Pomarańczowo-brązowe kamienne budynki pochłaniające spokój otaczających wzgórz, w towarzystwie toskańskiego słońca. To Siena w całej swojej okazałości. Spoglądając na miasteczko, przez głowę przechodzi myśl: „Czy ten obraz jest prawdziwy?”. Zwiedzanie Sieny to mnóstwo średniowiecznych uliczek, magicznych zakątków, pysznej kawy, ciekawych muzeów i wspaniałych budowli.

Siena zbudowana jest na trzech wzgórzach. To miasto z labiryntem stromych i krętych uliczek. Nie ma tu tylu zabytków ani dzieł sztuki, co we Florencji, pomimo tego, że kiedyś te miasta ze sobą rywalizowały. Nie spotkacie też tutaj straganów z chińskimi produktami (albo przynajmniej nie jest ich aż tak dużo, jak w innych włoskich miastach). Siena jest bardzo autentyczna.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Siena była drugim przystankiem w trakcie naszych wakacji we Włoszech. Najpierw zobaczyliśmy Florencję, Krzywą Wieżę w Pizie i Manarolę, a później przyszedł czas na piękną Sienę, której odwiedzenie marzyło nam się od czasu pewnej rozmowy. Usłyszeliśmy wtedy od znajomego, że to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, jakie widział, bo gdy wchodzi się na Piazza del Campo, ma się wrażenie podróży w czasie. Od tego czasu zwiedzanie Sieny pojawiło się na liście naszych podróżniczych marzeń.

Zobacz film o Sienie

Jak dojechać do Sieny?

Podróż samochodem

Toskanię najlepiej zwiedzać samochodem, szczególnie jeśli chcecie odwiedzić miejsca spoza przewodników i niewielkie wioski. Do historycznego centrum Sieny nie można jednak wjechać samochodem i trzeba zostawić go na jednym z okolicznych parkingów. Można zaparkować na bezpłatnych parkingach lub poboczach wzdłuż murów starego miasta. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie tam miejsca może graniczyć z cudem. Jeśli chcecie skorzystać z płatnego parkingu, wystarczy obserwować znaki drogowe, które pokierują Was w miejsce, gdzie możecie zostawić auto.

Komunikacja publiczna

We Włoszech bardzo popularne jest także poruszanie się pociągami, szczególnie między większymi miastami. Do Sieny najłatwiej dojechać z Florencji bezpośrednio lub z przesiadką w 1,5-2h za około 10 euro (w zależności od godziny). Trzeba jednak pamiętać, że dworzec w Sienie znajduje się około 2 km od historycznego centrum. Można pokonać tę trasę autobusem lub przejść ją pieszo.

Z Florencji do Sieny dojedziecie też autobusem np. linii Itabus lub Flixbus.

My przyjechaliśmy do Sieny pociągiem i sądzimy, że już sama podróż włoską koleją dostarcza wielu wrażeń, bo można podziwiać typowo toskańskie krajobrazy.

Gdy wysiedliśmy na dworcu w Sienie, włączyliśmy nawigację i wpisaliśmy adres apartamentu, który wynajęliśmy. Trochę się zdziwiliśmy, bo nawigacja pokierowała nas do galerii Porta Siena i na ruchome schody. Najpierw jedne, potem drugie, trzecie, czwarte, piąte, dziesiąte…

Siena położona jest na wzgórzach, więc z dworca do Via Vittorio Emanuele można dostać się, korzystając z ruchomych schodów. Potem wystarczy przejść miejską bramę Porta Camollia i iść drogą do miasta.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Nocleg w Sienie czy w okolicy?

To zależy od tego, czy dysponujecie samochodem i w jakim celu tu przyjechaliście.

W odległości kilku – kilkunastu kilometrów od centrum Sieny znajdują się wspaniałe wille i agroturystyki, często z basenami i innymi udogodnieniami. Poza sezonem ceny nie są wygórowane. W tych miejscach można zastać typowo toskański klimat. Jeśli zależy Wam na odpoczynku, przyjeżdżacie tu na tydzień lub dłużej i macie dostęp do samochodu to warto zainteresować się tego typu noclegiem. Wiele takich ofert znajdziecie na Booking.

My wybraliśmy nocleg w centrum, bo nie mieliśmy samochodu. Poza tym, w Sienie spędziliśmy dwie noce, więc taka lokalizacja była dla nas najwygodniejsza i pozwoliła zobaczyć najpopularniejsze atrakcje Sieny.

To, jak gotowi, żeby cofnąć się w czasie do średniowiecza?

