Czy w Porto znajduje się najpiękniejszy portugalski dworzec? Co ma wspólnego most Ludwika I z wieżą Eiffla? Skąd można zobaczyć rozległą panoramę miasta? Czym zaskoczy nas wnętrze kościoła św. Franciszka? Gdzie można zobaczyć, jak powstaje wino Porto? I jakie są najlepsze atrakcje Porto?

Porto – malownicze miasto położone na wzgórzach, nad rzeką Duero. Dzięki swojemu położeniu w przeszłości stało się ważnym punktem handlowym, do którego przypływały statki z całej Europy. Wiek XV przyniósł początek wielkim odkryciom geograficznym, co miało wpływ na rozwój miast portowych, w tym Porto. Porto to także miejsce z dziesiątkami punktów widokowych, setkami kościołów, tysiącami schodów, milionami ceramicznych płytek i nieskończoną ilością trunku znanego na całym świecie.

Tekst alternatywny

To był nasz pierwszy pobyt w Portugalii, w czasie którego zwiedziliśmy najbardziej popularne miejsca. Zaczęliśmy na Maderze, później przenieśliśmy się właśnie do Porto, a następnie czekało na nas jeszcze kilka innych miejsc: Fatima, która słynie z objawień, Lizbona, czyli stolica Portugalii oraz najpiękniejsze portugalskie Wybrzeże Algarve. O nich opowiemy Wam innym razem. A teraz zapraszamy do Porto!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zobacz film o Porto

Ribeira w Porto

Porto jest przepięknie położone! Zbudowane jest na wzgórzach nad rzeką, panuje tu więc naprawdę przyjemna atmosfera i rozpościerają się wspaniałe widoki. Jest też druga strona medalu, bo by zwiedzać Porto trzeba mieć dobrą kondycję. W mieście jest sporo wzniesień i ciągle trzeba maszerować w górę i w dół. Ale warto, bo na końcu każdej górki znajdziemy punkt widokowy.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Prawdziwy klimat Porto czuć spacerując wąskimi uliczkami dzielnicy Ribeira, która została doceniona i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu mnóstwo wąskich uliczek, ciemnych zaułków i zakątków i wywieszonego za oknem prania. Tu można zobaczyć, jak wygląda życie codzienne mieszkańców Porto, bo jest tu bardzo lokalnie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dzielnica Ribeira to stara robotnicza dzielnica portowa. Kiedyś zamieszkiwana była przez najuboższych mieszkańców miasta (i myślę, że po części zostało tak do dziś). Dzielnica ta zachowała swój autentyczny charakter. Wąskie uliczki, kolorowe kamienice, malownicze place z widokiem na rzekę tworzą niepowtarzalny klimat.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Ribeiry jest po prostu zgubienie się w wąskich, średniowiecznych uliczkach i odkrywanie tajemniczych zakątków tej dzielnicy. Znajdziemy tutaj kilka zabytków, które warto zobaczyć w Porto, ale o nich napiszemy w dalszej części tego artykułu.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Cais da Ribeira

Uwielbiam klimat miast położonych nad rzeką, szczególnie jeśli są to południowe miasta, w których czas wydaje się płynąć wolniej.

Dzielnica Ribeira to nie tylko wąskie uliczki, ale także Cais da Ribeira, czyli nabrzeże, które ciągnie się wzdłuż rzeki Duero od Placu Ribeira aż do Mostu Ludwika I.

Tekst alternatywny

Kiedyś obszar ten był tętniącym życiem portem, w którym handlowano towarami z całego świata. Obecnie nadal tętni życiem, bo znajduje się tutaj popularny deptak z mnóstwem restauracji, w których można usiąść i rozkoszować się pięknym widokiem. To miejsce bardzo lubiane przez turystów, szczególnie w ciepłe dni. Co krok można usiąść w jednej z knajpek i posłuchać ulicznych artystów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Z nadbrzeża można podziwiać drugą stronę rzeki Duero, a także najbardziej popularny most w Porto.

