynek Podziemny w środy można zwiedzać bezpłatnie, bo to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego. Trzeba odebrać bilet w kasie muzeum tego samego dnia. Trzeba mieć jednak świadomość, że na wejście będzie trzeba zaczekać, bo liczba biletów na konkretną godzinę jest ograniczona. Więcej informacji na temat zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

Kościół św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha to niewielki, biały kościółek z zielonym dachem, który stoi na rynku w pobliżu wejścia na ulicę Grodzką.

Tekst alternatywny

Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie

Zachowane fragmenty romańskich murów tej świątyni są najstarszym zabytkiem w obrębie Rynku Głównego.

Legenda głosi, że Kościół św. Wojciecha został zbudowany w miejscu, gdzie kazania głosił Święty Wojciech.

Pomnik Adama Mickiewicza

Pomiędzy Kościołem św. Wojciecha a Bazyliką Mariacką wznosi się Pomnik Adama Mickiewicza, który jest popularnym miejscem spotkań. Wielu mieszkańców umawia się właśnie „pod Mickiewiczem”.

Tekst alternatywny

Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie

Wieża Ratuszowa

Będąc na Rynku warto też zwrócić uwagę na 70- metrową Wieżę Ratuszową, która stanowi fragment dawnego Ratusza zburzonego w 1820 roku.

Tekst alternatywny

Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie

Na Wieży Ratuszowej znajduje się punkt widokowy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Mały Rynek

Kraków niejeden ma rynek. Z Rynku Głównego można przejść na Mały Rynek ulicą Sienną lub uliczką biegnącą wzdłuż Kościoła Mariackiego. Mały Rynek jest drugim co do wielkości placem na terenie starego Krakowa i prawdopodobnie służył celom handlowym.

Tekst alternatywny

Mały Rynek w Krakowie

Spacerując po Małym Rynku warto zwrócić uwagę na piękne zabytkowe kamienice, które go otaczają.

Obwarzanki

Obwarzanek krakowski to najpopularniejsza krakowska przekąska, wpisana na listę produktów chronionych Unii Europejskiej, co oznacza, ze producenci, którzy nie mają certyfikatu, nie mogą produkować obwarzanków krakowskich pod tą nazwą.

Nazwa „obwarzanek” wzięła się od obwarzania, czyli od wkładania obwarzanków przed pieczeniem do gorącej wody, żeby zatrzymać pracę drożdży. Dzięki temu krakowskie obwarzanki składają się z chrupiącej skórki i miękkiego wnętrza.

Obwarzanki najczęściej obsypane są solą, makiem lub sezamem, dzięki czemu mają charakterystyczny smak i wygląd.

Tekst alternatywny

Popularne w Krakowie stoisko z obwarzankami.

Co ciekawe, obwarzanek krakowski kiedyś mógł być wypiekany tylko w okresie Wielkiego Postu przez specjalnie wyznaczonych w tym celu piekarzy. Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków na terenie Krakowa i okolic pochodzą z 1394 roku.

W Krakowie działa nawet Żywe Muzeum Obwarzanka, które warto odwiedzić razem z dziećmi.

Droga Królewska – zwiedzanie Krakowa szlakiem królów

Przejdziemy teraz Drogę Królewską, która rozpoczyna się na Kleparzu i prowadzi przez Barbakan, bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Kiedyś pokonywali ją polscy władcy podczas uroczystości koronacyjnych i pogrzebowych. Warto nią pospacerować w czasie zwiedzania Krakowa.

Kleparz

Kleparz, który był kiedyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. To miejsce było centrum handlu, gdzie dokonywano wymiany towarów, a Ci którzy spóźnili się na wejście do Krakowa przed zamknięciem bram miejskich, mogli przenocować w jednej z licznych gospód.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Stary Kleparz w Krakowie

Obecnie na terenie Kleparza znajduje się m.in. kościół św. Floriana oraz plac Matejki, na którym z kolei możemy zobaczyć Pomnik Grunwaldzki.

