Skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Most Karola? Dlaczego o 12- stej w południe pod wieżą ratusza gromadzi się mnóstwo ludzi? Czego symbolem jest kontrowersyjna rzeźba dwóch sikających mężczyzn? Co wspólnego ma kolorowa ściana z Johnem Lenonnem? I skąd wzięły się małe domki w centrum miasta? Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Pragi!

Praga była naszym pierwszym zagranicznym kierunkiem w czasie wspólnego podróżowania. Minęło 7 lat i przyszła pora, by wrócić do czeskiej stolicy i zobaczyć ją w trochę innym, bo przedświątecznym wydaniu. Kilka lat temu byliśmy na jarmarku w Wiedniu, więc tym razem postanowiliśmy zawitać do czeskiej stolicy na świąteczny jarmark w Pradze.

Tekst alternatywny

W tym artykule opowiemy o najbardziej znanych atrakcjach Pragi, które warto odwiedzić w czasie kilkudniowego pobytu w stolicy Czech. Można oczywiście coś pominąć lub dodać w zależności od własnych zainteresowań i preferencji. W Pradze znajduje się bowiem wiele ciekawych miejsc, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Tekst alternatywny

Zobacz film: Zwiedzanie Pragi!

Zwiedzanie Pragi – informacje praktyczne

Jak dojechać do Pragi?

Istnieje kilka popularnych sposobów dostania się do stolicy kraju naszych południowych sąsiadów. Praga jest bowiem miastem, które leży niedaleko Polski, więc oprócz samolotu, można wziąć pod uwagę także inne środki transportu.

Tekst alternatywny

Świetną opcją dostania się do Pragi jest podróż pociągiem, szczególnie jeśli mieszkacie w południowej części kraju, bo do Pragi można dostać się pociągiem PKP Intercity w kilka godzin za mniej niż 100 zł w jedną stronę (jeśli odpowiednio wcześnie kupicie bilet, najlepiej miesiąc przed planowanym wyjazdem). Wszelkie informacje najlepiej sprawdzić na stronie PKP Intercity.

Drugim sposobem dostania się do stolicy Czech jest samolot, który jest pewnie szybszą opcją, choć jeśli wziąć pod uwagę dojazd na lotnisko i z lotniska, może nie wyjść to już tak korzystnie. Tanimi liniami Ryanair dolecimy na lotnisko w Pradze z Krakowa i Gdańska.

Wiele osób wybiera też samochód, którym można wygodnie dojechać do Pragi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na miejscu samochód raczej nam się nie przyda, bo o wiele łatwiej będzie poruszać się komunikacją miejską (trzeba też zwrócić uwagę na to, by hotel, w którym mamy zamiar nocować, udostępniał parking). Jeśli planujecie odwiedzić też inne czeskie atrakcje np. Skalne Miasta w Czechach, podróż samochodem to naprawdę świetna opcja.

Gdzie spać w Pradze?

Najkorzystniejszą lokalizacją jest okolica Mostu Karola i Starego Miasta. Dzięki temu większość atrakcji będziecie mieć w zasięgu własnych nóg 😉

Tekst alternatywny

Jeśli jednak chcecie trochę zaoszczędzić, wybierzcie nocleg oddalony od ścisłego centrum miasta, ale w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej (tramwaju, autobusu lub metra), bo sieć komunikacji miejskiej w Pradze jest naprawdę dobrze rozwinięta.

My zazwyczaj szukamy noclegu na Bookingu. Wybieramy sortowanie od najniższej ceny i filtrujemy po obiektach, które mają notę powyżej 8. Następnie, sprawdzamy lokalizację i czytamy kilka opinii (najczęściej negatywnych, bo może okazać się, że to, co dla kogoś jest minusem, nam zupełnie nie przeszkadza, np. brak parkingu itd.). Postępując w ten sposób, jeszcze się nie zawiedliśmy i musimy przyznać, że oceny najczęściej są adekwatne do tego, co zastajemy na miejscu.

