Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i zarazem jednym z najsłynniejszych wulkanów świata. Przyciąga wiele osób, także ze względu na położone niedaleko Pompeje, które ucierpiały na skutek jego wybuchu w 79 roku n.e.

Wezuwiusz góruje nad Zatoką Neapolitańską. Wznosi się na wysokość 1281 metrów. Średnica krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość około 230 metrów.

Wezuwiusz znajduje się w bliskim sąsiedztwie Neapolu w regionie Kampania i jest jedną z największych atrakcji regionu. Jego położenie możecie zobaczyć na poniższej mapie:

Jak powstawały wulkany?

Początek aktywności Wezuwiusza datowany jest na około kilkanaście tysięcy lat temu. Powstał natomiast kilkaset tysięcy lat temu w wyniku zderzenia płyt tektonicznych euroazjatyckiej i afrykańskiej. Płyta afrykańska, która była nasycona wodą, została zepchnięta w dolne warstwy Ziemi. Pod wpływem temperatury, woda wyparowała i spowodowała stopienie skał płaszcza Ziemi. W wyniku tego procesu powstała magma, która została wypchnięta w górę pod wysokim ciśnieniem. Wypłynęła na powierzchnię w najsłabszym punkcie skorupy ziemskiej, tworząc wulkan.

Wezuwiusz to stratowulkan, czyli góra w kształcie stożka, składająca się z wielu warstw lawy i innych materiałów piroklastycznych, które ułożone są warstwowo. Podobnie jak wulkany stożkowe, stratowulkany również mają strome zbocza.

Wezuwiusz nie jest samotny

Czy wiecie, że Wezuwiusz składa się z dwóch szczytów? Do głównego wzniesienia dołączone jest drugie, które nosi nazwę Monte Somma. Tak naprawdę Wezuwiusz wyrósł właśnie z Monte Somma w ciągu tysięcy lat.

W kalderze Monte Somma (po zapadnięciu się stożka wulkanicznego o tej samej nazwie) wyrósł stożek Wezuwiusza. Od Monte Somma pochodzi określenie soma wulkaniczna – pozostałość kaldery dawnego stratowulkanu, w obrębie której wyrósł nowy, zwykle bardziej widoczny niż kaldera.

Warto wiedzieć, jaka jest różnica między kraterem a kalderą. Krater to jest zagłębienie wewnątrz stożka wulkanicznego, natomiast kaldera to wielka dziura w ziemi po zapadnięciu się stożka.

W czasach prehistorycznych wulkan był znacznie wyższy niż obecnie. Na poniższej grafice doskonale widać, jak Monte Somma „ustąpiła” miejsca Wezuwiuszowi.

Warto też popatrzeć na Wezuwiusza z lotu ptaka. Wulkan z widocznym kraterem to Wezuwiusz. Otacza go Monte Somma.

Aktywność Wezuwiusza

Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Jego aktywność bez przerwy rejestruje i bada obserwatorium wulkaniczne, które znajduje się w drodze na szczyt.

Wezuwiusz to „drzemiąca bestia”. Dlaczego? Otóż tereny wokół wulkanu zamieszkuje ponad 3 mln ludzi. Ponadto, bliskość Neapolu czyni go miejscem niebezpiecznym dla lokalnej ludności. 700 000 ludzi znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu. Lepiej nie myśleć, co by się stało, gdyby znów się obudził… Oczywiście, obserwatorium wulkaniczne jest w stanie ostrzec przed niebezpieczeństwem kilka tygodni wcześniej, ale niestety erupcji nie da się zatrzymać.

Obecnie Wezuwiusz kojarzony jest przede wszystkim z wielkiego wybuchu w 79 roku, podczas którego zniszczone zostały m.in. pobliskie antyczne miasta: Pompeje oraz Herkulanum.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Po wybuchu na miejscową ludność spadł deszcz rozżarzonych kamieni, które zabijały lub raniły ludzi. Temperatura powietrza podniosła się do 600 stopni Celsjusza, a miasta zostały pokryte warstwą popiołu, która po trzech dniach osiągnęła grubość kilku metrów.

Dzięki zaawansowanym technikom komputerowym możemy zobaczyć, jak mogło to wyglądać. Koniecznie zobaczcie poniższy film:

Według badań przeprowadzonych przez archeologów, ludzie ginęli nie z powodu lawy, lecz z powodu niewyobrażalnie wysokiej temperatury powietrza.

Erupcja Wezuwiusza wciąż jest możliwa, gdyż wulkan nadal jest czynny. Od 79 r. wulkan wybuchł 77 razy, ostatni raz w 1944r. Od 1944 roku nie daje niebezpiecznych oznak aktywności.

Kiedy najlepiej wybrać się na Wezuwiusz?

Najlepiej w słoneczny dzień, gdy niebo nie jest zachmurzone i szczyt nie gubi się w gęstych chmurach. Jeśli z dołu widać, że chmury zasłaniają wulkan, bardzo prawdopodobne, że widoczność będzie ograniczona. Wtedy lepiej przełożyć wycieczkę na inny dzień lub zaryzykować i mieć nadzieję, że zanim dostaniemy się na szczyt, mgła lub chmury się rozejdą.

