Międzynarodowy port lotniczy w Neapolu (NAP) jest jednym z najbardziej popularnych lotnisk we Włoszech. Można tam dolecieć tanimi liniami lotniczymi np. Ryanairem z Krakowa, Wrocławia i Warszawy – Modlin. Linią Wizzair dolecimy do Neapolu z Katowic oraz Warszawy – Chopin.

Lotnisko oddalone jest ponad 5 kilometrów od centrum Neapolu i około 4 kilometry od dworca kolejowego Napoli Centrale, więc odległość nie jest zbyt duża. Większość osób decyduje się jednak na podróż środkami transportu, bo bierze pod uwagę wygodę oraz względy bezpieczeństwa.

Jak dostać się z lotniska do Neapolu (centrum)?

Do centrum Neapolu można dostać się na kilka sposobów, w zależności od oczekiwanych warunków jazdy, budżetu oraz czasu, jakim dysponujemy.

Autobusem Alibus Shuttle z lotniska do Neapolu

To najczęściej wybierana opcja przez osoby, które przyjeżdżają do Neapolu na własną rękę. By dostać się na przystanek, po wyjściu z hali odlotów, kierujcie się w prawo, zwracajcie uwagę na drogowskazy i wypatrujcie nazwy Alibus, a na pewno go nie ominiecie (mieści się on około 50 metrów od budynku terminalu). Znajduje się mniej więcej TUTAJ.

BILETY

Bilet z lotniska do centrum kosztuje 5 €, a autobusy odjeżdżają co 20 – 30 minut. Na Piazza Garibaldi (czyli na plac przed głównym dworcem kolejowym) dojedziemy w około 15 minut. Autobus kursuje od około 6:00 do około 00:00. Rozkład jazdy z lotniska do centrum jest dostępny TUTAJ. A TU znajdziecie rozkład jazdy z centrum na lotnisko. Na TEJ STRONIE możecie wyszukać inne rozkłady jazdy (np. z portu na lotnisko itd.).

Bilety na autobus można kupić u kierowcy autobusu lub w automacie, który znajduje się na parterze hali przylotów. Można też nabyć go w barach i kioskach oznaczonych literą T. Bilet należy skasować po wejściu do autobusu.

Na autobus Alibus obowiązuje bilet UNICO ALIBUS. Bilet po skasowaniu ważny jest 90 minut i można z niego korzystać także w innych środkach transportu (muszą być jednak obsługiwane przez UNICOCAMPANIA).

UWAGA! Bilet zakupiony u kierowcy pozwala jedynie na przejazd autobusem lotniskowym (nie uprawnia do przesiadek).

Znalazłam też informację, że bilet na autobus można kupić online NA TEJ STRONIE.

PRZYSTANKI

Autobus Alibus Shuttle zatrzymuje się na kilku przystankach.

Na trasie lotnisko – port są to:

  • Przystanek przy lotnisku Capodichino
  • Piazza Garibaldi (Dworzec Główny)
  • Immacolatella/Porta di Massa
  • Molo Angioino/Beverello (Stazione Marittima).

Jeśli wybieracie się do centrum, wysiądźcie na Piazza Garibaldi.

Na trasie port – lotnisko mamy następujące przystanki:

  • Molo Angioino/Beverello (Stazione Marittima)
  • Immacolatella/Porta di Massa (wewnątrz portu)
  • Varco Pisacane (przed Zarządem Portu)
  • Piazza Garibaldi (Dworzec Główny)
  • Lotnisko Capodichino
Przystanek Alibus Shuttle na lotnisku w Neapolu

Autobusem miejskim z lotniska do Neapolu

Autobusy miejskie kursują do Neapolu z przystanku w pobliżu lotniska. Przystanek znajduje się około 500 m od hali przylotów. Autobus nr 182 jedzie na plac Dante, rozkłady jazdy i przystanki. Autobus nr C68 kursuje na plac Carlo III, rozkład i przystanki. Jest to mniej wygodna opcja, ale o wiele tańsza. Bilet kosztuje 1,10 €.

Biletu nie można kupić u kierowcy. Można to zrobić na lotnisku w sklepie tabacaria oraz w mieście – w tabacariach, barach, kioskach (bilet trzeba skasować po wejściu do autobusu). 

