Do Gdańska mogę wracać w nieskończoność. Zawsze miło mnie przyjmuje. Zawsze zachwyca. Spacerując już któryś raz Drogą Królewską i Długim Pobrzeżem, otwieram oczy ze zdumienia, tak jakbym robiła to po raz pierwszy. Gdańsk to miejsce pierwszych razów, bo za każdym razem można zobaczyć tu coś nowego. Coś odkryć, coś przeżyć i coś poczuć. Co zobaczyć w Gdańsku, będąc tu pierwszy lub kolejny raz?

Trójmiasto to moje ulubione nadbałtyckie miejsce. Lubię tu wracać. Atrakcje Trójmiasta mogłabym wymieniać w nieskończoność. Cieszę się, że mamy je w Polsce na wyciągnięcie ręki. W tym artykule chciałabym podzielić się z Wami najpopularniejszymi i tymi trochę mniej znanymi miejscami, które warto zobaczyć w Gdańsku. To oczywiście nie wszystko, co Gdańsk ma do zaoferowania, ale na dobry początek wystarczy.

Jeśli zamierzacie dużo i intensywnie zwiedzać, rozważcie kupno karty turysty. Istnieją różne pakiety, a więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Spacer rozpoczniemy od najpopularniejszego i najbardziej reprezentacyjnego miejsca w Gdańsku. Ruszamy w kierunku Drogi Królewskiej.

Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ)

Tekst alternatywny

Poczujcie się jak królowie. Wyobraźcie sobie, że setki lat temu odbywały się tu parady, ważne uroczystości i wzniosłe wjazdy polskich królów. Był to także najważniejszy trakt handlowo-komunikacyjny Gdańska. Od zawsze przebywało tu dużo ludzi. I tak zostało do dziś, bo Droga Królewska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku.

Początkiem Drogi Królewskiej jest Brama Wyżynna. Dalej prowadzi przez Złotą Bramę na ulicę Długą, przechodzącą naturalnie w Długi Targ. Z Długiego Targu przez Zieloną Bramę prowadzi dalej, ku Bramie Żuławskiej. TUTAJ możecie zobaczyć, jak wygląda to na mapie.

Rozejrzyjcie się wokół. Zwróćcie uwagę na zbiór najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych kamienic. Może wydawać się, że są dość podobne i spójne, ale gdy się przyjrzymy, dostrzeżemy, że utrzymane są w różnych stylach – jedne są gotyckie, inne renesansowe, wiele z nich to współczesne adaptacja.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

A gdzie rynek?

Tak naprawdę rynku w Gdańsku nie ma. Funkcję głównego placu pełni Długi Targ. Wynika to z tego, że Gdańsk został założony na prawie lubeckim, które w odróżnieniu od prawa magdeburskiego (na którym został założony np. Kraków i Wrocław), nie przewidywało tworzenia w centrum miasta dużego placu. Jego funkcję pełniła szeroka ulica.

Prawo lubeckie było powszechnie stosowane w miastach należących do Związku Hanzeatyckiego, czyli potężnego związku miast w Europie północnej, które prowadziły wspólną politykę celno-handlową, a często też militarną.

Co zobaczyć w Gdańsku? Ratusz Głównego Miasta

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Podążając Drogą Królewską, na pewno zauważycie Ratusz Głównego Miasta. Ta gotycko-renesansowa budowla usytuowana jest na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Ratusz był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego od XIV w. Głównym Miastem. W czasie drugiej wojny światowej został doszczętnie zniszczony. Odbudowę zakończono w 1970 roku. Wtedy też ratusz stał się siedzibą Muzeum Historii Miasta Gdańska.

Wstęp do muzeum kosztuje 16 zł (bilet normalny) lub 12 zł (bilet ulgowy) – stan na czerwiec 2022.

Najbardziej dekoracyjną kondygnacją jest pierwsze piętro. Mieści ono najważniejsze sale, czyli Wielką Salę Rady (Sala Czerwona) i Wielką Salę Wety (Sala Biała). Są one dowodem na to, jak bogatym miastem był Gdańsk na przestrzeni wieków.

