Manarola to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Domki ułożone kaskadowo nad brzegiem turkusowego morza i na tle błękitnego nieba. Widok, który pojawia się na pocztówkach i okładkach włoskich przewodników. Miejsce, które przyciąga co roku miliony turystów, którzy chcą zobaczyć zachwycający krajobraz. Manarola to także wzburzone fale rozbijające się o skały, burzowe chmury, opustoszałe, mroczne i tajemnicze miasteczko.

Do Manaroli pojechaliśmy dość spontanicznie w trakcie naszych wakacji we Włoszech. Zwiedzanie Pola Cudów, na którym znajduje się Krzywa Wieża w Pizie, zajęło nam 2 godziny, więc chcieliśmy dobrze wykorzystać resztę dnia. Postanowiliśmy zobaczyć jedno z miasteczek Cinque Terre i pobudzić apetyt na więcej. Już wtedy było dla nas oczywiste, że kiedyś wrócimy tam na dłużej.

Tekst alternatywny

Co to jest Cinque Terre i gdzie się znajduje?

Jesteśmy przekonani, że nawet jeśli nie kojarzycie nazwy Cinque Terre to choć raz w życiu widzieliście zdjęcie jednego z miasteczek, które należą do tego regionu (np. na wygaszaczu ekranu telewizora lub komputera ;)). Cinque Terre to fragment riwiery liguryjskiej wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Ciągnie się wzdłuż górzystego włoskiego wybrzeża.

Cinque Terre to dosłownie „Pięć Krain”, czyli pięć uroczych miasteczek, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie. A są to:

  • Monterosso al Mare
  • Vernazza
  • Manarola
  • Corniglia
  • Riomaggiore 

Manarola wyróżnia się spośród pozostałych miejscowości swoim wiekiem. Jest to najstarsza osada w Cinque Terre. Nie da się jej pomylić z innymi miejscowościami ze względu na widoki, jakie serwuje odwiedzjącym.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Manarola w Cinque Terre – transport

Jak dojechać do Manaroli w Cinque Terre?

Przez długi czas dostęp do miasteczek, które wchodzą w skład Cinque Terre, był utrudniony. Zmieniło się to kiedy w pobliżu wybudowano linię kolejową łączącą te miasteczka z miastem La Spezia.

Do Manaroli można dojechać pociągiem np. z Pizy, Genui, Mediolanu czy z Florencji. Będzie to podróż o różnej długości (w zależności od miejsca, z którego będziecie wyruszać) z przesiadką najczęściej w La Spienza. Interesujące Was połączenie możecie wyszukać TUTAJ.

Jak poruszać się między miasteczkami?

Po Cinque Terre najlepiej poruszać się pociągiemDworce znajdują się we wszystkich pięciu miasteczkach. Jednorazowy bilet kosztuje 5 euro. Przejazd między miastami trwa dosłownie kilka minut i sam w sobie jest atrakcją, ponieważ trasa wiedzie tunelami, z których co jakiś czas wyłania się lazurowe morze.

Jeśli planujecie dużo się przemieszczać, warto rozważyć kupno karty Cinque Terre Card. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Miasteczka są położone blisko siebie, bo z La Spezi do najbliżej położonego Riomaggiore jedzie się około 8 minut. Natomiast, podróż do najdalej położonego Monterosso al Mare trwa około 25 minut .

Idealnym pomysłem jest również eksplorowanie miast pieszo. W końcu Cinque Terre to raj dla osób, które kochają trekkingi! Jeśli tylko trasy są otwarte i warunki na to pozwalają, można podjechać pociągiem do jednego miasteczka i przejść pieszo do kolejnego. Niesamowite widoki gwarantowane!

Dojazd samochodem do Manaroli jest oczywiście możliwy, ale nie jest zbyt wygodny. Droga jest wprawdzie malownicza, ale wąska i kręta, a w samym miasteczku jest bardzo mało miejsc parkingowych i wszystkie są płatne. Zdecydowanie lepiej zostawić samochód na parkingu przy dworcu lub hotelu i dotrzeć do Manaroli pociągiem.

Tekst alternatywny

Czy warto zatrzymać się na noc w Manaroli?

Oczywiście warto zarezerwować nocleg w Manaroli ze względu na widoki. Jeśli jednak podróżujecie budżetowo i nie chcecie wydawać fortuny na nocleg, odradzamy nocowanie w jednym z pięciu miasteczek Cinque Terre. Ze względu na niewielką liczbę miejsc noclegowych to jedno z najdroższych turystycznie miejsc w całych Włoszech! Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku Wybrzeża Amalfi.

