Mediolan – stolica mody, luksusu i jedno z najbogatszych miast w Europie. Mediolan z typowym włoskim klimatem nie ma zbyt wiele wspólnego, bo życie toczy się tu szybko i intensywnie za sprawą austriackich wpływów i złożonej historii. Nie brakuje w nim jednak miejsc, które warto zobaczyć, więc w tym artykule pokażemy Wam największe atrakcje Mediolanu.

  • Wejdziemy na dach drugiej co do wielkości katedry we Włoszech
  • Pospacerujemy po najbardziej luksusowej europejskiej dzielnicy
  • Zobaczymy Cmentarz Monumentalny pełen rzeźb
  • Odwiedzimy „Kaplicę Sykstyńską” Mediolanu
  • Odpoczniemy nad brzegiem kanału wśród licznych knajpek
  • I odwiedzimy wiele innych miejsc!
Tekst alternatywny

Zapraszamy do Mediolanu!

Obejrzyj film o atrakcjach Mediolanu!

Zwiedzanie Mediolanu – informacje praktyczne

Mediolan to stolica Lombardii i drugie co do wielkości miasto we Włoszech. Jeśli wybieracie się do Mediolanu, by zobaczyć tutejsze dzieła sztuki i architektury, nie będziecie zawiedzeni. Jeżeli natomiast bardziej zależy Wam na wąskich uliczkach i włoskim klimacie, polecamy inne kierunki, jak np. Polignano a Mare, Taormina, czy Siena. W Mediolanie bowiem niewiele zachowało się ze średniowiecznej i renesansowej zabudowy.

Historyczne centrum Mediolanu można zwiedzić na piechotę, bo nie jest zbyt rozległe, ale wiele atrakcji znajduje się także poza ścisłym centrum. By dostać się do dalej położonych zabytków, polecamy korzystanie z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej.

Pewnie zastanawiacie się, jak zaplanować zwiedzanie Mediolanu, żeby się nie rozczarować i wyciągnąć z wizyty w tym mieście jak najwięcej? Koniecznie skorzystajcie z naszego przewodnika!

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – największa atrakcja Mediolanu

Atrakcje Mediolanu to przede wszystkim Duomo di Milano, czyli katedra narodzin św. Marii to gotycka budowla i jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie. Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała prawie 600 lat. Warto przyjrzeć się detalom i misternym zdobieniom, żeby zrozumieć, dlaczego trwało to tak długo.

Tekst alternatywny

Katedra Duomo w Mediolanie

Katedra w Mediolanie w najwyższym punkcie mierzy 108 m wysokości, jej długość to 157 m, a szerokość 93 m. Na jej fasadzie i dachu możemy zobaczyć ponad 2000 rzeźb. To prawdziwy cud architektury.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Detale i zdobienia katedry Duomo

Wejście do katedry jest płatne, dlatego przed wejściem do środka trzeba kupić bilet wstępu. Kasa biletowa mieści się w sąsiednim budynku. Można skorzystać też z automatów biletowych, które znajdują się w tym samym miejscu. Istnieją różne rodzaje i pakiety biletów, więc aktualny cennik oraz możliwe opcje najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie katedry.

W ramach biletu na wszystkie atrakcje można wejść do katedry i na jej dach, zwiedzić stanowisko archeologiczne, muzeum katedralne, niewielki Kościół św. Gottharda oraz pinakotekę.

Tekst alternatywny

Detale i zdobienia katedry Duomo

Wnętrze katedry w Mediolanie robi ogromne wrażenie. To jeden z największych kościołów na świecie, który może pomieścić 40 000 osób. Podobno w katedrze znajduje się około 3500 rzeźb, więc nie odstaje ono od dekoracyjnego fasady katedry.

Tekst alternatywny

Wnętrze katedry Duomo w Mediolanie

Ciekawostką jest to, ze w katedrze Duomo Napoleon Bonaparte koronował się na króla Włoch.

Obok głównych drzwi wejściowych znajduje się zejście do strefy archeologicznej. Można tu zobaczyć pozostałości wczesnochrześcijańskich świątyń z IV wieku. W kolejnych latach były one wielokrotnie przebudowywane, aż w końcu wybudowano w ich miejscu obecną katedrę.

