Bolonia – miejsce pełne arkad i podcieni, wykwintnych potraw, sympatycznych mieszkańców i studenckiej atmosfery czy może snobistyczne, drogie i głośne miasto? Każdy odbiera ją inaczej, choć zdecydowana większość uważa, że zwiedzanie Bolonii to jedno z najlepszych doświadczeń w życiu. Połączenie pysznej kuchni, wspaniałej architektury i luźnej atmosfery sprawia, że Bolonia to idealne miejsce na weekendowy wyjazd i wakacje we Włoszech.

Bolonia znajduje się w północnej części Włoch, pomiędzy Padem a Apeninami. Miasto jest stolicą regionu Emilia-Romania. Nazywana jest czerwonym miastem, co można interpretować na różne sposoby. Region, w którym leży Bolonia w przeszłości był związany z partią komunistyczną. Jednak większość osób czerwień miasta kojarzy przede wszystkim z kolorem murów i miejskich dachów. Dla jeszcze innych oczywistym skojarzeniem jest czerwony… sos, wykorzystywany we włoskiej kuchni 😉

Tekst alternatywny

Jak dojechać do Bolonii?

Bolonia samolotem

W Bolonii znajduje się międzynarodowy port lotniczy Bolonia Marconi (BLQ), dlatego najwygodniejszym sposobem dotarcia do tego miasta jest podróż samolotem. Bolonia to bardzo popularny kierunek turystyczny wśród Polaków ze względu na tanie loty, które oferują przewoźnicy tj. Ryanair i Wizzair. Można dostać się tu bezpośrednio z Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Ceny zaczynają się od 39zł za bilet w jedną stronę.

Dojazd z lotniska

Z lotniska w Bolonii do centrum można dostać się na kilka sposobów:

 • koleją jednoszynową Marconi Express. Jest to bardzo szybki (podróż trwa 7 minut), ale też dość drogi środek transportu (kosztuje 9,2 euro);
 • autobusem miejskim nr 81 oraz 91 – przystanek, z którego odjeżdżają autobusy, jest oddalony o ponad 1 km od lotniska (pokonanie pieszo tej trasy zajmuje około 15-20 minut). Cena biletu wynosi 1,50 euro lub 2 euro (w przypadku zakupu biletu u kierowcy), więc można sporo zaoszczędzić. Czas przejazdu wynosi około 25 minut;
 • taksówką za minimum kilkanaście euro.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Jak dojechać z lotniska do centrum Bolonii?

Bolonia pociągiem

Jeśli przyjedziecie do Bolonii pociągiem to z głównego dworca kolejowego do ścisłego centrum jest 1,5 km. Można ten dystans pokonać autobusem lub pieszo, z naciskiem na opcję drugą 😉 Nawet, jeśli pada, można iść portykami, które dają schronienie, przy okazji przypatrując się sklepowym witrynom.

Tekst alternatywny

Gdzie zjeść w Bolonii?

Bolonia to stolica jedzenia. Znajdziecie tam mnóstwo restauracji i knajpek, w których naprawdę można przebierać. Poniżej zebraliśmy polecane miejsca.

 • Od głównego miejskiego placu (Piazza Maggiore) odchodzi wąska uliczka Via Pescherie Vecchie. Tam znajduje sporo fajnych knajpek. Niektóre z nich to niewielkie restauracje, inne zaś oferują proste przystawki, lokalne przysmaki i wino.
 • Drugą opcją jest zjedzenie lokalnych przysmaków w Mercato di Mezzo i Mercato delle Erbe. Ceny są tam dużo niższe niż w restauracjach, więc jeśli chcecie trochę zaoszczędzić i przy okazji zrobić zakupy, wybierzcie się w jedno z tych miejsc.
 • Polecamy również pizzerię Pizza Casa (przy Via delle Belle Arti), która serwuje pyszną i tanią pizzę na wynos. Można zjeść ją na murku w gronie studentów. Ach, te studenckie czasy… 😉
 • Na lody koniecznie pójdźcie do Lodziarni Cavour. Kolejka jest długa, ale lody przepyszne!
Tekst alternatywny

Na pewno znacie spaghetti po bolońsku. Ono wcale nie pochodzi z Bolonii! Sos zwany bolońskim we Włoszech nosi nazwę ragù i jada się go najczęściej z tagliatelle lub lasagne, a nie z makaronem spaghetti!

Zwiedzanie Bolonii – co zobaczyć?

