Zabierzemy Was dziś pod słynną Maczugę Herkulesa, dowiemy się, dlaczego symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz, sprawdzimy, czy uda się nam przejść ponad 20 km jednego dnia i odwiedzimy Zamek na Pieskowej Skale, który był tłem dla wielu polskich produkcji filmowych. No i oczywiście trochę pomalujemy. Zapraszamy Was do krainy wapiennych ostańców oraz zapierających dech w piersiach widoków. To Ojcowski Park Narodowy!

Ojcowski Park Narodowy to miejsce idealne do aktywnego wypoczynku, obcowania z naturą oraz regeneracji. Białe, nieregularne skały, o przeróżnych kształtach, wszechobecna zieleń, powolnie płynący Prądnik, ciekawe zabytki oraz spokój i wytchnienie – to wszystko znajdziecie w okolicach Ojcowa.

Tekst alternatywny

Zobacz film o Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy – informacje ogólne

Ojcowski Park Narodowy położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w województwie małopolskim około 20 km od Krakowa.

To najmniejszy park narodowy w Polsce, który ma powierzchnię około 21,5 km2. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, oferuje sporo atrakcji i kryje prawdziwe skarby. Idealnie nadaje się na weekendowy wyjazd.

Ojcowski Park Narodowy słynie z ostańców skalnych zbudowanych z wapienia. Skały wapienne są wypłukiwane przez wodę, na skutek czego powstają formacje o ciekawych kształtach.

Przez teren parku przebiega Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich oraz Szlak Dolinek Jurajskich. Można tu poruszać się pieszo albo na rowerze. Przez park przebiega też droga wojewódzka, więc do wielu atrakcji można dojechać samochodem.

Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków z Częstochową poprzez jurajskie zamki i warownie, wybudowane na skałach dochodzących do 30 metrów.

Tekst alternatywny

Dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego

Ze Śląska i Małopolski dojedziemy do Ojcowskiego Parku Narodowego bardzo sprawnie. Samochód można zostawić na płatnym parkingu pod Zamkiem w Ojcowie (lub 900 metrów dalej na niewielkim płatnym parkingu, bliżej Kaplicy „na Wodzie”). Płatny parking znajduje się też w Czajowicach (niedaleko Jaskini Łokietka) oraz obok Zamku na Pieskowej Skale (niewielki bezpłatny parking i kilka większych płatnych).

Noclegu najlepiej szukać w pobliskich wioskach. Nam udało się zatrzymać w Czajowicach.

Szlaki w Ojcowskim Parku Narodowym

Czy jesteście gotowi na ponad 20-kilometrową wędrówkę?

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zaczniemy ją na parkingu w Czajowicach, skąd ruszymy niebieskim szlakiem w stronę Jaskini Łokietka. Następnie przejdziemy przez Bramę Krakowską i czerwonym szlakiem udamy się w kierunku Ojcowa. Tam odwiedzimy ruiny zamku i wrócimy na czerwony szlak. Dojdziemy do Kaplicy na Wodzie, a potem pójdziemy przez las tak długo, aż dotrzemy do Maczugi Herkulesa i Zamku na Pieskowej Skale. Po odwiedzeniu tej części Ojcowskiego Parku Narodowego będziemy kierować się z powrotem w stronę Bramy Krakowskiej szlakiem żółtym przez Dolinę Sąspowską. Po drodze zobaczymy Jaskinię Ciemną i wejdziemy na zielony Szlak Koronny, z którego świetnie widać popularną formację skalną Rękawicę. Później wrócimy na parking.

Tekst alternatywny

Trasa, którą tu przedstawiamy, jest bardzo długa, więc warto rozważyć rozdzielenie jej na dwa dni. Pierwszego dnia można zaparkować w Ojcowie i pójść stronę Zamku na Pieskowej Skale czerwonym szlakiem i wrócić żółtym. Drugiego dnia można postawić samochód na parkingu w Czajowicach, odwiedzić Jaskinię Łokietka, Bramę Krakowską i wejść na Szlak Koronny.

Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Z 27 gatunków żyjących w Polsce, na terenie parku i w najbliższej okolicy zaobserwowano 19. Dlatego to zwierzę jest symbolem parku i widnieje w jego godle. Podobno, w okolicznych jaskiniach zimuje kilkaset osobników.

Jaskinia Łokietka

Jaskinia jest dostępna dla turystów od kwietnia do października i można ją zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Prowadzi do niej metalowa brama z motywem pajęczyny, z którą związana jest pewna legenda. Podobno skrywał się tu król Władysław Łokietek przed wojskami Wacława II. Uratował go pająk, bo w otworze jaskini uwił ogromną sieć i dzięki temu wydawała się niezamieszkana.

Bilet normalny do jaskini kosztuje 26 zł, a ulgowy 13 zł.

Tekst alternatywny

Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy poszczególnych jej komór: Korytarz Główny, Kuchnia, Sypialnia i Sala Rycerska.

Tekst alternatywny

Brama Krakowska

Tekst alternatywny

Kolejną atrakcją jest Brama Krakowska, do której dojdziemy niebieskim szlakiem. Swoją nazwę wzięła stąd, że kiedyś prowadził tędy ważny szlak handlowy między Krakowem a Śląskiem. Składa się ona z dwóch kolumn o wysokościach około 15 i 20 metrów. Legenda głosi, że brama powoli się zamyka i gdy skały spotkają się, nastąpi koniec świata. Dlatego często można zauważyć patyki, którymi ludzie podpierają bramę, by do zejścia nie doszło.

Zamek w Ojcowie

Tekst alternatywny

Zmierzamy stąd w kierunku Ojcowa. Można tu odwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, które znajduje się w zabytkowym „Hotelu pod Łokietkiem”. Wystawione są tam eksponaty związane z terenem Doliny Prądnika, obejmujące florę, faunę, klimat i geologię. Oprócz tego zgromadzono tam zbiory związane z osadnictwem ludzkim na tamtych terenach.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Kierujemy się teraz do Zamku w Ojcowie, który został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego na cześć swego Ojca Władysława Łokietka. Nazwał go Ojciec u Skały, stąd wzięła się nazwa Ojców. Z dawnego zamku zachowały się jedynie resztki murów obronnych i części mieszkalnej, brama wjazdowa i wieża. Z tarasu można jednak zobaczyć panoramę Doliny Prądnika. Dobry widok na Zamek jest u podnóża skały, obok parkingu pod Zamkiem w Ojcowie.

Kaplica „Na Wodzie”

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Pójdziemy teraz w kierunku Kaplicy na Wodzie, która znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Kaplica św. Józefa Robotnika stoi na betonowych podporach nad dwoma brzegami potoku Prądnik, dlatego, że w przeszłości car Mikołaj II zabronił budowy obiektów sakralnych w okolicy Ojcowa. Postawiono ją więc właśnie „na wodzie”. Kaplica na Wodzie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Dolina Prądnika

Czeka nas teraz długa wędrówka do Zamku na Pieskowej Skale, ale to właśnie sama droga jest największą atrakcją. Pójdziemy przez lasy, będziemy się wspinać, odpoczywać w cieniu i chłonąć naturę Ojcowskiego Parku Narodowego. Droga wiedzie Doliną Prądnika, wśród drzew i blisko natury. Co jakiś mijamy skały wapienne, większość trasy jednak prowadzi przez las.

Tekst alternatywny

Zamek na Pieskowej Skale

Po jakimś czasie dotrzemy do późnorenesansowego Zamku w Pieskowej Skale. Położony jest on na wysuniętej skale, z trzech stron otoczony przepaściami. Świadczy to o jego obronnym charakterze. Zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd, a po wojnie został całkowicie odrestaurowany.