Tekst alternatywny

Strefa archeologiczna pod katedrą Duomo

Punkt widokowy na dachu katedry w Mediolanie

W czasie zwiedzania Mediolanu warto wejść na punkt widokowy zlokalizowany na dachu katedry, na który można się dostać krętymi schodami lub windą. Jeśli jesteście w stanie, polecamy skorzystać ze schodów, bo już po drodze można podziwiać przepiękne rzeźby i detale.

Z dachy katedry rozpościerają się piękne widoki, ale to, co robi największe wrażenie to misterne zdobienia.

Tekst alternatywny

Widok z katedry Duomo na Plac Katedralny

Na dachu można podziwiać aż 135 sterczyn, czyli marmurowych wieżyczek, na których usytuowane są rzeźby świętych. Dach katedry ozdobiony jest również licznymi gargulcami, czyli elementami architektonicznymi, które odprowadzają wodę z budynku.

Gargulce to fantazyjne zakończenie rynny w kształcie zwierzęcia, człowieka lub innego stworzenia. Najczęściej można je zobaczyć w budynkach zaprojektowanych w stylu gotyckim lub renesansowym.

Z dachu katedry można też zobaczyć złotą figurę Matki Boskiej.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Widoki z dachu Katedry Duomo

Muzeum Katedralne

Po prawej stronie katedry znajduje się Muzeum Katedralne, które mieści się w budynku Pałacu Królewskiego. Można go zwiedzać w ramach biletu łączonego razem ze zwiedzaniem katedry Duomo.

Tekst alternatywny

Budynek dawnego Pałacu Królewskiego – dziś Muzeum Katedralne

Można tu zobaczyć wiele Skarbów Katedry, rzeźby, arrasy i inne dzieła sztuki.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eksponaty w Muzeum Katedralnym

Kościół św. Gottharda (San Gottardo in Corte Church)

Z Muzeum Katedralnego można też wejść do niewielkiego XIV-wiecznego kościoła św. Gottharda.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wnętrze kościoła św. Gottharda

Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny

Katedra Duomo di Milano stoi na Piazza del Duomo, czyli placu, który nieustannie tętni życiem. Plac Katedralny ma 17 000 m2 powierzchni i znajduje się tu konny pomnik Wiktora Emanuela II. Wokół placu mieszczą się liczne kawiarnie i restauracje.

Tekst alternatywny

Plac Katedralny – zdjęcie zrobione w lutym

Jeszcze w XIX w. plac wyglądał zupełnie inaczej, był sporo mniejszy, a przed katedrą i w miejscu gdzie dziś znajduje się Galeria Wiktora Emanuela II, usytuowanych było kilkanaście kamienic.

Tekst alternatywny

Plac Katedralny – widok z katedry Duomo

Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II)

Galeria Wiktora Emanuela II to zabytkowy XIX wieczny budynek i jeden z najstarszych, nadal funkcjonujących pasaży handlowych. Obecnie mieszczą się tutaj butiki ekskluzywnych marek, a także sklepy sieciowe i restauracje.

Tekst alternatywny

Wejście do Galerii Wiktora Emanuela II z Placu Katedralnego

Galeria Wiktora Emanuela II stoi przy Placu Katedralnym i jest przykryta imponującą kopułą. Neoklasycystyczne wnętrze galerii pełne jest dekoracji i zdobień, dlatego miejsce to jest uważane za jedną z największych atrakcji Mediolanu.

Tekst alternatywny

Wnętrze Galerii Wiktora Emanuela II

Będąc w Galerii Wiktora Emanuela II warto zwrócić uwagę na posadzkę, która pokryta jest mozaiką. Po południu może to być trudne, bo galerię odwiedza wtedy mnóstwo osób.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dekoracje wnętrza Galerii Wiktora Emanuela II

Z mozaiką wiąże się pewna legenda. Otóż obrócenie się na pięcie na genitaliach byka, który znajduje się na herbie Turynu, przynosi szczęście. Trzeba zrobić to trzy razy i koniecznie w prawo.

