Krzywych wież na świecie jest sporo, ale tylko jedna przyciąga co roku miliony turystów. Krzywa Wieża w Pizie (Torre Pendente) jest najchętniej fotografowanym zabytkiem w Toskanii i jednym z najpopularniejszych w całych Włoszech. Kto by pomyślał, że podłoże, na jakim została wybudowana, rozsławi ją na całym świecie na tyle, że będzie przyciągać ponad 10 milionów turystów rocznie?

Jak dojechać do Pizy?

Do Pizy można dojechać pociągiem z wielu miast Toskanii. Bezpośrednio trafimy tu z Florencji (Firenze Santa Maria Novella) za 8,7 euro w jedną stronę. Podróż trwa trochę ponad godzinę. Można też dostać się tu z Lukki (Lucca). Cena biletu wynosi 3,6 euro (czas przejazdu to około 30 minut). Istnieje możliwość dotarcia do Pizy także z innych miast, ale często będzie wiązało się to z przesiadką. TUTAJ możecie wyszukać interesujące Was połączenie.

Dworzec główny od Pola Cudów (na którym znajduje się Krzywa Wieża) oddalony jest o około 2 kilometry. Warto zrobić sobie półgodzinny spacer, bo po drodze można zobaczyć ciekawe budowle i place (m.in. Iglesia de Santa Maria della Spina, czyli kościół, który mieści się nad rzeką).

W Pizie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy (Aeroporto internazionale Galileo Galilei), na który można przylecieć z Polski m.in. linią Ryanair. Piza może być dobrą bazą wypadową, jeśli chcecie zwiedzić Florencję, Lukkę, czy Cinque Terre.

Warto przyjechać do Pizy przynajmniej na kilka godzin, by zwiedzić Pole Cudów (Campo dei Miracoli). Jeżeli chcecie zobaczyć całe miasto, potrzebujecie więcej czasu.

Tekst alternatywny

Krzywa Wieża w Pizie (Torre pendente di Pisa)

Piękna na zewnątrz pusta w środku – taka właśnie jest Krzywa Wieża. W jej wnętrzu znajdują się tylko schody, bo to tak naprawdę dzwonnica katedralna. Zbudowano ją na planie okręgu. Na sam szczyt wieży, na którym znajduje się punkt widokowy, prowadzi 297 stopni. Krzywa Wieża liczy osiem kondygnacji, a sześć z nich zdobią galeryjki z arkadami.

Jedna ze sławnych legend mówi o tym, że to właśnie z Krzywej Wieży Galileusz zrzucał różne przedmioty, by zbadać prędkość spadania ciał.

Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?

Budowa Krzywej Wieży rozpoczęła się w 1173 roku. Od początku prac zmagano się z jej postępującym odchyleniem od pionu. Wieża została wybudowana na podmokłych terenach, więc jego przyczyn upatruje się właśnie w rodzaju podłoża. Budowę porzucono, gdy dotarła do trzeciej kondygnacji, z powodu zatonięcia fundamentów.

Dopiero 100 lat później Krzywa Wieża została wybudowana w całości. Oczywiście problem z nachyleniem nadal występował, więc próbowano go skorygować. Wydłużano kolumny po jednej stronie wieży, budowano wyższe podłogi, aż wieża zaczęła przechylać się w drugą stronę. Prace zakończono w 1350 roku.

W 1993 roku Krzywa Wieża osiągnęła 5,4 m odchylenia. Władze miasta zarządziły konserwację, które miało na celu jej lekkie wyprostowanie, bo symulacje komputerowe wykazały, że wieża runie do 2050 roku. Na początku się to nie udawało i budowla przechylała się jeszcze bardziej. Pomogły zastrzyki z cementu, więc od 2001 roku znów można ją zwiedzać.

Obecnie odchylenie liczy 4,6 m, a inżynierowie pracujący nad wyprostowaniem wieży, dali kilkusetletnią gwarancję na to, że udało im się zatrzymać proces przekrzywiania wieży.

