Jak zaplanować weekend w Londynie? Jak dolecieć, dojechać do centrum i gdzie się zatrzymać? No i przede wszystkim co warto zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?

W tym artykule podzielimy się wskazówkami, które pomogą Wam zorganizować weekend w Londynie. Będzie o lotach, o transporcie, noclegach i oczywiście najlepszych atrakcjach!

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wolisz słuchać? Sprawdź odcinek podcastu o Londynie!

Informacje praktyczne, które pozwolą zaplanować weekend w Londynie

Jak dojechać do Londynu?

Do Londynu najlepiej dolecieć oczywiście samolotem. Można to zrobić z wielu miast Polski tanimi liniami lotniczymi Ryanair lub Wizzair już za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. W Londynie jest kilka lotnisk, ale samoloty lądują najczęściej na lotnisku Stansted lub Luton.

Loty są dosyć tanie, my płaciliśmy jakoś 150 zł za osobę w jedną stronę (już z kabinową walizką), ale sam Londyn jest raczej drogim miastem.

Jak dojechać z lotniska do centrum Londynu?

Z lotniska najlepiej dojechać do centrum autobusem lub pociągiem National Express. Polecamy kupić bilet wcześniej przez Internet, bo nie trzeba później stać w kolejkach. Ja kupowałam na stronie Terravision (ale przewoźnik to i tak National Express) i tam można było dowolnie zarządzać biletem, więc nawet jeśli byłoby opóźnienie to można było przełożyć bilet na późniejszą godzinę.

Nocleg w trakcie weekendu w Londynie

Noclegi w Londynie to największy koszt, bo zaczynają się od około 250-300 zł na obrzeżach miasta, w centrum jest minimum dwa razy drożej (to oczywiście zależy od dostępności).

Nasz nocleg na weekend w Londynie

My zarezerwowaliśmy nocleg ze śniadaniem około 12 km od centrum za 1500 zł za 5 noclegów. Być można mieliśmy jakąś zniżkę Genius, bo dużo korzystam z portalu Booking. Pokój znajdował się w typowo brytyjskim domku szeregowym w lokalnej dzielnicy i wyglądał jak z angielskich filmów. Nie wiedzieliśmy o tym wcześniej, a bardzo fajnie to wyszło, bo naprawdę czuć było angielski klimat.

Na tym osiedlu były takie charakterystyczne tabliczki z nazwą ulicy, urocze domki szeregowe ciągnące się przez całe ulice i do tego oczywiście czerwone piętrowe autobusy. Nasza dzielnica była tak nasycona angielskim klimatem, że ciężko byłoby sobie wyobrazić lepsze miejsce na pierwszy pobyt w Londynie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jeśli tego byłoby mało to pokoju mieliśmy łóżko z baldachimem, żłobioną toaletkę, szezlong, kominek no i oczywiście w łazience dwa krany z ciepłą i zimną wodą. Jak Ci Anglicy z tego korzystają to ja nie wiem, przecież to takie niepraktyczne.

Tekst alternatywny

W cenie noclegu mieliśmy śniadanie. I to nie takie zwykłe w formie szwedzkiego stołu, tylko codziennie starszy właściciel przygotowywał nam typowo brytyjskie śniadanie, czyli jajecznicę z bekonem, fasolkę i pomidorki. Wszystko było mega pyszne, właściciel bardzo uprzejmy. Jeśli chcecie namiar i nie przeszkadza Wam ta odległość od centrum to odezwijcie się IG albo maila.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Podróż autobusem do centrum zajmowała nam ponad godzinę, ale sama w sobie była dużą atrakcją i to był super czas, żeby nadrobić zaległości np. w relacjach na Instagramie. Dzięki temu w Londynie byłam na bieżąco z relacjami. Do centrum można tez było dojechać pociagiem w około pół godziny, ale była to znacznie droższa opcja.

Jak się poruszać po mieście w trakcie weekendu w Londynie?

