Florencja to miejsce narodzin włoskiego renesansu. Miasto, które rozkochuje w sobie od pierwszego wejrzenia. Jest jak muzeum, w którym każdy kąt zachwyca i onieśmiela. Spacerując po Florencji, zza każdego rogu wyłania się kolejne dzieło zaprojektowane przez jednego z najbardziej znanych architektów świata. A wszystko to w towarzystwie tłumów turystów i straganów z pamiątkami, bez których Florencja, jaką znamy, nie byłaby już taka sama.

We Florencji znalazłam wszystko, czego we Włoszech szukałam. Mnóstwo wspaniałych atrakcji, Renesansowe zabytki, muzea z dziełami sztuki, kawiarnie z pyszną kawą i muzykę, która rozbrzmiewa na każdym rogu. Dała mi też o wiele więcej, choć wcale o to nie prosiłam – tłumy turystów, kolejki do kościołów i chińskie stragany. To jednak pozostało w tle, bo wystarczył rzut oka na Katedrę Santa Maria del Fiore i całą Florencję z niesamowitego Placu Michała Anioła, żebym wiedziała, że to moje miejsce.

Cieszę się, że w tym artykule mogę wrócić pamięcią do wyjazdu do Toskanii i mogę jeszcze raz przeżyć nasze wakacje we Włoszech. Mam nadzieję, że będziecie towarzyszyć nam w tej toskańskiej przygodzie. Ostrzegam jednak, że może skutkować to natychmiastową chęcią wyjazdu do najpiękniejszego regionu Włoch.

Tekst alternatywny

Toskania to jeden z najbardziej fascynujących regionów we Włoszech. Znajdują się tu malutkie miasteczka, strzeliste cyprysy, wąskie ścieżki, średniowieczne zamki i mnóstwo winnic. Ale to nie wszystko. Toskania to również kraina artystów, niesamowitych dzieł sztuki i renesansowej architektury. Podczas tej podróży nastawiliśmy się na drugą część toskańskich atrakcji. A do winnic na pewno jeszcze wrócimy 😉

Jeśli Toskania to Florencja. To ona była pierwszym etapem naszej podróży. Od dawna chciałam przekonać się, czy naprawdę jest tak piękna, jak mówią.

Później pojechaliśmy jeszcze do Sieny, zobaczyliśmy Krzywą Wieżę w Pizie, przepiękne włoskie wybrzeże Cinque Terre i udaliśmy się na zwiedzanie Bolonii, ale o tym opowiem Wam innym razem.

Zobacz film o Florencji

Florencja – trochę historii, która pozwoli zobaczyć więcej

Florencja położona jest nad brzegiem rzeki Arno w centrum Toskanii. To kolebka renesansu, centrum europejskiej kultury i miejsce, w którym tworzyło wielu znanych artystów m.in. Filippo Brunelleschi, Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarroti, czy Sandro Botticelli.

Renesans to okres po średniowieczu, od XIV do XVI wieku. Nastąpiło wtedy odrodzenie we wszystkich branżach: kulturalnej, artystycznej, politycznej i ekonomicznej. Do narodzin włoskiego renesansu przyczynili się członkowie rodu Medyceuszy (Medici). Byli zamożnymi kupcami, bankierami i najbogatszą rodziną w Europie. Wykorzystywali pieniądze do kontrolowania miasta i rozszerzenia swoich wpływów na resztę Włoch i Europy. Kosma I (Cosimo) rozpoczął rządy Medyceuszów, które trwały z różnym powodzeniem blisko trzysta lat. O nim jeszcze dzisiaj usłyszycie.

Rodzina Medyceuszów najbardziej znana była z inwestowania w sztukę i kulturę, dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać te wszystkie wspaniałe dzieła. Według UNESCO 60% najważniejszych dzieł sztuki na świecie znajduje się we Włoszech. Połowa z nich mieści się w muzeach Florencji. Oznacza to, że jedną trzecią najważniejszych dzieł sztuki na świecie można zobaczyć tylko w jednym mieście!

