Dlaczego na wieży ratusza stukają się rogami dwa koziołki? Skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Stare Miasto? Co symbolizuje intrygujący pomnik pełen liczb? I dlaczego rogal świętomarciński ma kształt podkowy? Zwiedzanie Poznania rozpoczniemy od Starego Miasta, później udamy się w stronę Zamku Cesarskiego, a następnie na Ostrów Tumski i do Śródki. Odwiedzimy też okoliczne tereny zielony, które są idealnym miejscem na spacer o każdej porze roku.

Tekst alternatywny

Zapraszamy Was na wycieczkę do Poznania, miasta, które kojarzy się przede wszystkim z rogalami świętomarcińskimi i pyrami, a także ze świetnymi restauracjami i knajpkami. My zaś chcemy zachęcić Was, byście zwrócili uwagę również na atrakcje i zabytki, których w stolicy Wielkopolski nie brakuje.

Tekst alternatywny

Zobacz film o Poznaniu

Zwiedzanie Poznania – Stary Rynek

Ratusz i koziołki

Poznański rynek kojarzy się przede wszystkim z kolorową zabudową, pięknym ratuszem oraz oczywiście z koziołkami. Codziennie, gdy zegar ratuszowy wybija godzinę dwunastą w południe, w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i pojawiają się dwa koziołki, które stukają się rogami 12 razy.

Tekst alternatywny

Mechanizm z koziołkami wiąże się z pewną legendą. Gdy po pożarze Poznania zajęto się odbudową ratusza, urzędnicy zorganizowali przyjęcie. Jeden z kucharzy zainteresował się jednak mechanizmem, który instalowano na wieży ratuszowej i przez to spalił danie. Udało mu się w krótkim czasie znaleźć dwa koziołki, które zamierzał przyrządzić i podać gościom. Koziołki jednak uciekły na szczyt wieży i zaczęły stukać się rogami. Ten pojedynek stał się symbolem Poznania.

Tekst alternatywny

Kamienice i domki budników na Starym Rynku

Obecnie Stary Rynek jest niestety w remoncie, jak zresztą wiele miejsc w Poznaniu i jeszcze przez jakiś czas się to nie zmieni. Pomimo tego, warto podejść na rynek, by przyjrzeć się pięknie zdobionym kamienicom i renesansowemu budynkowi Ratusza, który widoczny jest już z daleka.

Tekst alternatywny

Stary Rynek jest różnokolorowy, a to wszystko za sprawą miniaturowych kamieniczek, zwanych domkami budników. Zbudowano je w XVI wieku dla mniej zamożnych kupców. Ci najbogatsi mieszkali zaś w kamienicach, które znajdują się w pierzejach Rynku.

Tekst alternatywny

Rogal Świętomarciński

Rogal świętomaciński powstaje z ciasta półfrancuskiego i nadzienia z białego maku oraz bakalii. To jeden z najsłynniejszych polskich wypieków, chroniony unijnym certyfikatem, który pozwala wypiekać go wedle ścisłych wskazań tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski.

Rogale Świętomarcińskie według tradycji wypiekane są z okazji Dnia Świętego Marcina, który przypada na 11 listopada, ale oczywiście w Poznaniu można je kupić nie tylko w tym dniu. Kształt rogala według legendy ma nawiązywać do końskiej podkowy, którą zgubił koń św. Marcina.

Tradycja wypieku Rogala Świętomarcińskiego w Poznaniu narodziła się pod koniec XIX wieku. Proboszcz parafii pw. św. Marcina zachęcił wiernych, by zrobili coś dobrego dla biednych, biorąc przykład z patrona. Pewien cukiernik upiekł trzy blachy rogali i przyniósł je pod kościół. W kolejnych latach dołączyli do niego inni cukiernicy.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Poznania – Stare Miasto

Fara Poznańska

Niedaleko rynku można zobaczyć imponującą bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, która popularnie nazywana jest Farą. Jej budowę rozpoczęto w XVII wieku i trwała ona kilkadziesiąt lat.

Tekst alternatywny

Barokowe wnętrze świątyni jest bogato zdobione i znajdują się w nim monumentalne XIX wieczne organy.