Z powodu licznych prób jej prostowania dzwonnica nie jest całkowicie prosta, a ma kształt… banana.

Kto by pomyślał, że wybór nieodpowiedniego podłoża sprawi, że Krzywa Wieża stanie się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech. Ta budowla jest najchętniej fotografowanym zabytkiem Toskanii. Turyści robią sobie z nią zdjęcie w różnych dziwnych pozach. Najpopularniejsze jest podpieranie wieży, ale muszę przyznać, że kreatywność ludzka nie zna granic 😉

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Pole Cudów (Campo dei Miracoli) – Krzywa Wieża i co jeszcze?

W Pizie najsłynniejszy kompleks zabytków znajduje się na Campo dei Miracoli, czyli Polu Cudów. Krzywą Wieżę znają wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, że nie jest ona odosobnionym budynkiem i obok niej znajdują się jeszcze trzy inne zabytki!

To właśnie na Pole Cudów przyjeżdżają tłumy turystów spragnione widoku dawnej architektury. Zabytki powstawały od XI do XIV wieku i są zbudowane z białego marmuru. Dzięki jasnej barwie i misternym zdobieniom wyróżniają się na tle krótko przystrzyżonej trawy. Wygląda to obłędnie!

Pole Cudów zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, co chyba każdego, kto był tu chociaż raz, absolutnie nie dziwi. Cudów na nim nie brakuje.

W skład kompleksu wchodzi Katedra (Duomo), Baptysterium (Battistero), cmentarz (Campo Santo) oraz słynna Krzywa Wieża (Torre Pendente).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Katedra (Duomo) na Polu Cudów

Jest przykładem pizańskiej architektury romańskiej. Uwagę zwracają ogromne drzwi z brązu (Porta di San Ranieri), które składają się z paneli ukazujących sceny z życia Chrystusa oraz bogato zdobione kolumny, które znajdują się po bokach. Wrażenie robią cztery rzędy arkad, które pokrywają sporą część fasady. Wygląda to naprawdę imponująco!

Równie wspaniale wygląda wnętrze katedry! Naprawdę warto je zobaczyć, tym bardziej że można odebrać darmowy bilet, ale o tym za chwilę.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Katedra ma kształt krzyża łacińskiego, a przestrzeń podzielona jest klasycznymi kolumnadami na pięć naw w skrzydle podłużnym i trzy w transepcie (jeśli nie wiesz, co oznaczają te pojęcia, poniżej znajdziesz słowniczek). Wszechobecne marmury, drewniane zdobienia oraz bogate mozaiki, inspirowane kulturą wschodu, wspaniale się komponują.

Najcenniejszym dziełem sztuki w Duomo jest marmurowa ambona. Każdy jej element jest dziełem rzeźbiarskim – od kariatyd, przez proroków i ewangelistów, po świętych. Zdobienia opowiadają historie z życia Jezusa.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

SŁOWNICZEK

  • Krzyż łaciński – podstawowa forma krzyża chrześcijańskiego.
  • Nawa – część kościoła przeznaczona dla wiernych (położona między przestrzenią przeznaczoną dla duchowieństwa i służby liturgicznej a przedsionkiem).
  • Transept – nawa poprzeczna, część kościoła prostopadła do jego osi.
  • Kariatyda –  podpora w kształcie postaci kobiecej, podtrzymującej na głowie element architektoniczny budowli.

Baptysterium na Polu Cudów

Baptysterium to budynek przeznaczony do wykonywania obrzędu chrztu. Zaprojektowany został w stylu romańskim na planie koła. Ozdobiony jest arkadami i zwieńczony okazałą kopułą.