W okresie letniego sezonu turystycznego można wejść na punkt widokowy, usytuowany na wieży ratusza, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama Gdańska. Wejście kosztuje 12 zł (bilet normalny) i 6 zł (bilet ulgowy).

Aktualne ceny możecie sprawdzić TUTAJ.

Fontanna Neptuna

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Spacerując Drogą Królewską, nie sposób nie zauważyć Neptuna – władcy mórz i oceanów, który wzniośle prezentuje swoje rządy.

Centrum Gdańska nie ma dostępu do plaży, więc związek miasta z morzem symbolizuje Fontanna Neptuna. Znajduje się przed Dworem Artusa i obok Ratusza Głównego Miasta. Stoi tu już około 400 lat!

Ciekawą legendą, związaną z zabytkową fontanną, jest opowieść o powstaniu słynnej gdańskiej nalewki Goldwassera. Podobno Neptun oburzył się, że turyści wrzucają monety do fontanny, więc uderzył trójzębem w wodę i rozbił je w drobne złote płatki. To właśnie one, według legendy, zdobią słynny ziołowy likier.

Co zobaczyć w Gdańsku? Długie Pobrzeże

Tekst alternatywny

Za Zieloną Bramą można skręcić w lewo na Długie Pobrzeże, czyli nadwodną ulicę, z której korzystano już w XIV wieku. Deptak ciągnie się wzdłuż brzegu Motławy. Powstał z połączenia ze sobą drewnianych pomostów, które znajdowały się przed każdą bramą wodną. Służyły do wyładunku towarów ze statków. Znajdował się tu port dawnego miasta, a na nabrzeżach i pomostach kwitł handel.

Długie Pobrzeże to idealne miejsce na spacer. Warto zaplanować tu chwilę odpoczynku. Moim zdaniem ta część Gdańska to również przykład udanej rewitalizacji przestrzeni i połączenia tradycyjnej zabudowy z nowoczesną architekturą.

Spacerując Długim Pobrzeżem, na pewno zwrócicie uwagę na Bramę Żuraw, czyli jedną z najstarszych bram wodnych, która pełniła funkcję fortyfikacji obronnej i dźwigu portowego.

A jeśli już jesteśmy przy Żurawiu to teraz o nim słów kilka…

Tekst alternatywny

Brama Żuraw

Brama Żuraw to najstarszy dźwig portowy w Europie. Ma 30 metrów wysokości. Pierwszy żuraw został wybudowany w tym miejscu w XIV wieku. W kolejnym stuleciu został zastąpiony ceglaną konstrukcją. Funkcją żurawia portowego był załadunek oraz rozładunek statków. Służył także do stawiania masztów i umieszczania balastu na statkach.

Tekst alternatywny

Konstrukcja Żurawia działa dzięki dwóm parom kilkumetrowych kół, które są wykonane z drewna. Do ich wnętrza wchodziło kilku mężczyzn. Gdy znajdowali się w środku, za pomocą siły własnych nóg rozkręcali cały mechanizm. Już czterech mężczyzn było w stanie udźwignąć ciężar o wadze 2 ton na wysokość 27 metrów (wykorzystując oba koła, można było podnieść nawet 4 tony ładunku, ale na wysokość 11 metrów).

Rozwój przemysłu w XIX wieku sprawił, że dźwig stracił swoje znaczenie. Od tego czasu przestał pełnić swoją funkcję. W Bramie Żuraw mieści się obecnie oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Przygotowano tam specjalną ekspozycję opisującą funkcjonowanie portu na przestrzeni wieków. Na wysokość 27 metrów znajduje się punkt widokowy.

Obecnie, Brama Żuraw jest zamknięta z powodu remontu (stan na czerwiec 2022).

Ulica Mariacka

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Gdańsku, nie możecie pominąć ulicy Mariackiej. Można na nią wejść z Długiego Pobrzeża. Kiedyś była to skromna uliczka, teraz jest jednym z najpiękniejszych zakątków Gdańska. Wpływa na to kilka rzeczy.