Przejdziemy teraz płynnie do transportu, bo ta kwestia jest dość skomplikowana, ale postaram się ją przedstawić w skrócie tak, by była zrozumiała.

Autobusy – 1,65 funta za przejazd, przykłada się kartę płatniczą lub Oyster od razu po wejściu do autobusu (obok kierowcy). Maksymalna kwota, jaką może pobrać Wam z karty dziennie to 4,95 funta (czyli od 4 przejazdu jest już za darmo). Tygodniowo może pobrać maksymalnie x zł.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jeśli chodzi o metro to koszt zależy od ilości przystanków i tu również korzysta się z karty płatniczej lub karty Oyster, którą odbija się przed wejściem i po wyjściu ze stacji. Cena jest też zależne od strefy, w której się poruszacie i godziny w ciągu dnia.

Korzystanie z transportu w Londynie jest bardzo wygodne, bo nie trzeba szukać biletomatów, martwić się jakimiś dodatkowymi kartami (jak np. w Porto albo Lizbonie), wystarczy mieć kartę walutową, którą i tak polecam Wam założyć i odbić kartę w autobusie.

Przejdziemy teraz do tego, co lubię najbardziej, czyli do zwiedzania!

Zobaczy film o atrakcjach Londynu!

Co zobaczyć w trakcie weekendu w Londynie?

Jak rozplanować atrakcje Londynu?

Weekend w Londynie warto dokładnie rozplanować, bo miasto to oferuje wiele atrakcji. Ile dni jest potrzebne? Moim zdaniem takie minimum to 4 pełne dni, ale planując tak krótki pobyt trzeba pogodzić się z tym, że obok niektórych atrakcji będzie trzeba dosłownie przemknąć. Na w miarę spokojne zwiedzanie Londynu najlepiej poświęcić tydzień. My mieliśmy właśnie 4 pełne dni plus dwa dni na dojazd. I był to dość intensywny czas. Niektóre atrakcje musieliśmy odpuścić np. Greenwitch albo Camden Town, bo po prostu zabrakło nam czasu i coś trzeba było wybrać.

Dobrą informacją jest to, że wstęp do większości publicznych muzeów w Londynie jest darmowy. Można odwiedzić m.in. National Museum, Muzeum Hisotrii Naturalnej, Muzeum Nauki, Tate Modern, British Museum czy Muzeum Albertina. Dobrze jest wcześniej odebrać przez Internet wejściówkę na konkretną godzinę, żeby nie stać w kolejce. Choć w czasie naszego pobytu w Londynie, a byliśmy w styczniu, nie były one wymagane. W sezonie podobno pozwala to uniknąć kolejek do kasy.

Teraz chciałabym opowiedzieć, jak warto sobie rozplanować zwiedzanie Londynu, jeśli macie 4 dni. Zakładam, że każdego dnia wchodzimy do maksymalnie dwóch atrakcji i spędzamy w nich przeciętnie 2h, choć zdaję sobie sprawę, że to niewiele, więc dopasujcie to do siebie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Londyn to duże miasto i zabytki są rozsiane po całej centralnej części metropolii. Można wyróżnić trzy części miasta, w których znajdują się najpopularniejsze atrakcje Londynu:

  • Część wschodnia (z Tower Bridge)
  • Część zachodnia (z Notting Hill)
  • Część centralna (z Big Benem).

Na bardzo pobieżne zwiedzenie tych miejsc trzeba przeznaczyć minimum 3-4 dni (pierwszy dzień wschód, drugi dzień zachód i jeden – dwa dni na jego centralną część, choć ja raczej polecałabym minimum 2 dni).

Musicie jednak pamiętać o tym, że będzie to intensywne zwiedzanie i nie każdemu może to odpowiadać.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat atrakcji Londynu, zachęcamy do przeczytania osobnego artykułu na ten temat. Poniżej poszczególne atrakcje opisaliśmy bardzo ogólnie.

