Gdzie znajduje się najlepszy darmowy punkt widokowy w Londynie? Dlaczego Notting Hill to jedno z najbardziej romantycznych miejsc? Gdzie można zobaczyć szkielet największego znanego zwierzęcia żyjącego na ziemi? Skąd w Londynie wzięło się tyle chińskich lampionów? I jakie są darmowe atrakcje Londynu?

Londyn – tętniąca życiem metropolia, stolica Wielkiej Brytanii i jedno z największych miast w Europie. To siedziba wielu ogromnych firm, w których pracują ludzie z różnych krajów. To również miasto z interesującymi zabytkami, które są znane na całym świecie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W tym artykule zebraliśmy najpopularniejsze miejsca, które warto odwiedzić, przyjeżdżając do Londynu na kilka dni. Stolica Wielkiej Brytanii ma bowiem do zaoferowania nieskończenie wiele atrakcji, które trudno byłoby zobaczyć nawet w trakcie kilkutygodniowego pobytu w tym mieście.

Jeśli zastanawiacie się, co warto zobaczyć w Londynie, zapraszamy na wycieczkę!

Zobacz film o atrakcjach Londynu

Zwiedzanie Londynu – informacje praktyczne

Londyn to duże miasto i zabytki są rozsiane po całej centralnej części metropolii. Można wyróżnić trzy części miasta, w których znajdują się najpopularniejsze atrakcje Londynu. Część wschodnia (z Tower Bridge), część zachodnia (z Notting Hill) i część centralna (z Big Benem).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Na bardzo pobieżne zwiedzenie tych miejsc trzeba przeznaczyć minimum 3-4 dni (pierwszy dzień wschód, drugi dzień zachód i jeden – dwa dni na jego centralną część). W tym czasie zdążycie wejść do jednej atrakcji dziennie, a resztę będziecie mogli podziwiać z zewnątrz. Musicie jednak pamiętać o tym, że będzie to intensywne zwiedzanie i nie każdemu może to odpowiadać. Więcej informacji praktycznych zawrzemy w kolejnym artykule o Londynie, który pojawi się już niedługo.

Musicie też wiedzieć, że w Londynie można odwiedzić wiele różnych miejsc i na pewno nie wyczerpiemy tematu, ale w tym artykule skupimy się na tych najbardziej znanych atrakcjach.

Najpopularniejsza atrakcje Londynu – Big Ben

Zwiedzanie Londynu warto rozpocząć pod jedną z najsłynniejszych wież zegarowych na świecie. Elizabeth Tower, nazywana potocznie Big Ben stanowi część Pałacu Westminsterskiego. Wyznacza rytm życia mieszkańców i jest najbardziej znanym symbolem Londynu.

Tekst alternatywny

Warto wiedzieć, że Big Ben to tak naprawdę nazwa 13 tonowego dzwonu, który znajduje się wewnątrz wieży, a nie nazwa samej wieży, jednak potocznie tak się ją nazywa. Inaczej nazywa się ją także po prostu „Wieża Zegarowa” (ang. The Clock Tower). W 2012 roku wieża ta została oficjalnie nazwana „Elizabeth Tower”, by uczcić 60-letnie panowanie królowej Elżbiety II.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wieża ta pochodzi z XIX wieku i jest zbudowana w stylu neogotyckim. Ma 96 metrów wysokości, a w jej górnej części znajdują się 4 tarcze zegarowe, każda o średnicy 7 metrów.

Niedawno Big Ben został poddany renowacji, która trwała 4 lata, więc teraz wygląda jeszcze piękniej.

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski to kolejna atrakcja Londynu. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i innych urzędów.

Tekst alternatywny

Budynek, który dzisiaj możemy zobaczyć, pochodzi z II połowy XIX wieku, ale powstanie pałacu datuje się już na wiek XI! Do początku XVI wieku pałac ten był siedzibą monarchy i symbolem brytyjskiej państwowości.