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Powstanie Sieny – trochę historii, która pozwoli więcej zobaczyć

Symbolem Sieny, podobnie jak Rzymu, jest wilczyca karmiąca bliźnięta. Według legendy Sienę założył Senius syn Remusa, który z kolei był bratem Romulusa legendarnego założyciela Rzymu.

Prawdopodobnie na początku Siena była ośrodkiem etruskim, a później kolonią rzymską zwaną Saena Julia. Położenie na trasie szlaków handlowych oraz rozwój przemysłu włókienniczego sprawiły, że stała się jednym z ważniejszych miejsc w regionie. Od połowy XII do początku XIV wieku miastem rządziła Rada Dziewięciu. Wtedy też Siena przeżywała swój okres świetności (w tym czasie została zbudowana katedra, powstawały też wspaniałe dzieła sztuki).

Niestety, po czasie wzrostu nastąpił krok w tył, bo czarna śmierć nie oszczędziła mieszkańców Sieny. Od tego czasu przez kolejne stulecia miasto to pozostawało w cieniu swojej rywalki, Florencji.

Florencja rozwijała się, inwestowała w siebie i budowała piękne budynki, muzea i kościoły, pozostawiając Sienę w tyle. Dzięki temu jednak Siena zachowała do dziś średniowieczną formę i właśnie to dało jej popularność.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Co zobaczyć w Sienie?

Historyczne centrum, które w 1995 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, kryje mnóstwo pięknych miejsc. Dwa najważniejsze to Piazza del Campo i kamienice oraz pałace, które go otaczają, a także Katedra z Baptysterium i innymi budynkami, wchodzącymi w skład kompleksu.

Piazza del Campo – najbardziej znana atrakcja w Sienie

Piazza del Campo to główny plac w Sienie, który w XIV wieku powstał na miejscu starego placu targowego. Przybiera kształt muszli, którego posadzka opada w dół w stronę Palazzo Publico. To jedna z największych atrakcji Sieny, którą bardzo polecamy zobaczyć.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Piazza del Campo otaczają średniowieczne kamienice z ciemnej cegły. Polecamy wybrać się tu o różnych porach dnia, bo w zależności od oświetlenia placu, wydaje się on mroczny lub nieco bardziej przyjazny. Piazza del Campo dodatkowego uroku nabiera wieczorem, bo po zmroku włączane są latarnie, które oświetlają plac i budynki wokół. 

Warto wiedzieć, że Piazza del Campo to nie jest zwykły plac, tylko najpopularniejsze miejsce spotkań w Sienie. Na placu do późna przesiadują tłumy turystów i mieszkańców, czytając książki, rozmawiając ze znajomymi, jedząc lody, czy… pijąc wino.

Tekst alternatywny

Plac podzielony jest na dziewięć części przez Radę Dziewięciu, co miało podkreślić rangę demokratycznych wyborów.

Na placu znajduje się Palazzo Publicco oraz inne pałace i średniowieczne kamienice. Nie sposób pominąć też Fonte Gaia, czyli fontanny zbudowanej z białego marmuru. W przeszłości stanowiła punkt końcowy dla akweduktów, które prowadziły wodę do miasta. Dziś jest punktem charakterystycznym na Piazza del Campo.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Il Palio w Sienie

Piazza del Campo jest jednym z najciekawszych miejsc, jakie widzieliśmy. Jakby tego było mało, czy wiecie, że dwa razy w roku zamienia się w tor wyścigów konnych?

Jeśli chcecie zobaczyć niecodzienną atrakcję w Sienie, wybierzcie się do Toskanii okresie letnim.

Piazza del Campo od średniowiecza jest miejscem Il Palio, czyli popularnego święta, w czasie którego odbywają się wyścigi konne. Główną atrakcją jest wyścig na koniu bez siodła wokół placu. 10 z 17 contrade (dzielnic miasta) wystawia swojego konia, który w kilka minut okrąża słynny plac. W trakcie wyścigu nie obowiązują żadne zasady.

Uroczystość obchodzi się dwa razy w roku 2 lipca i 16 sierpnia. W tym czasie można przenieść się do średniowiecznego miasta i poczuć ducha rywalizacji między dzielnicami. Nie jest to wcale pokaz wyłącznie dla turystów, ale przede wszystkim ważne wydarzenie dla mieszkańców Sieny, przed którym odbywa się pokaz chorągwi.

Wygraną jest Palio, czyli sztandar z herbem, a świętowanie trwa kilka kolejnych dni. Hmm… w sumie w ogóle nas to nie dziwi… W końcu jesteśmy we Włoszech!


