W Rzymie znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze: Rzym-Ciampino i Rzym-Fiumicino. Do Wiecznego Miasta można dolecieć tanimi liniami lotniczymi m.in. Ryanairem z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy – Modlin. Linią Wizzair dolecimy do Rzymu z Katowic, Krakowa oraz Warszawy – Chopin.

Jeśli zadajecie sobie pytanie: jak dojechać z lotniska do Rzymu, mamy dobrą wiadomość! Oba lotniska są dobrze skomunikowane ze stolicą i można wybrać jeden z kilku środków transportu, by dostać się do centrum. Do wyboru mamy autobusy, pociąg, metro oraz taksówkę.

Jak dojechać z lotniska Ciampino do Rzymu?

Lotnisko Ciampino znajduje się około 15 km od centrum i większość tanich linii lotniczych ląduje właśnie tam. Do centrum Rzymu z lotniska Ciampino (i odwrotnie) można dojechać na dwa sposoby:

  • Jednym z autobusów miejskich oraz metrem A lub B
  • Jednym z autobusów lotniskowych

Z lotniska Ciampino do Rzymu autobusem miejskim i metrem

Bilety na autobusy miejskie oraz metro można kupić w automatach biletowych lub kioskach TABACCHI. Na lotnisku bilety można kupić również w okienku informacji turystycznej, która znajduje się w hali przylotów.

Rozkłady jazdy autobusów można sprawdzić na tej stronie: https://www.atac.roma.it/en/home. Metro kursuje co kilka minut.

Autobus 520 + metro A

Na lotnisku można wsiąść do miejskiego autobusu linii 520, który zawiezie nas do drugiej stacji linii metra A (Cinecitta). Następnie należy przesiąść się na metro w kierunku Battistini.

Autobus 720 + metro B

Drugim sposobem na tanie dostanie się do centrum Wiecznego Miasta, jest skorzystanie z autobusu linii 720, który dojeżdża do początkowej stacji linii metra B (Laurentina), skąd można przesiąść się na metro w kierunku Jonio lub Rebibbia.

W obu przypadkach koszt przejazdu to 1,50 euro. W autobusach miejskich i metrze obowiązuje jeden zintegrowany bilet komunikacji miejskiej, który ważny jest przez 100 minut od momentu skasowania.

Metro linii A i B przejeżdża m.in. przez główny dworzec kolejowy Roma Termini. Można też wysiąść na innych stacjach po drodze.

Z lotniska Ciampino do Rzymu autobusem lotniskowym

Z lotniska Ciampino do centrum Rzymu kursują autobusy prywatnych firm takich jak: Terravision, RomeAirportBus (Schiaffini) i ATRAL. Dojazd do centrum Rzymu (okolica dworca Roma Termini) każdym z wymienionych środków transportu powinien zająć poniżej godziny.

Autobus Terravision z Ciampino do Rzymu kosztuje 6 euro w jedną i 11 euro w obie strony. Więcej informacji znajdziecie na stronie: terravision.eu. Bilety można kupić przez Internet i nie trzeba ich drukować.

Autobus RomeAirportBus (Schiaffini) z Ciampino do dworca Roma Termini kosztuje 6,90 euro w jedną stronę i 9,90 euro w obie strony. Więcej informacji znajdziecie na stronie: romeairportbus.com. Bilety można kupić przez Internet i nie trzeba ich drukować.

Autobus ATRAL z Ciampino do dworca kolejowego Ciampino Stazione, skąd można dotrzeć na tym samym bilecie do stacji Roma Termini (nazwa połączenia to Airlink), kosztuje 2,70 euro w jedną stronę. Więcej informacji znajdziecie na stronie: atral-lazio.com

Z lotniska Ciampino do Rzymu taksówką

Stała opłata z lotniska Ciampino do centrum Rzymu (wewnątrz murów Aureliana) wynosi 31 euro. Samochody używane do obsługi taksówek są w kolorze białym i można je odróżnić po napisie TAXI na dachu oraz po numerze identyfikacyjnym prawa jazdy umieszczonym na drzwiach, z tyłu i wewnątrz auta. Taksówki parkują przy wyjściu z hali przylotów.