Ponte Dom Luis I – symbol Porto

Ponte Dom Luis I, czyli Most Ludwika I to dwukondygnacyjny most z żelaza nad rzeką Duero, który łączy Ribeirę z centrum miejscowości Vila Nova de Gaia. Jego konstrukcja przypomina słynną francuską wieżę i to nie bez powodu, bo prace nad nią powierzono uczniowi samego Gustave’a Eiffla.

Tekst alternatywny

Most Ludwika I ma prawie 45 m wysokości i 172 metry długości (dolny poziom, górny jest ponad dwa razy dłuższy). Jego budowa trwała 5 lat, a uroczyste otwarcie odbyło w II połowie XIX wieku. Warto przespacerować się górną kondygnacją mostu, bo rozpościerają z niej przepiękne widoki na Porto i Vila Nova de Gaia.

Tekst alternatywny

Vila Nova de Gaia – po drugiej stronie rzeki Duero

Zwiedzanie piwnic z winem

W miejscowości Vila Nova de Gaia znajdują się liczne piwnice, w których leżakują beczki z winem Porto. Można je zwiedzać z przewodnikiem i w czasie degustacji spróbować różnych gatunków wina.

Tekst alternatywny

W czasie zwiedzania można dowiedzieć się czegoś więcej o produkcji tego najsłynniejszego portugalskiego wina i zobaczyć, jak jest przechowywane. Zwiedzanie piwnic często jest zakończone degustacją.

Tekst alternatywny

Do najpopularniejszych producentów wina porto zalicza się m.in. Sandeman, Calem, Offley, Porto Cruz, czy Taylor’s.

Tekst alternatywny

A czy wiecie, jak powstało wino Porto? Otóż jedna z legend mówi, że w czasie konfliktu między Anglią i Francją wstrzymane zostały dostawy francuskiego wina na wyspy brytyjskie. Wtedy angielscy kupcy zaczęli sprowadzać wino z Porto. Podczas morskiego transportu wino psuło się, więc by temu zapobiec, zaczęto dodawać do niego brendy jako środka konserwującego. Tak powstało wzmocnione wino o unikalnym smaku.

Łódki barco rabelo

Tekst alternatywny

Po zwiedzaniu piwnic warto udać się nad rzekę, żeby podziwiać panoramę Porto z tej perspektywy. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Stare Porto – pełne kolorowych kamieniczek, które są rozsiane na stromym zboczu. Można tu zauważyć również łódki barco rabelo, które służyły kiedyś do transportowania beczek z winem.

Tekst alternatywny

Kolejka linowa Teleférico de Gaia

Spacerując brzegiem rzeki, nie sposób nie zauważyć kolejki linowej, czyli Teleférico de Gaia. Przejazd nią trwa kilka minut, a jej długość wynosi ponad 500 metrów. Kolejka ta łączy Jardim do Morro z Cais de Gaia.

Tekst alternatywny

Po tej stronie rzeki znajduje się też bardzo przyjemny punkt widokowy Miraduoro da Serra do Pilar, na który warto wejść, będąc w okolicy.

Tekst alternatywny

Panuje tutaj bardzo przyjemny klimat, niesie się muzyka, a widoki są niesamowite!

Tekst alternatywny

Przepięknie z tego miejsca widać całą rzekę, zabudowania centrum Porto, nadbrzeże Cais da Ribeira oraz most Ludwika I.

Tekst alternatywny

Zabytki dzielnicy Ribeira w Porto

Katedra Sé

W Porto znajdują się setki kościołów, a najważniejsza katedra stoi w dzielnicy Ribeira. Katedra Sé to jeden z najstarszych budynków w mieście i jedna z największych atrakcji Porto. Została wybudowana w XII wieku w stylu romańskim na jednym ze wzgórz.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Świątynie wielokrotnie przebudowywano, ale z zewnątrz nie straciła ona swego surowego uroku. W jej wnętrzu króluje jednak barok, co jest charakterystyczne dla większości portugalskich kościołów.