Bolonia nie jest zbyt dużym miastem. Najciekawsze atrakcje skupione są w historycznym centrum, więc między nimi bez problemu można przemieszczać się pieszo. W ten sposób zobaczycie i odkryjecie najwięcej. Zdecydowanie taką formę zwiedzania Wam polecamy.

Zwiedzanie Bolonii – arkady i podcienie

Bolonia to prawdopodobnie jedyne miasto, w którym nigdy nie zmokniecie. Wszystko dzięki arkadom i podcieniom. Ciągną się one przez kilkadziesiąt kilometrów, dlatego w Bolonii deszcz i słońce Wam niestraszne!

Podcienia to pomieszczenia w dolnej części budynków, otwarte na zewnątrz, ograniczone słupkami lub filarami wzdłuż elewacji.

Arkada to element architektoniczny, który składa się z dwóch podpór, połączonych u góry łukiem.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zapytacie pewnie, po co je zbudowano? Nie chodziło wcale o ochronę przed deszczem.

Głównym powodem była konieczność rozbudowania domów mieszkalnych, w momencie, gdy powstał uniwersytet i miasto musiało pomieścić setki studentów. Najlepszym rozwiązaniem było dobudowanie pokojów od ulicy, ale na piętrze. W ten sposób domy mogły pomieścić więcej osób, ale nie kosztem przestrzeni publicznej.

Spacer pod portykami zaprowadzi Was aż do Sanktuarium Madonna di San Luca! Jeśli spędzacie w Bolonii trochę więcej czasu, warto się tam wybrać.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Bolonii – Piazza Maggiore

Piazza Maggiore czyli tętniące życiem centrum miasta to nieodłączny element zwiedzania Bolonii. Można spotkać tu odpoczywających turystów, spacerujących mieszkańców i studentów spieszących na zajęcia. To także ulubione miejsce ulicznych artystów: śpiewaków, akrobatów i malarzy.

Tekst alternatywny

Basilica di San Petronio (Bazylika Świętego Petroniusza) to centralny punkt placu i jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli świata. Uwagę zwraca ukończona w połowie fasada budynku, której dolna część pokryta jest marmurem. Bazylika jest imponująca, ale nie osiągnęła planowanych rozmiarów (gdyby to się udało, byłaby większa od Bazyliki św. Piotra w Rzymie). Jeśli chcielibyście zwiedzać wnętrze bazyliki, możecie to zrobić bezpłatnie.

Tuż obok, na przylegającym placu można zobaczyć fontannę Neptuna, czyli rzymskie boga chmur, wód i deszczu. Podobno wrzucenie monety do środka przynosi szczęście i zapewnia powrót do Bolonii.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Pozostałe punkty charakterystyczne na Piazza Maggiore to pałac Pallozze re Enzo, Palazzo d’Accursio oraz Biblioteca Salaborsa.

Zwiedzanie Bolonii – Bazylika Santo Stefano

Przy placu Piazza Santo Stefano znajduje się Bazylika Santo Stefano. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków w stylu romańskim w Bolonii.

Tak naprawdę to nie jeden kościół, a kompleks składający się z siedmiu złączonych ze sobą obiektów sakralnych. Wznoszono je od IV lub V wieku do XIII stulecia. Na przełomie XIX i XX wieku wszystkie kościoły połączono w jeden.

Bazylikę można zwiedzać za darmo.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Bolonii – wieże

Z bolońskimi wieżami wiąże się ciekawa historia. Obecnie, w mieście znajduje się kilkanaście wież (w tym bardzo znane Due Torri, czyli Dwie Wieże). Ale tych wieży kiedyś było znacznie więcej!

Tekst alternatywny

Bolonia mogła wyglądać kiedyś mniej więcej tak (grafika przedstawia wizję średniowiecznej Bolonii, autorem jest Toni Pecoraro):

Tekst alternatywny

W średniowieczu powstało 180 wież, ufundowanych przez miejskie rody. Początkowo wieże budowano w celach obronnych w okresie ciągłych wojen. Każdy zamożniejszy ród bolończyków starał się zabezpieczyć w ten sposób przed wrogami. W wieżach trzymano głównie rodzinne skarby oraz zapasy. Z czasem funkcje obronne wież zaczęły schodzić na dalszy plan, a wysokości tych budowli były traktowane jako świadectwo potęgi rodu.