Tekst alternatywny

Wewnątrz Baptysterium znajduje się chrzcielnica, której boki zdobią dwie rozety. Kontrastuje ona z prostym i surowym wnętrzem, bo jest bardzo dekoracyjna. Na kolumnie chrzcielnicy znajduje się figura św. Jana Chrzciciela.

Ważnym elementem w Baptysterium jest ambona, która stoi na siedmiu kolumnach, z których część umieszczono na zwierzęcych grzbietach. Otoczona jest płaskorzeźbami, które przedstawiają sceny biblijne. Z boku znajduje się figura Herkulesa.

Tekst alternatywny

Akustyka budynku jest szczególna, bo pozwala uzyskać wielokrotne echo, które niczym chór powtarza dźwięki i pieśni.

Oryginalna katedra i baptysterium nawiązują wyraźnie do architektury arabskiej i bizantyjskiej, którą kupcy i uczeni z Pizy poznali dzięki kontaktom handlowym. W połączeniu z tradycjami kulturowymi i historycznymi Toskanii tworzą włoski styl romański.

Cmentarz na Polu Cudów

Miejsce spokoju i medytacji. Składa się z długiego prostokątnego portyku, który otacza rozległy teren zielony. Z zewnątrz zamknięty jest obudową ze ślepymi łukami, a od wewnątrz – gotyckimi oknami.

Można zobaczyć tam średniowieczne przedstawienie sądu ostatecznego, historie św. Ranieri – patrona miasta oraz freski Triumfu Śmierci. Warto wiedzieć, że cmentarz został zniszczony w czasie wojny. Dlatego freski i rzeźby, które możemy dziś podziwiać, zostały zdjęte ze ścian specjalną techniką, odrestaurowane i ponownie skomponowane.

Tekst alternatywny

Muzeum Katedralne i Muzeum Narodowe św. Mateusza

Jeśli interesujecie się historią i sztuką i chcecie spędzić w Pizie jeszcze trochę czasu, zaplanujcie wizytę w Muzeum Katedralnym i Muzeum Narodowym, bo znajdziecie tam sporo wspaniałych dzieł.

A jeśli jesteśmy już przy biletach…

Ceny biletów

Poniżej zebraliśmy możliwe opcje oraz ceny biletów, które pozwolą Wam zwiedzić jeden lub kilka zabytków.

  • Za 27 euro można kupić bilet łączony na Wieżę*, do Baptysterium, na Cmentarz Camposanto, do Muzeum Katedralnego oraz Muzeum Sinopie. 
  • Jeśli nie chcecie wchodzić na Wieżę, zapłacicie 10 euro.
  • Bilet na Wieżę* i do Katedry kosztuje 20 euro.
  • Wejście do Katedry oraz do jednego wybranego zabytku (poza Krzywą Wieżą) kosztuje 7 euro.
  • Wejście do Katedry jest za darmo, ale i tak trzeba odebrać bezpłatny bilet.

*Bilet kupuje się na konkretną godzinę, bo tylko ograniczona liczba osób może na niej przebywać.

Aktualne ceny znajdziecie TUTAJ.

Bilety można kupić w kasach (w budynku Palazzo dell’Opera oraz w kasie Muzeum Sinopie) lub na oficjalnej stronie internetowej.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Musimy przyznać, że jadąc do Pizy, baliśmy się, że się rozczarujemy, bo wiadomo, że to miejsce mocno turystyczne. Ale wiecie co? W ogóle nam to nie przeszkadza! Pole Cudów jest naprawdę cudowne!

Staramy się aktualizować publikowane artykuły, ale możemy coś przeoczyć, dlatego przed wyjazdem najlepiej sprawdzić aktualne informacje dotyczące ceny biletu na oficjalnych stronach. Jeśli znajdziesz nieaktualną informację, napisz proszę e-maila na adres: poznajekraje@gmail.com.

Przy okazji koniecznie sprawdźcie artykuł na temat zwiedzania Florencji: Florencja – zwiedzanie najpiękniejszego miasta we Włoszech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.