Tekst alternatywny

Wzgórze, na którym znajduje się Katedra Sé, jest doskonałym punktem widokowym na miasto.

Tekst alternatywny

Kościół św. Ildefonsa (Igreja de Santo Ildefonso)

Azulejos to płytki ceramiczne, które pokrywają ściany wielu budynków w Portugalii. Zaczęto je stosować około 500 lat temu, kiedy to obecność błyszczących płytek odzwierciedlała wysoką pozycję społeczną. Azulejos zazwyczaj przedstawiają sceny z życia mieszkańców albo ważnych wydarzeń historycznych lub religijnych. Poza walorami dekoracyjnymi chronią też ściany przed wilgocią.

Tekst alternatywny

Kościół św. Ildefonsa pochodzi z XVIII wieku i prezentuje styl manueliński, który rozwijał się w Portugalii za panowania króla Manuela I Szczęśliwego. Łączy gotyk z rzeźbami o motywach marynistycznych i elementami orientalnymi. Uwagę zwraca fasada ozdobiona ponad 11000 ceramicznych płytek.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Kaplica Dusz (Capela das Almas)

Kaplica Dusz znajduje się przy ruchliwym deptaku Rua de Santa Catarina. Jest przepiękna i została wybudowana w XVIII wieku, ale dopiero w pierwszej połowie XX wieku pokryto ją z zewnątrz tysiącami pięknych azulejos, które przedstawiają momenty z życia św. Franciszka z Asyżu i św. Katarzyny. 

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dworzec Sao Bento

Jeśli spodobały Wam się azulejos, to koniecznie musicie wybrać się na dworzec kolejowy Sao Bento, który powstał pod koniec XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od klasztoru, który kiedyś znajdował się w tym miejscu.

Tekst alternatywny

Ściany w głównym holu dworca pokryto 20 tysiącami płytek, które tworzą obrazy przedstawiające portugalskie krajobrazy, życie codzienne i najważniejsze wydarzenia z historii Portugalii, tj. bitwy i podboje.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wieża Kleryków w Porto (Torre dos Clerigos)

Torre dos Clerigos, czyli Wieża Kleryków to najwyższa wieża w Porto. Ma wysokość 75 metrów i jest świetnym punktem widokowym, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. Na jej szczyt prowadzi prawie 250 schodów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

To barokowa wieża, która została wybudowana w I połowie XVIII wieku przy kościele Kleryków. W jej wnętrzu znajdują się niewielkie wystawy, ale najlepszą atrakcją jest oczywiście taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto z góry.

Tekst alternatywny

Bilet wstępu na wieżę kosztuje 8 euro, natomiast wejście do kościoła jest bezpłatne.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Księgarnia Lello (Livraria Lello)

Jeśli chcecie zobaczyć nietypowe miejsce to koniecznie zajrzyjcie do księgarni Lello.
W jej wnętrzu znajdują się kręte schody i półki z książkami aż po sufit. Podobno księgarnia ta służyła za inspirację dla Rowling podczas pisania książek o Harrym Potterze.

Tekst alternatywny

Editor1906, CC BY-SA 4.0; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entrada_da_Livraria_Lello.jpg

Wstęp do księgarni jest płatny, a kwotę tę można odliczyć od zakupionych w księgarni książek, które jak się można domyślić, nie należą do najtańszych. My osobiście zrezygnowaliśmy z wejścia do środka ze względu na tłumy turystów, które według nas odbierają urok takim miejscom.

Tekst alternatywny

Gary J. Wood from Toronto, ON, Canada, CC BY-SA 2.0; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lining_Up_For_the_Lello_Book_Shop_(48504862801).jpg

Bilet wstępu do księgarni kosztuje 5 euro i warto go kupić przez Internet.