Contrada to dzielnica miasta, która w Sienie jest synonimem rodziny i wzajemnej pomocy. Przynależność do konkretnej concorde związana jest z wieloma aspektami życia mieszkańców danej dzielnicy.

Palazzo Pubblico w Sienie

Palazzo Pubblico góruje nad Piazza del Campo. Został wzniesiony w XIV wieku jako miejsce spotkać Rady Dziewięciu. Budynek posiada dzwonnicę (Torre del Mangia), z której można zobaczyć panoramę miasta. Do dziś mieści się tutaj siedziba ratusza. Wewnątrz Palazzo Pubblico znajduje się też Muzeum Miejskie (Museo Civico). Pałac ten jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście i jedną z największych atrakcji Sieny.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Torre del Mangia

Wieża górująca nad Piazza del Campo ma wysokości 102 metrów. Jej wysokość nie jest przypadkowa. Torre del Mangia miała zrównać się z dzwonnicą Katedry i tym samym podkreślić równowagę między władzą świecką i kościelną.


Mówi się, że nazwa wieży Torre del Mangia pochodzi od przydomku jednego ze strażników, który lubił biesiadować i całe zarobione pieniądze przejadał w trattoriach. Mieszkańcy Sieny nazywali go Mangiaguadagni, czyli zjadacz zarobków, w skrócie Mangia.

Na wieżę można wejść z dziedzińca Palazzo Pubblico po około 500 schodach (schody są dość wąskie i nie ma tu windy). Bilet kosztuje 10 euro. Z tarasu widokowego na szczycie wieży rozpościera się widok na Piazza del Campo, dachy kamienic i znajdującą się niedaleko katedrę. W oddali widać zaś zielone wzgórza Toskanii.

Tekst alternatywny

Katedra Duomo (Cattedrale di Santa Maria Assunta)

Wejdźmy teraz w jedną z krętych uliczek, by dotrzeć do Piazza del Duomo, na którym znajduje się Katedra Duomo. Robi ona niesamowite wrażenie, a dbałość o detale nie pozostawia złudzeń, że to najpiękniejsza budowla w mieście. Zwiedzanie Sieny, bez zobaczenia Katedry, będzie niepełne.

Jest też bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Sieny. Romańsko-gotycka katedra budowana była przez prawie 200 lat, od XII do XIV w. Pierwotnie miała być znacznie większa, jednak jedną z planowanych naw bocznych przekształcono w muzeum, a drugiej nigdy nie zbudowano.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wnętrze katedry podzielone na trzy nawy zachwyca czarno-białymi wzorami. Na marmurowej posadzce można dostrzec przepiękne mozaiki. Jeśli się rozejrzycie, na pewno odnajdziecie rzeźbiarskie arcydzieła Donatella, Michała Anioła i Noccolo Pisana.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Z lewej nawy można wejść do Biblioteki Piccolomini, która powstała na cześć Eneasza Silviusa Piccolominiego (papieża Piusa II). Można w niej zobaczyć bogaty zbiór książek i rękopisów, które papież zebrał w Rzymie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny


Warto kupić łączony bilet SIENA CATHEDRAL MONUMENTAL COMPLEX (Cathedral, Opa SI Pass), który obejmuje wstęp do Katedry i innych budowli kompleksu, o których zaraz przeczytacie. Obecnie kosztuje on 15 euro. Bilet jest ważny 3 dni. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Można też nabyć dodatkowo bilet do Bramy Niebios (Porta del Cielo), czyli na poddasze i dach katedry oraz zobaczyć odsłoniętą zabytkową posadzkę, ale te atrakcje są dostępne tylko przez część roku. TUTAJ znajdziecie więcej informacji.

Facciatone – niesamowity punkt widokowy na Sienę

Nie byłoby artykułu o atrakcjach Sieny, gdyby nie pojawił się tu punkt widokowy. Facciatone to punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Znajduje się on na niedokończonej fasadzie katedry Duomo Nuovo.

Na Facciatone można wejść przez Museo dell’Opera. Naprawdę warto!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Muzeum Operowe Muzeo dell’Opera

Muzeum, w którym można zobaczyć oryginały rzeźb, które zdobiły fasadę katedry. Duże wrażenie robi ciemna sala z rzeźbami i witrażem. Panuje tu niesamowity klimat.