Najwyższy punkt kompleksu stanowi Wieża Wiktorii, która ma wysokość prawie 100 metrów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Pałac udostępniony jest do zwiedzania wyłącznie z przewodnikiem kilka razy w miesiącu. Więcej informacji na temat biletów oraz zwiedzania można znaleźć na stronie pałacu: TUTAJ.

Opactwo Westminsterskie

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Westminsterskiego znajduje się Opactwo Westminsterskie. Jego początki sięgają 600 roku. Jest to najważniejsza katedra w Wielkiej Brytanii, bo mają tu miejsce wszystkie uroczystości królewskie w tym koronacje królów. W Opactwie Westminsterskim odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II.

Tekst alternatywny

W opactwie znajdują się groby i tablice pamiątkowe królów i zasłużonych Anglików. Pochowano tu między innymi Isaaca Newtona, Charlsa Dickensa, czy Charlsa Darwina.

Opactwo udostępnione jest do zwiedzania. Warto kupić bilety wcześniej online, bo kolejki do opactwa zawsze są bardzo długie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Więcej informacji na temat cen biletów oraz rezerwacji można znaleźć na tej stronie.

London Eye – tej atrakcji Londynu nie możesz przegapić!

London Eye to słynny diabelski młyn, który znajduje się na południowym brzegu Tamizy. Koło zostało wybudowane z okazji nowego tysiąclecia, dlatego nazywane jest też Kołem Milenijnym, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 31 grudnia 1999 roku.

Tekst alternatywny

Przez wiele lat London Eye był to największym diabelskim młynem na świecie, obecnie pozostaje największym w Europie. Ma wysokość 135 metrów. Na London Eye znajdują się 32 kapsuły, które dokonują pełnego obrotu w 30 minut.

Tekst alternatywny

Bilet można kupić TUTAJ. Ceny zaczynają się od £30.50 (im wcześniej kupi się bilet, tym jest taniej).

Pałac Buckingham

Zwiedzanie Londynu to także słynny Pałac Buckingham, czyli oficjalna siedziba rodziny królewskiej wzniesiona na początku XVIII wieku. To jeden z ostatnich funkcjonujących pałaców królewskich na świecie. Jest jednym z symboli Wielkiej Brytanii, miejscem wszelkich uroczystości i spotkań na szczeblu państwowym, oraz międzynarodowym.

Tekst alternatywny

W Pałacu Buckingham znajduje się m.in. 600 komnat, 19 komnat reprezentacyjnych, 200 sypialni, 70 łazienek, a oprócz tego pomieszczenia administracyjne i stajnie.

Przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. Przez większą część roku można ją oglądać w poniedziałki, środy, piątki i niedziele o godzinie 11-stej, w szczycie sezonu natomiast zmiana warty odbywa się codziennie o tej samej godzinie.

Tekst alternatywny

Pałac Buckingham można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem w wybrane okresy w roku.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Trafalgar Square i National Gallery

Trafalgar Square to jeden z najsłynniejszych placów w Londynie. Położony jest w miejscu dawnych stajni królewskich i upamiętnia zwycięstwo Brytyjczyków w Bitwie Pod Trafalgarem nad wojskami napoleońskimi. Na środku placu stoi 55-metrowa kolumna admirała Nelsona, który poległ w tej właśnie bitwie.

Tekst alternatywny

Na Trafalgar Square znajduje się National Gallery, czyli Galeria Narodowa, w której można podziwiać ok. 2300 dzieł sztuki najróżniejszych artystów.

Tekst alternatywny

W galerii znajdziemy dzieła m.in. Rembrandta, Rubensa, Michała Anioła, Leonardo da Vinci i Vincenta van Gogha w tym jego słynny obraz Słoneczniki.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wstęp do National Gallery jest bezpłatny jak zresztą do większości publicznych londyńskich muzeów. Warto wcześniej zarezerwować wejściówkę przez Internet, szczególnie jeśli wybieracie się do Londynu w bardziej popularnych miesiącach. Bilet można zarezerwować na tej stronie.

Warto wiedzieć, że darmowe wejście dotyczy tylko kolekcji stałej. Wystawy tymczasowe są już z reguły płatne.