Dzień 1: Centralna część Londynu

Zaczniemy od centralnej części Londynu, w której znajdują się chyba najbardziej znane atrakcje, które warto zobaczyć w trakcie weekendu w Londynie.

Pałac Buckingham

Zaczniemy od Pałacu Buckingham, czyli oficjalnej siedziby rodziny królewskiej, która została wzniesiona na początku XVIII wieku. To jeden z ostatnich funkcjonujących pałaców królewskich na świecie. Jest jednym z symboli Wielkiej Brytanii, miejscem wszelkich uroczystości i spotkań na szczeblu państwowym, oraz międzynarodowym.

W Pałacu Buckingham znajduje się m.in. 600 komnat, 19 komnat reprezentacyjnych, 200 sypialni, 70 łazienek, a oprócz tego pomieszczenia administracyjne i stajnie.

Przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. Przez większą część roku można ją oglądać w poniedziałki, środy, piątki i niedziele o godzinie 11-stej, w szczycie sezonu natomiast zmiana warty odbywa się codziennie o tej samej godzinie.

Tekst alternatywny

Pałac Buckingham można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem w wybrane okresy w roku. Warto to sobie sprawdzić na oficjalnej stronie Pałacu Buckingham.

Big Ben

Big Ben to jedna z najsłynniejszych wież zegarowych na świecie. Elizabeth Tower, nazywana potocznie Big Ben stanowi część Pałacu Westminsterskiego. Wyznacza rytm życia mieszkańców i jest najbardziej znanym symbolem Londynu.

Warto wiedzieć, że Big Ben to tak naprawdę nazwa 13 tonowego dzwonu, który znajduje się wewnątrz wieży, a nie nazwa samej wieży, jednak potocznie tak się ją nazywa. Inaczej nazywa się ją także po prostu „Wieża Zegarowa” (ang. The Clock Tower). W 2012 roku wieża ta została oficjalnie nazwana „Elizabeth Tower”, by uczcić 60-letnie panowanie królowej Elżbiety II.

Tekst alternatywny

Wieża ta pochodzi z XIX wieku i jest zbudowana w stylu neogotyckim. Ma 96 metrów wysokości, a w jej górnej części znajdują się 4 tarcze zegarowe, każda o średnicy 7 metrów.

Niedawno Big Ben został poddany renowacji, która trwała 4 lata, więc teraz wygląda jeszcze piękniej.

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski to kolejna atrakcja Londynu. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i innych urzędów.

Budynek, który dzisiaj możemy zobaczyć, pochodzi z II połowy XIX wieku, ale powstanie pałacu datuje się już na wiek XI! Do początku XVI wieku pałac ten był siedzibą monarchy i symbolem brytyjskiej państwowości.

Tekst alternatywny

Najwyższy punkt kompleksu stanowi Wieża Wiktorii, która ma wysokość prawie 100 metrów.

Pałac udostępniony jest do zwiedzania wyłącznie z przewodnikiem kilka razy w miesiącu. Więcej informacji na temat biletów oraz zwiedzania można znaleźć na stronie pałacu.

Opactwo Westminsterskie

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Westminsterskiego znajduje się Opactwo Westminsterskie. Jego początki sięgają 600 roku. Jest to najważniejsza katedra w Wielkiej Brytanii, bo mają tu miejsce wszystkie uroczystości królewskie w tym koronacje królów. W Opactwie Westminsterskim odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II.

Tekst alternatywny

W opactwie znajdują się groby i tablice pamiątkowe królów i zasłużonych Anglików. Pochowano tu między innymi Isaaca Newtona, Charlsa Dickensa, czy Charlsa Darwina.

Opactwo udostępnione jest do zwiedzania. Warto kupić bilety wcześniej online, bo kolejki do opactwa zawsze są bardzo długie.

London Eye

London Eye to słynny diabelski młyn, który znajduje się na południowym brzegu Tamizy. Koło zostało wybudowane z okazji nowego tysiąclecia, dlatego nazywane jest też Kołem Milenijnym, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 31 grudnia 1999 roku.

