Co zobaczyć w Rzymie, będąc tam pierwszy raz? W Wiecznym Mieście znajduje się tysiące zabytków. Samych kościołów jest tu kilkaset! Trudno zwiedzić wszystkie godne uwagi miejsca w czasie jednego pobytu, a nawet ci, którzy byli w Rzymie kilka razy, mówią, że jeszcze wszystkiego nie zobaczyli.

Zwiedzanie Rzymu w kilka dni to tak naprawdę szybki rzut okiem na jego najbardziej znane zabytki. Rzym jest bowiem jednym z tych miast, do zwiedzania których warto się przygotować, bo znając historię, jesteśmy w stanie zobaczyć o wiele więcej.

Zapoznajcie się także z artykułem, w którym zawarliśmy informacje praktyczne: Weekend w Rzymie – jak go zorganizować?

Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu, mała przestroga:

Uważajcie na “specjalne oferty” wciskane turystom przez oszustów, których spotkamy przed Koloseum i innymi zabytkami. Bilety kupujcie w kasach lub przez Internet na oficjalnej stronie konkretnego miejsca.

Zobacz film o Rzymie


Co zobaczyć w Rzymie? Forum Romanum

Forum Romanum to serce republikańskiego Rzymu i najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz. To właśnie tu toczyło się życie polityczne, religijne i towarzyskie. Forum było miejscem spotkań włóczęgów, siedzibą najwyższych instytucji, centrum drobnego handlu i życia sądowego, teatrem walk gladiatorów oraz tłem dla świątyń i pomników.

Forum Romanum znajdowało się na dawnym terenie bagiennym. Na przełomie VII-VI wieku p.n.e. rozpoczęto osuszanie przyszłego forum, bo mieszkańcy osiedli założonych na pobliskich wzgórzach zaczęli wykorzystywać dolinę jako miejsce spotkań i handlu. Następnie utwardzono teren, wytyczono plac i rozpoczęto budowę pierwszych obiektów.

Na Forum Romanum znajdowało się:

  • 9 świątyń (Kastora i Polluksa, Romulusa, Saturna, Westy, Cezara, Wenus i Romy, Antonina i Faustyny, Wespazjana oraz Zgody)
  • 3 bazyliki (Emiliusza, Julia i Maksencjusza)
  • 4 łuki triumfalne (Septymiusza Sewera, Tytusa, Augusta oraz Tyberiusza)
  • pozostałe budynki: Regia, Kuria, Rostra, Tabularium oraz Kolumna Fokasa.

Uwagę zwraca łuk triumfalny cesarza Tytusa, który znajduje się przy wejściu na teren forum i był początkiem najważniejszej ze starożytnych ulic, czyli Via Sacra (co znaczy Święta Droga), która prowadziła ze wzgórza Welia na Kapitol.

Wraz z upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego Forum Romanum straciło na znaczeniu, a budowle były wykorzystywane jako budulec nowych kościołów w Rzymie. Tylko część świątyń, które były zaadaptowane na kościoły, uchowały się w nie najgorszym stanie. 

Zamiast stać w kolejce do wejścia do Forum Romanum, wybierzcie się na Palatyn. Wejście znajduje się za Łukiem Triumfalnym po prawej stronie. Tam zazwyczaj jest o wiele mniej ludzi, a z Palatynu jest bezpośrednie przejście na Forum.

Możecie się dziwić że porozrzucane ruiny są największym skarbem kultury Zachodu. Wystarczy jednak uruchomić wyobraźnię, by dostrzec w nich stolicę imperium, któremu podlegała cała Europa. Zanim zwiedzicie Forum Romanum, koniecznie zobaczcie komputerową rekonstrukcję. Robi wrażenie!

Forum Romanum można zwiedzać w ramach jednego biletu wraz z Koloseum i wejściem na wzgórze Palatyn (o czym więcej napiszę za chwilę).