Tekst alternatywny

Zamek udostępniony jest dla turystów przez cały rok, jest to Oddział Muzeum na Wawelu. We wnętrzu znajdziemy wystawy z dziełami sztuki, warto też wejść na wewnętrzny dziedziniec z krużgankami i na bastion, z którego rozpościera się piękny widok. W bastionie znajduje się też restauracja.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Według legendy śmierć głodową w zamku poniosła tutaj Dorotka – jedna z córek Tęczyńskich. Zakochała się ona w lutniście, ale nakazano jej ślub z panem na zamku. Uciekli oni z zamku, ale zostali schwytani. Dorotkę zamknięto w wieży zamku. Jej wierny piesek przynosił Dorotce jedzenie, ale niestety nie uratował swojej pani. Jednak na jego cześć nazwano skałę, na której zbudowany jest zamek.

Tekst alternatywny

Na Zamku na Pieskowej Skale były kręcone liczne filmy i seriale, jak choćby „Janosik”, „Ogniem i Mieczem”, czy „Pan Wołodyjowski”.

Maczuga Herkulesa

Wznosi się na wysokość 25 metrów i zwęża ku dołowi, przez co kształtem przypomina maczugę. Została tak ustawiona podobno przez samego diabła, na życzenie Twardowskiego. Na szczycie Maczugi Herkulesa stoi metalowy krzyż wysoki, który upamiętnia pierwsze wejście na Maczugę. Od razu ostrzegamy – dziś już nie można się na nią wspinać.

Tekst alternatywny

Będziemy kierować się teraz znów do Bramy Krakowskiej, ale tym razem żółtym szlakiem. Wejście na niego znajduje się obok drogi wojewódzkiej za Maczugą Herkulesa. Szlak wiedzie przez Dolinę Sąspowską w dużej mierze przez pola, łąki i las. Jest bardzo przyjemny i tylko czasem trzeba włożyć więcej wysiłku i trochę się powspinać.

Tekst alternatywny

W Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się też bardzo dużo jaskiń. Najpopularniejsze to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna, które można zwiedzać z przewodnikiem. Wszystkich jaskini jest tu podobno około tysiąca.

Po pokonaniu kilku kilometrów możemy wejść do Jaskini Ciemnej.

Jaskinia Ciemna

Do korytarzy jaskini Ciemnej nie dochodzi naturalne światło, więc jest ona dodatkowo oświetlona. Właśnie w tej grocie znaleziono ślady obecności człowieka sprzed 120 tys. Jaskinię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem od kwietnia do października.

Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 7 zł. Kasa jaskini jest położona ok. 400 m poniżej samego obiektu. 

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Szlak Koronny i Rękawica

Po odwiedzeniu Jaskini Ciemnej wejdziemy jeszcze na Szlak Koronny. Trzeba się trochę wspiąć, ale warto, bo to właśnie stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Prądnika.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zielony szlak prowadzi przez las, więc wędrówka jest naprawdę bardzo przyjemna. Po drodze zobaczymy charakterystyczną skałą, zwaną Rękawicą, z którą wiąże się pewna legenda. Podobno to Bóg zasłonił wejście do jaskini własną ręką, gdy schowali się w niej ludzie z obawy przed najazdem Tatarów. Gdy wyszli z kryjówki, zobaczyli skałę przypominającą rękę.

Tekst alternatywny

Pójdźmy dalej Szlakiem Koronnym aż wejdziemy na asfaltową drogą, którą dostaniemy się pod Bramę Krakowską i później niebieskim szlakiem na parking. Po drodze miniemy Źródełko Miłości, które podobno może połączyć parę niegasnącym uczuciem. Nie polecamy jednak pić wody ze źródełka, bo jego czystość pozostawia wiele do życzenia.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na weekendową wyprawę, ale też dłuższy wypoczynek. Zielone tereny sprzyjają wypoczynkowi, a spacery pośród drzew, pomagają pozbierać myśli i się zrelaksować. To doskonały wybór zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi, także bardzo małymi, bo przez dolinę biegnie droga asfaltowa.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.