Warto wiedzieć, że w przeszłości artyści tworzyli na zamówienie bogatych rodów. Niewiele dzieł powstawało ot tak. Rodzina Medyceuszy sprowadziła do Florencji najwybitniejszych artystów i zleciła im wykonanie wielu dzieł sztuki. Dlatego stolica Toskanii wygląda dzisiaj tak imponująco.

Kiedy pojechać do Florencji?

Wyjazd do Florencji, jak do wielu miast, w których głównym celem jest zwiedzanie, najlepiej zaplanować wiosną lub jesienią. W tym terminie jest najprzyjemniejsza pogoda, choć trzeba liczyć się z tłumami turystów. Tych jednak we Florencji uniknąć się nie da, bo stolicę Toskanii odwiedza rocznie kilkanaście milionów osób. Jeśli chcecie, by ludzi było trochę mniej, wybierzcie zimę (unikajcie jednak okresu świątecznego). Odradzałabym podróż do Florencji latem, bo jest wtedy bardzo tłoczno i gorąco, a to nie sprzyja zwiedzaniu.

Florencja w październiku? Według nas to bardzo dobry pomysł, choć trzeba liczyć się z kaprysami pogody. Nam przyjemna aura umożliwiła długie spacery, a tłumy turystów nie przeszkadzały zbyt bardzo (choć do niektórych zabytków musieliśmy odstać swoje w kolejce), ale różnie może być.

Edit: We Florencji byliśmy także w lutym i uważamy, że październik to lepsza opcja, ze względu na kolorowe drzewa i lepszą pogodę. Ale powiedzmy sobie szczerze, każdy termin jest dobry, żeby pojechać do Florencji 😛 Dużą zaletą podróży w okresie zimowym jest jednak to, że bilety do niektórych zabytków są o wiele tańsze np. do Palazzo Pitti, czy Galerii Uffizi.

Tekst alternatywny

Ile dni spędzić we Florencji?

Jak najwięcej! Wiele osób przyjeżdża tu tylko na jeden dzień, ale to zdecydowanie za mało! We Florencji jest co robić. Szczególnie jeśli lubicie piękną architekturę i sztukę.

Jeżeli chcecie wejść do najpopularniejszych atrakcji, powinniście zaplanować 3-5 dni. W tym czasie na spokojnie zwiedzicie najważniejsze zabytki, znajdziecie czas na włoską kawę i powłóczycie się po mieście bez celu, odkrywając coraz to nowe miejsca. Florencja to miasto, które warto zwiedzać właśnie w ten sposób, bo skrywa ona o wiele więcej, niż mówią przewodniki.

Oczywiście, można pojechać do Florencji na 1-2 dni, ale wtedy wybierzcie kilka miejsc, które chcecie zobaczyć wewnątrz, bo do każdego muzeum, czy pałacu raczej nie uda Wam się wejść.

Tekst alternatywny

Jak dojechać do Florencji?

Do Florencji można dojechać pociągiem np. z Pizy (gdzie znajduje się Krzywa Wieża), Bolonii, czy Sieny, ale także z innych włoskich miast. My wylądowaliśmy na lotnisku w Bolonii. Z lotniska do Bolonii pojechaliśmy na dworzec główny miejskim autobusem. Następnie, wsiedliśmy w pociąg, który zabrał nas do Florencji. Za drugim razem do Florencji przyjechaliśmy Flixbusem z Mediolanu.

Po Włoszech świetnie podróżuje się pociągami. Wiele miast jest naprawdę dobrze skomunikowanych. Na tej stronie możecie sprawdzić interesujące Was połączenie kolejowe.

We Florencji znajduje się także Port lotniczy Florencja-Peretola, ale to mało popularna opcja, bo nie lata tam Wizzair ani Ryanair. Jeśli jednak chcecie dolecieć do Florencji bezpośrednio, zaplanujcie podróż samolotem właśnie na to lotnisko. Możecie też rozważyć lot na lotnisko z Pizie, które znajduje się niedaleko.

