Gdańsk, Sopot i Gdynia – miasta, które na pierwszy rzut oka różni wszystko. Wyglądają zupełnie inaczej, w każdym z nich panuje całkiem inny klimat. Jest jednak jedna rzecz, która je łączy. Tworzą najpopularniejszy nadmorski kompleks i wchodzą w skład Trójmiasta. Historyczny Gdańsk, uzdrowiskowy Sopot oraz modernistyczna Gdynia łączą się ze sobą, zachowując swój indywidualny charakter. Dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tym artykule zebraliśmy najlepsze atrakcje Trójmiasta oraz informacje praktyczne, które pomogą Wam zaplanować wyjazd.

Co roku staramy się wyjeżdżać nad polskie morze. Byliśmy w różnych miejscowościach, ale to właśnie do Trójmiasta wracamy najczęściej. Myślę, że to przede wszystkim zasługa różnorodności, dzięki której w Trójmieście nie można się nudzić, bez względu na porę roku i… pogodę. Atrakcje Trójmiasta to nie tylko wylegiwanie się na plaży, wsłuchiwanie się w szum morza, wiatr we włosach i piasek pod stopami, ale także wiele ciekawych zabytków, muzeów i wspaniałej architektury. Jesteście gotowi na wycieczkę do Trójmiasta?

Kiedy pojechać do Trójmiasta?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak chcecie spędzić urlop, co chcecie robić i jakie są Wasze ulubione wakacyjne aktywności.

My najbardziej lubimy przyjeżdżać nad polskie morze w maju (po majówce), w pierwszej połowie czerwca i we wrześniu. Nad morzem panuje wtedy klimat, który najbardziej nam odpowiada. Jest trochę ludzi, ale nie ma tłoku, można odpocząć, ale też skorzystać z udogodnień. Restauracje są otwarte, ale w większości przypadków nie trzeba czekać na wolny stolik. Dla nas – same plusy.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Musimy też wspomnieć o pogodzie. Jeśli się poszczęści to w tym okresie można się nawet opalać, choć u nas zazwyczaj jest to chodzenie brzegiem morza i łapanie promieni słońca, wybierając spacer z wiatrem, a nie pod wiatr 😉 Są wtedy też niższe ceny noclegów i o wiele większy wybór, więc łatwiej jest zorganizować spontaniczną wycieczkę. Jeśli szczęścia do pogody będziecie mieli trochę mniej, nie martwcie się, bo atrakcje Trójmiasta to bardzo rozległy temat, bo zarówno Gdańsk, jak i Sopot i Gdynia oferują wiele różnych aktywności. Dlatego tak naprawdę do Trójmiasta warto przyjechać o każdej porze roku.

Jeśli nastawiacie się wyłącznie na odpoczynek na plaży i opalanie, wybierzcie czerwiec, lipiec lub sierpień, choć jak wiadomo, nad polskim morzem tak naprawdę… to nigdy nic nie wiadomo 😉 Wybierając urlop nad Bałtyk, warto to zaakceptować.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jak dojechać do Trójmiasta?

Trójmiasto leży nad Zatoką Pucką i Zatoką Gdańską w województwie pomorskim. Do Gdańska prowadzi autostrada A1, dzięki czemu można dojechać tam bardzo sprawnie samochodem z wielu polskich miast.

Jeśli tylko macie możliwość, polecamy podróż koleją, która ma swój niepowtarzalny klimat i jesteśmy przekonani, że pozwoli przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Klimat klimatem, ale dojazd pociągiem jest też naprawdę bardzo wygodny i szybki! Do Trójmiasta można dojechać pociągiem PKP Intercity (TLK i Pendolino).

Jeśli mieszkacie w Katowicach lub okolicy do Trójmiasta dojedziecie pociągiem w 5 do 7 godzin (w zależności od wybranego połączenia; są też połączenia, które trwają dłużej, ale tych staramy się unikać). Bilet normalny z Katowic do Trójmiasta można kupić już za 90 zł.

Pociąg zatrzymuje się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, więc możecie wybrać ten środek transportu, bez względu na to, w którym mieście zarezerwowaliście nocleg.

Gdzie spać w Trójmieście?

Każde z trzech miast, które wchodzą w skład Trójmiasta, ma swoją specyfikę, którą warto wziąć pod uwagę, decydując się na nocleg w jednym z nich. Gdynia wydaje się najprzyjemniejsza do życia i najbardziej przystępna cenowo, Sopot to typowo wakacyjna miejscowość z szeroką plażą, w której można wynająć pokój w jednej z zabytkowych willi lub kamienic, a Gdańsk jest po prostu najładniejszy i największy, więc ma do zaoferowania najwięcej.