Jak dojechać z lotniska Fiumicino do Rzymu?

Lotnisko Fiumicino leży około 30 km od centrum Rzymu i jest to największe lotnisko we Włoszech. Można dostać się z niego do centrum autobusem lotniskowym lub pociągiem.

Z lotniska Fiumicino do Rzymu autobusem lotniskowym

Autobus z lotniska Fiumicino do Rzymu to najpopularniejszy sposób dotarcia do centrum Wiecznego Miasta. Podróż trwa dłużej niż pociągiem (około godziny), ale jest znacznie tańsza.

Połączenia autobusowe z Fiumicino do Rzymu obsługują m.in.: Terravision, SIT i RomeAirportBus (Schiaffini), które odjeżdżają sprzed Terminalu 3. W centrum Rzymu zatrzymują się natomiast w pobliżu stacji kolejowej Roma Termini, gdzie można przesiąść się na miejski środek transportu (metro, autobus) albo na pociąg.

We wszystkich wymienionych autobusach lotniskowych można kupić bilet w jedną lub dwie strony. Można to zrobić przez Internet. Biletów nie trzeba drukować.

Autobus Terravision z Fiumicino do Rzymu kosztuje 6 euro w jedną i 11 euro w obie strony. Więcej informacji znajdziecie na stronie: terravision.eu.

Autobus SIT z Fiumicino do Rzymu po drodze zatrzymuje się także obok Watykanu. Bilet w jedną stroną kosztuje 7 euro, a w obie 13 euro. Więcej informacji znajdziecie na stronie: sitbusshuttle.com.

Autobus RomeAirportBus (Schiaffini) z Fiumicino do dworca Roma Termini kosztuje 6,90 euro w jedną stronę i 9,90 euro w obie strony. Więcej informacji znajdziecie na stronie: romeairportbus.com.

Z lotniska Fiumicino do Rzymu pociągiem

Z lotniska Fiumicino do Rzymu (centrum) można dojechać także pociągiem Leonardo Express. To bardzo wygodne, ale też dość drogie rozwiązanie. Pociąg ten jest bezpośredni (nie zatrzymuje się po drodze na stacjach) i jedzie około 30 minut do stacji Roma Termini (główny dworzec kolejowy w Rzymie). Tam można przesiąść się na metro A lub B albo wsiąść do autobusu, który zawiezie nas w okolice hotelu.

Bilet na pociąg Leonardo Express kosztuje 14 euro i można go kupić w automatach na lotnisku. Droga do peronu, z którego odjeżdża pociąg, jest dobrze oznaczona (pociąg odjeżdża co około 15 minut). Bilet należy skasować przed wejściem do pociągu i zachować go do kontroli. Dzieci do 5 lat podróżują za darmo, a do tego, każde dziecko do 11 lat, które podróżuje z osobą dorosłą, również nie musi płacić za przejazd (jedna osoba dorosła = jedno dziecko).

Z lotniska Fiumcino do Rzymu taksówką

Stała opłata z lotniska Fiumcino do centrum Rzymu (wewnątrz murów Aureliana) wynosi 50 euro. Taksówki są dostępne w hali przylotów przy terminalach 1 i 3. Samochody używane do obsługi taksówki Gminy Rzym i Gminy Fiumicino są w kolorze białym i można je odróżnić po napisie TAXI na dachu oraz na podstawie numeru identyfikacyjnego prawa jazdy wyświetlanego na drzwiach, z tyłu i wewnątrz auta.

Staramy się aktualizować publikowane artykuły, ale możemy coś przeoczyć, dlatego przed wyjazdem najlepiej sprawdzić aktualne informacje na podanych stronach przewoźników. Jeśli znajdziesz nieaktualną informację, napisz proszę e-maila na adres: poznajekraje@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.