Jak poruszać się po mieście?

Florencja i jej ścisłe centrum są zwarte, co sprzyja poruszaniu się pieszo. Powiedziałabym, że jej wielkość jest idealna, bo jest gdzie pójść i nie ma się wrażenia chodzenia w kółko, ale też nie trzeba się przemęczać lub poruszać się komunikacją.

Nocleg najlepiej zaplanować maksymalnie 2 km od centrum, by móc dojść pieszo do najważniejszych atrakcji i nie tracić czasu na dojazd.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Czy warto kupić i co to jest Firenze Card?

FirenzeCard to karta turystyczna, która stanowi wejściówkę z pierwszeństwem do mnóstwa muzeów we Florencji. W wielu przypadkach pozwala również na korzystanie z nich bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. We Florencji jest to przydatne, ponieważ kolejki do niektórych atrakcji potrafią być bardzo pokaźne (szczególnie w cieplejszych miesiącach). Jeśli macie niewiele czasu, a chcecie dużo zobaczyć, warto rozważyć jej kupno.

Niestety, Firenze Card nie jest tania. Kosztuje 85 euro (co jakiś czas cena się zmienia, więc najlepiej to sprawdzić przed przyjazdem). Bezpłatny wstęp mają dzieci do lat 18, które należą do jednostki rodzinnej posiadacza karty.

Karta jest ważna 72 godziny i zostaje aktywowana podczas pierwszego wejścia do obiektu z listy, a nie w momencie kupna. 

Listę miejsc, do których wejdziemy jako posiadacze FirenzeCard, znajdziecie TUTAJ. Zwróćcie uwagę na oznaczenia, bo w niektórych przypadkach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

FirenzeCard można kupić w kilku punktach w mieście. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Co zobaczyć we Florencji?

We Florencji jest bardzo wiele miejsc wartych uwagi. Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze atrakcje, które według nas warto zobaczyć. Oczywiście, jadąc do Florencji, najlepiej wybrać kilka miejsc, które najbardziej Was interesują (myślę, że tak 2-3 atrakcje dziennie), dzięki czemu nie będziecie biegać od jednego zabytku do drugiego i zostanie Wam trochę czasu na powłóczenie się po mieście bez celu.

Nie bójcie się czasem zboczyć z trasy i zajrzeć do intrygujących sklepików, czy ciekawych pałaców, bo miejsca odkryte przypadkiem pozostają w pamięci na dłużej. Nie nastawiajcie się, że zobaczycie wszystko, bo będzie to powodować frustrację. A poza tym, nie jest to możliwe do zrealizowania w czasie krótkiego wyjazdu.

Jak ominąć kolejki? Można kupić bilet przez Internet. Zarezerwowane przez Internet bilety są zazwyczaj droższe, ale odbiera się je przy osobnym wejściu, do którego swoją drogą też często są kolejki, ale mniejsze. I jeszcze jedno! Warto pomyśleć o rezerwacjach wcześniej, bo w sezonie może się zdarzyć, że bilety będą wyprzedane na kilka dni do przodu.


Florencja – architektura

Katedra Santa Maria del Fiore

Tekst alternatywny

Jeśli Florencja to oczywiście katedra Santa Maria del Fiore! Ciasno otoczona zabytkową zabudową, potężna katedra góruje ponad morzem dachów. Zaprojektował ją Arnolfo di Cambio, który stworzył również Santa Croce i Palazzo Signoria. Po jego śmierci budowę kontynuowali inni architekci. Katedra Santa Maria del Fiore to jeden z najstarszych zabytków toskańskiego gotyku, którego budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Jej nazwa nawiązuje do łacińskiej nazwy miasta Florentina, co oznacza miasto kwiatu.