Jak poruszać się po mieście?

Najważniejsze atrakcje znajdują się dość blisko siebie, więc zwiedzanie Pragi można ogarnąć pieszo. Jeśli jednak macie mało czasu i zależy Wam na sprawnym przemieszczaniu się, warto kupić bilet okresowy, z którego można korzystać w środkach komunikacji miejskiej w Pradze.

Tekst alternatywny

Bilety można kupić na stacjach metra i w automatach przy niektórych przystankach.

Bilet 72-godzinny kosztuje 330 kC, a 24-godzinny 120 kC.

Bilet pojedynczy, który jest ważny maksymalnie 30 minut od momentu skasowania, kosztuje 30 kC, a 90-minutowy 40 kC.

Czego spróbować w Pradze?

Jeśli Czechy to oczywiście smażony ser z frytkami, czyli danie, które można kupić praktycznie wszędzie. Jest pyszne i… wysoko kaloryczne 😉 Równie popularną potrawą są knedliki, wyrabiane zwykle na bazie gotowanych ziemniaków. Do knedlików najczęściej podaje się gulasz oraz duszoną kapustę.

Tekst alternatywny

Jeżeli zaś chodzi o słodkie wyroby, bardzo popularny jest trdelnik, czyli ciastko z dziurką pieczone nad rozżarzonym węglem, obsypane cynamonowym cukrem. Nie jest to tradycyjne czeskie danie, pomimo tego w Pradze sprzedawane jest na każdym kroku. Jego cena wynosi około 80-150 kC, w zależności od wybranych dodatków.

Co zobaczyć w Pradze? Stare Miasto

Brama Prochowa

Zwiedzanie Pragi rozpoczniemy przed Bramą Prochową. Znajduje się ona na Drodze Królewskiej, prowadzącej z Dworu Królewskiego, który stał obok bramy, aż do Zamku Praskiego. W średniowieczu i w czasach nowożytnych podążały nią orszaki królewskie, stąd też wzięła się jej nazwa.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Brama Prochowa to 65-metrowa brama zaprojektowana w stylu późnogotyckim, tak bardzo charakterystycznym dla architektury Pragi. Jej nazwa ściśle związana jest z funkcją, jaką pełniła, bo mieścił się w niej kiedyś skład prochu.

Jest kilka cech, dzięki którym rozpoznacie gotyk, nawet jeśli zupełnie nie znacie się na architekturze:
🔹 Ostre łuki (okna nie mają łagodnych łuków, ale składają się z dwóch osobnych łuków, które łącza się ostrym kątem).
🔹 Strzeliste wieże i wysokie okna, które nadają smukłości i symbolizują dążenie ku niebu.
🔹 Przypory i łuki przyporowe, które związane są z konstrukcją szkieletową i przenoszą obciążenia (stosowane głównie w katedrach).
🔹 Pinakle, czyli smukłe kamienne wieżyczki, zakończone u góry iglicą.
🔹 Często pojawiają się maswerki, czyli dekoracyjne, zazwyczaj kamienne wzory, które wypełniają górną część gotyckiego okna lub rozetę.
🔹 Katedry często mają koronkowy wygląd (posiadają wiele detali).

Wewnątrz bramy organizowane są wystawy czasowe. W górnej jej części znajduje się także punkt widokowy. Wstęp kosztuje 150 kC.

Dom Miejski Reprezentacyjny

Tekst alternatywny

Zaraz obok Bramy Prochowej znajduje się Dom Miejski Reprezentacyjny, czyli jeden z najsłynniejszych secesyjnych budynków w Pradze. Wnętrza budynku obejmują kilka sali koncertowych, z których największa to Sala Smetany. Mieści się tu też kilka restauracji i kawiarni.

Secesja była przeciwieństwem panującego historyzmu. Jej głównym założeniem było stworzenie stylu pozbawionego odniesień do osiągnięć minionych epok. W secesji wyróżnia się wiele nurtów, a najpopularniejsze są nurty francuskie, hiszpańskie i austriackie.