Chinatown, czyli Chińska Dzielnica

Chinatown w Londynie, czyli największa Chińska Dzielnica w Europie mieści się w obrębie popularnej dzielnicy Soho, która słynie z licznych restauracji, pubów, nocnych klubów, kin oraz sklepów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Do Chinatown można wejść przez bogato zdobioną bramę. Po jej przekroczeniu przeniesiemy się do miejsca, wypełnionego kolorami i smakami. To tutaj znajdują się azjatyckie restauracje i bary oraz mnóstwo czerwonych lampionów, rozwieszonych nad głowami.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Chińczycy przenieśli się do Soho i założyli tutejsze Chinatown jeszcze w XIX wieku. Dzisiaj główną ulicą jest Gerrard Street, która stanowi centrum kulturalne i finansowe chińskiej społeczności. Chińska Dzielnica wygląda niezwykle, zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Wstęp jest bezpłatny.

Piccadilly Circus

Niedaleko Chinatown znajduje się Piccadilly Circus, czyli jedno z najsłynniejszych skrzyżowań w Londynie i ruchliwy węzeł komunikacyjny. Na rogu jednego z budynków wyświetlane są ogromne reklamy, które stanowią jeden z najbardziej znanych londyńskich widoków. Ciekawostką jest to, że 60 lat temu na Piccadlly Circus został włączony neon, który miał 13 metrów kwadratowych powierzchni, ważył dwie tony i reklamował Coca Colę.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Warto też wiedzieć, że w tym miejscu została nakręcona scena z filmu „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, gdzie Harry, Ron i Hermiona ledwo zdążyli uniknąć pędzącego piętrowego autobusu. A jeśli interesują Was inne miejsca w Londynie związane z Harrym Potterem to koniecznie obejrzyjcie nasz film, w którym pokazaliśmy kilkanaście miejsc związanych z tym tematem.

Ulica handlowa Oxford Street i Regent Street

Będąc w okolicy, warto przejść się najdłuższą w Europie ulicą handlową, czyli Oxford Street oraz ulicą Regent Street. Ulice te tętnią życiem i znajdują się przy nich sklepy z ubraniami od znanych projektantów i sklepy sieciowe, a także sklepy kosmetyczne i elektroniczne.

Tekst alternatywny

Notting Hill – najbardziej romantyczna atrakcja Londynu

Dużą atrakcją Londynu jest Notting Hill, czyli najbardziej kolorowa i charakterystyczna dzielnica Londynu, która kojarzy się przede wszystkim z filmem Notting Hill, w którym główne role odgrywali Julia Roberts i Hugh Grant. Dzielnica ta jest bardzo chętnie odwiedzania, również ze względu na urokliwe pastelowe kamienice.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jest kilka uliczek, szczególnie urokliwych, chociaż musimy przyznać, że cała dzielnica robi duże wrażenie. Najbardziej polecamy wejść na Lansdowne Road, Lancaster Road oraz Denbigh Terrace, by poczuć się jak na planie filmowym. Jeśli macie więcej czasu, powłóczcie się też po innych uliczkach. My trafiliśmy akurat na prawdziwy plan filmowy, bo w jednej z alejek były rozstawione samochody z oświetleniem i sprzętem, a ekipa filmowa krzątała się, przygotowując scenografię.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W dzielnicy Notting Hill znajduje się mnóstwo uroczych kawiarenek, pubów i vintage shopów. To także tutaj odbywa się Portobello Road Market na Portobello Street. Ten targ uliczny funkcjonował już w XIX wieku i jest jednym z najstarszych targów w Londynie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, które warto zobaczyć w Londynie. Muzeum znajduje się w imponującym budynku, który pochodzi z II połowy XIX wieku. Najbardziej niesamowita jest jednak wystawa, która się w nim mieści i która obejmuje aż 70 milionów eksponatów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Te ogromne zbiory zostały podzielone napięć głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Największą popularnością cieszą się szkielety dinozaurów, ryczący tyrannosaurus rex, ruchome schody przenoszące do innego świata oraz symulacja trzęsienia ziemi z Kioto.