Fora cesarskie

Wraz z rozwojem potęgi Rzymu Juliusz Cezar w połowie I stulecia p.n.e. rozpoczął budowę nowego publicznego placu w sąsiedztwie dotychczasowego forum. Na przestrzeni kolejnych około 150 lat zbudowano kolejne fora, których fundatorami byli panujący cesarze. Tak powstały Fora Cesarskie: Forum Cezara, Trajana, Augusta, Wespazjana i Nerwy.

Cały obszar forów cesarskich widać doskonale z tarasów widokowych dostępnych bezpłatnie od ulicy via Alessandrina.

Tekst alternatywny

Warto zwrócić uwagę na kolumnę Trajana, która góruje nad Forum Trajana, czyli największym i najpóźniej zbudowanym rzymskim forum. Jego publiczne place uznawane były za centrum Cesarstwa Rzymskiego.


Co zobaczyć w Rzymie? Palatyn (Palatino)

Tekst alternatywny

Palatyn to legendarne wzgórze Rzymu, na którym według popularnej legendy Romulus założył Rzym w 753 r. p.n.e. To tutaj młody władca określił granice pierwszego miasta. Tuż obok znajduje się Koloseum oraz Forum Romanum.

Nazwa wzniesienia wywodzi się od słowa Palatium, które oznacza budowlę, w której mieszka władca. To właśnie tutaj mieszkała rzymska śmietanka i powstawały najpiękniejsze budowle (od nastania ery Cesarstwa, wzniesienie było wykorzystywane jedynie przez cesarza). Niektóre z nich zachowały się do dziś, np. fundamenty wielkich pałaców (m.in. Flawiuszy) czy ściany cesarskich pałaców. 

W średniowieczu rola Palatynu osłabła i z czasem zamienił się w twierdzę. W XI wieku wzgórze zaczęto przekształcać na ogrody i winnice.

Palatyn to przede wszystkim kamienne ruiny. Rozpościera się stąd świetny widok na Koloseum, Forum Romanum oraz inne rzymskie zabytki. Główne wejście na Palatyn znajduje się przy Via di San Gregorio. Tam też można kupić bilety. Można go nabyć razem z biletem do Forum i Koloseum.


Co zobaczyć w Rzymie? Koloseum (Colosseo)

Budowa Koloseum rozpoczęła się w roku 72 n.e. na zlecenie cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Amfiteatr wzniesiono w rekordowo krótkim czasie, bo zaledwie w ciągu kilku lat. Był darem dla ludu rzymskiego i początkowo nazywał się Amfiteatrem Flawiusza.

Dopiero w późniejszym okresie zaczęła funkcjonować nazwa Koloseum. Pochodzi ona od kolosalnego posągu cesarza Nerona, który powstał nieopodal.

Budynek jest ogromny! Ma eliptyczny kształt i mierzy 188 metrów, przy 48 metrach wysokości. Szacuje się, że jednocześnie mogło w nim siedzieć około 50 tysięcy osób. W celu skutecznego przepływu widzów budynek posiada 80 wejść.

Koloseum w czasach starożytnego Rzymu posiadało, aż cztery wydzielone poziomy. Najniższy poziom, wykonany z marmuru, stanowił miejsca, które zajmowali zamożni i dobrze urodzeni obywatele. Najwyżej położony poziom z drewna był przeznaczony dla biednych oraz kobiet. Widzowie byli chronieni przed słońcem przez ogromne zasłony, przyczepione do górnej konstrukcji budynku.

W podziemiach Koloseum znajdowała się seria pomieszczeń z maszynami oraz klatkami przeznaczonymi dla dzikich zwierząt. Pozwalały one na podnoszenie klatek, gdy na arenie organizowano polowania. W Koloseum wykonywano też egzekucje na skazańcach. Organizowane były tutaj również walki gladiatorów i prawdopodobnie naumachie (widowiska przedstawiające bitwy morskie).

W VII wieku n.e. pewien mnich o imieniu Beda, zwanym Czcigodnym, wypowiedział proroctwo: “Dopóki istnieje Koloseum, istnieje też Rzym, kiedy upadnie Koloseum, upadnie Rzym, a kiedy upadnie Rzym, upadnie cały świat”. 