Ulica Celetna

Tekst alternatywny

Pójdziemy teraz ulicą Celetną w stronę Rynku Staromiejskiego. Po drodze mijamy kamieniczki w różnych stylach. Szczególną uwagę zwraca Dom pod Czarną Madonną, którego nazwa pochodzi od figury Czarnej Madonny umieszczonej na rogu. Budynek ten skrywa podobno jedyną kubistyczną kawiarnię na świecie, czyli Grand Cafe Orient.

Tekst alternatywny

Rynek: pomnik Jana Husa, Kościół Tyński, Ratusz Staromiejski z zegarem

Dotarliśmy na Rynek Staromiejski, czyli reprezentacyjny plac historycznego centrum. Będąc na rynku, warto przyjrzeć się pięknie zdobionym kamienicom. To właśnie od tych zdobień zyskały one swoje nazwy np. Pod Kamiennym Barankiem, Pod Złotym Jednorożcem, czy Pod Czerwonym Lisem.

Tekst alternatywny

Na rynku znajduje się też pomnik Jana Husa, który był reformatorem religijnym i którego spalono na stosie za jego poglądy. Na pomniku widnieją słowa „Prawda zwycięży”.

Tekst alternatywny

Nad rynkiem górują iglice kościoła Panny Marii przed Tynem. Do jego wnętrza wchodzi się przez zbudowaną przed nią kamienicę.

Tekst alternatywny

Będąc na rynku, nie można pominąć ratusza, czyli dawnej siedziby władz miejskich. Na jego południowej elewacji znajduje się słynny XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj, który składa się z trzech głównych części:

  • astronomicznej – pokazującej położenie ciał niebieskich,
  • kalendarzowej – z medalionami reprezentującymi miesiące,
  • animacyjnej – z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów.
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Figury dwunastu apostołów pojawiają się w górnych oknach zegara, natomiast poniżej znajduje się kostucha z klepsydrą, Żyd ze srebrnikami w ręku, poganin Turek i wyobrażenie próżności z lustrem w dłoni. O pełnej godzinie zegar wybija melodie. Mnóstwo ludzi gromadzi się wtedy na rynku.

Tekst alternatywny

Na wieżę ratusza można wejść i warto to zrobić, bo roztacza się z niej piękny widok na starą Pragę. Wstęp na wieżę kosztuje 250 kC i obejmuje również zwiedzanie ratusza.

Na rynku odbywają się różne wydarzenia m.in. jarmark w Pradze, ale o jarmarkach bożonarodzeniowych możecie przeczytać osobny artykuł na naszej stronie.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Pragi – Most Karola

Ulica Karola

Przejdziemy teraz przez Mały Rynek z renesansową fontanną pośrodku. To właśnie tutaj rozpoczyna się słynna Karlova, czyli ulica Karola, która prowadzi aż do Mostu Karola. Przez cały dzień tętni życiem, bo w parterach kamienic mieszczą się sklepiki, kawiarnie i restauracje.

Tekst alternatywny

Z oddali widać już Staromiejską Wieżę Mostową, a to oznacza, że jesteśmy już bardzo blisko najsłynniejszego mostu w Pradze, który łączy Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana.

Most Karola

Most Karola to najstarszy most w Pradze, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku, za panowania cesarza Karola IV. Do XVIII wieku był jedynym mostem w mieście, który łączył dwa brzegi Wełtawy.

Tekst alternatywny

Wzdłuż mostu, ustawione są rzeźby świętych, a także posąg Chrystusa na krzyżu. Znajduje się tutaj także figura św. Jana Nepomucena, patrona Pragi, którego wyrzucono do rzeki, z rozkazu ówcześnie panującego króla.

Wieże Mostowe

Z obu stron mostu znajdują się wieże. Od strony Starego Miasta stoi Staromiejska Wieża Mostowa (zbudowana pod koniec XIV w.), a od strony Malej Strany dwie Małostrańskie Wieże Mostowe.