Teatr La Scala (Teatro alla Scala)

Gdy wyjdziemy z Galerii Wiktora Emanuela II po przeciwnej stronie niż katedra, znajdziemy się na Piazza della Scala, przy którym stoi la Scala, czyli jedna z najbardziej znanych i prestiżowych scen operowych na świecie. Była miejscem różnych światowych premier i występów największych sław opery i muzyki klasycznej. La Scalę oraz muzeum teatralne można zwiedzać.

Tekst alternatywny

Budynek teatru La Scala

Ulicą wzdłuż La Scali przejeżdżają zabytkowe tramwaje – niektóre z nich mają po 100 lat! Na Piazza della Scala stoi też pomnik Leonardo da Vinci, który spędził trochę czasu na dworze rodu Sforzów.

Dzielnica Mody (Quadrilatero della moda)

Dzielnica mody to miejsce, w którym skoncentrowana jest największa liczba luksusowych sklepów odzieżowych dużych i małych marek oraz salonów wystawowych. Dzielnica ta staje się prawdziwym centrum miasta podczas wydarzeń związanych z tygodniem mody i jedną z największych atrakcji Mediolanu.

Tekst alternatywny

Szyld Versace w Dzielnicy Mody

Quadrilatero della moda, czyli Złoty Kwadrat składa się z ulic Via Montenapoleone, Via Manzoni, Via della Spiga i Corso Venezia. To właśnie przy tych ulicach swoje sklepy mają najsłynniejsi projektanci świata: Armani, Gucci, Valentino, Prada, Versace i wiele, wiele innych. Spotkamy tutaj modnie ubranych ludzi, którzy często podjeżdżają pod sklepy eleganckimi samochodami.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dzielnica Mody w Mediolanie

Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera)

Kolejną atrakcją Mediolanu, którą warto zobaczyć, jest Pinakoteka Brera to miejsce, gdzie można zobaczyć najwspanialszą kolekcję dzieł sztuki w Mediolanie. Mieści się w XIII wiecznym pałacu Palazzo di Brera. Znajdziemy tutaj dzieła Rembrandta, Rafaela Santi, Caravaggia, Picasso czy Rubensa.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Budynek Pinakoteki Brera

Warto też pospacerować po dzielnicy Brera, która jest dzielnicą artystów i bohemy.

Piazza Gae Aulenti

Piazza Gae Aulenti to nowoczesna strona Mediolanu, która znacznie różni się od tego, co widzieliśmy w tym mieście do tej pory. Warto tutaj podejść w czasie zwiedzania Mediolanu, by odkryć inne oblicze tego miasta.

Tekst alternatywny

Piazza Gae Aulenti

Centrum placu stanowi nowoczesna fontanna otoczona wysokimi budynkami, w tym najwyższym wieżowcem we Włoszech, czyli Torre Unicredit, który ma wysokość 231 metrów.

Tekst alternatywny

Budynek Torre Unicredit

Jednymi z najciekawszych budynków, jakie można tu zobaczyć, są dwa wieżowce Bosco Verticale, czyli Pionowy Las. Mają one 19 i 27 pięter. Na elewacjach apartamentowców posadzono posadzono drzewa, krzewy i wieloletnie rośliny. Wygląda to naprawdę imponująco, szczególnie w cieplejszych miesiącach, gdy roślinność się zieleni.

Tekst alternatywny

Jeden z budynków Bosco Verticale

Cmentarz Monumentalny (Cimitero Monumentale di Milano)

Cmentarz Monumentalny to jedna z mniej oczywistych atrakcji Mediolanu i jedna z dwóch największych nekropolii w tym mieście. Na tym cmentarzu od II połowy XIX wieku spoczęło wielu zasłużonych mieszkańców. A to, co go wyróżnia to mnóstwo rzeźb, dzięki którym możemy poczuć się jak w galerii sztuki na świeżym powietrzu.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wybrane nagrobki na Cmentarzu Monumentalnym

Cmentarz Monumentalny został otwarty w 1866 roku i wygląda zupełnie inaczej, niż znane nam cmentarze. Jest pełen pięknych rzeźb, nagrobków i kaplic.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Cmentarz Monumentalny

Główne wejście na cmentarz prowadzi przez budynek z marmuru i kamienia, w którym znajduje się Sala Sławy z grobami najbardziej zasłużonych obywateli.