Trzeba wiedzieć, że na szlaku może zalegać śnieg lub ścieżka może być cała w błocie. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że wejście będzie niemożliwe.

Należy też pamiętać o odpowiednim ubiorze, bez względu na porę roku. U góry niemal na pewno będzie zimniej i wietrzniej, niż np. w Neapolu. Nie można zapomnieć o odpowiednim obuwiu. Adidasy lub trampki wystarczą (ale lepiej nie białe ;))

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Samodzielna wycieczka na Wezuwiusz

W ostatnich dekadach Wezuwiusz stał się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Każdego roku tłumy turystów wchodzą na jego szczyt, więc można się tam bardzo prosto dostać.

Dojazd na Wezuwiusz

Wycieczkę na Wezuwiusz można bardzo łatwo zorganizować samemu. Pociągi podmiejskie Circumvesuviana jeżdżą ze stacji kolejowej Napoli Centrale przy Piazza Garibaldi oraz z małego dworca Napoli Circumvesuviana znajdującego się przy Porta Nolana na Corso Giuseppe Garibaldi. Można nimi dojechać do Pompejów albo Ercolano Scavi, gdzie należy przesiąść się na autobus, który zabierze nas pod główne wejście na Wezuwiusza.

W drugim przypadku trzeba skorzystać z wycieczki zorganizowanej przez firmę Vesuvio Express. My postawiliśmy na pierwszą opcję, bo w przypadku zorganizowanej wycieczki na Wezuwiusza mamy tylko 90 min od wyjścia z autobusu do powrotu (nie można jechać późniejszym). Oczywiście, jest to do zrobienia, ale my nie chcieliśmy się spieszyć. 

Zdecydowaliśmy się dojechać do Pompejów i stamtąd wzięliśmy autobus EAV (przystanek znajduje się naprzeciwko stacji kolejowej Pompei Scavi – Villa dei Misteri, na której wysiedliśmy), który zabrał nas na szczyt. Już sama droga doświadczyła wielu wrażeń, bo podążaliśmy mnóstwem slalomów.

Bilety na Wezuwiusz

stan na kwiecień 2022

1995 roku teren wulkanu oraz jego okolicę ustanowiono parkiem narodowym (wł. Parco Nazionale del Vesuvio). Chcąc zobaczyć krater z bliska, musimy zakupić bilet wstępu.

Bilety na Wezuwiusz można zakupić online oficjalnie na stronie. Koszt to 11,68 euro (ulgowy kosztuje 9,55 euro).

Od jakiegoś czasu nie ma możliwości zakupu biletu bezpośrednio w kasach. Bilety trzeba kupić online TUTAJ. Podczas zakupu biletu musimy wybrać godzinę wstępu (wejście jest możliwe od pół godziny przed do godziny po wybranym przedziale czasowym).

Godziny otwarcia

stan na kwiecień 2022

Wejście na Wezuwiusza możliwe jest przez cały rok, o ile krater nie został zamknięty z powodu warunków atmosferycznych.

Miesiące i godziny otwarcia:

  • od listopada do lutego: 9:00 – 15:00,
  • marzec i październik: 9:00 – 16:00,
  • od kwietnia do czerwca i we wrześniu: 9:00 – 17:00,
  • od lipca do sierpnia: 9:00 – 18:00.

Zwiedzanie krateru

Zwiedzanie krateru Wezuwiusza rozpoczynamy od bramy wejściowej znajdującej się tuż przy parkingu dla autobusów. Od wejścia do szczytu krateru prowadzi nieutwardzona ścieżka oraz fragment drewnianych schodów. Różnica wysokości pomiędzy wejściem a górą krateru wynosi około 250 metrów, więc w maksymalnie 20-30 minut powinniśmy dostać się na szczyt.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Po dojściu na górę możemy pospacerować wokół krateru. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnika (na pewno można wybrać język angielski i włoski), który oprowadza po kraterze i dzieli się mnóstwem ciekawostek, związanych z Wezuwiuszem. Można też odbyć samodzielny spacer.

Wokół krateru ustawionych jest kilka ławek, na których można usiąść i podziwiać widoki o ile pogoda na to pozwoli. Można przypatrywać się kraterowi albo Zatoce Neapolitańskiej, bo Wezuwiusz to również świetny punkt widokowy. Sam krater z bliska nie wygląda tak majestatycznie, jak wulkan widziany z dołu, ale i tak robi ważenie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

No i pamiętajcie, że w wulkanie nie ma lawy 😀 Piszę o tym, bo na jednym z blogów spotkałam się z lekkim oburzeniem z tym związanym. Więc wiecie, żeby nie było nieporozumień 😉

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

W czasie erupcji lawa sięgała trochę poniżej górnej krawędzi krateru (do wysokości szarej linii, którą widać na zdjęciach), więc wypełniała praktycznie cały krater. Przypomnijmy sobie, że jego średnica wynosi ponad pół kilometra!

Siła przyrody jest niesamowita, a wulkany są na to najlepszym dowodem. Polecam wycieczkę na Wezuwiusza, gdy będziecie w okolicach Neapolu. Według mnie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.