Zamek w Mosznej chciałam zobaczyć na własne oczy od dawna. Co rusz, wspominali o nim moi znajomi lub napotykałam w sieci na artykuł na jego temat. Odwiedziliśmy go jednak dopiero niedawno, niejako przy okazji. W jeden z czerwcowych weekendów, wracaliśmy z czeskiego Skalnego Miasta, szukając miejsca, w którym moglibyśmy spędzić kilka godzin. Gdy tylko zorientowałam się, że będziemy przejeżdżać niedaleko Mosznej, dzień był już zaplanowany.

Zamek w Mosznej (a tak naprawdę pałac, bo nigdy nie pełnił  funkcji obronnej; będę jednak używać nazwy „zamek”, bo jest ona bardziej powszechna) znajduje się w województwie opolskim, około 35 km od Opola. Wokół niego, rozpościerają się piękne tereny parkowe, co dodaje temu miejscu sporo uroku. Wyobraźcie sobie, że spacerujecie ścieżką, między drzewami, aż tu nagle ukazuje się przepiękny zamek, rodem z najwspanialszych baśni. Ale zanim…

Dojazd do zamku w Mosznej i parking

Do Mosznej przyjechaliśmy około 13-stej. Nawigacja doprowadziła nas na spory parking, tuż przy Centrum Terapii Nerwic. Bilet wstępu na teren pałacowo-parkowy kosztował 8zł  (ceny się zmieniają, więc najlepiej sprawdzić aktualny cennik na oficjalnej stronie). Zaparkowaliśmy i ruszyliśmy w stronę zamku. Obeszliśmy budynek Terapii Nerwic i potem prostą dróżką pokonaliśmy kilkadziesiąt metrów, aż w końcu zobaczyliśmy monumentalną budowlę z 99 wieżami i wieżyczkami.

Zwiedzanie zamku w Mosznej

Krótka historia zamku

Liczba wież i wieżyczek symbolizuje majątki rodu Tiele-Wincklerów. Gdyby było ich sto, ród musiałby utrzymywać garnizon wojska, więc wygodniejsze było posiadanie „zaledwie” 99 posiadłości. Zamek w Mosznej składa się z 365 pomieszczeń, z których duża część przeznaczona jest na pokoje hotelowe. Został on wybudowany w XVII wieku, natomiast w kolejnych latach nastąpiła jego rozbudowa. Spoglądając na zamek, można zauważyć elementy stylu barokowego, neogotyckiego i neorenesansowego. Nie będę opisywać dokładnie jego historii, bo namawiam Was do tego, by zwiedzić wnętrze z przewodnikiem. Myślę, że spacer po zamku będzie o wiele ciekawszy, gdy dopiero na miejscu, dowiecie się, jak i dzięki komu powstała ta wspaniała budowla.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Koszty i możliwości zwiedzania

Do dyspozycji zwiedzających, została oddana poczekalnia, sala lustrzana, biblioteka, galeria, gabinet hrabiego, a także niewielka kaplica. Poza zwiedzaniem komnat, można też wejść na wieże zamkowe. Wejście jest dodatkowo płatne (10zł). My tym razem zrezygnowaliśmy z tej atrakcji, ale dzięki temu mamy po co wracać 🙂

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Muszę przyznać, że może i poszczególne pomieszczenia nie robią takiego wrażenia, jak zewnętrze zamku, ale mimo to warto dowiedzieć się kilku ciekawostek o tym miejscu i poznać jego historię. Można także zdecydować się na ekstremalne zwiedzanie, które odbywa się wyłącznie w weekend, po południu (szczegółowych informacji szukajcie na oficjalnej stronie). Istnieje wtedy możliwość zwiedzenia większej liczby pomieszczeń, wraz z kuchniami i mniej dostępnymi pomieszczeniami.

Miejsce do odpoczynku

Moszna jest też miejscem idealnym do wypoczynku. Można pospacerować po terenach pałacowo-parkowych, zrelaksować się, a także poznać trochę historii i podziwiać piękno zabytkowego zamku. Przy zamku znajduje się restauracja i kawiarnia, w których ceny są całkiem przystępne, jak na taką lokalizację.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Odwiedziliście kiedyś zamek z Mosznej? Może znacie inne, równe piękne zamki w południowej Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.