Po pierwsze, wszechobecne sklepiki z bursztynem, których nie sposób nie zauważyć. Sklepy i warsztaty znajdują się w dawnych piwnicach, a na poziomie ulicy wystawione są przeszklone gablotki. Jeśli Gdańsk to światowa stolica bursztynu to ulica Mariacka jest samym jej centrum.

Drugim elementem charakterystycznym są przedproża, które w takiej ilości występują tylko tutaj. Gdy piwnice przestały pełnić funkcje magazynów, powstały ozdobne tarasy z żelaznymi kratami, kamiennymi balustradami, rzygaczami i innymi dekoracjami z kamienia. Obecnie, na tarasach przedproży znajduje się mnóstwo urokliwych kawiarenek i pubów.

Przedproże to parterowy taras przed wejściem do budynku od strony ulicy, ogrodzony balustradą i wysunięty przed fasadę. 

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Trzecią rzeczą są rzygacze, zwane też gargulcami. Służyły do odprowadzania deszczówki i przybierały kształt głów zwierząt lub niezwykłych stworzeń. Warto przyjrzeć im się bliżej, spacerując ulicą Mariacką.

Ulica Mariacka prowadzi od Bazyliki Mariackiej do Bramy Mariackiej, która jest wejściem na stary port nad Motławą. My podążamy jednak w przeciwnym kierunku, czyli w stronę bazyliki – największego na świecie ceglanego kościoła.

Bazylika Mariacka

Tekst alternatywny

Bazylika Mariacka góruje nad miastem i okolicą. Nic w tym dziwnego, przecież to największa na świecie świątynia wykonana z cegły. Bazylika ma długość 105 m, szerokość w transepcie 66 m. Wznoszono ją w latach 1343-1502

Wnętrze bazyliki można zwiedzać za darmo. Może ono pomieścić aż 25 tysięcy wiernych! Na 26 potężnych filarach wspierają się wspaniałe sklepienia: sieciowe, gwiaździste i kryształowe. Rozpięte są około 30 metrów nad ziemią. Elementem charakterystycznym kościoła są jasne ściany i sufitu oraz ciemne dekoracje. Wewnątrz można zobaczyć liczne epitafia, chrzcielnicę, kopię Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga, Tablicę X przykazań, gotycką pietę, organy oraz zegar astronomiczny. Na podłodze znajdują się kamienne płyty nagrobne.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wejście na 82-metrową wieżę z punktem widokowym kosztuje 14 zł (bilet normalny) lub 7 zł (bilet ulgowy). Trzeba pokonać ponad 400 schodów, ale naprawdę warto, bo z wieży rozpościera się przepiękna panorama miasta. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Tekst alternatywny

Statek Sołdek i Narodowe Morskie Muzeum

Statek „Sołdek” jest legendą polskiej żeglugi handlowej. Cumuje na stałe przy nabrzeżu Wyspy Ołowianki i jest udostępniony do zwiedzania.

Tekst alternatywny

Na początku, odwiedzimy wystawę „Sołdek i jego czasy”, dzięki której poznamy świat historycznego parowca i ludzi morza. Przybliża ona historię polskiej techniki okrętowej. W słuchawkach telefonicznych, które zlokalizowane są przy elektronicznych ekranach, możemy posłuchać opowieści o losach statku.

Następnie, zapoznamy się ze wszystkimi pomieszczeniami parowca m.in. maszynownią z silnikiem parowym, ładowniami, kotłownią, kabinami kapitana i marynarzy oraz mostkiem kapitańskim. Na pokładzie obejrzymy urządzenia przeładunkowe oraz wyposażenie ratunkowe statku. Zwiedzanie zakończymy na dziobie, z którego roztacza się widok na historyczne centrum Gdańska.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł (stan na czerwiec 2022). Więcej informacji oraz bilety łączone, upoważniające do zwiedzania również pozostałych obiektów Narodowego Muzeum Morskiego możecie znaleźć TUTAJ.

Wyspa Spichrzów i Wyspa Ołowianka

Wyspa Spichrzów i Wyspa Ołowianka to dwie wyspy, które znajdują się na Motławie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Na Wyspę Spichrzów można wejść m.in. z Długiego Targu, przechodząc przez Zielony Most. Jej nazwa wskazuje na jej historyczne przeznaczenie, była bowiem magazynową częścią portu na Motławie. Obecnie znajduje się tu sporo nowoczesnych i luksusowych kamienic, a wzdłuż rzeki zlokalizowane są restauracje.