Tekst alternatywny

Zamek Królewski

Zachodnia część Starego Miasta to Zamek Królewski, który znajduje się na wzgórzu Przemysła. Na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Budowa zamku ruszyła prawdopodobnie w XIII wieku na polecenie króla Przemysła II.

Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych, który jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tekst alternatywny

Wejdziemy teraz na taras widokowy, który znajduje się na wieży Zamku Królewskiego, bo rozpościera się z niego przepiękny widok na miasto i okolicę. Bilet normalny kosztuje 20 zł.

Tekst alternatywny

W ramach biletu na taras widokowy można też zwiedzić Muzeum Sztuk Użytkowych. Eksponaty zgromadzone są w kilku salach z podziałem na poszczególne okresy.

Tekst alternatywny

Mury obronne

Niedaleko Zamku Królewskiego można zobaczyć pozostałości po murach miejskich Poznania. Kiedyś ciąg fortyfikacji liczył 1700 metrów długości i miał 7 metrów wysokości.

Tekst alternatywny

Część murów została rozebrana w XVIII i XIX wieku. Obecnie można zobaczyć 17 wmurowanych tablic, które upamiętniają przebieg murów.

Tekst alternatywny

Galeria Stary Browar

W miejscu największego browaru w Poznaniu, który został założony w XIX wieku przez braci Huggerów powstała Galeria Stary Browar. W budynkach mieści się m.in. galeria handlowa, futurystyczny hotel oraz galeria artystyczna.

Tekst alternatywny

Wystrojem pasaży zajął się Ryszard Kaja, polski grafik, malarz i scenograf.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Poznania – śródmieście

Plac Wolności

W okresie świątecznym Plac Wolności jest sercem Betlejem Poznańskiego, czyli jarmarków bożonarodzeniowych. Można tu spróbować różnych smakołyków, zaopatrzyć się w upominki, a także wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych tj. występy artystyczne, warsztaty dla dzieci, czy koncerty charytatywne.

Tekst alternatywny

Ulicą Święty Marcin, przy której znajduje się sporo knajpek i restauracji, pójdziemy teraz w kierunku Dzielnicy Zamkowej.

Tekst alternatywny

Dzielnica Zamkowa

Forum Cesarskie lub Dzielnica Zamkowa to kompleks, w skład którego wchodzi kilka budynków m.in. Zamek Cesarski, Teatr Wielki, czy Filharmonia Poznańska.

Tekst alternatywny

Zamek Cesarski jest współcześnie otwarty dla zwiedzających. Warto zobaczyć hole, korytarze i dziedzińce zamkowe, które są dostępne za darmo. Obecnie w zamku ma swą siedzibę Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Tekst alternatywny

Pomnik Kryptologów

Przed głównym wejściem do Zamku Cesarskiego znajduje się tajemniczy metalowy pomnik z mnóstwem liczb. Dzieło upamiętnia trzech polskich kryptologów, związanych z Uniwersytetem Poznańskim, którzy przyczynili się m.in. do rozpracowania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Tekst alternatywny

Pomnik ten poświęcony jest Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. Litery imion i nazwisk kryptologów wkomponowane są w ciągi cyfr.

W bliskim sąsiedztwie pomnika znajduje się Centrum Szyfrów Enigma, które można zwiedzać.

Zwiedzanie Poznania – Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część miasta. To właśnie tutaj zaczęła się historia Poznania i Polski.  Na Ostrowie Tumskim założono jeden z pierwszych grodów, a było to na przełomie VIII i IX wieku.

Tekst alternatywny

Bazylika archikatedralna

Na Ostrowie Tumskim znajduje się Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych kościołów w Polsce, którego powstanie datuje się na X wiek.

Tekst alternatywny

Wewnątrz bazyliki w Złotej Kaplicy pochowani są pierwsi władcy Polski z dynastii Piastów – Mieszko I oraz Bolesław I Chrobry.

Obok katedry znajduje się gotycki kościół Najświętszej Marii Panny z połowy XV wieku.

Tekst alternatywny

Most Biskupa Jordana

Po zwiedzeniu Ostrowa Tumskiego warto przejść Mostem Biskupa Jordana do dzielnicy Śródka, bo znajduje się tam jeden z najpiękniejszych murali w Polsce.