Bilety do Koloseum sprzedawane są na konkretną godzinę. W ramach tego biletu można też wejść na Forum Romanum i Palatyn w ciągu 24h od momentu odwiedzenia pierwszej atrakcji. Bilety można kupić bezpośrednio przed wejściem w kasie biletowej lub wcześniej przez Internet, by uniknąć kolejek i długiego czasu oczekiwania (bilet kosztuje 16 euro i do tego trzeba doliczyć 2 euro dopłaty rezerwacyjnej).


Co zobaczyć w Rzymie? Łuk Konstantyna Wielkiego

Łuk Konstantyna Wielkiego znajduje się w pobliżu Koloseum. Stoi na trasie, którą przechodziy w starożytności pochody tryumfalne, między wzgórzami Caelius i Palatyn. Zbudowano z okazji dziesięciolecia rządów Konstantyna oraz na cześć jego zwycięstwa nad Maksencjuszem. Do budowy łuku wykorzystano marmur oraz zdobienia z innych obiektów.

Wysokość budowli wynosi 21 metrów, jej szerokość ponad 25 metrów, głębokość około 7,5 metra.

Łuk ma budowę trzyprzęsłową. Fasada udekorowana jest ośmioma korynckimi kolumnami, które oddzielają od siebie arkady. Ponadto, łuk jest bogato zdobiony, a płaskorzeźby przedstawiają walki z dzikimi zwierzętami oraz sceny ofiarne. Najważniejszą dekoracją jest jednak wielki fryz nad bocznymi przejściami i na krótszych bokach łuku, które upamiętniają wojenne czyny Konstantyna.

Warto przyjrzeć mu się bliżej, przy okazji wizyty w Koloseum.


Co zobaczyć w Rzymie? Plac na Kapitolu (Piazza del Campidoglio)

Kapitol to najmniejsze i najświętsze rzymskie wzgórze. Znajduje się na nim Plac Kapitoliński (Piazza del Campidoglio), zaprojektowany przez Michała Anioła w XVI wieku. Prowadzą na niego schody zwane Cordonata, które także zaprojektował ten wybitny artysta.

W centralnym miejscu placu znajduje się pomnik Marka Aureliusza na koniu. Jest to jedynie replika, bo oryginał znajduje się w Muzeach Kapitolińskich (na tym samym placu). Posąg stoi pośrodku geometrycznego wzoru, który składa się z kilku elips i wolut, przyciągających wzrok do centrum. Po obu stronach schodów stoją kolosalne posągi półbogów Kastora i Polluksa (synów Jowisza). Plac Kapitoliński otoczony jest z trzech stron pałacami: Pałacem Senatorów, Pałacem Konserwatorów (siedziba Muzeów Kapitolińskich) oraz Pałacem Kapitolińskim.

W starożytności Kapitol był ważnym miejscem kultu poświęconym bogom rzymskim z dużą świątynią Jowisza. Obecnie, swoją siedzibę mają tu władze Rzymu.

Z Kapitolu jest świetny widok na Forum Romanum.


Co zobaczyć w Rzymie? Plac Wenecki (Piazza Venezia)

To jeden z najpopularniejszych placów w Rzymie, który znajduje się nieopodal Kapitolu. Zawdzięcza swoja nazwę Pałacowi Weneckiemu (Palazzo Venezia). Został zaprojektowany w XV wieku przez Leone Battistę Albertiego. Do połowy XVI wieku pełnił funkcję rezydencji papieskiej. Później znajdowała się tutaj ambasada Republiki Weneckiej, a następnie Austro-Węgier. Za rządów Benita Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono rezydencje dyktatora. Obecnie znajdują się tu muzea.

Nad placem dominuje monumentalny pomnik Wiktora Emanuela II zwany też Ołtarzem Ojczyzny. Jest to neoklasycystyczny pomnik wzniesiony na cześć narodu na przełomie XIX i XX wieku. Upamiętnia on włoskiego króla Wiktora Emanuela II, który odegrał ważną rolę w zjednoczeniu ojczyzny. Pomnik naprawdę robi wrażenie. 