Katedra Santa Maria del Fiore to symbol miasta, który już od chwili powstania miał pobić wszelkie rekordy. To najwyższa budowla we Florencji, a przez wiele lat była też największą świątynią świata. Podobno władze miasta wydały zakaz wznoszenia budynków wyższych od katedry, więc do tej pory góruje ona nad miastem.

Katedra Santa Maria del Fiore posiada też największą murowaną kopułę, którą swoją drogą wzniesiono bez tradycyjnego rusztowania.

Wnętrze świątyni jest skromne i pozostaje w opozycji do różnokolorowej i marmurowej fasady. To ciekawy zabieg, który sprawia, że początkowo czujemy dysonans, jednak po chwili stwierdzamy, że ma to sens. Najbardziej dekoracyjnym elementem wnętrza katedry jest kopuła. Warto też zwrócić uwagę na marmurową posadzkę.

Wejście do katedry jest darmowe.

Chcąc poznać skarby katedry, należy udać się do Museo dell’Opera del Duomo we wschodniej części Piazza del Duomo.


Kopuła Santa Maria del Fiore

Tekst alternatywny

W XV wieku podjęto decyzję, by stworzyć potężną kopułę, nie wiedząc jak zabrać się za jej budowę. Podjął się tego Brunelleschi. Powstała kopuła o 45 metrach średnicy i 114 metrach wysokości. Została wzniesiona bez tradycyjnego rusztowania!

Kopuła katedry to dla wielu osób największa atrakcja kompleksu. Na kopułę można wejść i przy okazji z bliska zobaczyć piękne freski pokrywające jej sufit. Do przejścia jest ponad 463 schodów, a część trasy jest niewygodna. Trzeba przygotować się na wąskie przejścia oraz przeciskanie się przez niskie tunele. Rozpościera się z niej jednak piękny widok na miasto, który wynagradza niedogodności.


Dzwonnica Giotta

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Tuż obok katedry znajduje się dzwonnica Giotta. Ten przepiękny zabytek florenckiej architektury gotyckiej jest zarazem świadectwem wielkości Giotta. Znajduje się obok Katedry Santa Maria del Fiore i jego fasada pokryta jest takimi samymi marmurami. Można wejść na jej szczyt po 414 schodach. Widać z niego kopułę, dach katedry i miasto.


Baptysterium

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W pobliżu świątyni znajduje się ośmiokątne baptysterium pod wyzwaniem św. Jana Chrzciciela (patrona miasta). Jest najstarszą budowlą we Florencji, w której ochrzczono wielu słynnych florentczyków m.in. Dantego. Wewnątrz można podziwiać mozaiki przedstawiające Stworzenie Świata i Sąd Ostateczny. Do środka prowadzą trzy bramy z brązowymi wrotami.

Można powiedzieć, że to właśnie północne drzwi do baptysterium zapoczątkowały renesans. Konkurs na projekt wygrał Ghiberti i stworzył wrota z realistycznymi postaciami, świetnie opracowaną perspektywą i bardziej wyraźnym układem przestrzennym (a to typowe cechy renesansowe). Jest on twórcą również wschodnich drzwi, które zachwyciły samego Michała Anioła, który stwierdził, że byłyby godne prowadzić do raju (dlatego nazywane są Bramą Raju).


Bilety do zabytków Piazza del Duomo

Nie ma możliwości zakupu oddzielnych biletów na pojedyncze atrakcje. Występują tylko w poniższych pakietach:

 • Wejście do wszystkich zabytków Piazza del Duomo (Kopuła, dzwonnica, baptysterium, muzeum Opera del Duomo i Santa Reparata) – 30 euro
 • Dzwonnica, baptysterium, muzeum Opera del Duomo i Santa Reparata – 20 euro
 • Baptysterium, Muzeum Opera del Duomo i Santa Reparata – 15 euro
 • Wejście do Katedry jest darmowe.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.


Palazzo Vecchio (Pałac Stary)

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Palazzo Vecchio (inaczej Palazzo della Signoria) był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Przed budynkiem odbywały się zgromadzenia mieszkańców Florencji, polityczne debaty, a także publiczne egzekucje.

