Positano to najbardziej znane miasteczko na Wybrzeżu Amalfi i jedno z najbardziej popularnych miejsc wybieranych na wakacje we Włoszech. Zabudowa miasteczka ułożona jest kaskadowo na stromym zboczu wśród zielonych wzgórz i turkusowego morza.

Lubimy piękne widoki i miasteczka na wybrzeżu, więc przy okazji kolejnej wizyty we Włoszech, zawitaliśmy właśnie w Positano. Szczególnie że było to poza sezonem, a takie turystyczne miejsca lubimy odwiedzać w mniej popularnych miesiącach.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zobacz film o Wybrzeżu Amalfi!

Jak dojechać do Positano?

Jak pisałam w artykule Wybrzeże Amalfi w marcu – informacje praktyczne, wzdłuż Wybrzeża Amalfi kursują autobusy linii SITA Sud. Zerknijcie koniecznie na poniższą mapę, która pozwoli Wam zorientować się, gdzie położone jest Positano i pobliskie miasteczka.

W Amalfi znajduje się węzeł przesiadkowy autobusów SITA Sud, które obsługują linie Sorrento – Amalfi oraz Salerno – Amalfi. Do Postiano można więc dojechać bezpośrednio z Sorrento oraz innych miasteczek, które leżą na trasie Sorrento – Amalfi.

Można też dojechać tam z Salerno i miasteczek, które leżą na wschód od Amalfi. Wiąże się to jednak z przesiadką w Amalfi.

Naszą bazą wypadową było Salerno, więc dojechaliśmy do Amalfi i tam przesiedliśmy się na autobus w kierunku Sorrento (podróż zajmuje około 2h, jeśli nie trzeba czekać zbyt długo na przesiadkę).

Gdzie wysiąść w Positano?

W Positano można wysiąść na dwóch przystankach: Positano (Sponda) oraz Positano (Chiesa Nuova). Polecamy wysiąść na tym pierwszym, bo stamtąd widać już z oddali miasteczko. Według nas to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całym Wybrzeżu Amalfi.

Co zobaczyć w Positano?

Widok na miasteczko

Positano uważane jest za najpiękniejsze miasto Kampanii, ale też w całych Włoszech. To jedno z pocztówkowych miasteczek, które zamiast zabytków oferuje wspaniałe widoki. Swoją popularność zawdzięcza malowniczemu położeniu. Domki ułożone są kaskadowo nad brzegiem turkusowego morza w otoczeniu gór i skał. Nierzadko mieszczą się w nich luksusowe hotele i wille, z których rozpościera się wspaniały widok.

Miasto już z oddali robi wrażenie. By zobaczyć je w całej okazałości, można wysiąść na przystanku Positano Sponda (jak pisałam przed chwilą) lub przejść się na spacer Via Cristoforo Colombo.

Poza tym Positano jest jednym, wielkim punkt widokowym. Gdzie się nie pójdzie, tam zapiera dech w piersiach. Warto trochę pospacerować, odkrywając coraz to nowe miejsca, bez wcześniej przygotowanego planu.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Plaża Marina Grande

W centrum miasteczka znajduje się plaża Marina Grande. Położona jest między stromymi zboczami gór, na których domki ułożone są kaskadowo. Rozpościera się z niej niesamowity widok! Będąc na plaży, ma się wrażenie, że góry są dosłownie obudowane kolorowymi domkami.

W sezonie rozstawione są w rzędach kolorowe leżaki (cena to podobno około 20-30 euro za leżak!). Niewielki odcinek plaży (od strony przystani, do której podpływają statki) jest strefą bezpłatną (zajmuje tylko 50 m szerokości, więc w sezonie jest tutaj bardzo tłoczno).

W marcu mogliśmy korzystać z plaży za darmo i było naprawdę dużo miejsca.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Kościół Wniebowziętej NMP

Charakterystycznym elementem krajobrazu jest także Kościół Wniebowzięcia NMP (Chiesa di Santa Maria Assunta) z XVI wieku. Wzrok szczególnie przyciąga pokryta majoliką i mozaiką kopuła świątyni.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Spacer po miasteczku

Warto też pospacerować trochę po mieście, gdzie znajdują się luksusowe restauracje, kluby i butiki z fantazyjnymi ubraniami, a także sklepiki z ceramiką.

Pomimo tego, że Positano to jedno z najbardziej pożądanych miejsc na wakacyjny wypoczynek, dobra kondycja bardzo się tutaj przydaje. Positano to bowiem miasto… schodów. Jest ich tu tysiące!

Trzeba wiedzieć jednak, że w całym mieście ceny są wygórowane. Jest sporo dobrej jakości regionalnych produktów (ubrania, biżuteria, ceramika, pamiątki). Wiele znanych osób spędza tu wakacje. Również hotele w Positano należą do najdroższych na Wybrzeżu. Z drugiej strony jest to świetne miejsce na romantyczny weekend, który nie będzie tani, ale na pewno będzie niezapomniany.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Ciekawostki o Positano

W Positano lubili wypoczywać Mick Jagger i Keith Richards z zespołu Rolling Stones. Podobno to właśnie tutaj powstał utwór „Midnight Rambler”.

W przepięknej scenerii włoskiego Postiano nagrano film „Only You” oraz „Utalentowany pan Ripley”. Wielu miłośników Włoch na pewno kojarzy to miasteczko również z filmu „Pod słońcem Toskanii”.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jeśli macie możliwość, zostańcie w Positano do zachodu słońca. Pomimo tego, że zachodzi ono za zboczem góry, wygląda to przepięknie, bo promienie słońca rozświetlają je od tyłu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wizyta w Positano poza sezonem to doskonały pomysł, bo turystów było niewiele i mogliśmy cieszyć się tym pięknym miejscem w spokoju. Positano w marcu było praktycznie puste, choć oczywiście nie było na tyle ciepło, by kąpać się w morzu. Jeżeli jednak jesteście spragnieni pięknych widoków, warto wybrać się tam poza sezonem.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.