Pomnik Grunwaldzki to pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem z 1410 roku. Wzniesiono go w 1910 roku, z okazji 500 rocznicy tego wydarzenia.

Na Kleparzu odbywa się także najdłużej nieprzerwanie działając targ w mieście.

Barbakan

Następnie Droga Królewska prowadzi przez Barbakan, czyli najbardziej na północ wysuniętą pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miasta, w skład których wchodził kilkukilometrowy pas podwójnych murów z 47 basztami i 7 bramami.

Tekst alternatywny

Widok na Barbakan od strony Plant

Barbakan to gotycki budynek obronny, który został wybudowany w XIV wieku.

Tekst alternatywny

Krakowski „Rondel”

Barbakan, nazywany inaczej “Rondlem”, otoczony był kiedyś głęboką fosą wraz z systemem mostów i śluz, a z ulicą Floriańską łączyła go tzw. szyja.

Barbakan można zwiedzać w ramach trasy obronności, w czasie której poznamy zarys historyczny rozwoju fortyfikacji krakowskich. Informacje na temat zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

Tekst alternatywny

Makieta Barbakanu

Planty

W I połowie XIX wieku wyburzono mury miejskie i w ich miejscu powstały Planty, które są tzw. “ogrodami miejskimi”.

Tekst alternatywny

Ścieżka spacerowa na Plantach w Krakowie

Plany otaczają krakowskie Stare Miasto. Mają ok 20 ha powierzchni i 4 km długości.

Tekst alternatywny

Pomnik Jana Matejki na Plantach w Krakowie

Brama Floriańska

Droga Królewska prowadzi przez Bramę Floriańską, czyli średniowieczną bramę z basztą, która jest jedną z siedmiu krakowskich bram obronnych.

Tekst alternatywny

Brama Floriańska widoczna od strony ulicy Floriańskiej

Wewnątrz bramy znajduje się ołtarz z początków XIX wieku z kopią obrazu Matki Boskiej Piaskowej.

Ciekawostką jest to, że nad wejściem od strony Plant na bramie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca orła piastowskiego, którą zaprojektował sam Jan Matejko.

Tekst alternatywny

Orzeł Piastowski na Bramie Floriańskiej

Muzeum Książąt Czartoryskich

Po przekroczeniu Bramy Floriańskiej można zboczyć z Drogi Królewskiej i pójść w prawo, bo znajduje się tu Muzeum Książąt Czartoryskich, które jest oddziałem Muzeum Narodowego.

Tekst alternatywny

Hol Główny w Muzeum Książąt Czartoryskich

Jego początki sięgają roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej, które były prezentowane w jej puławskim muzeum. Pod koniec XIX wieku zbiory przeniesiono do Krakowa.

Najbardziej znanym obrazem, który można zobaczyć w muzeum jest „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci.

Tekst alternatywny

Obraz „Dama z gronostajem” autorstwa Leonardo da Vinci

Muzeum Książąt Czartoryskich ma bogate i różnorodne zbiory, obejmujące dzieła sztuki z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów i sztuki użytkowej.

Muzeum Książąt Czartoryskich w środy można zwiedzać bezpłatnie. W pozostałe dni obowiązuje cennik, który można znaleźć TUTAJ.

Po zwiedzenie Muzeum Książąt Czartoryskich wracamy na Drogę Królewską.

Ulica Floriańska

Ulica Floriańska to najpopularniejsza ulica w Krakowie. Prowadzi od Bramy Floriańskiej wprost na Rynek. Z obu stron Floriańskiej ciągną się pięknie zdobione stare kamienice, w których znajdują się liczne butiki, sklepy z pamiątkami, kluby i restauracje.

Dom Jana Matejki

Przy ul. Floriańskiej znajduje się dom jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, Jana Matejki.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dom Jana Matejki – z zewnątrz i wewnątrz

Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego, a jego wnętrza pełne są eksponatów, pamiątek, mebli i obrazów autorstwa tego malarza.