Kościół Karmelitek i Kościół Karmelitów (Igreja do Carmo e Igreja Dos Carmelitas)

W pobliżu księgarni stoją dwa barokowe kościoły. Kościół Karmelitanek i dobudowany z prawej strony kościół Karmelitów rozdzielone są wąskim domem, ponieważ prawo sakralne zabraniało budowy przylegających do siebie kościołów.

Tekst alternatywny

Boczna ściana drugiego kościoła na początku XX wieku została ozdobiona błękitno-białymi płytkami ceramicznymi. To właśnie ona przyciąga wielu turystów, którzy robią sobie przy niej zdjęcie.

Tekst alternatywny

Warto wejść do jednej ze świątyń, bo ich wnętrza są złote i bogato zdobione. Wstęp do kościoła po lewej stronie jest bezpłatny.

Tekst alternatywny

Kościół św. Franciszka w Porto (Igreja de São Francisco)

Kościół św. Franciszka z zewnątrz wygląda niepozornie, ale jego wnętrze kryje prawdziwe skarby. Początkowo był to gotycki kościół zbudowany między XIV a XV wiekiem, natomiast w kolejnych stuleciach nabrał on barokowego charakteru.

Tekst alternatywny

W jego wnętrzu wszystkie rzeźby zostały pokryte złotem, do czego zużyto ponad 700 kilogramów tego kruszcu.

Wnętrza portugalskich świątyń zostały udekorowane złotem w latach, gdy Portugalia bardzo się wzbogaciła za sprawą wielkich odkryć geograficznych. Dzięki zamorskim koloniom, handlowi i grabieżom do miasta spływały pieniądze, które to umożliwiły.

Pomnik Henryka Żeglarza w Porto

Na Placu Infanta Henryka znajduje się umieszczona na granitowym cokole i wykonana z brązu postać Henryka Żeglarza przedstawiona z globusem i wskazująca morze.

Tekst alternatywny

Stanowi ona symbol wielkich odkryć geograficznych. Obok pomnika sporo osób robi sobie piknik i odpoczywa w słońcu.

Pałac Giełdowy (Palácio da Bolsa)

Przy tym placu stoi Palácio da Bolsa, czyli Pałac Giełdowy, który został wybudowany w XIX wieku przez kupców miasta Porto. Wielkość budowli i jej bogato wyposażone wnętrza świadczą o roli, jaką odgrywał handel w historii miasta.

Tekst alternatywny

Bilet wstępu kupuje się na konkretną godzinę (jego koszt to 12 euro), a zwiedzanie jest z przewodnikiem. Ogromne wrażenie robi dziedziniec Patio Narodów ze szklanym dachem oraz Sala Arabska, którą budowano 18 lat.

Tekst alternatywny

Nan Palmero from San Antonio, TX, USA, CC BY 2.0; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palacio_da_Bolsa_Arab_Room_(42141799374).jpg

Ogrody Pałacu Kryształowego (Jardins do Palácio de Cristal)

Jeśli szukacie miejsca, w którym można zaznać spokoju i relaksu, wybierzcie się do Ogrodów Pałacu Kryształowego. Sam pałac już nie istnieje, ale otaczający go park jest bardzo przyjemny. W parku stoi kulturalna i sportowa arena, na szczycie której znajduje się punkt widokowy.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Poza spacerem wśród zieleni, można podziwiać stąd przepiękną panoramę na rzekę Duero i miasto.

Tekst alternatywny

Foz do Duoro

Na koniec warto udać się na wycieczkę nad ocean do Foz do Duoro. Plaża tutaj jest kamienista, ale spacer nad Oceanem Atlantyckim to idealne zakończenie portugalskiej podróży.

Tekst alternatywny

Warto pokonać te kilka kilometrów malowniczą trasą biegnącą wzdłuż rzeki Duero, wsiadając do zabytkowego żółtego tramwaju nr 1.


Mamy nadzieję, ze z tym artykułem uda Wam się zaplanować kilkudniowy pobyt w Porto. Zachęcamy do odwiedzenia tego miasta, bo ma ono naprawdę sporo do zaoferowania.

Tekst alternatywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.