Vietri sul Mare nazywane jest „Bramą Wybrzeża Amalfi”. I to nie byle jaką! Ceramiczną, kolorową i bardzo urokliwą. To pierwsze miasto na słynnej Amalfitanie, do którego zawitamy, jadąc z Salerno.

Już pierwszego dnia naszego pobytu na Wybrzeżu Amalfi obraliśmy kierunek Vietri sul Mare. Miasteczko to słynie z wyrobu ceramiki, a jako że uwielbiam klimatyczne miejsca, kocham rękodzieło i kolorowe dekoracje, był to naturalny wybór.

Zobacz film o Wybrzeżu Amalfi!

Gdzie znajduje się Vietri sul Mare?

To najbardziej na wschód wysunięte miasteczko Wybrzeża Amalfi. Leży w pobliżu Salerno (kilka minut jazdy pociągiem lub kilkanaście autobusem). Produkcja ceramiki stała się tu popularna już w renesansie, a dziś prawie w każdej uliczce w centrum miasta znajdują się sklepy z ceramicznymi wyrobami. Vietri wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1997 roku.

Jak dojechać do Vietri sul Mare?

Do Vietri sul Mare najłatwiej dojechać pociągiem z Salerno. Można też dostać się tam autobusem linii SITA Sud z Salerno, Amalfi albo innych amalfitańskich miasteczek. Jeśli pojedziecie np. z Positano, będziecie musieli przesiąść się w Amalfi – więcej informacji na temat transportu znajdziecie w tym artykule:

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Vietri sul Mare słynie z majoliki – co to takiego?

Ceramika jest tu dosłownie wszędzie, nie tylko w sklepach, ale też na elewacjach budynków, murkach, rzeźbach, w strategicznych punktach oraz wpleciona w posadzkę.

Ceramika Vietri składa się głównie z majoliki. Jej rdzeń wykonany jest z terakoty i pokryty białawą powłoką na bazie cyny, która niewypalona jest bardzo chłonną powierzchnią, na którą artyści mogą nanosić kolorowe motywy.

Podobnie jak w przypadku fresków, chłonna powierzchnia nie wybacza, bo błędów nie da się skorygować, ale też to ona nadaje kolorom blask i trwałość. Majolikę wypala się w piecu najczęściej tylko raz.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Co zobaczyć w Vietri sul Mare?

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Vietri sul Mare jest zgubienie się w wąskich uliczkach zabytkowego centrum porośniętego majoliką i ceramiką oraz zaglądanie do maleńkich sklepików, w których sprzedawane są wspaniałe dzieła.

Polecamy też szukać ceramicznych akcentów w całym mieście (a tak naprawdę to na całym wybrzeżu). Często można je znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach.

Warto także odpocząć na jednej z dekoracyjnych ławek z widokiem na Morze Tyrreńskie. Coś pięknego 🙂

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Symbol Vietri sul Mare

Tradycją Vietri jest wytwarzanie „Il ciucciariello”, czyli małych zielonych ceramicznych osiołków. Można je znaleźć w sklepach z ceramiką i upominkami na całym Wybrzeżu Amalfi. W 1922 roku zaczął tworzyć je niemiecki artysta pracujący w Vietri, Richard Dölker. Osiołek stał się na tyle rozpoznawalny, że ​​został symbolem miasta i jego ceramiki.

Osiołki były kiedyś niezbędne, zwłaszcza na wybrzeżu (ze względu na strome podjazdy i klify), do transportu cytryn, a także innych rzeczy. Wykorzystywano je też w czasie powrotu do domu lub do przemieszczania się między wioskami.

Elementem charakterystycznym Vietri są też dwie bliźniacze skały (Due Fratelli), które znajdują się na wysokości wieży Crestarella, zbudowanej na skale.

Historia pewnej filiżanki

Spacerując po uliczkach, zachwycałam się wyrobami, robiłam zdjęcia i ciągle powtarzałam sobie: ” Pamiętaj, że masz tylko małą walizkę, która i tak jest już wypchana po brzegi”.

Drugi głos mówił zaś: „Najwyżej ubierzesz na siebie dwa swetry, jak polecisz do Polski, przecież i tak będzie zimno” 😀

Kupiłam filiżankę ze spodkiem i magnes. Wiąże się z tym zabawna historia. Podeszliśmy pod jeden ze sklepików z ceramiką na uboczu i przemiły starszy pan zaprosił nas do środka. Wybrałam magnes z osiołkiem i szukałam kubka albo filiżanki ze spodkiem. Pan mówił do mnie po włosku, więc nie za dużo rozumiałam, ale się nie poddawał. W końcu znalazłam filiżankę idealną, ale była bez spodka, więc wzięliśmy mniejszy spodek i zapytaliśmy, że czy ma może spodek „grande”. Zrozumiał i zaczął wyjmować wszelkie możliwe spodki. W końcu doszedł do tych z cytrynami (taki motyw był na filiżance).

Widział, że właśnie takimi jestem zainteresowana, więc znalazł spodek w niebieskim kolorze (filiżanka jest ciemnoniebieska, ma inny odcień) i położył na nim filiżankę. Zaczął mówić „ooo perfetto, perfetto, perfetto” i się zachwycać jak do siebie pasują. Do tego stopnia, że mu uwierzyłam 😀

Dostałam od niego ceramiczną przywieszkę do łańcuszka i dużą dawkę dobrego humoru na cały dzień. Włosi są przesympatyczni, serio! (pewnie są wyjątki, ale my po kilku wizytach we Włoszech mamy same dobre doświadczenia). Niech ta historia będzie tego dowodem.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

*Raito i Albori

Jeśli po odwiedzeniu Vietri jesteście spragnieni dalszej wędrówki, polecamy udać się do dwóch miasteczek, które są położone wyżej. To maleńkie Raito i Albori. W sezonie można tu odpocząć od zgiełku, a w marcu rozkoszować się błogą ciszą.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Raito jest niewielkie i poza sezonem było bardzo puste, co jakiś czas mijaliśmy jedynie mieszkańców (a i tych można było policzyć na palcach jednej ręki). Urocze uliczki, liczne schody i wspaniałe widoki na zatokę, a także dużo spokoju – to wszystko znaleźliśmy w Raito.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Po spacerze w Raito można udać się do Albori – kolejnej maleńkiej wioski, która znajduje się jeszcze wyżej niż Raito.

Rozejrzyjcie się wokół. Wszędzie jest pełno cytryn!

Albori to maleńka wioska, która jest I borghi piu belli d’Italia, czyli jedną z najpiękniejszych we Włoszech (ze względu na swoje położenie). Jest tu przeuroczo i rozpościera się przepiękny widok. Można tu znaleźć wąskie uliczki, suszące się pranie, ozdoby ceramiczne wplecione w miasteczko, a także spektakularne widoki. To istna oaza spokoju.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Na koniec można udać się na całkiem sporą plażę Marina d’Albori. Jeśli pójdziecie z Albori, czeka Was dość długie podejście (plaża znajduje się kilkaset metrów od centrum Vietri). W czasie wędrówki można spotkać dużo głodnych kotków 😉

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

By dojechać z Albori lub Raito do któregoś z miasteczek na Wybrzeżu Amalfi, najlepiej wrócić do Vietri sul Mare i stamtąd pojechać autobusem linii SITA Sud lub pociągiem (jeśli wracacie do Salerno).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.