Koniecznie sprawdźcie rozkład jazdy i przystanki, bo może się okazać, że autobus nie będzie zatrzymywał się w pobliżu Waszego hotelu (autobusy nie obsługują ścisłego centrum).

Aby dostać się na przystanek, z którego odjeżdżają autobusy miejskie, należy wyjść z budynku lotniska, pójść w prawo, minąć przystanek autobusu Alibus, dalej iść prosto do pierwszego okrężnego skrzyżowania, następnie skręcić w prawo i iść wzdłuż ogrodzenia do Viale Comandante Umberto Maddalena. Później trzeba skręcić w lewo i jesteście na miejscu (trzeba przejść przez jezdnię). Przystanek, z którego autobusy odjeżdżają w kierunku centrum, znajduje się TUTAJ.

Przystanki przy Viale Cmandante Umberto Maddalena (na jednym zatrzymują się autobusy jadące w kierunku centrum, a na drugim – w przeciwnym kierunku).

Taksówką z lotniska do Neapolu

To najdroższa opcja, ale zdecydowanie najwygodniejsza. Podróż nie powinna zająć więcej niż 12 minut i będzie kosztować 16 € do głównych zabytków w centrum miasta (to stała opłata). Jeśli podróżujecie w kilka osób, warto rozważyć taksówkę. Istnieją też taksówki dzielone, opłata za osobę wynosi 6 euro. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. No i uważajcie na naciągaczy, których w okolicach lotniska nie brakuje!

Samochodem z lotniska do Neapolu

Jeszcze jedną opcją jest wynajem samochodu na lotnisku. To dobry pomysł szczególnie dla tych, którzy zamierzają zwiedzać Wybrzeże Amalfi i potrzebują dużo swobody. Na lotnisku mieści się sporo wypożyczalni aut. Cena wynajmu zależy od terminu, liczby dni oraz standardu samochodu. TUTAJ znajdziecie mapę, na której oznaczone są wypożyczalnie samochodów. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z konkretną wypożyczalnią.

Zwiedzanie Neapolu – informacje praktyczne

Neapol – jedni go kochają, inni nienawidzą. Dla jednych jest ulubioną destynacją, dla innych zaśmieconym miastem, w którym panuje smród, brud i ubóstwo, no i mafia oczywiście. Czy zwiedzanie Neapolu to dobry pomysł? Czy jest tu bezpiecznie? Co warto zobaczyć w stolicy Kampanii? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule:

Zwiedzanie Neapolu – co warto zobaczyć? Czy w mieście rządzi mafia?

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do innych miast Kampanii?

Lotnisko w Neapolu jest często wybierane przez osoby, które chcą odwiedzić Neapol, ale także Wybrzeże Amalfi, czy pobliskie Pompeje i Wezuwiusza. Do wielu miejsc można się dostać bezpośrednio z lotniska, choć niektóre autobusy jeżdżą tylko kilka razy dziennie. Inną opcją jest dojechanie Alibusem do dworca głównego w Neapolu i tam można już przesiąść się na pociąg do wielu włoskich miast.

Rozkład autobusów z lotniska w Neapolu do innych miast i prowincji Włoch (Salerno, Sorrento, Amalfi itp.) można znaleźć na tej stronie.

Co można zobaczyć, lądując w Neapolu?

Wezuwiusz – drzemiąca bestia u stóp Neapolu

Pompeje – starożytne rzymskie miasto, w którym zatrzymał się czas

Wybrzeże Amalfi w marcu – informacje praktyczne

Vietri sul mare – miasteczko ceramiki i majoliki na Wybrzeżu Amalfi

Amalfi – „stolica” Wybrzeża, w której czuć wakacyjny klimat

Positano – najbardziej romantyczne i najdroższe miasteczko na Wybrzeżu Amalfi

Fiord Furore – włoski fiord z ukrytą plażą i „miasteczko, którego nie ma”

Ścieżka Bogów – piesza trasa na Wybrzeżu Amalfi z boskimi widokami

Staramy się aktualizować publikowane artykuły, ale możemy coś przeoczyć, dlatego przed wyjazdem najlepiej sprawdzić aktualne informacje na podanych stronach przewoźników. Jeśli znajdziesz nieaktualną informację, napisz proszę e-maila na adres: poznajekraje@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.