W muzeum można także zobaczyć m.in. arcydzieła Duccio di Buoninsegna, rzadkie rękopisy, tkaniny jedwabne oraz eksponaty prezentujące sztukę złotniczą i jubilerską. Na ostatnim piętrze znajduje się galeria obrazów oraz wejście na Facciatone.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Baptysterium

Zwiedzanie Sieny i kompleksu katedralnego to także Baptysterium. Mieści się na tyłach katedry. Można w nim podziwiać sztukę wczesnego renesansu m.in. freski Lorenzo di Pietro i chrzcielnicę z dziełami Jacopo della Quercia, Lorenzo Ghiberti i Donatello.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Krypta

Łączony bilet obejmuje także wejście do Krypty, która znajduje się pod katedrą. Pomieszczenie ozdobione freskami jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Santa Maria della Scala

To olbrzymi kompleks budynków, który znajduje się naprzeciwko katedry w Sienie. W przeszłości pełnił funkcję szpitala. Obecnie większą część pomieszczeń zajmuje muzeum.

Basilica Cateriniana San Domenico w Sienie

Budowa tej gotyckiej bazyliki rozpoczęła się w XIII wieku, ale ukończona została znacznie później. Posiada tylko jedną nawę, więc jej wnętrze wydaje się puste i przestronne! W kościele znajdują się relikwie św. Katarzyny, patronki miasta oraz freski Sodomy. Można zwiedzać go za darmo.

Z okolic Bazyliki rozpościera się przepiękny widok na miasto.

Punkt widokowy – jeden z najpiękniejszych widoków na Sienę

Warto podejść w okolice Via di Fontanella, by przekonać się, czy Siena ma coś wspólnego ze sjeną paloną... Rozpościera się stąd niesamowity widok na zabytkowe budynki, które są największą atrakcją Sieny. Polecamy tutaj podejść i przekonać się na własne oczy, jak Siena jest spójna i niesamowita!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Kościoły w Sienie

W Sienie znajduje się sporo wspaniałych kościołów. Czasem ich fasada zlicowana jest ze znajdującymi się obok kamienicami, więc łatwo je przeoczyć.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bramy miejskie w Sienie

Jeśli oddalimy się trochę od ścisłego centrum, będziemy mieli możliwość przyjrzenia się bramom, które prowadzą do miasta. Warto zwrócić na nie uwagę, robiąc sobie dłuższy spacer.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Pałace – jedna z atrakcji Sieny

Dużą atrakcją Sieny są też pałace. Wart uwagi jest Palazzo Salimbeni, gotycki budynek przy jednej z głównych ulic. To siedziba jednego z najstarszych banków na świecie, Monte dei Paschi.

Inną budowlą jest Palazzo Buonsignori, w którym znajduje się Muzeum Narodowe (Pinacoteca Nazionale).

Przy jednej z bocznych uliczek, które odchodzą od Piazza del Campo, warto zobaczyć Palazzo Piccolomino.

Warto też wejść na dziedziniec Palazzo Chigi Saracini w którym mieści się prestiżowa akademia muzyczna.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wiele pałaców można też zobaczyć przy Piazza del Campo.

Zwiedzanie Sieny bez planu

To nieodłączny element zwiedzania Sieny. Warto poświęcić czas na spokojne chodzenie po sieneńskich uliczkach, bo prawdziwą „włoską” stronę Sieny odkryjecie w zaułkach i miejscach, gdzie turyści nie zaglądają. Można tam spotkać dzieci grające w piłkę i mieszkańców wracających z zakupów, zobaczyć porozwieszane nad ulicą pranie oraz odwiedzić lokalne restauracje i bary. A na Piazza del Campo i Piazza Duomo na pewno traficie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jedzenie w Sienie

W Sienie znajdziecie sporo dobrych restauracji i trattorii, w których zjecie lokalne dania. Popularne są dania z dziczyzny oraz wędliny tj. soppressata, finocchiona i capocollo i sery tj. mozzarella, pecorino i marzolino serwowane w formie aperitivo lub talerza przekąsek. Nie brakuje też oliwy z oliwek extravergine oraz tradycyjnego wina.

Siena słynie z wyrobów cukierniczych, w tym chrupkich, migdałowych ciastek Ricciarelli, które są miękkie w środku oraz słodyczy z miodu i migdałów. Typowe dla Sieny jest też „panforte senese”, czyli rodzaj ciasta z dużą ilością bakalii.

Trattoria to rodzaj lokalu gastronomicznego we Włoszech, utrzymanego we włoskim stylu, skromniejszego niż restauracja.

Koniecznie odwiedźcie Sienę, gdy będziecie w Toskanii, bo to miasto niezwykłe. Można zwiedzić ją w kilka godzin, ale polecamy zatrzymać się w niej przynajmniej na jedną noc, żeby zobaczyć wieczorną Sienę, tętniącą życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.