Przez wiele lat London Eye był to największym diabelskim młynem na świecie, obecnie pozostaje największym w Europie. Ma wysokość 135 metrów. Na London Eye znajdują się 32 kapsuły, które dokonują pełnego obrotu w 30 minut.

Tekst alternatywny

Ceny dla osoby dorosłej zaczynają się od £30.50 (im wcześniej kupi się bilet, tym jest taniej). Jesli wybieracie się do Londynu poza sezonem warto sprawdzić, czy London Eye nie jest czasem w konserwacji, bo gdy my byliśmy to tak właśnie było.

Trafalgar Square

Trafalgar Square to jeden z najsłynniejszych placów w Londynie. Położony jest w miejscu dawnych stajni królewskich i upamiętnia zwycięstwo Brytyjczyków w Bitwie Pod Trafalgarem nad wojskami napoleońskimi. Na środku placu stoi 55-metrowa kolumna admirała Nelsona, który poległ w tej właśnie bitwie.

Tekst alternatywny

National Gallery

Na Trafalgar Square znajduje się National Gallery, czyli Galeria Narodowa, w której można podziwiać ok. 2300 dzieł sztuki najróżniejszych artystów.

W galerii znajdziemy dzieła m.in. Rembrandta, Rubensa, Michała Anioła, Leonardo da Vinci i Vincenta van Gogha w tym jego słynny obraz Słoneczniki.

Tekst alternatywny

Wstęp do National Gallery jest bezpłatny jak zresztą do większości publicznych londyńskich muzeów. Warto wcześniej zarezerwować wejściówkę przez Internet, szczególnie jeśli wybieracie się do Londynu w bardziej popularnych miesiącach. Bilet można zarezerwować na oficjalnej stronie muzeum.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Warto wiedzieć, że darmowe wejście dotyczy tylko kolekcji stałej. Wystawy tymczasowe są już z reguły płatne.

Dzień 2: Centralna część Londynu

Chinatown

Chinatown w Londynie, czyli największa Chińska Dzielnica w Europie mieści się w obrębie popularnej dzielnicy Soho, która słynie z licznych restauracji, pubów, nocnych klubów, kin oraz sklepów.

Do Chinatown można wejść przez bogato zdobioną bramę. Po jej przekroczeniu przeniesiemy się do miejsca, wypełnionego kolorami i smakami. To tutaj znajdują się azjatyckie restauracje i bary oraz mnóstwo czerwonych lampionów, rozwieszonych nad głowami.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Chińczycy przenieśli się do Soho i założyli tutejsze Chinatown jeszcze w XIX wieku. Dzisiaj główną ulicą jest Gerrard Street, która stanowi centrum kulturalne i finansowe chińskiej społeczności. Chińska Dzielnica wygląda niezwykle, zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Wstęp jest bezpłatny.

Piccadilly Circus

Niedaleko Chinatown znajduje się Piccadilly Circus, czyli jedno z najsłynniejszych skrzyżowań w Londynie i ruchliwy węzeł komunikacyjny. Na rogu jednego z budynków wyświetlane są ogromne reklamy, które stanowią jeden z najbardziej znanych londyńskich widoków.

Ciekawostką jest to, że 60 lat temu na Piccadlly Circus został włączony neon, który miał 13 metrów kwadratowych powierzchni, ważył dwie tony i reklamował Coca Colę.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Warto też wiedzieć, że w tym miejscu została nakręcona scena z filmu „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, gdzie Harry, Ron i Hermiona ledwo zdążyli uniknąć pędzącego piętrowego autobusu. A jeśli interesują Was inne miejsca w Londynie związane z Harrym Potterem to koniecznie obejrzyjcie nasz film, w którym pokazaliśmy kilkanaście miejsc związanych z tym tematem.