We wnętrzu pomnika znajduje się Muzeum Zjednoczenia Włoch, a na jego dachu jest punkt widokowy (wejście kosztuje 10 euro). Na szczycie marmurowych schodów po I wojnie światowej umieszczony został Grób Nieznanego Żołnierza. Na teren pomnika (schody i dziedziniec) można wejść za darmo, więc warto to zrobić, bo już stamtąd roztaczają się wspaniałe widoki.


Co zobaczyć w Rzymie? Fontanna di Trevi

Najbardziej znana i najpiękniejsza fontanna w Rzymie (chwila, chwila, a może i na całym świecie?). Jest przykładem architektury barokowej (wybudowana została w XVIII wieku) i stoi w opozycji do klasycystycznych budowli oraz starożytnych ruin, których we Wiecznym Mieście nie brakuje.

Zdjęcia zupełnie nie oddają jej wielkości i piękna, nie słychać też szumu przepływającej wody. Trzeba przyznać, że fontanna robi wrażenie, a detale są spektakularne. Dlatego też to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Rzymie.

Fontanna di Trevi przylega do budynku i tworzy niejako jego fasadę o rozmiarach 20 x 26 m. Ozdobiona jest figurami i płaskorzeźbami umieszczonymi na skałach, o które rozbijają się strumienie wody. W centralnej części możemy zobaczyć postać Neptuna, który kieruje rydwanem w kształcie muszli, zaprzężonym w cztery konie morskie. Pierwszy z nich, jest „narowisty” i symbolizuje wzburzone morze, a drugi – „spokojny”, to symbol spokojnych wód morskich. Konie prowadzone są przez wynurzających się z wody trytonów (pół ludzie, pół ryby).

Rankiem ludzi przy fontannie jest mniej i można zobaczyć pracowników, którzy sprzątają pieniądze wrzucone przez turystów. Wrzuca się je po to, by wrócić do Rzymu.

Żeby życzenie się spełniło, trzeba zastosować się do instrukcji: stanąć do fontanny tyłem i przerzucić monetę prawą ręką przez lewę ramię.

Co ciekawe, właśnie dlatego od pewnego czasu Fontanna Di Trevi może liczyć na całodobową ochronę. Ludzie nocą zaczęli wyławiać pieniądze z fontanny, bo w wodzie lądują naprawdę pokaźne kwoty. Podobno jest to średnio około 3000 euro dziennie. Pieniądze te są przeznaczane dla fundacji Caritas, która opiekuje się potrzebującymi rodzinami na terenie Rzymu.


Co zobaczyć w Rzymie? Panteon

Panteon to jedna z najpopularniejszych i najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. To rotunda z kopułą o średnicy 44 m, której wnętrze pozostaje w półmroku. Światło przechodzi jedynie przez niewielki otwór o średnicy 9 m zwany „oculo”.

Budynek ten został ufundowany przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., wzniesionej przez Marka Afrypę, a zniszczonej w pożarze około 100 lat później.

Hadrian zasłynął z niepodpisywania się na wybudowanych obiektach, dlatego na Panteonie widnieje napis „Marek Agrypa, syn Lucjusza, konsul trzeci raz z rzędu, wzniósł ten budynek„. Dlatego też na początku myślano, że Panteon jest starszy.

Choć nazwa Pantheon wywodzi się z greckiego i oznacza świątynie wszystkich Bogów, to rzymski obiekt poświęcony był pierwotnie tylko dwóm bóstwom: Wenus i Marsowi oraz Juliuszowi Cezarowi. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie przestał pełnić funkcję pogańskiej świątyni, jednak już w VII wieku został przemianowany na kościół. 

W świątyni pochowani są dwaj pierwsi włoscy królowie (Wiktor Emmanuel II oraz Humbert I), a także słynny renesansowy mistrz Rafael Santi.