Palazzo Vecchio to gotycki budynek o potężnej bryle ze szczytem zwieńczonym blankowaniem, czyli zębatym wykończeniem muru, nad którym góruje wieża o wysokości 94 m.

Pałac był siedzibą Kosmy I. Później Medyceusze przenieśli się do Pałacu Pittich i od tamtej pory Palazzo della Signoria nazywany jest Palazzo Vecchio (czyli Pałacem Starym).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Na pierwszym piętrze znajduje się muzeum i bogato zdobiona Sala Pięciuset, która miała pomieścić 500 florentyńczyków do masowych obrad.

Za darmo można wejść na dzieciniec pałacu. Warto to zrobić, bo naprawdę robi wrażenie. Więcej informacji na temat biletów i zwiedzania znajdziecie TUTAJ.


Ponte Vecchio (Most Stary)

Tekst alternatywny

Ponte Vecchio spina rzekę Arno w najwęższym miejscu jej biegu. Dzięki niemu Kosma I mógł swobodnie przedostawać się z Pałacu Pittich (Palazzo Pitti) do Pałacu Starego (Palazzo Vecchio).

Ponte Vecchio to najstarszy most Florencji i jedyny zachowany po II Wojnie Światowej. Jest niemal całkowicie wypełniony budynkami, w których mieszczą się sklepy z biżuterią oraz złotem. Dlatego most znany jest też jako Most Złotników. Niemal o każdej porze dnia jest on zapchany ludźmi.

Wstęp na most jest darmowy.

Powstał w XIV wieku i był miejscem pracy sprzedawców ryb, rzeźników i rymarzy. Jednak pod koniec XVI wieku wyrzucono ich stamtąd z powodu brzydkiego zapachu, który unosił się z lokali. Osadzono tam wtedy złotników i jubilerów, którzy do dzisiaj na moście sprzedają turystom biżuterię i elementy dekoracyjne.

Most wygląda trochę dziwnie, przyklejone do niego budki wydają się wisieć w powietrzu, ale zarazem jest to dość intrygujący widok. Warto przypatrzeć się mu z większej odległości np. z brzegu rzeki Arno, sąsiedniego mostu lub Placu Michała Anioła.

Czy wiecie, że most Złotników skrywa jeszcze jedną tajemnicę? Mowa tutaj o tajemniczym korytarzu Vasariego, znanym również jako Corridoio Vasariano, który został zbudowany na polecenie Kosmy Medyceusza. Dzięki zadaszonemu przejściu książę mógł bezpiecznie i z dala od smrodu przemieszczać się z Pałacu Pitti do biur w Pałacu Vecchio i Galerii Uffizi. Jeśli spojrzycie na Ponte Vecchio, zauważycie niewielkie okna w jego górnej części – to właśnie przez nie przebiegał ten tajemniczy korytarz.


Palazzo Pitti (Pałac Pittich)

Tekst alternatywny

Konkurując z Medyceuszami, Luca Pitti wielki bankier florencki zamówił w XV wieku najpotężniejszy pałac we Florencji. W czasie budowy rodzina Pittich podupadła i pałac zakupiła rodzina Medyceuszy. Budowę zakończono dopiero w XIX wieku, bo była wielokrotnie przerywana i wznawiana.

Budynek ma wymiary 205 x 36 m, co czyni go jednym z najokazalszych pałaców florenckich. Pokryty jest dużymi boniami, czyli równoległymi żłobieniami w fasadach muru. Jego szczególną cechą jest to, że otwiera się bezpośrednio na pałacowe ogrody, tworząc doskonałą jedność między architekturą a przyrodą. Jest siedzibą ośmiu muzeów i bogatych kolekcji dzieł sztuki głównie z XVI i XVII wieku. Znajdują się w nim m.in. Galeria Pałacowa (Palatina), Apartamenty królewskie, Muzeum Wyrobów Srebrnych, Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Kostiumów oraz Muzeum Powozów i Dorożek.