Ulica handlowa Oxford Street i Regent Street

Będąc w okolicy, warto przejść się najdłuższą w Europie ulicą handlową, czyli Oxford Street oraz ulicą Regent Street. Ulice te tętnią życiem i znajdują się przy nich sklepy z ubraniami od znanych projektantów i sklepy sieciowe, a także sklepy kosmetyczne i elektroniczne.

Tekst alternatywny

Muzeum Brytyjskie

British Musem, w którym można zobaczyć jedną z największych kolekcji antyków ze świata klasycznego,

Tekst alternatywny

King’s Cross i St Paincres

Dworzec King’s Cross naprawdę istnieje! Ten potężny budynek został wybudowany w połowie XIX wieku. Na dworcu King’s Cross powstała specjalna tabliczka z napisem peron 9 i 3/4, a pod nią umieszczono wjeżdżający w ścianę wózek. Miejsce to nie znajduje się jednak między peronami, a w głównej hali dworca.

Przy wózku można sobie zrobić zdjęcie, wybierając jeden z 4 szalików w kolorze jednego z 4 domów Hogwartu. Zdjęcie można później kupić w sklepie z pamiątkami, który znajduje się obok. Jeśli jednak jesteście na dworcu z osobą towarzyszącą to zdjęcie własnym telefonem lub aparatem można zrobić bezpłatnie.

Tekst alternatywny

Ze względu na to, że Dworzec King’s Cross z zewnątrz nie jest najpiękniejszy, w filmie rolę jego elewacji zagrał mieszczący się obok hotel i dworzec St. Pancras. W filmie „Harry Potter i Komnata Tajemnic” Harry i Ron przegapili pociąg do Hogwartu, więc postanowili udać się do czarodziejskiego świata latającym samochodem, którym przelatują właśnie nad dworcem St. Pancras.

Tekst alternatywny

Warto podejść pod ten dworzec, będąc w okolicy lub zwiedzając Londyn śladami Harry’ego Pottera, bo robi naprawdę duże wrażenie.

Dzień 3: Zachodnia część Londynu

Notting Hill

Dużą atrakcją Londynu jest Notting Hill, czyli najbardziej kolorowa i charakterystyczna dzielnica Londynu, która kojarzy się przede wszystkim z filmem Notting Hill, w którym główne role odgrywali Julia Roberts i Hugh Grant. Dzielnica ta jest bardzo chętnie odwiedzania, również ze względu na urokliwe pastelowe kamienice.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jest kilka uliczek, szczególnie urokliwych, chociaż musimy przyznać, że cała dzielnica robi duże wrażenie. Najbardziej polecamy wejść na Lansdowne Road, Lancaster Road oraz Denbigh Terrace, by poczuć się jak na planie filmowym. Jeśli macie więcej czasu, powłóczcie się też po innych uliczkach. My trafiliśmy akurat na prawdziwy plan filmowy, bo w jednej z alejek były rozstawione samochody z oświetleniem i sprzętem, a ekipa filmowa krzątała się, przygotowując scenografię.

W dzielnicy Notting Hill znajduje się mnóstwo uroczych kawiarenek, pubów i vintage shopów. To także tutaj odbywa się Portobello Road Market na Portobello Street. Ten targ uliczny funkcjonował już w XIX wieku i jest jednym z najstarszych targów w Londynie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Hyde Park

Atrakcje Londynu to nie tylko muzea i zabytki, ale także parki! 40% powierzchni Londynu zajmują publiczne tereny zielone, w tym aż 3000 parków. Osiem z nich to dawne królewskie tereny łowieckie zamienione w Królewskie Parki. 

Hyde Park jest jednym z największych królewskich parków w Europie. Teren zielony podzielony jest na dwie części przez sztuczny staw.

Tekst alternatywny

Nazwa Hyde Park potocznie znana jest jako określenie miejsca, w którym można swobodnie wyrażać swoje zdanie. Związany z tym jest Speaker’s Corner, czyli tradycyjne miejsce publicznych wystąpień. Każdy może tu zabrać głos, jest jednak jeden warunek, w swojej wypowiedzi nie można obrażać monarchy.