Najpiękniejszym miejscem jest jednak imponujący hol muzeum, który swoją drogą mógł być inspiracją dla twórców Harrego Pottera, jak ma wyglądać Wielka Sala w Hogwarcie. To tutaj został podwieszony potężny szkielet Płetwala Błękitnego – największego znanego zwierzęcia żyjącego na Ziemi.

Tekst alternatywny

Do Muzeum Historii Naturalnej można wejść za darmo. Warto wcześniej zarezerwować bilet wstępu przez internet na tej stronie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Harrods – luksusowa atrakcja Londynu

Harrods to dom towarowy, założony pod koniec XIX wieku. Słynie z luksusowych produktów i butików z ubraniami od projektantów. Przez wiele lat to właśnie tutaj zaopatrywali się w żywność i inne towary członkowie rodziny królewskiej.

Tekst alternatywny

Jeśli lubicie luksusowe zakupy lub po prostu jesteście ciekawi, jak wygląda taka galeria to warto wejść do środka. Można to zrobić bezpłatnie i nie trzeba być jakoś stosownie ubranym (w środku widzieliśmy kilkanaście osób (w tym my) w sportowych strojach). My zobaczyliśmy tylko wystawy, nie wchodząc do żadnego ze sklepów, ale i tak było to ciekawe doświadczenie.

Tekst alternatywny

Z domu towarowego Harrods warto przespacerować się do Hyde Parku, w którym można odpocząć od zgiełku i spędzić trochę czasu na łonie przyrody.

Hyde Park

Atrakcje Londynu to nie tylko muzea i zabytki, ale także parki! 40% powierzchni Londynu zajmują publiczne tereny zielone, w tym aż 3000 parków. Osiem z nich to dawne królewskie tereny łowieckie zamienione w Królewskie Parki. 

Tekst alternatywny

Hyde Park jest jednym z największych królewskich parków w Europie. Teren zielony podzielony jest na dwie części przez sztuczny staw.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Nazwa Hyde Park potocznie znana jest jako określenie miejsca, w którym można swobodnie wyrażać swoje zdanie. Związany z tym jest Speaker’s Corner, czyli tradycyjne miejsce publicznych wystąpień. Każdy może tu zabrać głos, jest jednak jeden warunek, w swojej wypowiedzi nie można obrażać monarchy.

Tekst alternatywny

W sąsiedztwie Hyde Parku znajduje się Pałac Kensington, który jest domem wielu znanych członków rodziny królewskiej, a także królewskie ogrody Kensington, które są popularnym miejscem do odpoczynku.

Tekst alternatywny

Millennium Bridge

Atrakcje Londynu to także mosty! Jednym z najpopularniejszych jest Millennium Bridge, czyli imponujący wiszący most przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego.

Tekst alternatywny

Został zbudowany z okazji rozpoczęcia nowego tysiąclecia, podobnie jak London Eye. Z mostu rozpościera się imponujący widok na atrakcje Londynu tj. Tate Modern, londyńskie wieżowce oraz na katedrę św. Pawła.

Tekst alternatywny

Co ciekawe, Millenium Bridge to jedna z atrakcji Londynu, związana z Harrym Potterem, bo właśnie ten most został zniszczony przez śmierciożerców.

Katedra św. Pawła

Londyńska Katedra św. Pawła to anglikańska katedra i zarazem siedziba biskupa Londynu. Ta barokowa świątynia pochodzi z XVII wieku i zbudowano ją w miejscu dawnej gotyckiej świątyni, która spłonęła w Wielkim Pożarze Londynu.

Tekst alternatywny

Dzisiejsza katedra jest ogromna, ma ok. 158 metrów długości i 75 metrów szerokości. Posiada drugą co do wielkości kopułę na świecie. Większa jest tylko kopuła bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Sama katedra jest miejscem, gdzie odbywają się liczne wydarzenia rangi państwowej.

Więcej informacji na temat katedry oraz biletów wstępu znajdziecie TUTAJ. Bilet niestety jest drogi, bo kosztuje aż £20,5 (ulgowy £9).