Wejście do środka jest darmowe! Przed Panteonem ustawia się długa kolejna, ale bardzo sprawnie się przesuwa i w około kilkanaście minut można wejść do środka. Czekając w kolejce warto przyjrzeć się fontannie z obeliskiem, która znajduje się na placu przed budynkiem.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.

Co ciekawe, naukowcy udowodnili, że tylko jednego najważniejszego dnia dla Rzymian, czyli 21 kwietnia (legendarnej daty powstania Rzymu), w samo południe, promienie słoneczne oświetlają kolumnadę, czyli imponujące wejście do Panteonu, przez którą dokładnie o 12.00, cesarz wkraczał do środka świątyni, demonstrując światu potęgę Rzymu.


Co zobaczyć w Rzymie? Piazza Navona

Plac Navona powstał na ruinach starożytnego stadionu Domicjana i dlatego przypomina go kształtem. Stadion przeznaczony był do rozgrywania konkurencji atletycznych i wyścigów rydwanów. W piwnicach pod budynkami w północnej części placu zachowały się oryginalne fragmenty trybun stadionu.

Dziś podziwiamy wygląd placu, jaki nadał mu w XVII wieku Gian Lorenzo Bernini wraz ze swoim rywalem Francesco Borrominim. Znajdują się tu trzy fontanny.

Najbardziej charakterystyczna i najciekawsza jest Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi). Zbudował ją Bernini. Jak sama nazwa wskazuje, przedstawia cztery rzeki z czterech kontynentów: Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la plata. Dunaj i Europę symbolizuje postać dosiadająca konia, Azję uosabia Ganges, postać przedstawiająca Nil ma osłoniętą głowę (nie znano w tym czasie źródeł tej rzeki), a rzeźba z podniesioną ręką to symbol Rio de la Plata. Fontanna otacza egipski obelisk.

Na placu znajdują się jeszcze dwie fontanny: Mauro i Neptuna, które harmonijnie uzupełniają wystrój placu. Swój obecny kształt przybrały dopiero w XIX wieku. Fontanna Neptuna przedstawia walczącego z ośmiornicą boga mórz.

Plac ten możecie kojarzyć z książki i filmu Anioły i Demony, bo to właśnie tutaj rozgrywała się jedna z kluczowych scen.

Przy placu znajdują się tu liczne restauracje i sklepiki oraz kościół św. Agnieszki w Agonie, który można zwiedzać.


Co zobaczyć w Rzymie? Most Św. Anioła (Ponte Sant’Angelo) i Zamek Św. Anioła (Castel Sant’Angelo)

Warto pospacerować Mostem Św. Anioła. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są rzeźby przedstawiające 10 aniołów projektu Giovanni Lorenzo Berniniego. Są one symbolami Męki Pańskiej.

Most Św. Anioła powadzi do zamku o tej samej nazwie. Budowla wydaje się być ufortyfikowanym bastionem. Jej budowa rozpoczęła się za czasów Hadriana (II w.n.e.), a obiekt miał być grobowcem cesarza i jego rodziny. Następnie został przerobiony na fortecę, a później na więzienie. W XIII wieku powstało ufortyfikowane przejście Passetto di Borgo, łączące Zamek Świętego Anioła z Pałacem Apostolskim. Umożliwiało ono papieżowi bezpieczną i dyskretną ucieczkę.

Od XX wieku zamek udostępniany jest turystom. Bilety wstępu to koszt 15 euro.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.

Skąd wzięła się nazwa zamku? Legenda mówi, że w 590 roku wybuchła w Rzymie zaraza. Papież Grzegorz I Wielki w czasie procesji prosił Maryję o zakończenie plagi. Gdy zbliżał się do Mauzoleum, ujrzał na szczycie budowli Archanioła Michała, który trzymał rozpalony miecz i po chwili go schował. Uznano, że to znak, że epidemia niedługo się skończy.

Z mostu rozpościera się piękny widok na Watykan, na którego temat znajdziecie osobny artykuł na naszej stronie: Zwiedzanie Watykanu.