Znacznie taniej jest w pobliskiej La Spezia, skąd do Manaroli dojedziemy pociągiem w 30 minut. Dobrym pomysłem jest także nocleg w Levante, czyli drugim mieście, które położone jest po przeciwległej stronie Cinque Terre. Z obu tych miejsc, co chwilę odjeżdżają pociągi, które zatrzymują się we wszystkich miasteczkach Cinque Terre. W tych miejscach ceny są dużo niższe, a wybór hoteli ogromny, więc jest to dobra alternatywa dla drogich hoteli, które oczywiście mają wiele plusów, ale czasem nie warto przepłacać.

Atrakcje Manaroli w Cinque Terre

Skaliste wybrzeże w Manaroli

Manarola nie ma piaszczystej plaży, ale skaliste wybrzeże jest dużą atrakcją dla turystów. W cieplejszych miesiącach turyści rozkładają się na skałkach i z nich wchodzą do wody.

Punkt z widokiem na Manarolę

Brak plaży wynagradza jednak pocztówkowy widok.

Najpiękniejszy punkt widokowy w całym miasteczku znajduje się zaraz przy słynnej restauracji Nessun Dorma. Tam też zaczynała się Lazurowa Ścieżka, która łączyła Manarolę i Corniglię (aktualnie jest nieczynna ze względu na osuwiska, otwarcie planowane jest na rok 2025). Jej fragment jest nadal dostępny dla turystów. Z tej trasy można zobaczyć Manarolę z najlepszej perspektywy.

Tekst alternatywny

Miasteczko Manarola

Podobnie jak w pozostałych miasteczkach Cinque Terre, także Manarola składa się z jednej głównej ulicy, która pełni funkcję deptaku, wokół którego skupia się turystyczne życia miasta. To tutaj jest większość restauracji, barów i sklepików z pamiątkami.

Manarola jest idealnym miejscem, żeby trochę zwolnić i rozkoszować się widokami, bo w miasteczku nie ma za wiele. Właściwie to widoki są tu najpiękniejsze i to dla nich się tu przyjeżdża.

Jednym z nielicznych zabytków jest kościół Świętego Wawrzyńca, który został wzniesiony w 1338 roku.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Przyroda w Manaroli

Przyroda w Cinque Terre jest niesamowita! Wzburzone morze, czarne skały i piękny park przy punkcie widokowym to miejsca, które zachwycają i przypominają o potędze natury.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Restauracja Nessun Dorma w Manaroli

Nessun Dorma to najpopularniejsza restauracja w całym Cinque Terre. Widok jest stąd niesamowity, dlatego wielu turystów chce się tu zatrzymać na lampkę wina z bruschettą lub półmiskiem wędlin i serów.

Aby dostać się do baru, trzeba pobrać aplikację Nessun Dorma i stanąć w wirtualnej kolejce (można zrobić to TUTAJ). To bardzo wygodne rozwiązanie, bo można przyjść do restauracji dopiero wtedy, gdy zbliża się Wasza kolej. Więcej informacji na temat restauracji znajdziecie na tej stronie.

Nas wizyta w najpiękniej położonej restauracji w Manaroli ominęła, bo jak mogliście się już zorientować, pogoda była dość niesprzyjająca do jedzenia posiłków na zewnątrz. Poza tym restauracja była prawdopodobnie zamknięta, więc trzeba liczyć się z tym, że jeśli przyjedziecie do Cinque Terre poza sezonem lub w złą pogodę, nie uda Wam się zjeść w tym miejscu.

Szlaki piesze

W czasie naszego pobytu szlaki piesze z Manaroli były zamknięte ze względu na osuwiska. Chcieliśmy zrobić sobie spacer wzdłuż wybrzeża, ale nie było to możliwe.

Jeśli będziecie mieli większe szczęście i szlaki będą otwarte, warto zaplanować trekking np. z jednego miasteczka do drugiego. Ścieżka prowadzi wzdłuż wybrzeża, więc widoki są niesamowite. Więcej informacji na temat szlaków oraz ich dostępności, znajdziecie na oficjalnej stronie Parku Narodowego Cinque Terre.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Pozostałe miasteczka Cinque Terre

Jak mogliście już przeczytać wcześniej, z Manaroli można bardzo szybko dostać się pociągiem do pozostałych miasteczek. My wybraliśmy Riomaggiore, jako że zostało nam jeszcze trochę czasu do zmroku. Bardzo polecamy zarówno Manarolę, jak i Riomaggiore. Oba miasteczka są przepiękne i malowniczo położone.

Tekst alternatywny

Na koniec ciekawostka!

W Manaroli co roku budowana jest największa na świecie szopka bożonarodzeniowa! Uroczyście otwarcie następuje 8 grudnia, natomiast data zamknięcia nie jest stała i następuje zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego. Jeśli będziecie w tym terminie w okolicy, koniecznie tu zajrzyjcie.


Podróż do Manaroli poza sezonem (my byliśmy w drugiej połowie października) niesie za sobą pewne ryzyko związane z pogodą oraz ograniczoną dostępnością restauracji i szlaków. Ma też jednak ogromną zaletę – można mieć wtedy Manarolę tylko dla siebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.