W sąsiedztwie Hyde Parku znajduje się Pałac Kensington, który jest domem wielu znanych członków rodziny królewskiej, a także królewskie ogrody Kensington, które są popularnym miejscem do odpoczynku.

Tekst alternatywny

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, które warto zobaczyć w Londynie. Muzeum znajduje się w imponującym budynku, który pochodzi z II połowy XIX wieku. Najbardziej niesamowita jest jednak wystawa, która się w nim mieści i która obejmuje aż 70 milionów eksponatów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Te ogromne zbiory zostały podzielone napięć głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Największą popularnością cieszą się szkielety dinozaurów, ryczący tyrannosaurus rex, ruchome schody przenoszące do innego świata oraz symulacja trzęsienia ziemi z Kioto.

Najpiękniejszym miejscem jest jednak imponujący hol muzeum, który swoją drogą mógł być inspiracją dla twórców Harrego Pottera, jak ma wyglądać Wielka Sala w Hogwarcie. To tutaj został podwieszony potężny szkielet Płetwala Błękitnego – największego znanego zwierzęcia żyjącego na Ziemi.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Do Muzeum Historii Naturalnej można wejść za darmo. Warto wcześniej zarezerwować bilet wstępu przez internet na tej stronie.

Można też odwiedzić Muzeum Nauki z bogatymi eksponatami ukazującymi historię oraz rozwój techniki i nauki i Muzeum Wiktorii i Alberta, które jest największym na świecie muzeum sztuki użytkowej i dekoracyjnej,

Harrods – luksusowa atrakcja Londynu

Harrods to dom towarowy, założony pod koniec XIX wieku. Słynie z luksusowych produktów i butików z ubraniami od projektantów. Przez wiele lat to właśnie tutaj zaopatrywali się w żywność i inne towary członkowie rodziny królewskiej.

Tekst alternatywny

Jeśli lubicie luksusowe zakupy lub po prostu jesteście ciekawi, jak wygląda taka galeria to warto wejść do środka. Można to zrobić bezpłatnie i nie trzeba być jakoś stosownie ubranym (w środku widzieliśmy kilkanaście osób (w tym my) w sportowych strojach). My zobaczyliśmy tylko wystawy, nie wchodząc do żadnego ze sklepów, ale i tak było to ciekawe doświadczenie.

Dzień 3: Wschodnia część Londynu

Katedra św. Pawła

Londyńska Katedra św. Pawła to anglikańska katedra i zarazem siedziba biskupa Londynu. Ta barokowa świątynia pochodzi z XVII wieku i zbudowano ją w miejscu dawnej gotyckiej świątyni, która spłonęła w Wielkim Pożarze Londynu.

Tekst alternatywny

Dzisiejsza katedra jest ogromna, ma ok. 158 metrów długości i 75 metrów szerokości. Posiada drugą co do wielkości kopułę na świecie. Większa jest tylko kopuła bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Sama katedra jest miejscem, gdzie odbywają się liczne wydarzenia rangi państwowej.

Więcej informacji na temat katedry oraz biletów wstępu znajdziecie TUTAJ. Bilet niestety jest drogi, bo kosztuje aż £20,5 (ulgowy £9).

Sky Garden – darmowa atrakcja Londynu

Darmowe atrakcje Londynu to nie tylko muzea. Jednym z najlepszych punktów widokowych w Londynie jest zlokalizowany na 35. piętrze taras Sky Garden. Dzięki przeszkleniom można zobaczyć Londyn ze wszystkich stron. Co więcej, wejście na taras jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarezerwować wejściówkę przez Internet.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Bilet można zarezerwować na tej stronie. Trzeba to zrobić na konkretny dzień i godzinę.