Co zobaczyć w Rzymie? Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo)

Piazza del Popolo to spory plac, który znajduje się w północnej części Rzymu. Przez lata był miejscem egzekucji, ostatnią wykonano w 1826 roku. Aktualny układ placu został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym w XIX wieku przez Giuseppe Valadiera.

Plac jest naprawdę spory i znajduje się na nim kilka charakterystycznych elementów. Uwagę zwraca egipski obelisk, który został tu przeniesiony z Circus Maximus (najstarszego i największego cyrku starożytnego Rzymu).

Zobaczyć tutaj można także kościół Santa Maria del Popolo, zbudowany w 1099. Znajduje się w nim kaplica Chigi zaprojektowana przez Rafaela. Przy placu znajdują się również dwa bliźniacze kościoły: Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria in Montesanto. Warto wejść do środka i przyjrzeć się podobieństwom, ale także różnicom między nimi.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Co zobaczyć w Rzymie? Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti)

Schody Hiszpańskie znajdują się w pobliżu Via dei Condotti, czyli słynnej alei handlowej z butikami najbardziej znanych włoskich domów mody tj. Dior, Gucci czy Valentino. Na samych schodach od 2019 roku nie można siadać, czego skrupulatnie pilnuje włoska policja.

Schody Hiszpańskie znajdują się przy Placu o tej samej nazwie. Wywodzi się ona od położonego tutaj Pałacu Hiszpańskiego, w którym znajduje się ambasada tego kraju.

Schody Hiszpańskie zbudowane zostały w XVIII wieku. U podnóża schodów znajduje się fontanna della Barcaccia w kształcie łódki, która upamiętnia powódź z XVI wieku, podczas której Tyber przyniósł na plac małą łódź. U szczytu schodów można zobaczyć kościół Trinita dei Monti z dwiema dzwonnicami oraz egipski obelisk.


Co zobaczyć w Rzymie? Bazylika Matki Bożej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore)

To najstarsza i największa spośród bazylik poświęconych kultowi Maryjnemu. Została wzniesiona w 431 roku. Dzisiejsza konstrukcja, pomimo zachowania pierwotnej struktury, prezentuje ślady modyfikacji i upiększeń dokonywanych na przestrzeni wieków.

Zwana jest także bazyliką Matki Bożej Śnieżnej. Według legendy papież Liberiusz zobaczył Maryję, która nakazała wybudowanie świątyni na miejscu, gdzie następnego dnia spadnie świeży śnieg. Na pamiątkę tego zdarzenia w kościele odbywają się uroczystości, podczas których rozsypywane są płatki białych róż.

Wnętrze obiektu jest bogato zdobione i pełne marmurów. Można podziwiać tu mozaiki, które przedstawiają sceny biblijne oraz bogato zdobiony sufit kasetonowy. W krypcie znajduje się relikwiarz żłóbka świętego. Swój grób ma tu Bernini, czyli najsłynniejszy artysta Rzymu oraz nagrobki papieży.

W ciągu wieków kościół przechodził rozbudowy i modernizacje. W XIII wieku dodano apsydę i transept, w XV wieku kasetony zdobiące sufit zostały pokryte złotem, w XVIII. wybudowano obecną elewację, z późniejszego okresu pochodzą również kaplice. Jako jedna z czterech bazylik większych obiekt ma status eksterytorialny. Należy do Stolicy Apostolskiej, ale znajduje się poza murami Watykanu.

Bazylikę można też zwiedzać wirtualnie. Dzięki temu możemy przyjrzeć się dokładnie detalom, powiększać i przesuwać obraz, a to wszystko bez tłumów 😉 WIRTUALNE ZWIEDZANIE

Planując wizytę w Bazylice, weźcie pod uwagę, że odbywają się w niej msze. Wstęp jest darmowy.

Przed zaplanowaniem wizyty, warto sprawdzić godziny i dni otwarcia na oficjalnych stronach, bo niektóre muzea mogą być nieczynne w konkretne dni tygodnia.


Co zobaczyć w Rzymie? Il Gesu

Il Gesu czyli Kościół Najświętszego Imienia Jezus został zaprojektowany w XVI wieku na zamówienie zakonu jezuitów. Świątynia ta stanowi prototyp wielu barokowych kościołów jezuickich znajdujących się na terenie całej Europy.