Tekst alternatywny

Cmentarz Monumentalny z zewnątrz

Na cmentarzu obok klasycznych i współczesnych rzeźb można dostrzec greckie świątynie, dekoracyjne obeliski i oryginalne dzieła sztuki. Według nas to jedna z najlepszych atrakcji Mediolanu.

Tekst alternatywny

Nagrobek w formie greckiej świątyni

Na teren cmentarza można wejść bezpłatnie. Warto wiedzieć, że miejsce to w poniedziałki jest zamknięte.

Park Sempione (Parco Sempione)

W czasie zwiedzania Mediolanu warto podejść do Parku Sempione, który został wybudowany w II połowie XIX wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się olbrzymie ogrody książęce. Zajmuje powierzchnię prawie 50 hektarów i został zaprojektowany w stylu angielskim. Całość tworzy ciekawą oś widokową, bo z jednej strony możemy zobaczyć Zamek Sforzów, a po drugiej stronie znajduje się Łuk Triumfalny.

Tekst alternatywny

Widok na Zamek Sforzów z Parku Sempione

Zwiedzanie parku jest bezpłatne.

Łuk Pokoju w Mediolanie (Arco della Pace)

Bogato zdobiony Łuk Pokoju w Mediolanie powstał z inicjatywy Napoleona. To łuk triumfalny, którego budowę rozpoczęto w 1807 roku i początkowo stanowił bramę miasta, skierowaną w stronę Paryża. Na Łuku Pokoju zostały uwiecznione ważne wydarzenia z historii Mediolanu.

Tekst alternatywny

Łuk Pokoju w Parku Sempione

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

Co jeszcze warto zobaczyć w Mediolanie? Zdecydowanie Zamek Sforzów! Nazwisko Sforza znane jest w Polsce za sprawą Królowej Bony, która wywodziła się z rodu Sforzów, który w XV wieku władał Mediolanem. To właśnie wtedy powstał ten ceglany Zamek Sforzów, później wielokrotnie przebudowywany.

Zamek Sforzów zbudowany został w całości z cegły na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, murem oraz narożnymi basztami obronnymi. Otoczony jest suchą fosą. Przed główną bramą prowadzącą do zamku znajduje się nowoczesna fontanna, przy której w upalne dni odpoczywają turyści.

Tekst alternatywny

Bryła budynku Zamku Sforzów

Nieodpłatnie można obejrzeć zamek z zewnątrz oraz wejść na dziedziniec.

Wejście na zamkowy dziedziniec jest bezpłatne. Bilet trzeba kupić, jeśli zamierzamy wejść do środka i odwiedzić muzea.

Jego wnętrze kryje zaś galerię sztuki, wystawę instrumentów muzycznych oraz kilka muzeów. Najbardziej znanymi eksponatami są „Pietà Rondanini” – ostatnie, niedokończone dzieło Michała Anioła.

„Ostatnia Wieczerza” w Santa Maria delle Grazie

Do dzisiaj zachowało się tylko kilkanaście obrazów Leonardo da Vinci, pomimo tego uważany jest on za jednego z najwybitniejszych malarzy. Przez wiele lat mieszkał i tworzył w Mediolanie.

W refektarzu, czyli jadalni klasztoru zlokalizowanego przy kościele Santa Maria delle Grazie można zobaczyć malowidło ścienne „Ostatnia Wieczerza”. Powstawało ono w latach 1495–1498.

Tekst alternatywny

Kościół Santa Maria delle Grazie

Niewiele osób wie, że „Ostatnia Wieczerza” to tak naprawdę fresk, a nie obraz!

Co ciekawe, w 1652 roku fresk został uszkodzony, przez wykucie otworu drzwiowego w ścianie. Został on później zamurowany, ale fresk stracił centralną część, obejmującą fragment stołu oraz stopy Jezusa.

Tekst alternatywny

Fresk „Ostatnia Wieczerza” w pomieszczeniu dawnego refektarza

„Ostatnia wieczerza” cieszy się dużym zainteresowaniem, więc zwiedzanie trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem przez internet. W celu ochrony dzieła wprowadzone zostały restrykcyjne reguły dla zwiedzających. Do refektarza wpuszczane są grupy 25-osobowe, a dzieło można podziwiać przez kilkanaście minut.