My zazwyczaj wybieramy Sopot ze względu na to, że znajduje się pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, więc przejazd do tych miast trwa kilkanaście minut. Sopot ma długą i szeroką plażę blisko centrum, a na tym najbardziej nam zależy, gdy wyjeżdżamy nad morze.

Lubimy rezerwować pokoje lub mieszkania przez Booking. Zawsze wybieramy obiekty, które mają minimum kilkanaście opinii i średnią powyżej 8,0 i jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy.

W Trójmieście możecie wynająć pokój lub apartament albo zatrzymać się w jednym z okolicznych hoteli np. Sheraton, Mariott lub… Grand Hotel.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jak się poruszać, by zobaczyć wszystkie atrakcje Trójmiasta?

Trójmiasto jest doskonale skomunikowane. Szybka Kolej Miejska (SKM) kursuje między Gdańskiem, Sopotem i Gdynią. Jeździ dość często, więc tak naprawdę wystarczy przyjść na przystanek (przy dworcu PKP) i wsiąść do pierwszego pociągu, który będzie odjeżdżał w pożądanym przez nas kierunku.

Bilety można kupić w biletomatach lub kasach, które znajdują się na dworcu. Te kupione w kasach należy skasować przed wejściem do pojazdu, natomiast bilety nabyte w biletomatach są ważne 3 godziny od momentu kupna. Za bilet z Sopotu do Gdańska lub z Sopotu do Gdyni płaciliśmy około 4-5 zł w zależności od trasy.

Po Trójmieście kursują także autobusy, trolejbusy i tramwaje, które zatrzymują się częściej, niż kolej. Jeśli planujecie intensywnie poruszać się między miastami, wybierzcie bilet czasowy. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Kiedyś zatrzymaliśmy się na polu namiotowym w Gdańsku (camping Stogi) i do centrum pojechaliśmy na rowerach. Sam dojazd był bardzo wygodny (praktycznie cały czas mogliśmy jechać ścieżką rowerową), ale jak możecie się domyślić, samo zwiedzanie z rowerami nie było najwygodniejsze.

Gdzie zjeść?

W Trójmieście można zjeść i tanio i drogo. Nie we wszystkich restauracjach wystawiane są rachunki grozy 😉

Nie jesteśmy typem gastroturystów, choć lubimy próbować nowych smaków i dobrze zjeść. Zazwyczaj kierujemy się opiniami wystawionymi w Google i szukamy restauracji na uboczu, poza ścisłym centrum. W Sopocie możemy polecić Bar Bursztyn, gdzie znajdziecie tanie, domowe posiłki oraz Bar Miejski Sopot, gdzie można napić się piwa i coś zjeść. Zawsze szukamy też restauracji azjatyckich, bo bardzo lubimy tamtejszą kuchnię.

Atrakcje Trójmiasta

Poniżej zebraliśmy najlepsze według nas atrakcje Trójmiasta. Niedługo pojawią się osobne artykuły na temat każdego z tych miast, w których wszystko będzie opisane bardziej szczegółowo.

Atrakcje Trójmiasta – Gdańsk

Według nas najpiękniejsze miasto w Polsce. Wspaniała Droga Królewska, Długie Pobrzeże z Bramą Żuraw, Ratusz Głównego Miasta, Ulica Mariacka i Bazylika Mariacka sprawiają, że Gdańsk jest naprawdę wspaniały!

W Gdańsku nowoczesna architektura łączy się z tradycją. Długie Pobrzeże w Gdańsku to przykład bardzo udanej rewitalizacji przestrzeni, gdzie nowe budynki idealnie komponują się z dawną zabudową.

W Gdańsku znajduje się sporo muzeów m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Bursztynu i Europejskie Centrum Solidarności. Myślę, że to miejsca, które możemy polecić każdemu.

Ponadto, warto odwiedzić zieloną i nowoczesną dzielnicę Gdańsk Oliwa, w której znajduje się Park i Katedra Oliwska ze słynnymi organami, a także nowoczesny kompleks budynków Olivia Business Centre z najwyższym budynkiem w Gdańsku Oliva Star i ogrodem Oliva Garden.

W Gdańsku znajdziecie też kilka punktów widokowych. Do najlepszych można zaliczyć wieżę Ratusza Głównego Miasta, wieżę Kościoła Mariackiego oraz Górę Gradową.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat atrakcji Gdańska, tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat: Co zobaczyć w Gdańsku? Zwiedzanie najpiękniejszego miasta w Polsce

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Atrakcje Trójmiasta – Sopot

Z czym kojarzy Wam się Sopot? Niech zgadnę! Z molo i imprezami? Macie rację, ale uwierzcie, że to miasto ma do zaoferowania o wiele więcej. Sopot był kiedyś kurortem wakacyjnym dla najbardziej zamożnych, co widać po zabytkowych willach i kamienicach rozsianych po całym mieście.