W kościele Il Gesù zastosowano efektowne i jakże proste rozwiązanie. Na posadzce ustawiono długie lustro. Dzięki niemu można jeszcze lepiej przyjrzeć się imponującemu sklepieniu, na którym znajduje się iluzjonistyczny fresk, przedstawiający Triumf imienia Jezus.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Kościół można zwiedzać za darmo, należy jednak sprawdzić godziny otwarcia, bo przez kilka godzin w ciągu dnia jest zamknięty.


Co zobaczyć w Rzymie? Wzgórze Janikulum (Gianicolo)

Wzgórze Janikulum to jeden z lepszych punktów widokowych w Rzymie. Poza rozległymi widokami na Wieczne Miasto znajduje się tu park pełen drzew oraz krzewów. Część Wzgórza Janikulum stanowi Złota Góra – Montorio. W tym miejscu został stracony św. Piotr, dlatego też postawiono na jego cześć kościół zwany San Pietro in Montorio.


Co zobaczyć w Rzymie? Usta Prawdy (Bocca della Verità)

Usta Prawdy to duży, kamienny medalion, na którym znajduje się wizerunek starca. Jego średnica wynosi około 175 cm i jest to jedno z niecodziennych miejsc w Rzymie, które potraktujcie jako ciekawostkę. Znajduje się on w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Nie wiadomo, czym kiedyś były Usta Prawdy, ale wiemy, że mają ponad 2000 lat. Być może służyły jako przykrywa zbiornika z wodą lub część fontanny. Tradycja wkładania dłoni do medalionu jest już bardzo stara i pochodzi ze średniowiecza. Legenda mówi, że jeśli kłamca włoży rękę, usta mu ją odgryzą.

Przed ustami potrafią ustawiać się kolejki. Miejsce to stało się popularne m.in. przez wykorzystanie legendy w firmie Rzymskie wakacje. Gregory Peck wkłada dłoń do ust prawdy i udaje jej stratę.

Co zobaczyć w Rzymie? Dziurka od klucza

Jak sama nazwa wskazuje ta atrakcja to dziurka od klucza, która znajduje się w drzwiach prowadzących do Zakonu Maltańskiego (Piazza dei Cavalieri di Malta) na wzgórzu Awentyn. Co jest w niej takiego wyjątkowego?

Tekst alternatywny

Patrząc przez słynną dziurkę, można zobaczyć kopułę Bazyliki Św. Piotra w Watykanie, otoczoną żywopłotem. Jest to bardzo ciekawy widok, dlatego ustawiają się przed nią kolejki.

W pobliżu dziurki znajduje się Ogród Pomarańczowy (Giardino degli Aranci), z którego rozpościera się przepiękny widok na Rzym i Watykan.


Watykan: Muzea Watykańskie (Musei Vaticani)

Muzea Watykańskie znajdują się co prawda w Watykanie, a nie w Rzymie, ale w czasie pobytu w Wiecznym Mieście zazwyczaj odwiedzamy również najmniejsze państwo świata. Muzea to jedna z najbardziej znanych i największych placówek kulturalnych na świecie. Znajduje się w niej ogromna kolekcja dzieł sztuki, które gromadzili kolejni papieże.

Eksponaty wystawione są w kilku różnych muzeach znajdujących się w jednym ogromnym budynku przy ulicy Viale Vaticano. Jest ich aż 20 000, dlatego nie jest możliwe zobaczenie wszystkiego za jednym razem (ciekawostką jest to, że muzea w swoich zbiorach posiadają jeszcze więcej eksponatów, jest ich podobno około 70 000!).

Polecamy wybrać kilka lub kilkanaście sal, które chcecie zobaczyć i do nich się udać. Lepiej przyjrzeć się dziełom, które budzą zainteresowanie i je zapamiętać, niż biegać od jednego eksponatu do drugiego, nie przywiązując do nich uwagi.

