Hiszpania to kraj pełen malowniczych krajobrazów, barwnych tradycji i wspaniałej architektury. Wśród wielu pięknych miejsc są urocze miasteczka w Hiszpanii, które przyciągają turystów z całego świata.

W tym artykule nie zobaczycie najbardziej popularnych i największych miast w Hiszpanii. Chcemy pokazać Wam te mniej znane miasteczka w Hiszpanii, które często są przepięknie położone.

Tekst alternatywny

Wybraliśmy 12 miasteczek w Hiszpanii, które leżą w różnych częściach tego kraju i które według nas szczególnie warto odwiedzić.

Zapraszamy do słonecznej Hiszpanii!

Obejrzyj film o najpiękniejszych miasteczkach w Hiszpanii

Ronda

Wiele pięknych miasteczek w Hiszpanii znajdziemy w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Pierwszym z nich jest Ronda, czyli jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast tego regionu, słynącym z malowniczych krajobrazów, zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Tekst alternatywny

Ronda położona jest na dwóch wzgórzach, które oddzielone są od siebie potężnym wąwozem o nazwie El Tajo. Nowożytną dzielnicę El Mercadillo z historyczną dzielnicą El Ciudad łączy most z XVIII wieku, który jest symbolem Rondy.

W miasteczku znajduje się wiele elementów, które nawiązują do arabskiej przeszłości. Stare Miasto Rondy zachowało swój historyczny układ ulic i charakterystyczną architekturę.

Tekst alternatywny

Jednym z najważniejszych zabytków w miasteczku jest Plaza de Toros, jedna z najstarszych aren byków w kraju. Obecnie znajduje się w niej muzeum, w którym można poznać historię tej hiszpańskiej tradycji.

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas to niewielka miejscowość położona w prowincji Kadyks, w Andaluzji. Miejscowość ta jest znana z niecodziennej architektury. Wąskie uliczki i domy zostały wykute w skalnych ścianach w kanionie rzeki Trejo. Niektóre z nich mają nawet skalne dachy.

Tekst alternatywny

Setenil de las Bodegas ma długą historię, a jej nazwa odnosi się do czasów, gdy zajmowano się tutaj uprawą winorośli i wytwarzano cenione w całym regionie wino (słowo „bodegas” oznacza piwnice).

Tekst alternatywny

Miasteczko to jest również doskonałą bazą wypadową dla miłośników turystyki pieszej, ze względu na bliskość Parku Naturalnego Sierra de Grazalema.

Frigiliana

Frigiliana to urokliwe miasteczko położone w Andaluzji. Jest uznawane za jedno z najpiękniejszych „białych miasteczek” w Hiszpanii.

Tekst alternatywny

Bielone ściany, wąskie i kręte uliczki, niekończące się schody biegnące przez Barribarto, to pamiątka po mauretańskiej przeszłości.

Jednym z głównych punktów orientacyjnych w miasteczku jest Plac Trzech Kultur. Spotykają się tu wpływy muzułmańskie, chrześcijańskie i żydowskie, co nawiązuje do historii Frigiliany,

Tekst alternatywny

Miasteczko to oferuje również piękne widoki na Morze Śródziemne i okoliczne góry. Wzgórza otaczające miasto są idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, oferując spektakularne krajobrazy i możliwość obcowania z przyrodą.

Capileira

Capileira to urocza miejscowość położona w prowincji Granada, w Andaluzji. Jest jednym z najwyżej położonych miast w regionie La Alpujarra, usytuowanym na terenie Parku Narodowego Sierra Nevada.

Tekst alternatywny

Mark Chinnick: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capileira_and_Sierra_Nevada.jpg

Leży na wysokości prawie 1500 m n.p.m., co sprawia, że jest idealnym miejscem dla miłośników górskich wędrówek. Z Capileiry można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i doliny.

Tekst alternatywny

Capileira charakteryzuje się wąskimi, krętymi uliczkami i białymi domami. Spacerując po miasteczku, można podziwiać tradycyjną andaluzyjską architekturę.

Mojácar 

Mojácar to urokliwa miejscowość położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w prowincji Almerii. Jest jednym z najpiękniejszych „białych miasteczek” w Andaluzji.

Tekst alternatywny

INDALOMANIA: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moj%C3%A1car_pueblo_-Vista_general%28Best_photo%5E%29_-_panoramio.jpg

Mojácar rozciąga się wzdłuż wzgórza, które jest odnogą łańcucha Sierra Cabrera.

Składa się z dwóch części. Część górna, pełna jest wąskich i krętych uliczek oraz schodkowych tarasów, a w części nadmorskiej znajdziemy piaszczystą plaża, przy której usytuowane są hotele, restauracje i bary.

Tekst alternatywny

INDALOMANIA: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moj%C3%A1car_pueblo_-old%22Time_%5E_Place%22_%5E_%22La_Lagartija%22_-_panoramio.jpg

Z miasteczka Mojacar rozciągają się przepiękne widoki na Morze Śródziemne i okoliczne góry.

Albarracín

Albarracín to urokliwe miasteczko, które leży na wysokości prawie 1200 m n.p.m. w górach południowej Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii.

Tekst alternatywny

Otaczają go imponujące mury obronne. Miasteczko widziane z oddali sprawia wrażenie tajemniczej, trudno dostępnej twierdzy.

Albarracin charakteryzuje się wąskimi uliczkami, brukowanymi placami i kamienicami o tradycyjnej architekturze.