Dom Jana Matejki w środy można zwiedzać bezpłatnie. W pozostałe dni obowiązuje cennik, który można znaleźć TUTAJ.

Tekst alternatywny

Eksponaty w Domu Jana Matejki

Ulica Grodzka

Droga Królewska prowadzi oczywiście przez Rynek Główny, a dalej ul. Grodzką, przy której obecnie możemy zobaczyć piękne kamienice, liczne restauracje, sklepiki i knajpki. Stoją tu dwa ciekawe zabytki –Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Kościół Św. Andrzeja. 

Tekst alternatywny

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół św. Piotra i Pawła to pierwszy barokowy kościół w Krakowie, zbudowany na miejscu gotyckiej świątyni. Wzorowany jest na wczesnobarokowych jezuickich kościołach rzymskich. Uwagę zwracają rzeźby świętych, które znajdują się przed wejściem do świątyni.

Drogą Królewską docieramy na Wzgórze Wawelskie.

Wzgórze Wawelskie – atrakcja Krakowa, której nie można przegapić!

Wawel położony jest na wzgórzu i góruje nad zakolem Wisły. Znajduje się tu wiele ważnych budynków. To ogromna skarbnica wiedzy o historii Polski, która była ważnym ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Krakowa.

Tekst alternatywny

Widok na Wzgórze Wawelskie z Bulwarów Wiślanych

Zamek Królewski na Wawelu

Najpopularniejszym miejscem na Wzgórzu Wawelskim jest Zamek Królewski, zbudowany na przełomie XI i XII wieku. Przez wiele wieków służył jako rezydencja polskich królów i był symbolem polskiej państwowości.

Tekst alternatywny

Zamek Wawelski w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie udostępniony jest do zwiedzania. Można w nim obejrzeć Prywatne i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, a także Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Na każdą z tras obowiązuje osobny bilet, można też kupić bilet łączony na wszystkie atrakcje.

Więcej informacji na temat biletów wstępu i możliwych tras zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie Wawelu TUTAJ

Bezpłatnie można za to podziwiać renesansowy Dziedziniec Wielki z licznymi arkadami.

Tekst alternatywny

Dziedziniec Zamku Królewskiego

Z dziedzińca można wejść m.in. do Ogrodów Królewskich, które co prawda nie są zbyt duże, ale można zrobić sobie w nich przerwę w czasie zwiedzania zamku. By pospacerować wśród roślinności należy kupić bilet wstępu.

Tekst alternatywny

Ogrody Królewskie zlokalizowane obok zamku

Katedra Wawelska

To nie koniec atrakcji na Wawelu. Plan zwiedzania Krakowa obejmuje także Katedrę Wawelską, która w swoich podziemiach skrywa Groby królów, książąt oraz bohaterów narodowych.

Tekst alternatywny

Katedra Wawelska

W tej pięknej budowli podczas najważniejszych uroczystości kościelnych i narodowych rozbrzmiewa słynny Dzwon Zygmunta, który został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego i nazwany na jego cześć.

Tekst alternatywny

Dzwon Zygmunta w Katedrze Wawelskiej

Legenda głosi, że dotknięcie serca Dzwonu spełnia marzenie. Aby życzenie się spełniło, należy lewą ręką dotknąć serca Dzwonu.

Popularnym miejscem, które można zobaczyć w Katedrze Wawelskiej jest też Kaplica Zygmuntowska, czyli jedna z 19 kaplic w tej świątyni. Można w niej zobaczyć nagrobek Zygmunta I Starego oraz nagrobki członków jego rodziny.