Wśród kolekcji znajdują się renesansowe obrazy, rzeźby, ikony, mapy, arrasy i księgi. Oprócz Muzeów Watykańskich w skład kompleksu wchodzi również Pałac Apostolski (lub inaczej Pałac Watykański), w którym mieści się Kaplica Sykstyńska oraz prywatne apartamenty i pokoje reprezentacyjne papieży. Muzea Watykańskie z Pałacem Watykańskim połączone są długimi galeriami wykorzystywanymi również jako pomieszczenia wystawowe.

Cena biletu: 17 euro (bilet normalny) i 8 euro (bilet ulgowy).

Co zrobić, by nie stać w kolejce do kasy po bilet? Można kupić go przez Internet. Trzeba wtedy dopłacić 4 euro za każdy bilet, ale wchodzi się o określonej godzinie, bez kolejki. Jeśli macie ograniczony czas, warto to rozważyć i kupić bilety wcześniej nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.

Więcej informacji na temat Watykanu znajdziecie w osobnym artykule: Zwiedzanie Watykanu – muzea, Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Piotra i nie tylko.


Watykan: Bazylika i Plac św. Piotra(Basilica Papale di San Pietro)

Już sam Plac św. Piotra robi wrażenie. 140 rzeźb świętych spogląda na odwiedzających z otaczającej plac czterorzędowej kolumnady autorstwa Berniniego. To właśnie Bernini opracował plan uporządkowania placu łącząc różnorodne elementy znajdujące się tam wcześniej.

W centrum placu znajduje się jeden z trzynastu egipskich obelisków w Rzymie. Pierwotnie zdobił cyrk Nerona, gdzie został ustawiony na cześć Juliusza Cezara. Na placu można zobaczyć też symetrycznie ustawione dwie fontanny.

Bazylika św. Piotra to jeden z największych kościołów na świecie i jedno z najważniejszych miejsc dla katolików. Jej fasada ma wymiary 48 x 119 m). Wewnątrz tej bogato zdobionej świątyni znajduje się przede wszystkim grób św. Piotra (badania pozwalają przypuszczać, że odkryte w 1942 roku kości to rzeczywiście szczątki Piotra). Pochowani są tam również inni papieże.

Bazylika pełna jest wspaniałych zdobień i rzeźb. Uwagę zwraca barokowy brązowy baldachim projektu Berniniego, który został wzniesiony według tradycji nad grobem pierwszego apostoła. Znajduje się tu słynna Pieta Michała Anioła (w pierwszej kaplicy po prawej stronie, od razu po wejściu). Tuż obok (w kaplicy św. Sebastiana) jest grób Jana Pawła II, którego ciało przeniesiono tu po beatyfikacji.

Groby innych papieży znajdują się w podziemiach bazyliki w Grotach Watykańskich.

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra jest darmowe. By do niej wejść, trzeba ustawić się w sporej kolejce, która jednak szybko się przesuwa.

Podczas zwiedzania można także wejść na taras widokowy na kopule Bazyliki św. Piotra, która jest dziełem Michała Anioła. Wjazd windą, a potem pokonanie 320 schodów kosztuje 10 euro. Wejście po schodach od samego dołu (551 schodów) kosztuje 8 euro. Wejście i kasy biletowe znajdują się po prawej stronie świątyni.

W niedzielę o 12:00 na Placu św. Piotra odbywa się Anioł Pański. Przyciąga to mnóstwo wiernych, którzy chcą odmówić modlitwę razem z papieżem. Można uczestniczyć w tym wydarzeniu oczywiście bezpłatnie i bez wcześniejszej rezerwacji.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.

Artykuł na temat Watykanu znajdziecie tutaj: Zwiedzanie Watykanu – muzea, Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Piotra i nie tylko.


To wszystkie atrakcje, o których chcieliśmy Wam napisać. Jeśli macie swoje ulubione miejsca w Rzymie, dajcie znać w komentarzu! Chętnie się zainspirujemy i wykorzystamy je w trakcje naszej kolejnej podróży do Wiecznego Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.