Tower of London

Tower of London, czyli Twierdza Londyńska to jeden z najbardziej imponujących zabytków związanych z historią Wielkiej Brytanii i Anglii. Wybudowany został w XI wieku i na przestrzeni lat pełnił funkcję pałacu, więzienia, twierdzy i miejsca, z którego nie dało się uciec.

Tekst alternatywny

W Tower of London można zobaczyć nie tylko zabytkowe wnętrza, piękne zbroje i broń, ale także zobaczyć insygnia władzy królewskiej – koronę, jabłko, berło z krzyżem i największym na świecie brylantem i pierścień królewski.

Tower Bridge

Tower Bridge to najsłynniejszy most w Londynie i jedna z największych atrakcji Londynu. Jest to wyjątkowy most zwodzony nad Tamizą, który został wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu wiktoriańskim. Warunkiem budowy nowego mostu było utrzymanie stylu, który będzie pasował do pobliskiego zamku – Tower of London.

Tekst alternatywny

Most ma 240 metrów długości i składa się z dwóch wież o wysokości 65 metrów. Wieże udostępnione są do zwiedzania. Można zobaczyć ich wnętrze, przespacerować się szklaną ścieżką pomiędzy wieżami, a także odwiedzić maszynownię, która odpowiedzialna jest za most zwodzony. 

The Shard – najwyższy budynek Wielkiej Brytanii

Wieżowiec The Shard ma wysokość 309 metrów i jest najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii. Składa się z 72 kondygnacji, na których ulokowano biura, restauracje, hotel, apartamenty, a na najwyższych piętrach znajduje się taras widokowy przeznaczony dla zwiedzających.

Tekst alternatywny

Tate Modern

Tate Modern, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej, które znajduje się w budynku dawnej hali elektrowni Bankside Power Station.

The Globe Theatre

Teatr The Globe działał w pierwszej połowie XVII wieku i był największym i najważniejszym teatrem w tamtych czasach. Jednym z udziałowców był William Szekspir i głównie jego sztuki były tam wystawiane. Aktorami byli zaś wyłącznie mężczyźni.

Tekst alternatywny

The Globe był amfiteatrem, który mieści 3000 widzów. Miejsca podzielone były na stojące i siedzące, które były umieszczone na trzech piętrach.

Podobnie jak w czasach Szekspira, w Shakespeare’s Globe Theatre odbywają się sztuki od maja do października. Ale możliwe jest również wzięcie udziału w wycieczce z przewodnikiem po teatrze.

Millennium Bridge

Atrakcje Londynu to także mosty! Jednym z najpopularniejszych jest Millennium Bridge, czyli imponujący wiszący most przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego.

Tekst alternatywny

Został zbudowany z okazji rozpoczęcia nowego tysiąclecia, podobnie jak London Eye. Z mostu rozpościera się imponujący widok na atrakcje Londynu tj. Tate Modern, londyńskie wieżowce oraz na katedrę św. Pawła.

Co ciekawe, Millenium Bridge to jedna z atrakcji Londynu, związana z Harrym Potterem, bo właśnie ten most został zniszczony przez śmierciożerców.

Dzień 5: Londyn śladami Harrego Pottera

Jeśli macie 5-ty dzień i jesteście fanami Harrego Pottera, warto wybrać się do Warner Bross, ale pamiętajcie, żeby kupić bilety kilka tygodni, a najlepiej kilka miesięcy przed planowaną wizytą.

Zachęcamy do tego, by obejrzeć film: Londyn śladami Harry’ego Pottera:


W tym odcinku podcastu opowiedziałam Wam o najpopularniejszych miejscach, które warto odwiedzić, przyjeżdżając do Londynu na kilka dni. Stolica Wielkiej Brytanii ma bowiem do zaoferowania nieskończenie wiele atrakcji, które trudno byłoby zobaczyć nawet w trakcie kilkutygodniowego pobytu w tym mieście.

Życzę miłego pobytu w Londynie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.