Lotnisko w Bolonii oddalone jest około 7 km od dworca centralnego, położonego w centrum miasta. Do portu lotniczego Bolonia Marconi można dolecieć tanimi liniami lotniczymi z Polski (zarówno linią Ryanair, jak i Wizzair) z Katowic, Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy. Jeśli zastanawiacie się, jak dojechać z lotniska do Bolonii, w tym artykule poznacie trzy najpopularniejsze sposoby na pokonanie tej trasy.

Jak dojechać z lotniska do Bolonii (centrum)?

Z lotniska do centrum Bolonii można dojechać na kilka sposobów. Decydując się na wybrany środek transportu, weźcie pod uwagę budżet, czas oraz komfort podróży. Najwięcej turystów decyduje się na podróż pociągiem typu monorail Marconi Express. Można także skorzystać z tańszego autobusu miejskiego oraz z taksówki.

Marconi Express – najpopularniejszy transport z lotniska do Bolonii

W 2020 roku rozpoczęła kursowanie kolej jednoszynowa Marconi Express. Jest to bardzo szybki, ale też dość drogi środek transportu. Podróż z lotniska na dworzec główny trwa zaledwie 7 minut! Stacja pociągu znajduje się na pierwszym piętrze terminala.

Opłata za przejazd wynosi 9,20 euro w jedną stronę lub 17 euro w dwie strony. Przed podróżą warto sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie Marconi Express. Za przejazd można zapłacić kartą w bramkach oznaczonych Marconi Express Pay&Go. Bilety można kupić także online, w punkcie sprzedaży lub w automacie na lotnisku albo dworcu.

Pociąg Marconi Express kursuje codziennie od 5:40 do północy.

Autobus miejski – najtańszy sposób na dotarcie z lotniska do Bolonii

Z lotniska do Bolonii można dojechać autobusem miejskim nr 81 oraz 91. Niestety, przystanek, z którego odjeżdżają autobusy tych linii, jest oddalony o ponad 1 km od lotniska (pokonanie pieszo tej trasy zajmuje około 15-20 minut). Znajduje się w dzielnicy Birra w TYM MIEJSCU.

Cena biletu wynosi 1,50 euro lub 2 euro (w przypadku zakupu biletu u kierowcy). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kierowca może nie mieć biletów, więc lepiej kupić je wcześniej. Można to zrobić w kiosku lub miejscu oznaczonym literą T (najbliższy kiosk znajduje się naprzeciwko przystanku w dzielnicy Birra).

Czas przejazdu wynosi około 25 minut. Aktualny rozkład można znaleźć TUTAJ. Autobusy kursują dość często, więc wystarczy przyjść na przystanek i chwilę poczekać.

Autobusy miejskie zatrzymują się na dworcu głównym oraz innych przystankach mijanych po drodze.

Jeśli planujecie powrót z Bolonii na lotnisko, sprawdźcie, na jakich przystankach zatrzymuje się autobus. Może się okazać, że odjeżdża spod hotelu (tak było w naszym przypadku).

Taksówka – najwygodniejszy sposób dojazdu z lotniska do Bolonii

Z lotniska do centrum Bolonii można dojechać taksówką. Koszt wynosi minimum kilkanaście euro i nie jest odgórnie uregulowany, jak np. jadąc z lotniska do Rzymu. Przed podróżą najlepiej upewnić się, ile kosztuje przejazd do miejsca docelowego, by negatywnie się nie zaskoczyć.

Artykuł o zwiedzaniu Bolonii: Zwiedzanie Bolonii – miasta arkad, podcieni i wież

Jak dojechać z lotniska w Bolonii do innych miast?

Gdzie można dojechać bezpośrednio?

Po wylądowaniu na lotnisku w Bolonii można pojechać do centrum lub dostać się jednym z autobusów do popularnych miast Toskanii. Bezpośrednio z lotniska można dojechać do Florencji, Ferrary, Rawenny, Modeny i Rimini. Ceny zaczynają się od 15 euro za przejazd, w zależności od wybranej trasy. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Z przesiadką na dworcu centralnym

Można także wybrać podróż z lotniska na główny dworzec kolejowy w Bolonii i z dworca do wybranego miasta. Dworzec w Bolonii jest doskonale skomunikowany z wieloma włoskimi miastami.

Aktualne ceny oraz rozkłady jazdy najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika TRENITALIA. Na tej stronie kupicie również bilety na przejazd (można to też zrobić na dworcu w kasie lub specjalnym automacie).

Jak dojechać z Bolonii do Florencji?

Najwięcej osób chce dostać się z Bolonii do Florencji, więc napiszemy, jak można to zrobić. Z lotniska w Bolonii do Florencji można dojechać bezpośrednio autobusem (za 20 euro lub 25 euro, jeśli bilet kupimy u kierowcy). Czas trwania przejazdu to 90 minut. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Niestety, przystanek Firenze-Fortezza, do którego dojeżdża autobus, znajduje się poza ścisłym centrum, więc trzeba jeszcze zorganizować transport do hotelu (np. autobusem lub taksówką) lub zrobić sobie spacer 😉

Z lotniska w Bolonii można też dojechać do dworca Bologna Centrale, a później pociągiem do dworca Firenze Santa Maria Novella. Do Florencji kursują pociągi kilku przewoźników, więc bilety mają różne ceny. Najtaniej można dojechać za 9,45 euro z przesiadką (podróż trwa około 1 h 40 min) lub za 29 euro bezpośrednio (podróż trwa 40 min).

Artykuł o Florencji: Florencja – zwiedzanie najpiękniejszego miasta we Włoszech

Staramy się aktualizować publikowane artykuły, ale możemy coś przeoczyć, dlatego przed wyjazdem najlepiej sprawdzić aktualne informacje na podanych stronach przewoźników. Jeśli znajdziesz nieaktualną informację, napisz proszę e-maila na adres: poznajekraje@gmail.com.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.