Sky Garden – darmowa atrakcja Londynu

Darmowe atrakcje Londynu to nie tylko muzea. Jednym z najlepszych punktów widokowych w Londynie jest zlokalizowany na 35. piętrze taras Sky Garden. Dzięki przeszkleniom można zobaczyć Londyn ze wszystkich stron. Co więcej, wejście na taras jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarezerwować wejściówkę przez Internet.

Tekst alternatywny

Bilet można zarezerwować na tej stronie. Trzeba to zrobić na konkretny dzień i godzinę.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Tower of London

Tower of London, czyli Twierdza Londyńska to jeden z najbardziej imponujących zabytków związanych z historią Wielkiej Brytanii i Anglii. Wybudowany został w XI wieku i na przestrzeni lat pełnił funkcję pałacu, więzienia, twierdzy i miejsca, z którego nie dało się uciec.

Tekst alternatywny

W Tower of London można zobaczyć nie tylko zabytkowe wnętrza, piękne zbroje i broń, ale także zobaczyć insygnia władzy królewskiej – koronę, jabłko, berło z krzyżem i największym na świecie brylantem i pierścień królewski.

Bilet kosztuje £29.90 (bilet dla dzieci £14,90). Więcej informacji na temat biletów oraz zwiedzania Tower of London, znajdziecie TUTAJ.

Tower Bridge

Tower Bridge to najsłynniejszy most w Londynie i jedna z największych atrakcji Londynu. Jest to wyjątkowy most zwodzony nad Tamizą, który został wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu wiktoriańskim. Warunkiem budowy nowego mostu było utrzymanie stylu, który będzie pasował do pobliskiego zamku – Tower of London.

Tekst alternatywny

Most ma 240 metrów długości i składa się z dwóch wież o wysokości 65 metrów. Wieże udostępnione są do zwiedzania. Można zobaczyć ich wnętrze, przespacerować się szklaną ścieżką pomiędzy wieżami, a także odwiedzić maszynownię, która odpowiedzialna jest za most zwodzony. 

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Więcej informacji na temat zwiedzania i biletów znajdziecie TUTAJ. Bilet kosztuje 11,4£ (ulgowy 5,7£).

The Shard – najwyższy budynek Wielkiej Brytanii

Wieżowiec The Shard ma wysokość 309 metrów i jest najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii. Składa się z 72 kondygnacji, na których ulokowano biura, restauracje, hotel, apartamenty, a na najwyższych piętrach znajduje się taras widokowy przeznaczony dla zwiedzających.

Tekst alternatywny

The Globe Theatre

Teatr The Globe działał w pierwszej połowie XVII wieku i był największym i najważniejszym teatrem w tamtych czasach. Jednym z udziałowców był William Szekspir i głównie jego sztuki były tam wystawiane. Aktorami byli zaś wyłącznie mężczyźni.

Tekst alternatywny

The Globe był amfiteatrem, który mieści 3000 widzów. Miejsca podzielone były na stojące i siedzące, które były umieszczone na trzech piętrach.

Podobnie jak w czasach Szekspira, w Shakespeare’s Globe Theatre odbywają się sztuki od maja do października. Ale możliwe jest również wzięcie udziału w wycieczce z przewodnikiem po teatrze.

Bezpłatne atrakcje Londynu, czyli inne darmowe muzea

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze warto zwiedzić w Londynie, możecie odwiedzić kilka innych darmowych muzeów, z których najciekawsze to:

  • Muzeum Brytyjskie, w którym można zobaczyć jedną z największych kolekcji antyków ze świata klasycznego,
  • Muzeum Wiktorii i Alberta, które jest największym na świecie muzeum sztuki użytkowej i dekoracyjnej,
  • Muzeum Nauki z bogatymi eksponatami ukazującymi historię oraz rozwój techniki i nauki
  • Tate Modern, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej, które znajduje się w budynku dawnej hali elektrowni Bankside Power Station.
Tekst alternatywny

Mamy nadzieję, że z tego artykułu wybierzecie atrakcje Londynu, które najbardziej Was zainteresują i stworzycie własny plan zwiedzania. Życzmy miłego pobytu w Londynie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.