Bilety do refektarza, gdzie znajduje się Ostatnia Wieczerza, najbezpieczniej jest zakupić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ wejściówki rozchodzą się niesamowicie szybko. 

Po wyjściu z refektarza warto jeszcze wstąpić do kościoła Santa Maria delle Grazie, który został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Można go zwiedzać bezpłatnie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wnętrze kościoła Santa Maria delle Grazie

Kościół św. Maurycego (Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore)

Atrakcje Mediolanu niewątpliwie obejmują zabytki sakralne. Kolejnym z nich jest Kościół św. Maurycego, który z zewnątrz jest niepozorny, ale jego wnętrze kryje prawdziwe skarby. Pochodzi z czasów wczesnego chrześcijaństwa, a w XVI wieku został przebudowany i wtedy jego wnętrze pokryto freskami. Dlatego też nazywany jest „Kaplicą Sykstyńską” Mediolanu.

Tekst alternatywny

Kościół św. Maurycego, czyli „Kaplica Sykstyńska” Mediolanu

Wnętrze kościoła pokryte jest wspaniałym cyklem fresków przedstawiających historie biblijne oraz sceny z życia świętych. Freski pokrywają ścianę oraz sufit, co sprawia, że to naprawdę unikalne miejsce. Trzeba tu podejść w czasie zwiedzania Mediolanu.

Tekst alternatywny

Wnętrze kościoła św. Maurycego z pięknymi freskami

Kościół jest podzielony na dwie części i każda z nich robi wielkie wrażenie. Zwiedzanie kościoła jest darmowe

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant’Ambrogio)

Bazylika św. Ambrożego to jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie. Wzniesiono go w IV wieku i przebudowano kilka wieków później w stylu romańskim.

Tekst alternatywny

Charakterystyczna bryła Bazyliki św. Ambrożego

Uwagę zwraca dziedziniec z szeregiem kolumn oraz dzwonnica, a także mozaiki, freski, rzeźby oraz krypta pod prezbiterium. Wstęp do bazyliki jest darmowy.

Tekst alternatywny

Wnętrze Bazyliki św. Ambrożego

Z bazyliką wiąże się ciekawa legenda. Po lewej stronie wejścia do bazyliki znajduje się rzymska kolumna, zwana diabelską kolumną. Wg legendy była on świadkiem walki św. Ambrożego z diabłem, który chcąc zabić świętego rogami, zrobił w niej dziury.

Dzielnica Navigli

Nie każdy, kto przyjeżdża do Mediolanu wie, że miasto posiada własny system kanałów! Znajdziecie je w dzielnicy Navigli, w której toczy się życie nocne. Jej nazwa pochodzi od sieci kanałów, których budowę rozpoczęto jeszcze w czasach antyku. Sieć składa się z pięciu kanałów, z czego najpopularniejszymi są Naviglio Grande, a także Naviglio Pavese. Wzdłuż nich utworzono bulwary spacerowe i usytuowano klimatyczne knajpki. Niektóre z nich znajdują się na barkach przycumowanych do brzegu.

Warto wiedzieć, że w każdą ostatnią niedzielę miesiąca nad kanałem Naviglio Grande odbywa się targ staroci o nazwie Mercatone dell’Antiquariato.

Tekst alternatywny

Klimatyczne kanały w dzielnicy Navigli

W przeszłości kanały służyły do transportowania towarów i zaopatrzenia w wodę. Dzisiaj to popularne miejsce z restauracjami, kawiarenkami i klubami nocnymi. Pięknie oświetlone kanały, gwar oraz muzyka tworzą niepowtarzalną atmosferę tej części Mediolanu.

Tekst alternatywny

Naviglio Grande o zmroku

W dzielnicy Navigli można wybrać się też w rejs po kanałach. Może być to świetne zwieńczenie zwiedzania Mediolanu.

xxx

Mamy nadzieję, że z tym artykułem zaplanujecie udany wyjazd do Mediolanu! Życzymy miłego pobytu!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.