Tekst alternatywny

Ze Staromiejskiej Wieży Mostowej rozpościera się przepiękny widok na Most Karola. Wstęp na wieżę kosztuje 150 kC.

W praskich wieżach (m.in. w Bramie Prochowej oraz wieżach przy Moście Karola) oraz w Ratuszu Staromiejskim wprowadzono program early bird special, który polega na tym, że przez pierwszą godzinę po otwarciu danej atrakcji bilety są o połowę tańsze (-50%).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Co zobaczyć w Pradze? Rzeźby Davida Černego

Zbliżamy się teraz do jednej z bardziej kontrowersyjnych instalacji artystycznych w mieście, którą zaprojektował słynny czeski rzeźbiarz David Černý, który swoimi pracami udowadnia, że sztuka nie musi ukrywać się w salach muzeów, a równie dobrze może oddziaływać na zwiedzających w przeróżnych zakamarkach miasta.

Rzeźba Sikający

Tekst alternatywny

Rzeźba Sikający, która znajduje się przy ul. Cihelnej 2b, przedstawia dwóch mężczyzn, którzy sikają do zbiornika z wodą w kształcie Czech. Ta kontrowersyjna instalacja symbolizuje podobno wejście naszych sąsiadów do Unii Europejskiej. Autor tłumaczy swoją wizję argumentem, że czynność oddawania moczu jest przyjemna, tak samo jak miłym było wejście Czech do UE.

Dzieci z kodem kreskowym zamiast twarzy

Tekst alternatywny

Po całym mieście porozrzucane są inne, równie kontrowersyjne rzeźby autorstwa Davida Černego m.in. raczkujące dzieci z kodem kreskowym zamiast twarzy, które można zobaczyć w kilku miejscach w mieście np. na Wieży Telewizyjnej czy Wyspie Kampa.

Inne rzeźby Cernego

Tekst alternatywny

Poza tym w Pradze znajduje się też rzeźba Quo Vadis (przy Ambasadzie Niemieckiej), Głowa Franza Kafki w pobliżu Teatru Narodowego; Wisielec (przy ul. Husova) i Koń w Pałacu Lucerna.

Tekst alternatywny

Zachęcamy do samodzielnego odkrywania innych instalacji artystycznych tego autora, bo jest ich w Pradze o wiele więcej.

Zwiedzanie Pragi – Hradczany

Zmierzamy teraz na Hradczany. Zwiedzanie Pragi bez zawitania w te rejony będzie niepełne ;). Sporą część tej dzielnicy zajmuje Zamek Praski, czyli jeden z największych kompleksów zamkowych świata. Składa się z zabytkowych pałaców, budowli sakralnych, rozległych ogrodów i malowniczych zakątków. Zamek ten już od ponad tysiąca lat jest symbolem czeskiej państwowości. Stanowi także siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej.

Plac Hradczański

Plac Hradczański znajduje się w samym sercu Hradczan i stoi przy nim 5 pałaców. Rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Pragi.

Tekst alternatywny

Zamek Praski

Przed głównym wejściem do zamku następuje zmiana warty o pełnej godzinie. O 12-stej prezentowana jest zmiana warty honorowej.

Tekst alternatywny

Chcąc odwiedzić najważniejsze z zabytków, trzeba kupić bilet wstępu. W momencie publikacji tego filmu bilet w cenie 250 kC obejmował: Stary Pałac Królewski, Bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę oraz Katedrę św. Wita. Dodatkowo można też dokupić bilet na południową wieżę katedry (w cenie 200 kC) oraz na wystawę poświęconą historii zamku.

Katedra św. Wita

Ukryta jest wewnątrz kompleksu zamkowego na Hradczanach, ale widoczna już z daleka. Katedra św. Wita, a w zasadzie katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha (bo tak naprawdę katedra ma trzech patronów) to jedna z najładniejszych gotyckich katedr w Europie. Jej mury strzegą klejnotów koronacyjnych oraz grobowców czeskich królów.

