Retimno to jedno z najbardziej urokliwych miast na Krecie i równocześnie, jedno z najchętniej odwiedzanych. Mieści się w północno-zachodniej części wyspy, pomiędzy Chanią a Heraklionem.

Podczas naszego dwutygodniowego pobytu na Krecie, pierwsze kilka dni spędziliśmy w przeuroczej Chani (pisałam o tym TUTAJ), po czym wsiedliśmy w autobus, który zabrał nas w 70-kilometrową podróż, aż do Retimno.

Miasteczko to zachwyca różnorodnością. Znajduje się tam długa, piaszczysta plaża z mnóstwem leżaków i parasoli. Myślę, że dzięki temu, Retimno jest tak chętnie odwiedzaną kreteńską miejscowością. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada, która prowadzi aż do portu weneckiego. Spacerując nią, mijamy hotele i tawerny, wypełnione turystami. Do tego stopnia, że wieczorem trudno o wolny stolik. My zatrzymaliśmy się w kameralnym hotelu Aristea, który mieści się na końcu promenady. Możemy polecić go z czystym sumieniem 🙂

W okolicy portu znajduje się Starówka z licznymi zabytkami tureckimi i weneckimi, stragany, sklepiki i sporo tawern, w których można zjeść prawdziwie greckie dania.

Warto oddalić się trochę od centrum i zobaczyć mniej uczęszczane i skomercjalizowane miejsca. Jest tam po prostu pusto! Kamienice otoczone są zielenią, posiadają przepiękne okiennice, kolorowe drzwi i mnóstwo donic, ustawionych wzdłuż elewacji. Przechadzając się uliczkami, czujemy klimat prawdziwego greckiego miasteczka, w którym czas płynie wolniej.

W Retimno znajduje się forteca wenecka, która góruje nad miastem. Mieści się ona na wzgórzu i otoczona jest murami o ponad kilometrowej długości. Warto też odwiedzić port wenecki z małą latarnią morską, gdzie cumują rybackie łodzie i jachty. Wokół niego znajdują się tawerny, z których rozpościera się piękny widok.

Będąc w tych okolicach, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Margarites, wioski garncarskiej, oddalonej około 25 kilometrów od Retimno. Można dostać się tam autobusem, który kursuje dość rzadko lub wypożyczonym samochodem, dającym więcej swobody.

Byliście kiedyś w Retimno na Krecie? Które kreteńskie miasteczko najbardziej Was zauroczyło? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.