Tekst alternatywny

Kaplica Zygmuntowska – widok z zewnątrz

Wstęp do katedry jest płatny. Polecamy zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Więcej informacji na temat zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

matera
matera matera

Nagrobki w podziemiach Katedry Wawelskiej

Smok Wawelski

U stóp Wawelu stoi ziejący ogniem Smok Wawelski. Strzeże on wejścia do Smoczej Jamy – jaskini, która przed wiekami powstała w Wawelskim Wzgórzu. Dziś prowadzi przez nią płatna trasa turystyczna o długości ponad 80 metrów, dzięki której z terenu zamku wawelskiego można zejść nad Wisłę. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Krakowa.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Smok Wawelski i jego jama

Jak mówi legenda, Smok Wawelski był naprawdę groźny i zagrażał mieszkańcom miasta. Żadnemu z rycerzy nie udało się go pokonać – dokonał tego dopiero szewczyk Skuba. Wypchał barana siarką i postawił przed smoczą jamą. Głodny smok pożarł baranka. Siarka sprawiła, że zaczął zionąć prawdziwym ogniem, a by uśmierzyć ból i ugasić pragnienie, zaczął pić wiślaną wodę – tak długo, aż pękł.

Bulwary Wiślane

Z Wawelu warto przespacerować się na Bulwary Wiślane, które są miejscem spotkań i odpoczynku nie tylko turystów, ale i mieszkańców.

Tekst alternatywny

Widok na Wzgórze Wawelskie z Bulwarów Wiślanych

Przy brzegu zacumowano liczne barki, w których można coś zjeść lub wyruszyć w rejs po Wiśle.

Tekst alternatywny

Widok z Bulwarów Wiślanych na drugą stronę Wisły

Kazimierz w Krakowie

Kazimierz jest jedną z najbardziej klimatycznych dzielnic w mieście. Dawniej był osobnym miastem i wyspą, gdzie przenikała się kultura żydowska i chrześcijańska. Dziś można tutaj zobaczyć wiele synagog i urokliwych uliczek, które tworzą unikalny klimat tej części miasta. Zwiedzanie Krakowa nie może się obyć bez wizyty na Kazimierzu.

Tekst alternatywny

Ulica Miodowa na Kazimierzu

Kazimierz jest miejscem, gdzie można poczuć artystyczną atmosferę Krakowa, a jego uliczki zachęcają do spacerów i odkrywania historii tej dzielnicy. Można tu zobaczyć synagogi, oryginalne sklepiki, galerie, antykwariaty, hipsterskie knajpy, modne restauracje i kluby nocne ulokowane w starych, żydowskich kamienicach.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Stara Synagoga na Kazimierzu

Warto wybrać się na ulicę Józefa i na Plac Nowy, na którym znajduje się Okrąglak, w którym serwowane są słynne krakowskie zapiekanki.

Tekst alternatywny

Okrąglak na Placu Nowym

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Kazimierzu, zachęcamy do obejrzenia naszego filmu, który poświęciliśmy właśnie tej dzielnicy.

Kładka Ojca Bernatka

Z Kazimierza warto wybrać się na Podgórze, położone po drugiej stronie Wisły. Można tam dotrzeć Kładką Ojca Bernatka.

Tekst alternatywny

Kładka Ojca Bernatka

To pieszo-rowerowa kładka z mnóstwem przyczepionych do niej kłódek. Rozpościerają się z niej przepiękne widoki.

Nazwano ją imieniem o. Laetusa Bernatka – zakonnika, który na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do postania budynków szpitala Bonifratrów w mieście.

Tekst alternatywny

Rzeźby na Kładce Ojca Bernatka

Kładka Ojca Bernatka to stalowy łuk o długości 145 metrów, do którego doczepiono 2 pomosty – dla pieszych i rowerzystów. 

Podgórze – mniej znana atrakcja Krakowa

Podgórze nie jest tak gwarne i głośne jak Stare Miasto czy Kazimierz i warto zobaczyć tą dzielnicę, zwiedzając Kraków.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Migawki z Podgórza

Podgórze było kiedyś osobnym miastem, dlatego można tu znaleźć Rynek Podgórski. Plac wytyczono na planie trapezu, dzięki czemu Kościół św. Józefa wydaje się być większy niż w rzeczywistości. 