Zwiedzanie Poznania – dzielnica Śródka

Śródka dawniej była niezależnym miastem z prawami miejskimi nadanymi jeszcze w XIII wieku. Nazwa dzielnicy pochodzi od dnia tygodnia, w którym odbywały się tu targi.

Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle.

Na Śródeckim Rynku warto zobaczyć trójwymiarowy mural, który opowiada historię Śródki, a jego nazwa brzmi: Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle.

Tekst alternatywny

Na muralu możecie zobaczyć reklamę firmy Terravita, która została wkomponowana w tę piękny mural, zamiast zwykłego bilboardu. Czy wszystkie reklamy nie mogłyby tak wyglądać?

Zielona Symfonia

Warto zobaczyć także wykonaną na bocznej ścianie jednej z kamienic instalację z rynien pt. „Zielona Symfonia”.

Tekst alternatywny

Została zaprojektowana tak by, wydawać dźwięki podczas przepływania przez nią wody deszczowej. Dźwięki jednak przeszkadzały mieszkańcom, więc instalację musiano uciszyć.

Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania ICHOT to modernistyczny budynek, w którym znajduje się multimedialna ekspozycja poświęcona historii Ostrowa Tumskiego. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, z którym można także udać się na wycieczkę przez Ostrów Tumski.

Tekst alternatywny

Brama Poznania udostępnia również taras widokowy, z którego świetnie widać Ostrów Tumski oraz zabudowę części Poznania.

Po zakończeniu zwiedzania można skorzystać z kładki przerzuconej przez Śluzę Katedralną, czyli część XIX-wiecznej Twierdzy Poznań.

Zwiedzanie Poznania – Jezioro Maltańskie

Jezioro Maltańskie, popularnie zwane Maltą, to największy poznański zbiornik wodny, centrum sportów wodnych, a także świetne miejsce na spacer o każdej porze roku. Znajduje się tu sztuczny stok narciarski, a także strzeżone kąpielisko.

Tekst alternatywny

Sezonowo można skorzystać z nietypowej formy dostania się pod bramę Nowego ZOO. Tuż przy brzegu Malty przebiega trasa kolejki wąskotorowej Maltanka. Warto zobaczyć Jezioro Maltańskie właśnie z tej perspektywy.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Poznania – Park Cytadela

Park Cytadela znajduje się na wzgórzu, ma powierzchnię około 100 hektarów i jest największym parkiem miejskim w Poznaniu.

Tekst alternatywny

Nazwa parku pochodzi od pierwotnego przeznaczenia tego terenu. Znajdował się tu kiedyś Fort Winiary. W 1945 r. fortyfikacje Cytadeli w dużym stopniu zostały zniszczone, a w kolejnych latach rozebrane.

Tekst alternatywny

Muzea w Parku Cytadela

W pozostałościach twierdzy mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”. Jeśli interesujecie się militariami, koniecznie odwiedźcie te miejsca.

Tekst alternatywny

Część wzgórza zajmują cmentarze żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej.

Pomnik „Nierozpoznani”

Będąc w Parku Cytadela, na pewno zauważycie intrygującą instalację artystyczną, przedstawiającą sylwetki pozbawione głów i rąk, które sprawiają wrażenie kroczących w różnych kierunkach.

Tekst alternatywny

„Nierozpoznani”, bo taki jest tytuł tej instalacji to największa plenerowa praca poznańskiej artystki Małgorzaty Abakanowicz.

Tekst alternatywny

Zwiedzanie Poznania zimą – Jarmark w Poznaniu

Ciekawym miejscem są także Międzynarodowe Targi Poznańskie, czyli miejsce, w którym odbywają się różne wydarzenia czasowe. Na przykład, w okresie świątecznym, organizowany jest tu bardzo klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy. Można tu spróbować różnych smakołyków, napić się grzanego wina lub gorącej czekolady, odwiedzić domek świętego Mikołaja, pojeździć na łyżwach, a także zobaczyć jarmark z góry z koła widokowego.

Tekst alternatywny

Oczywiście w Poznaniu można zrobić jeszcze tysiące innych rzeczy! W tym artykule opisaliśmy tylko najważniejsze atrakcje, ale jak zwykle polecamy Wam samodzielne odkrywanie stolicy Wielkopolski, również od strony gastronomicznej, bo świetnych lokali w Poznaniu nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.