Tekst alternatywny

Na Wyspę Ołowianka prowadzi kładka z Długiego Pobrzeża. Znajduje się tutaj Narodowe Muzeum Morskie oraz widoczne z daleka 50-metrowe koło widokowe – Amber Sky, z którego można podziwiać panoramę Gdańska. Na Wyspie Ołowianka znajduje się również ogromny napis „Gdańsk”, na którego tle można zrobić sobie zdjęcie.

Tekst alternatywny

Uważajcie na zwodzone kładki, bo jak sama nazwa wskazuje, są zwodzone, czyli nie zawsze da się po nich przejść. Są jedną z gdańskich atrakcji, ale niekoniecznie wtedy, gdy akurat chcemy dostać się na drugą stronę (mosty podnoszą się co około 30 minut na około 30 minut) 😉

Co zobaczyć w Gdańsku? Muzeum II Wojny Światowej

Tekst alternatywny

Z Wyspy Ołowianki kierujemy się mostem zwodzonym w stronę Muzeum II Wojny Światowej, które zostało otwarte w 2017 roku. Jest to miejsce, którego według mnie nie można pominąć. Bryła muzeum jest niezwykła i przyciąga wzrok. Nawiązuje do trzech obszarów historii: przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości.

Tekst alternatywny

Główna wystawa, która przedstawia historię II wojny światowej, znajduje się w podziemiach. Wnętrze muzeum robi niesamowite wrażenie, a w każdej sali jesteśmy świadkami kolejnych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w losach świata. Interaktywne elementy łączą się z cennymi eksponatami, a to wszystko w świetnie zaprojektowanych wnętrzach, których estetyka jest symboliczna. Polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem, który pozwoli poszerzyć wiedzę z zakresu historii oraz zatopić się w świecie sprzed kilkudziesięciu lat.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Na zwiedzanie muzeum trzeba zaplanować minimum 3 godziny. Jeśli jednak chcecie obejrzeć i wysłuchać wszystkiego dokładnie, najlepiej zaplanować 5-6 h. Bilet normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 18 zł. Za audioprzewodnik zapłacimy dodatkowo 10 zł. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Wielki Młyn i Muzeum Bursztynu

Gdańsk to światowa stolica bursztynu. Nic więc dziwnego, że bursztynowe ozdoby można spotkać tu na każdym kroku.

Tekst alternatywny

Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Gdańsku i chcecie poznać historię tego cennego surowca oraz dowiedzieć się czegoś na temat jego pozyskiwania i obróbki, koniecznie wybierzcie się do Muzeum Bursztynu, które zlokalizowane jest w Wielkim Młynie. W ramach wystawy zobaczycie bryły bursztynu, inkluzje zwierzęce i roślinne. Popularnym eksponatem jest zatopiona w skamieniałej żywicy jaszczurka.

Czy wiecie, że na świecie jest około 60 odmian bursztynu! Występują one nie tylko w znanym nam kolorze bursztynowym 😉 (czyli żółtopomarańczowym), ale także w białym, niebieskim, zielonym, czarnym itd.

Tekst alternatywny

Muzeum Bursztynu znajduje się w zrekonstruowanym, średniowiecznym Wielkim Młynie. Był on największym młynem średniowiecznej Europy przez ponad 550 lat. Dla zwiedzających udostępnione są trzy poziomy. Bilet normalny do Muzeum Bursztynu kosztuje 20 zł, a ulgowy 14 zł. Więcej informacji możecie znaleźć TUTAJ.

Skwer Heweliusza

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Skwer Heweliusza znajduje się obok Wielkiego Młyna. Można odpocząć tu na ławce po odwiedzeniu Muzeum Bursztynu. Znajduje się tu pomnik wybitnego gdańszczanina Jana Heweliusza oraz mural prezentujący gwiazdozbiory. Warto przejść się też urokliwym mostkiem z mnóstwem kłódek, który znajduje się w pobliżu.