Kościół ten stanął przy Rynku Podgórskim w XIX wieku, a na początku XX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim. Jego dominującym elementem jest 80-metrowa wieża zegarowa.

Tekst alternatywny

Kościół św. Wojciecha w dzielnicy Podgórze

Za kościołem znajduje się park pełen rzeźb, po którym warto pospacerować.

Tekst alternatywny

Widok na kościół św. Wojciecha od strony parku

Na Podgórzu znajdziemy też kolorowe schody, które pokryte są cytatami. Wiele z nich jest już zniszczonych, ale to naprawdę klimatyczne miejsce.

Tekst alternatywny

Kolorowe schody w dzielnicy Podgórze

Kopiec Krakusa

Zwiedzanie Krakowa obejmuje także kopce, których w mieście jest aż pięć! Wiele osób zna Kopiec Kościuszki, ale nie każdy wie, ze oprócz niego można tutaj znaleźć jeszcze mniej popularne, ale równie ciekawe kopce: Kraka, Wandy, Piłsudskiego czy Jana Pawła II.

Kopiec Kraka nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na Podgórzu i ma wysokość 16 metrów. Usypany został na Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m.

Tekst alternatywny

Kopiec Krakusa w dzielnicy Podgórze

Według relacji Jana Długosza, jednego z najważniejszych kronikarzy średniowiecznej Polski, usypanie Kopca Krakusa było związane z postacią legendarnego założyciela Krakowa. Według Długosza, zgodnie z ówczesnymi zwyczajami, Krakusa pochowano na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując wolę ojca, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę.

Tekst alternatywny

Kopiec Krakusa w dzielnicy Podgórze

Kopiec Krakusa to idealne miejsce do podziwianie zachodu słońca i panoramy Krakowa. Przy dobrej widoczności widać nawet Tatry, które leżą około 90 kilometrów od kopca (w linii prostej). W pobliżu kopca znajduje się rozległy Kamieniołom Libana oraz ścieżki piesze.

Tekst alternatywny

Widok z Kopca Krakusa

Na Kopiec Krakusa najłatwiej dotrzeć tu od strony dworca kolejowego.

Kopiec Kościuszki

Kolejną atrakcją Krakowa jest Kopiec Kościuszki, który został wzniesiony na początku XIX wieku jako pomnik upamiętniający Tadeusza Kościuszkę. Budowa kopca była wyrazem narodowej dumy i symbolem walki o wolność i niepodległość.

Kopiec Kościuszki znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy i ma wysokość około 35 m. Od 200 lat stanowi charakterystyczny element krakowskiego krajobrazu.

Tekst alternatywny

Kopiec Kościuszki

Co ciekawe, Kopiec Kościuszki zawiera ziemię z pól bitewnych, na których walczył Kościuszko.

W pogodne dni ze szczytu Kopca Kościuszki roztacza się przepiękna panorama Krakowa.

Tekst alternatywny

WIdok z Kopca Kościuszki

Na kopiec można wejść odpłatnie, w ramach biletu do powstałego tu Muzeum Kościuszkowskiego (więcej informacji znajdziecie TUTAJ). Panoramę miasta podziwiać można też z kawiarni na terenie fortu Kościuszko.

W Muzeum Kościuszkowskim można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat życia Tadeusza Kościuszki.

U stóp kopca znajdują się pozostałości Fortu „Kościuszko”, który wchodził w skład wielkiego założenia austriackiego zwanego Twierdzą Kraków.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Kopiec Kościuszki

Błonia

Błonia to park miejski w postaci 48-hektarowej łąki, która znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od Rynku Głównego. Można tu odpocząć, a także pobiegać, pojeździć na rowerze i rolkach.