Tekst alternatywny

Miasteczko to jest celem dla miłośników turystyki pieszej, ze względu na pasmo górskie Sierra de Albarracín, które wznosi się na południe i zachód od miasta.

Peñíscola

Peñíscola to urokliwe miasteczko, które leży na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, w prowincji Castellón. Nazywane jest także „miastem na wodzie” ze względu na swoje ciekawe położenie.

Tekst alternatywny

Najbardziej charakterystycznym elementem Peñíscoli jest imponujący zamek templariuszy wznoszący się na skalistym cyplu i otoczony murami obronnymi.

Stare miasto Peñíscoli zachowało swój średniowieczny urok, z wąskimi brukowanymi uliczkami i białymi domami. W miasteczku znajduje się także piaszczysta plaża, która pozwala korzystać z uroków Morza Śródziemnego.

Tekst alternatywny

W pobliżu Peñíscoli możemy zobaczyć Park Naturalny Sierra de Irta, który jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i turystyki pieszej.

Cadaques 

Cadaqués to urokliwe nadmorskie miasteczko położone w Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych miasteczek na wybrzeżu Costa Brava w Gironie.

Tekst alternatywny

Miasteczko Cadaqués znane jest z pięknych plaż, malowniczych krajobrazów i artystycznego klimatu. Białe domy z czerwonymi dachami kontrastują z białymi elewacjami i błękitem Morza Śródziemnego.

Salvador Dalí, słynny hiszpański malarz surrealistyczny, mieszkał w tym miasteczku i często znajdował inspirację w jego otoczeniu.

Tekst alternatywny

W okolicy Cadaqués znajdują się również rezerwaty przyrody, takie jak Park Przyrody Cap de Creus, gdzie można podziwiać spektakularne formacje skalne i unikalną florę i faunę.

Ainsa

Ainsa to urokliwe miasteczko położone w Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Ainsa ma bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych.

Tekst alternatywny

Mikipons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ainsa_m1.jpg

Miejsce to zachowało swój średniowieczny urok, z wąskimi brukowanymi uliczkami, kamiennymi domami i urokliwymi placami. Centralny punkt miasta stanowi Plaza Mayor, otoczony historycznymi budynkami.

Na wzgórzu znajduje się zamek, który oferuje spektakularne widoki na okolicę

Tekst alternatywny

Jose Luis Filpo Cabana: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plaza_Mayor_de_A%C3%ADnsa_%28Huesca%29.jpg

Miasto jest również bramą do Parku Narodowego Ordesa, znanego z pięknych dolin, wąwozów i górskich szlaków.

Bulnes

Bulnes to mała wioska położona w Picos de Europa, górskim regionie w północnej Hiszpanii, w Asturii. Liczy nieco ponad 30 mieszkańców, a do miasta można dotrzeć tylko kolejką linową lub pieszo stromą ścieżką. Nie jest to może typ miasteczka w Hiszpanii, w którym można spędzić urlop, ale jest wspaniale położone, więc postanowiliśmy ująć go w tym zestawieniu.

Tekst alternatywny

Robot8A: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bulnes_14_53_37_548000.jpeg

Architektura Bulnes charakteryzuje się tradycyjnymi kamiennymi domami. Jednym z głównych atrakcji w Bulnes jest wspinaczka na Naranjo de Bulnes, czyli jeden ze szczytów w masywie Picos de Europa. Szczyt jest popularny wśród wspinaczy ze względu na 500-metrową prawie pionową ścianę.

Tekst alternatywny

Teguise

Miasteczka w Hiszpanii położone są nie tylko w części kontynentalnej, ale też na wyspach. Pierwszym miejscem, jakie chcemy Wam pokazać jest Teguise, czyli historyczne miasteczko na wyspie Lanzarote, która należy do Wysp Kanaryjskich. To jedno z najstarszych miasteczek archipelagu. Było stolicą wyspy do połowy wieku XIX, aż do ustania ataków piratów

Tekst alternatywny

Wiki05: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teguise,_Markt.jpg

Tradycyjna architektura miasteczka charakteryzuje się białymi niskimi domami, które można zobaczyć nie tylko w Teguise, ale na całej wyspie. W centrum miasteczka znajduje się Plac Konstytucji, który jest sercem życia społecznego i kulturalnego Teguise.

Tekst alternatywny

Co niedzielę w Teguise odbywa się targ, który jest jednym z największych targów na Wyspach Kanaryjskich.

Miasto jest również doskonałą bazą wypadową do odkrywania piękna wyspy Lanzarote, w tym Parku Narodowego Timanfaya.

Tejeda


Tejeda to malownicza miejscowość położona na wyspie Gran Canaria, wewnątrz jednej z największych kalder wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Tekst alternatywny

Miejscowość charakteryzuje się tradycyjną architekturą kanaryjską, z białymi domami z czerwonymi dachami, które kontrastują z górskim tłem.

Miasteczko to jest doskonałym punktem wypadowym dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, ponieważ w okolicy znajduje się wiele szlaków i tras o różnym stopniu trudności.

Tekst alternatywny

Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest Roque Nublo, czyli imponujący wielki monolit z bazaltowej skały, o wysokości 70 metrów, który powstał na skutek działalności wulkanicznej.


To już wszystkie miasteczka w Hiszpanii, które chcieliśmy Wam dziś pokazać. Jeśli znacie jeszcze jakieś piękne miasteczka w Hiszpanii, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.