Góra Gradowa

Góra Gradowa to wzgórze o wysokości 50 m n. p. m. położone w pobliżu centrum miasta, na tyłach dworca kolejowego.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ze szczytu góry rozpościera się piękny widok na panoramę Gdańska. Waszą uwagę zwróci na pewno Krzyż Milenijny oraz XIX wieczny zespół forteczny, którego wnętrza zostały przystosowane do interaktywnych wystaw.

Warto wybrać się tam na spacer, by zobaczyć Gdańsk z góry oraz odwiedzić kompleks Hevelianum. To miejsce znajdujące się na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej jest nowoczesną przestrzenią, która łączy naukę, historię i kulturę.

Co zobaczyć w Gdańsku? Europejskie Centrum Solidarności

Zmierzamy teraz w kierunku Stoczni Gdańskiej. Na naszej drodze staje ogromna, rdzawa bryła, która kształtem przypomina statek. Przed nią widzimy wysoki Pomnik Poległych Stoczniowców. Stoimy przed Europejskim Centrum Solidarności, które upamiętnia poległych w walce z komunizmem.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wnętrze budynku jest jasne, przestronne i ożywione roślinnością. Znajduje się tu ogród zimowy i sale wystawy stałej, która poświęcona jest Solidarności i zmianom, na które miała wpływ w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Można zobaczyć tu pamiątki, zdjęcia, rękopisy, mapy, gazety, a także zapoznać się z materiałami filmowymi i dźwiękowymi. Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności trwa minimum 3 h.

Bilet na wystawę stałą kosztuje 30 zł (normalny) lub 25 zł (ulgowy). W cenie biletu zawarty jest audioprzewodnik.

Stocznia Gdańska

Jeśli Solidarność to i Stocznia Gdańska. Będąc w okolicy, można zwiedzić Stocznię Cesarską i napić się czegoś lub coś zjeść w jednej z klimatycznych knajpek.

Tekst alternatywny

Warto odwiedzić 100cznię, czyli skupisko barów i knajpek zmontowanych z kontenerów morskich oraz słynną ulicę Elektryków, gdzie znajdują się bary na kółkach i foodtracki w dawnej hali fabrycznej. Teren ten tętni życiem i panuje tu niezwykła, industrialna atmosfera.

Stocznia Gdańska to oczywiście również Żurawie. Na szczyt jednego można nawet wjechać (Żuraw M3) i podziwiać z niego Stocznię z góry. Tereny dawnej Stoczni Cesarskiej udostępniono do samodzielnego zwiedzania. Znajduje się tu oznakowana trasa prowadząca między najciekawszymi miejscami, związanymi z przemysłem, architekturą oraz ludźmi, którzy tu pracowali.

Stocznia to miejsce, w którym buduje się, remontuje, przebudowuje lub dokonuje rozbiórki statków wodnych.

Westerplatte

Westerplatte to pomnik wciąż żywej historii, która jest ważna dla tożsamości narodowej.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

To tu kolejne armie budowały miejsca oporu przed najeźdźcą. Najbardziej znane wydarzenie miało miejsce w 1939 roku, kiedy to załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej licząca kilkuset członków przez 7 dni broniła się przed kilkutysięczną armią III Rzeszy.

Obecnie na Westerplatte zwiedzać można dobrze zachowaną Wartownię nr 1 (cena biletu to 6 zł – bilet normalny i 4 zł – ulgowy), symboliczny cmentarz obrońców Westerplatte oraz budynek Nowych Koszar. Symbolem Westerplatte jest Pomnik Obrońców Wybrzeża, postawiony tu za czasów PRL.

Na Westerplatte można dojechać autobusami komunikacji miejskiej (linie 106, 138, 606). W sezonie letnim można skorzystać z rejsu statkiem lub z tramwaju wodnego, który pływa na trasie Żabi Kruk – Westerplatte (linia F5).

Co zobaczyć w Gdańsku? Archikatedra Oliwska

Co zobaczyć w Gdańsku? Dzielnicę Oliwa ze słynną katedrą!