Więcej informacji na temat zwiedzania i biletów znajdziecie TUTAJ. Warto wiedzieć, że cena w sezonie zimowym jest niższa.


Kościół Santa Croce

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

To gotycki kościół, w którym znajdują się grobowce m.in. Michała Anioła, Galileusza, kompozytora Rossiniego, a także Niccola Machiavellego. Budowa kościoła rozpoczęła się w XIII wieku. Jego dekoracyjna, marmurowa i renesansowa fasada odróżnia się od ceglanej bryły budynku. Wygląda jakby była „przyklejona”.

Wnętrze założone jest na planie litery T (Krzyż egipski) i dzieli się na trzy nawy.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W jasnym wnętrzu kościoła oświetlonym przez kolorowe witraże i rozetę znajdują się dzieła sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej m.in. Giotta, Donatella.

Więcej informacji na temat zwiedzania i biletów znajdziecie TUTAJ.


Kościół Santa Maria Novella

Tekst alternatywny

Kościół Santa Maria Novella to gotycka świątynia, której budowę rozpoczęto w XIII wieku. Położona jest przy placu o takiej samej nazwie. Posiada przejrzyste proporcje i jasne założenie przestrzenne. Jego fasada jest marmurowa, a wnętrze utrzymane w stylu gotyckim.

Tekst alternatywny

Rozstawienie filarów wewnątrz daje poczucie głębi. W Santa Maria Novella znajdziemy freski Ghirlandaia, które pokrywają w całości chór za ołtarzem głównym (przedstawiają cykl życia Maryi i św. Jana Chrzciciela).

Więcej informacji na temat zwiedzania i biletów znajdziecie TUTAJ.


Bazylika San Lorenzo 

Bazylika San Lorenzo została zaprojektowana w XV wieku przez Filippo Brunelleschiego. Później była przebudowywana, co widać po ciekawym układzie architektonicznym. Tworzy go loggia nad nawą główną, kopuła Kaplicy Książęcej, dzwonnica i kopuła Nowej Zakrystii zwieńczona latanią (dzieło Michała Anioła). Bazylika posiada surową fasadę, która może nie zachęcać do wejścia. To oczywiście tylko pierwsze wrażenie, bo wnętrze kościoła naprawdę zachwyca.

Tekst alternatywny

Na osi bazyliki dobudowano ośmioboczną kaplicę Medyceuszy, w której znajdują się grobowce członków tego rodu.

Więcej informacji na temat zwiedzania i biletów znajdziecie TUTAJ.


Luksusowa dzielnica mody

Tekst alternatywny

We Florencji znajduje się luksusowa dzielnica handlowa, w której mieszczą się butiki znanych włoskich domów mody tj. Gucci, Prada, czy Armani. Najpopularniejsze ulice w tej dzielnicy to via de’ Tornabuoni i via della Vigna Nuova


Florencja – ośrodki sztuki

Galleria degli Uffizi (Galeria Uffizi)

Tekst alternatywny

To jedno z najbardziej okazałych i znanych muzeów na świecie oraz pierwsze publiczne muzeum otwarte w epoce nowożytnej. Już sama bryła budynku robi wrażenie. W 28 wnękach stanęły marmurowe posągi wybitnych Toskańczyków.

Polecamy takie rozplanowanie dnia, by od Galerii Uffizi rozpocząć zwiedzanie, bo w okolicach południa, zwiedzających jest już całe mnóstwo.

Czy wiecie, że Uffizi po włosku oznacza „biura”? Pod rządami Kosmy I toskańska biurokracja bardzo się rozrosła i potrzeba było nowych biur, dlatego stworzono Uffizi. Pierwotnie pracowali tam urzędnicy, a dziś mieści się tam jedna z najpopularniejszych galerii sztuki.

Tekst alternatywny

Więcej informacji praktycznych i ciekawostek znajdziecie na koncie @poznajekraje na Instagramie.