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: Ignaz Wiradi, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

W XIV wieku król Czech i Cesarz Rzymski Karol IV zlecił wybudowanie monumentalnej świątyni w miejscu romańskiej rotundy. Zakończenie prac miało miejsce dopiero w I połowie XX wieku!

Katedra jest naprawdę imponujących rozmiarów. Najwyższa wieża ma wysokość 96 metrów, a długość świątyni wynosi 124 metry.

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: DXR, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Najbardziej charakterystycznym elementem katedry św. Wita, poza strzelistymi wieżami, jest rozeta z witrażem Stworzenia Świata. Od strony południowej, przy dawnym wejściu, znajduje się zaś Złota Brama z mozaiką Sądu Ostatecznego. Wykonana jest ona z ponad miliona kolorowych elementów.

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: Ludek, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Katedra św. Wita jest otwarta dla zwiedzających. Do nawy głównej i kaplicy św. Wacława można wejść za darmo. Do dalszej części świątyni można dotrzeć, kupując bilet wstępu na Hradczany.

Tekst alternatywny

Katedra św. Wita to także świetny punkt widokowy. By się na niego dostać, trzeba kupić bilet i wejść na wieżę.

Złota uliczka

Odwiedzając Złotą Uliczkę, można poczuć atmosferę codziennego życia sprzed kilkuset lat, zobaczyć miniaturowe pokoiki, laboratorium alchemika, warsztat złotnika, karczmę, a także korytarz obronny.

Tekst alternatywny

Złota uliczka powstała w XV wieku, podczas budowy północnej części Zamku na Hradczanach. Około 100 lat później, ówczesny cesarz przekazał tę przestrzeń strażnikom fortyfikacji. Teren ten był jednak dość mały, więc by każda rodzina mogła mieć swój domek, powstały budynki o niewielkim metrażu (około 20 m2).

Nad domami mieści się korytarz łączący Białą Wieżę z Daliborką, w którym znajdziemy zbiory broni i zbroje rycerskie. Dolna część Białej Wieży służyła aż do połowy XVIII wieku jako więzienie i katownia.

Tekst alternatywny

Po dziś dzień zachowało się tylko 10 oryginalnych domków, w których znajdują się sklepy z pamiątkami, galerie i wystawy.

Złotą uliczkę można zwiedzić za darmo po zamknięciu kas biletowych.

Atrakcje Pragi – Mala Strana

Rynek Małostański

Z Hradczanów jest już bardzo blisko do dzielnicy Mala Strana, w której znajduje się Rynek Małostrański. Najbardziej charakterystycznym budynkiem, który przy nim stoi jest Kościół św. Mikołaja, który powstał w XVIII wieku dla zakonu jezuitów.

Tekst alternatywny

Dominującym elementem świątyni jest wysoka dzwonnica i ogromna kopuła.

Główna, zachodnia fasada “faluje”, ma tworzyć iluzję ruchu. Elewacja zdobiona jest rzeźbami, a w niszy na szczycie znajduje się postać św. Mikołaja.

Tekst alternatywny

Mur Lennona

Ściana Lennona jest symbolem walki o wolność słowa, pokój oraz wszystko, co ludzie przez lata zapisali na jej powierzchni. To także miejsce spotkań fanów zespołu The Beatles oraz… wdzięczne tło do fotografowania 😉

Tekst alternatywny

Jej historia sięga lat 80. XX wieku, kiedy to padły strzały pod domem Johna Lennona na Manhattanie. Słynny artysta postulował wolność, miłość i pokój. Śmierć znanego muzyka zapisała się w pamięci i sercach młodych Czechów, którzy mieli już dość sytuacji, jaka panowała w ich kraju.

Po tym wydarzeniu, na ścianie należącej do Zakonu Maltańskiego, nieznany artysta namalował portret Lennona oraz zapisał słowa utworu zespołu The Beatles. Tym samym wyzwolił w ludziach chęć wyrażenia swoich myśli i niezadowolenia z panującej władzy. Poszli oni w ślad za nim i pokryli ścianę wspomnieniami o Lennonie oraz przede wszystkim politycznymi postulatami, przeciwko reżimowi komunistycznemu.