Nas najbardziej urzekła (i zaskoczyła, gdy przyjechaliśmy do Sopotu po raz pierwszy) wspaniała architektura. Zabytkowe wille i kamienice, wspaniałe budynki i mnóstwo zieleni to Sopot w całej swojej okazałości. Wiele budynków jest zamieszkałych, inne podlegają renowacjom, a pozostałe niestety niszczeją.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Do bardziej typowych atrakcji należą oczywiście sopockie molo, które jest najdłuższym molo nad Bałtykiem i najdłuższym drewnianym molo w Europie. Nie możemy też nie wspomnieć o słynnym Monciaku z Krzywym Domkiem, restauracjami, sklepami i barami. W Sopocie znajduje się Opera Leśna, czyli legendarne miejsce na rozrywkowej mapie Polski. Przy okazji wizyty w Operze Leśnej można też wejść na Łysą Górę.

Godny uwagi jest też Dom Zdrojowy i Skwer Kuracyjny oraz oczywiście szeroka plaża, którą można spacerować bez końca.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat atrakcji Sopotu, tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat: Co zobaczyć w Sopocie? Najdłuższe molo nad Bałtykiem, zabytkowe wille i Monciak

Atrakcje Trójmiasta – Gdynia

Gdynia, modernistyczna i nowoczesna, pełna statków i jachtów. Prawa miejskie otrzymała niespełna sto lat temu. Na początku XX wieku była jeszcze rybacką wsią, ale ze względu na chęć uniezależnienia się od portu w Wolnym Mieście Gdańsk, podjęto decyzję, by to właśnie w Gdyni zbudować najważniejszy port w RP. Dzięki temu miasto się rozwinęło i powstało w oszałamiającym tempie. Przez te 100 lat bardzo wiele się tu zmieniło. Teraz to nowoczesne tętniące życiem miasto.

Ważnym miejscem w Gdyni jest Skwer Kościuszki, czyli najbardziej reprezentacyjna ulica prowadząca przez nadmorski deptak pełen restauracji. Punktem charakterystycznym jest także Ulica Świętojańska.

Gdynia to także popularny okręt wojenny ORP Błyskawica i statek Dar Pomorza, które obecnie pełnią funkcję muzeów. Statki, okręty i jachty to jedna z większych atrakcji Trójmiasta!

Będąc w Gdyni, warto odwiedzić Muzeum Emigracji, które znajduje się w budynku Dworca Morskiego, a także Akwarium Gdyńskie i Muzeum Marynarki Wojennej.

Urokliwą dzielnicą Gdyni jest także Orłowo z molo i klifem. Można tam odpocząć na plaży i wspiąć się na klif, by podziwiać bezkres morza.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat atrakcji Gdyni, tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat: Co zobaczyć w Gdyni? Portowe miasto dla miłośników statków i żeglugi

Wycieczki z Trójmiasta

Jeśli uda się Wam zobaczyć atrakcje Trójmiasta, które Was interesują, możecie pojechać na wycieczkę do jednego z pobliskich miejsc.

Mierzeja Helska

Będąc w Trójmieście, warto zorganizować wycieczkę na Hel. Dojechać można tam tramwajem wodnym np. z Gdyni. Na Hel kursują też pociągi, ale zazwyczaj są zatłoczone (szczególnie w sezonie), choć wycieczka pociągiem, pełnym młodych ludzi w słomianych kapeluszach, z rowerami i akcesoriami do windsurfingu ma swój urok (nawet jeśli zajmuje się miejsce na podłodze). Odwiedzając Mierzeję Helską, warto zatrzymać się w Chałupach, Jastarni i Helu.

Władysławowo

Typowo wakacyjne miasto, pełne budek z goframi i lodami, smażalni ryb i salonów gier. Czujecie ten klimat? ;p Władysławowo słynie z pięknej, szerokiej plaży oraz alei Gwiazd Sportu, czyli deptaku z gwiazdami upamiętniającymi legendy sportu. Atrakcją dla rodzin jest Lunapark Sowiński oraz Ocean Park z karuzelami i morskimi rzeźbami.

Reda

Do Redy możecie wybrać się, gdy pogoda nie sprzyja. Znajduje się tam naprawdę fajny aquapark (chyba najlepszy w tej części Polski), a także SPA i kino, więc znajdziecie tam aktywności dla całej rodziny. Można dojechać tam bezpośrednim pociągiem z Trójmiasta.

Czy są jeszcze jakieś atrakcje Trójmiasta, które chcielibyście dodać do tej listy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.