W korytarzach galerii zgromadzono antyczne rzeźby, więc już sama komunikacja jest przestrzenią ekspozycyjną. Wzdłuż korytarzy galerii znajduje się 45 sal, w których słynne malowidła rozmieszczone są w porządku chronologicznym, przez co łatwiej jest się połapać i prześledzić rozwój sztuki florenckiej od formalnego gotyku (XIII i XIV wiek), poprzez realizm wczesnego renesansu (XV wiek), po przesadnie nasycone barwy i nienaturalne pozy dojrzałego renesansu i wczesnego manieryzmu (XVI wiek).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Najcenniejszymi dziełami, które można zobaczyć w Galerii Uffizi, są:

 • „Narodziny Wenus” i „Wiosna” Botticellego,
 • „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci,
 • „Święta rodzina” Michała Anioła,
 • „Madonna z długą szyją” Parmigianiniego,
 • „Wenus z Urbino” Tycjana,
 • „Piero della Francesca” dyptyk triumfalny.
 • Poszczególne sale mieszczą także obrazy artystów spoza Italii – Rubensa, Rembrandta, czy van Dycka.

Więcej informacji na temat biletów i zwiedzania znajdziecie TUTAJ. W sezonie zimowym bilet wstępu jest tańszy


Galleria dell’Accademia (Galeria Akademii)

Tekst alternatywny

Kolejki do Galerii Akademii są długie, ale jeśli uzbroimy się w cierpliwość, będziemy mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć ponad czterometrowy posąg Dawida, czyli najbardziej znane dzieło Michała Anioła. Rzeźba jest wyeksponowana w specjalnej Trybunie w kształcie absydy i robi naprawdę kolosalne wrażenie!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Galeria Akademii została założona w XVIII wieku. Poza rzeźbą Dawida nie brakuje tu obrazów florenckich oraz wielu rzeźb różnych artystów. Ustawione są tu też nieukończone rzeźby czterech Jeńców zwanych również Niewolnikami, rzeźba św. Mateusza i Pieta w Palestriny – wszystkie wyszły spod dłuta Michała Anioła.

Więcej informacji na temat biletów i zwiedzania znajdziecie TUTAJ.


Piazza della Signoria – muzeum pod gołym niebem

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Jeśli macie mało czasu i nie chcecie stać w kolejce do Galleria dell’Accademia, pójdźcie na Piazza della Signoria, by otrzymać namiastkę renesansowej sztuki.

Plac ten był ważnym miejscem wydarzeń historycznych i politycznych miasta. Góruje nad nim Palazzo Vecchio, o którym możecie przeczytać więcej w jednym z poprzednich akapitów. Obok znajduje się Loggia dei Lanzi (Loggia della Signoria), która zaprasza do arkadowych podcieni. To tutaj za panowania Medyceuszów odbywały się uroczyste, publiczne ceremonie. Teraz znajduje się tam niewielka i darmowa galeria sztuki na świeżym powietrzu.

Na placu można zobaczyć rzeźbę Dawida, ale nie jest to prawdziwy Dawid. To tylko replika, która dobrze odwzorowuje oryginał.

Herkules i Dawid stoją przed pałacem na znak zdobytej przez florentczyków wolności. Na placu znajduje się także fontanna Neptuna z białego marmuru oraz pomnik konny Kosmy I.

Kiedyś na placu stał prawdziwy Dawid, ale narażony na kaprysy pogody ulegał zniszczeniu i przeniesiono w bezpieczniejsze miejsce (do Galerii Akademii).


Florencja – punkty widokowe

Piazzale Michelangelo (Plac Michała Anioła)

Tekst alternatywny

Plac Michała Anioła to wysoko położony i darmowy taras widokowy z reprodukcjami dzieł Michała Anioła oraz wspaniałym widokiem na miasto i leżącą poniżej rzekę Arno. By do niego dotrzeć trzeba się trochę powspinać, ale naprawdę warto (można też dojechać tu autobusem).