Obecnie, odwiedzają ją rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć na własne oczy kolorowy mur, zmieniający się z godziny na godzinę. Każdy może bowiem napisać coś na ścianie, sprawiając, że już nigdy nie będzie taka sama.

Wyspa Kampa

Tekst alternatywny

Niedaleko znajduje się Wyspa Kampa, czyli teren idealny do wypoczynku, bo większość jej powierzchni zajmuje rozległy park. Oprócz odpoczynku w zaciszu parku można odwiedzić też Muzeum Kampa, w którym zobaczymy sztukę nowoczesną. Spotkacie tutaj także rzeźby dzieci autorstwa Černego, o których wspominaliśmy wcześniej.

Klasztor na Strahovie

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: Balou46, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Pójdziemy teraz w stronę Klasztoru na Strahovie. Znajduje się w nim bowiem słynna biblioteka klasztorna, która ma w swoich zbiorach około 200 tysięcy woluminów. Warto obejrzeć barokową Salę Teologiczną i Salę Filozoficzną, które robią naprawdę ogromne wrażenie. Szkoda tylko, że nie można pospacerować pomiędzy książkami.

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: Y.Shishido, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Na pierwszym piętrze znajduje się natomiast galeria obrazów oraz muzeum literatury.

Wzgórze Petrin

Zwiedzanie Pragi to także wzgórze Petrin ma ponad 300 metrów i można dostać się na nie naziemną kolejką lub pieszo. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, na szczyt wjedziemy w kilka minut.

Skorzystać możemy z biletu komunikacji miejskiej (jeśli posiadamy bilet okresowy np. 24-h lub 3-dniowy). Pojedyncze bilety w cenie 60 kC można kupić przed wejściem do kolejki. Dolna stacja mieści się niedaleko Mostu Legii.

Tekst alternatywny

Decydując się na pójście pieszo, zajmie nam to więcej czasu, zyskamy jednak zapierające dech w piersiach widoki. Najlepsze podejście znajduje się w pobliżu Klasztoru na Strahovie. Na wzgórzu mieści się słynna miniaturowa wieża EifflaLabirynt Luster i Obserwatorium Astronomiczne.

Miniaturowa wieża Eiffla, czyli tzw. „Eifflówka” to 65,5 metrowa stalowa wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na całą panoramę Pragi. Na szczyt prowadzi prawie 300 schodów. Bilet wstępu kosztuje 150 kC.

Zwiedzanie Pragi – Nowe Miasto

Teatr Narodowy

Tekst alternatywny

Przechodząc przez Most Legii już z daleka widać już kolejną atrakcję Pragi, czyli neorenesansowy budynek Teatru Narodowego, który ufundowało czeskie społeczeństwo. Jego budowa rozpoczęła się w XIX wieku. Niestety, gdy prace zbliżały się do końca, teatr spłonął. Kilkanaście lat później został zrekonstruowany. Obecnie, wystawiane są tu dramaty, balety i opery.

Tekst alternatywny

Tańczący Dom

Praga to nie tylko barokowa i gotycka architektura. W czeskiej stolicy w dzielnicy Nowe Miasto można zobaczyć także nowoczesne i dość kontrowersyjne budynki. Jedną z nich jest Tańczący Dom wybudowany w latach 90 XX wieku.

Tekst alternatywny

Nazwa budynku jest związana z jego kształtem. Można bowiem ujrzeć w nim sylwetki tańczącej pary.

Warto wiedzieć, że architekt Gehry nazwał dom „Fred i Ginger” (na cześć słynnych tancerzy – Freda Astaire i Ginger Rogers). Nazwa ta jest obecnie rzadko stosowana, ale jeśli się na nią natkniecie, wiedzcie, że chodzi właśnie o Tańczący Dom.