Tekst alternatywny

Krakowskie Błonia

Przez wiele lat Błonia służyły głównie jako pastwisko, aż do roku 1965. Jeszcze nie tak dawno pasły się tu krowy!

Błonia to jedna z największych w Europie łąk w centrum miasta. Naprawdę można się tu poczuć… jak na wsi!

Park Jordana

Obok krakowskich Błoni mieści się rozległy Park Jordana, który został zaprojektowany na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych. Znajdziemy tu nieregularną sieć ścieżek, klomby, wielkie trawniki i oczko wodne. Poza tym stworzono tutaj place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe oraz sporo miejsc do odpoczynku.

Tekst alternatywny

Alejka w Parku Jordana

W parku znajduje się także wiele popiersi znanych Polaków oraz naturalnej wielkości pomnik słynnego niedźwiedzia Wojtka.

Tekst alternatywny

Rzeźba w Parku Jordana

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze zobaczyć w Krakowie, polecamy Muzeum Narodowe. To jedna z najważniejszych i najstarszych placówek muzealnych w kraju. Może się pochwalić bogatymi zbiorami dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. Muzeum składa się z wielu oddziałów, w których są organizowane wystawy stale i czasowe. W czasie pobytu w Krakowie, warto odwiedzić chociaż jeden z nich.

Tekst alternatywny

Budynek gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie

W tym artykule przybliżyliśmy już kilka oddziałów Muzeum Narodowego: Galerię w Sukiennicach, Rynek Podziemny, Dom Jana Matejki i Muzeum Książąt Czartoryskich. Zwiedzimy jeszcze Gmach Główny Muzeum Narodowego, w którym znajduje się kilka wystaw stałych i wystawy czasowe.

Warto wiedzieć, że wystawy stałe zorganizowane w oddziałach muzeum narodowego we wtorki można zwiedzać bezpłatnie. Informacje na temat biletów i godzin otwarcie znajdziecie TUTAJ.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eksponaty w Muzeum Narodowym w Krakowie

Zalew Zakrzówek

Zalew Zakrzówek to ostatnia atrakcja Krakowa, którą chcemy Wam pokazać. Znajduje się w nieczynnym już kamieniołomie wapienia, w dzielnicy Dębniki i jest świetnym miejscem, gdzie można spędzić popołudnie.

Znajdziemy tutaj kompleks basenów, ścieżki piesze i rowerowe i wiele innych atrakcji.

Tekst alternatywny

Kompleks basenów na Zakrzówku

Zalew Zakrzówek jest idealnym miejscem do nurkowania. Podwodne atrakcje zatopione są na głębokości do 30 metrów i obejmują m.in. fiat 125p, autobus, czy furgonetkę.

W okolicach zalewu biegnie ścieżka spacerowa o długości ponad 3 kilometrów, która umożliwia obejście go dookoła.

Tekst alternatywny

Zalew Zakrzówek – widok z trasy spacerowej

Od strony południowej powstało zaś 5 basenów o różnej głębokości. Plażować można na drewnianych pomostach, które ułatwią przemieszczanie pomiędzy basenami.

Tekst alternatywny

Kompleks basenów na Zakrzówku

Wejście na teren zalewu i basenów jest bezpłatny. Na miejscu znajdują się także darmowe toalety i przebieralnie.

W tym miejscu znajdziemy również miejsce na wspinaczki – Skałki Twardowskiego.

Tekst alternatywny

Formacje skalne przy Zalewie Zakrzówek


To już wszystkie atrakcje Krakowa, które chcieliśmy Wam pokazać. Mamy nadzieję, że z tym artykułem uda Wam się zaplanować wycieczkę do stolicy Małopolski. A jeśli chcecie wydłużyć sobie pobyt w tych okolicach, koniecznie wybierzcie się do Ojcowskiego Parku Narodowego!

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce, który leży 20 kilometrów na północ od Krakowa. To doskonały kierunek na jednodniową wycieczkę, ale też na weekend.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.