Wzgórze Monte alle Croci

Tekst alternatywny

Przy okazji wizyty na placu Michała Anioła można podejść pod kościół San Miniato al Monte oraz rzucić okiem na typowy włoski cmentarz, który znajduje się obok świątyni. Leżą one na wzgórzu Monte alle Croci. Wejście na wzgórze i do kościoła jest darmowe.

Tekst alternatywny

Dzwonnica Giotta

Można wejść na jej szczyt po 414 schodach. Widać z niego kopułę, dach katedry i miasto. Więcej informacji znajdziecie w akapicie o Santa Maria del Fiore (można kupić wyłącznie bilet łączony).


Kopuła Santa Maria del Fiore

Do przejścia jest ponad 463 schodów. Rozpościera się z niej widok na miasto. Więcej informacji znajdziecie w akapicie o Santa Maria del Fiore (można kupić wyłącznie bilet łączony).


Wieża Palazzo Vecchio

Z wieży Palazzo Vecchio widać całą Katedrę Santa Maria del Fiore, a także piękne wzgórza otaczające miasto.


Florencja – tereny zielone

Ogrody Boboli (Giardino di Boboli)

Tekst alternatywny

Te malownicze i okazałe ogrody rozciągają się za Palazzo Pitti na Wzgórzu Boboli. Stanowią największy park we Florencji, który rozciąga się na powierzchni prawie 11 hektarów.

To ogrody w stylu francuskim z licznymi fontannami i rzeźbami zaprojektowane w XVI wieku. Znajdziemy tam żywopłoty z bukszpanu, przystrzyżone geometrycznie formy, zarośla ostrokrzewów, gaje cyprysów, a także groty, fontanny i amfiteatr.

Znaczną część placu zajmuje koliste jeziorko z wyspą na środku, fontanną i rozmaitymi roślinami ozdobnymi.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. W sezonie zimowym bilet jest tańszy. Można kupić bilet łączony z biletem wstępu do Palazzo Pitti.


Rzeka Arno

Tekst alternatywny

Warto pospacerować wzdłuż rzeki Arno, choć trzeba liczyć się z tym, że wielu turystów może mieć podobny pomysł. Z brzegu można zobaczyć piękne widoki m.in. na Ponte Vecchio.


Ogród różany – Giardino delle Rose

Mieści się poniżej Placu Michała Anioła. Znajdziemy tam sporo róż i zobaczymy niesamowity widok na morze florenckich dachów i Katedrę Santa Maria del Fiore. Jest to miejsce mniej oblegane, niż Plac Michała Anioła, więc warto przystanąć tu na chwilę.


Uliczki dzielnicy Oltrarno we Florencji

Tekst alternatywny

Oltrarno, co dosłownie znaczy „Poza Arno” to teren po drugiej stronie rzeki. Całość położona jest na nierównym terenie, który składa się z wielu wzgórz, gdzie znajdziemy punkty widokowe. Skupiają się tam również ekskluzywne sklepy, a także klimatyczne uliczki.

Najbardziej znanym miejscem po drugiej stronie rzeki jest renesansowy Pałac Pittich (Palazzo Pitti) oraz znajdujące się za nim Ogrody Boboli, o których mogliście przeczytać przed chwilą.


Marzę o tym, by pojechać tam na dłużej i trochę zaznać florenckiego życia, spacerując śladami Michała Anioła, z książką „Udręka i ekstaza” Irvinga Stone w ręce. Włochy nie przestają nas zaskakiwać i już pogodziliśmy się z tym, że trudno będzie kiedyś zwiedzić całe Włochy. Tym bardziej że chcemy wrócić do niektórych miejsc.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Staramy się aktualizować publikowane artykuły, ale możemy coś przeoczyć, dlatego przed wyjazdem najlepiej sprawdzić aktualne informacje dotyczące ceny biletu na oficjalnych stronach. Jeśli znajdziesz nieaktualną informację, napisz proszę e-maila na adres: poznajekraje@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.