W budynku znajdują się głównie biura oraz hotel. Na parterze mieści się galeria, a na najwyższym piętrze restauracja.

Plac Wacława

Będziemy kierować się teraz w stronę Placu Wacława. Po jego dwóch dłuższych stronach można zobaczyć piękne kamienice.

Tekst alternatywny

W XIV wieku władca Karol IV zdecydował poszerzyć granice Pragi, ze względu na ogromny napływ ludności. Na terenie Nowego Miasta zaczęły powstawać place, targi i domy. W XVIII w. Praga została przebudowana i w miejscu starych domów zbudowano kamienice, które stoją tu po dziś dzień.

Plac Wacława był miejscem historycznych wydarzeń w wieku XX, w tym Aksamitnej rewolucji, gdy gromadziły się tu setki tysięcy demonstrantów, żądających demokratyzacji Czechosłowacji.

Muzeum Narodowe

Nad placem góruje Muzeum Narodowe – monumentalny budynek w neoklasycystycznym stylu, który posiada w swoich zbiorach wiele elementów. Warte zobaczenia są bogato zdobione pomieszczenia – Sala Ceremonialna i Panteon. Znajdziemy tam dzieła wybitnych XIX wiecznych rzeźbiarzy i malarzy.

Tekst alternatywny

Obecnie, Plac Wacława jest miejscem rozrywki, bo znajduje się tu mnóstwo knajpek, dyskotek i restauracji. Polecamy odwiedzić Výtopna – Railway Restaurant, wcześniej rezerwując stolik.

Inne miejsca w Pradze, które warto zobaczyć

Josefov

Zwiedzanie Pragi zakończymy w dzielnicy Josefov, w której znajdziemy 6 synagog, z których każda jest inna i ma swoją niepowtarzalną historię.

Tekst alternatywny

Synagoga Staronowa, Pinkasa, Klausa, Wysoka, Maisela i Hiszpańska. Można je zwiedzać i mieszczą się w nich tematyczne wystawy. Bilet wstępu obejmuje zwiedzanie synagog, Sali Ceremonialnej, Starego Cmentarza Żydowskiego oraz wystaw czasowych w galerii Roberta Guttmanna i kosztuje 500 kC.

Tekst alternatywny

Dzielnica Żydowska w Pradze to także ulica Paryska i piękne, monumentalne kamienice.

Tekst alternatywny

Zaraz obok Synagogi Hiszpańskiej mieści się Pomnik Franza Kafki. Upamiętnia on czeskiego pisarza pochodzenia żydowskiego- Franza Kafkę.

Tekst alternatywny

W Pradze mieści się także jeszcze jedna synagoga, która jest oddalona od Josefova około 1,5 km i znajduje się na Nowym Mieście.

Jeruzalemska (lub inaczej Jubileuszowa) Synagoga to największa i najmłodsza synagoga praska. Powstała na początku XX wieku, zachwyca kolorową fasadą, bogatym wnętrzem i kutymi żyrandolami. Utrzymana jest w stylu secesyjnym oraz mauretańskim, z elementami sztuki islamskiej.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Na piętrze znajduje się ekspozycja, prezentująca historię Żydów po II wojnie światowej. Z piętra bardzo dobrze widać ołtarz i przepiękne zdobienia.

Wyszehrad

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

To dawny gród królewski, który obecnie jest przede wszystkim parkiem, w którym na każdym kroku natrafimy na rzeźby lub pozostałości dawnej świetności. Znajduje się tu Cmentarz Wyszehradzki ze Slavinem, wspólny grobowiec wielkich czeskich osobistości.

Troja

Tekst alternatywny

Źródło zdjęcia: Tilman2007, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

W dzielnicy Troja znajdują się dwa ogrody: zoologiczny i botaniczny oraz Zamek Trojski z pięknym ogrodem w stylu francuskim.


Zwiedzanie Pragi może być bardzo różnorodne, bo to miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zachęcamy Was do samodzielnego odkrywania czeskiej stolicy, bo atrakcji w Pradze jest o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.