Tekst alternatywny

Archikatedra Oliwska była pierwotnie kościołem klasztoru cystersów, wzniesionym pod koniec XII wieku. W późniejszych latach była wielokrotnie przebudowywana. Obecnie liczy 107 metrów długości. Nawa główna nakryta jest sklepieniem gwiaździsto-sieciowym, a do naw bocznych i transeptu można wejść przez arkady. Znajdują się tu 23 bardzo zdobne ołtarze, prezentujące styl barokowy i rokokowy. Archikatedrę można zwiedzać za darmo.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Słyszeliście o organach oliwskich? Znajdują się one właśnie tutaj! Powstały w XVII wieku i były kilkukrotnie przebudowywane i powiększane. Obecnie posiadają 96 głosów i są jednymi z największych w Polsce. Jeśli będziecie mieli szczęście, usłyszycie, jak grają. Przypatrzcie się im wtedy koniecznie, bo niektóre elementy są… ruchome!

Park Oliwski

Po wizycie w Archikatedrze warto odpocząć w Parku Oliwskim.

Tekst alternatywny

Można pospacerować tu alejkami, podziwiając różnorodność natury. Warto przejść „tunelem” drzew, które przepuszczają promienie słońca, dając niesamowity pokaz świateł. Koniecznie zawitajcie także do ogrodu japońskiego i sprawdźcie, czy Groty Szeptów naprawdę działają. Na terenie parku znajduje się też niewielka i nowoczesna palmiarnia, do której można wejść za darmo.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W Pałacu Opatów natomiast, działa Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział Sztuki Nowoczesnej.

Tekst alternatywny

Olivia Star i Olivia Garden

Jak już jesteśmy w dzielnicy Oliwa, warto udać się do dzielnicy biznesowej. Właśnie tutaj znajduje się najwyższy budynek w Gdańsku Olivia Star, na którym znajduje się przeszklony taras widokowy.

Tekst alternatywny

Z wysokości 130 metrów, można zobaczyć niesamowitą panoramę Trójmiasta (widoczne są stąd m.in. gdańskie falowce). Znajduje się tu również restauracja oraz bar. Co powiecie na obiad z takim widokiem?

Tekst alternatywny

Cena biletu to 22 zł (normalny) lub 19 zł (ulgowy). Kupując wejściówkę online, jest kilka złotych taniej. Można też kupić bilet łączony razem ze zwiedzaniem Muzeum II Wojny Światowej (wychodzi taniej). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Bilet na taras widokowy upoważnia także do wejścia do Olivia Garden, czyli tropikalnego ogrodu, w którym znajdują się rośliny pochodzące z 5 kontynentów. Wśród zieleni kryje się orientalna restauracja z genialnymi drinkami i daniami z różnych zakątków świata. Zielone otoczenie, wilgotność powietrza oraz kojące dźwięki w kilka chwil przeniosą nas do tropikalnego raju.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Jeśli będziecie chcieli spędzić trochę czasu w naturze, wybierzcie się do dzielnicy Brzeźno, gdzie znajduje się niewielkie drewniane molo licznie odwiedzane przez mieszkańców Gdańska oraz przez turystów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Molo ma długość 136 metrów i jest przedłużeniem Promenady Brzeźno. Można dojść do niego m.in. z Sopotu, idąc plażą lub ścieżką przy plaży (spacer trwa ponad godzinę). Dostaniecie się tu również komunikacją publiczną.

Plaże w Gdańsku

I na koniec, choć może powinnam od tego zacząć, wszakże jesteśmy nad morzem, warto odpocząć na jednej z gdańskich plaż. Niestety, są one oddalone o dobrych kilka kilometrów od centrum Gdańska, więc najlepszym pomysłem jest dojazd do nich komunikacją publiczną. Najpopularniejsze plaże to Stogi (przy której znajduje się camping), Brzeźno (z drewnianym molo), Przymorze oraz Jelitkowo.


Dajcie znać, co według Was warto zobaczyć w Gdańsku? Chętnie poznamy Wasze rekomendacje i skorzystamy z nich w trakcie kolejnej wizyty w Trójmieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.