Według legendy dwie najbogatsze rodziny Bolonii – Asinelli i Garisenda – rywalizowały między sobą o to, która wybuduje najwyższą i najpiękniejszą wieżę w mieście. Torre Garisenda postawiono na słabych fundamentach i nigdy nie ukończono. Ze względów bezpieczeństwa została obniżona i teraz ma tylko 48 metrów i 3 metry odchyłu od pionu. Torre degli Asinelli zachowała pierwotną wysokość 97 metrów, choć też odchyliła się od pionu o ponad metr.

Tekst alternatywny

Torre degli Asinelli to najlepszy punkt widokowy w Bolonii. Stąd doskonale widać, że Bolonia to „czerwone miasto”. Na wieżę trzeba wejść po 498 stopniach, a trasa nie należy do łatwych, ale widok wynagradza wszystko.

Bilet wstępu na wieżę Torre degli Asinelli można kupić online lub w punkcie Bologna Welcome na Piazza Maggiore (to jakieś 300 m od wieży). Cena biletu wynosi 5 euro za bilet normalny. Przy zakupie należy podać godzinę wejścia, bo turyści wpuszczani są w grupach mniej więcej co pół godziny.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Zwiedzanie Bolonii – uniwersytet

W Bolonii powstał najstarszy uniwersytet na świecie. Università di Bologna został założony już w 1088 rokuPodobno studiowali na nim m.in. Dante oraz Mikołaj Kopernik. Do dzielnicy uniwersyteckiej można dotrzeć, kierując się w stronę Via Zamboni.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dziś studenci stanowią 1/5 mieszkańców Bolonii. Widać ich wszędzie – siedzących w kawiarniach, na murkach i schodkach oraz spacerujących portykami.

Przyjazd studentów i profesorów z całego świata do Bolonii sprzyjał rozwojowi tradycji kulinarnych. Przywozili oni ze sobą nie tylko wiedzę naukową, ale też kulinarną. Podobno już w XIV wieku było tu około 150 trattorii (trattoria to rodzaj lokalu gastronomicznego we Włoszech, utrzymany we włoskim stylu).

Zwiedzanie Bolonii – targ staroci

Polecamy też wybrać się na targ staroci, który znajduje się w samym centrum, tuż przy głównym placu. Mercato di Mezzo czynny jest od poniedziałku do soboty przez cały dzień. 

Czy Wy też kochacie takie miejsca? Ja uwielbiam! Bardzo żałowałam, że przyjechałam tu tylko z jedną małą walizką 😉

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bramy miejskie w Bolonii – Porta Saragozza

W dawnych czasach Bolonia była otoczona murem obronnym. Do dziś wokół historycznej części Bolonii znajduje 10 bram miejskich. Jedną z nich jest Porta Saragozza, której warto przyjrzeć się z bliska.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Bolonii – budynki z cegły

W mieście wiele budynków zbudowanych jest z cegły i krytych czerwoną dachówką. Wygląda to naprawdę przepięknie i bardzo spójnie! Tak naprawdę można spacerować bez celu i spontanicznie odkrywać piękno Bolonii. Bo Bolonia cała jest piękna i… czerwona.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zwiedzanie Bolonii – pozostałe miejsca, które warto zobaczyć

 • Palazzo dei Notai (powstał na część bolońskich prawników, którzy w średniowieczu tworzyli podwaliny prawa europejskiego).
 • Palazzo del Podesta (dawniej siedziba najważniejszego urzędnika w mieście).
 • Palazzo del Re Enzo (swoją nazwę wziął od króla Sardynii, który w tym gmachu był więziony).
 • Palazzo Comunale (zdobi go naturalnej wielkości posąg papieża Grzegorza XIII, który wprowadził reformę kalendarza w XVI wieku).
 • Archiginnasio (kształcili się tu prawnicy, medycy, znawcy sztuk wyzwolonych, teologowie. Obecnie znajduje się tu biblioteka miejska).
 • Teatro Anatomico (przyszli lekarze prowadzili tam sekcje zwłok)
 • Basilica di San Bartolomeo
 • Santa Maria dei Servi
 • Abbazia di Santo Stefano
 • Pinacoteca Nazionale

Zwiedzanie Bolonii – co zobaczyć w okolicy?

Bolonia jest dobrze skomunikowana z wieloma miejscami, więc jeśli chcecie połączyć zwiedzanie Bolonii z innym miastem to jak najbardziej możecie to zrobić.

Nam podczas tego samego wyjazdu udało nam się zobaczyć także Krzywą Wieżę w Pizie oraz Florencję. W bliskiej okolicy znajduje się także Mediolan i inne miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.