Choinka rozbłyska tysiącem światełek, w powietrzu unosi się zapach cynamonu i grzanego wina, mnóstwo ludzi spaceruje na zewnątrz, pomimo mroźnej aury. To może oznaczać tylko jedno, przyjechaliśmy na jarmark w Pradze!

Nie ukrywam, że późna jesień nie jest naszym ulubionym czasem w roku. Niska temperatura, niewiele słońca i szaruga za oknem skutecznie zniechęcają do jakichkolwiek aktywności. Pomyśleliśmy więc, że wybierzemy się w tym roku na jarmark w Pradze, żeby trochę odczarować ten okres i jakoś przeczekać czas do świąt.

Jeśli Wy również macie spadek energii, zabieramy Was na spacer po świątecznej Pradze, a przede wszystkim po praskich jarmarkach. Ubierzcie się ciepło i chodźcie z nami.

Tekst alternatywny

Praga jest jednym z najbardziej niezwykłych miast w Europie. To stolica Czech, do której można bardzo dostać się z Polski na różne sposoby. W grudniu nabiera ona jeszcze więcej magii, a to wszystko za sprawą świątecznych jarmarków, które są rozsiane po całym mieście. Od bardzo zatłoczonych i turystycznych, po te bardziej lokalne i kameralne. W tym artykule pokażemy Wam najbardziej znane jarmarki w Pradze, ale nie tylko, bo zajrzymy także do Kaplicy Betlejemskiej i na jeden bardziej lokalny jarmark bożonarodzeniowy.

Tekst alternatywny

Zobacz film o Pradze

Jarmark w Pradze na Rynku Staromiejskim

Chyba nikogo nie dziwi, że najbardziej popularny jarmark odbywa się na Rynku Staromiejskim. Jarmark ten jest naprawdę imponujący, przede wszystkim ze względu na jego lokalizację.

Świąteczne stragany, duża choinka i światełka w połączeniu z zabytkową zabudową robią duże wrażenie i sprawiają, że to właśnie tutaj można spotkać najwięcej turystów.

Tekst alternatywny

Znajduje się tu także scena, na której odbywają się występy oraz podest, na który można wejść i zrobić sobie zdjęcie oraz zobaczyć jarmark z trochę innej perspektywy.

Rynek Staromiejski z góry można zobaczyć z wieży ratuszowej, na której znajduje się płatny punkt widokowy.

Na jarmarkach można podziwiać pokazy tradycyjnego rzemiosła lub przy dźwięku kolęd brać udział w różnorodnych imprezach.

Tekst alternatywny

Kaplica Betlejemska – świąteczna wystawa

Przy okazji wizyty na Rynku Staromiejskim, warto odwiedzić Kaplicę Betlejemską, bo w środku znajduje się świąteczna wystawa. Wstęp do kaplicy kosztuje 100 kC.

Tekst alternatywny

Co roku jest tu organizowana wystawa, która posiada temat przewodni, związany z rękodziełem np. wycinanie z papieru, rzemiosło ludowe czy malarstwo. Można podziwiać tu dzieła artystów, związane z danym tematem, ale nie tylko.

Tekst alternatywny

Wystawie towarzyszą pokazy rękodzielnicze tj. tworzenie ozdób ze szkła, pokazy rzeźbiarstwa, czy występy muzyczne. Warto sprawdzić na stronie internetowej, czy w dany dzień odbywają się jakieś wydarzenia towarzyszące (TUTAJ).

Co zjeść na jarmarkach w Pradze?

Na jarmarku w Pradze można spróbować różnorodnych przysmaków, zarówno w słodkim, jak i wytrawnym wydaniu.

Trdelnik to ciastko z dziurką opiekane nad rozżarzonym węglem i otulone cynamonowym cukrem. Nie jest to tradycyjne czeskie danie, pomimo tego w Pradze sprzedawane jest na każdym kroku. Trdelnik to najpopularniejszy przysmak, który można kupić na jarmarku (no, może od razu po grzanym winie). Jego cena wynosi około 80-150 kC, w zależności od wybranych dodatków.

Tekst alternatywny

Warto także spróbować innych świątecznych przysmaków tj. langosz, czyli drożdżowy placek z mąki i mleka z dodatkami oraz halušky, czyli małych kluseczek z ziemniaków i mąki.

Tekst alternatywny

Ponadto, można oczywiście kupić grzane wino oraz miód pitny, a także zaopatrzyć się w pięknie udekorowane pierniczki, które można podarować bliskim.

Jarmark w Pradze na Placu Republiki

Kolejny jarmark świąteczny znajduje się na Placu Republiki. Składa się on z dwóch części, jedna główna z imponującą choinką i dużą liczbą straganów z jedzeniem oraz druga, trochę mniejsza, z uroczymi drewnianymi domkami, w których można kupić czeskie wyroby oraz jedzenie.

Tekst alternatywny

Czesi słyną z produkcji szkła, więc szklane bombki na choinkę to jedna z rzeczy, które można kupić na jarmarku. Poza tym na straganach znajdziemy pierniczki, drewniane ozdoby, biżuterię, lokalne wyroby, świeczki oraz czeskie i morawskie wina czy miody pitne.

Tekst alternatywny

Jarmark w Pradze na Placu Wacława

Kolejny popularny jarmark znajduje się na placu Wacława. Na tym największym średniowiecznym placu w Europie rozstawione są drewniane domki z czeskimi produktami oraz jedzeniem.

Tekst alternatywny

Nad placem góruje Muzeum Narodowe, czyli monumentalny budynek w neoklasycystycznym stylu oraz pomnik św. Wacława. Plac Wacława jest miejscem rozrywki, bo poza jarmarkiem, znajduje się tu mnóstwo knajpek, dyskotek i restauracji.

Jarmark w Pradze na Placu Pokoju

Przed Kościołem św. Ludmiły na Placu Pokoju odbywa się kolejny jarmark, tym razem bardziej lokalny i kameralny. Ceny są tu niższe, jest tu też o wiele mniej turystów, a więcej mieszkańców. Panuje tu przyjemny, lokalny klimat.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jarmark nie jest bardzo duży, ale bardzo klimatyczny, bo złożony z dziesiątek drewnianych domków. W centralnym punkcie jarmarku znajduje się duża choinka, a nad straganami rozłożony jest baldachim migoczących światełek.

Tekst alternatywny

Nie tylko na jarmarkach, ale w całej Pradze czuć świąteczny klimat. Miasto jest pięknie udekorowane i w wielu miejscach znajdziemy świąteczne stragany np. na Zamku na Hradczanach czy Małym Rynku. Warto zajrzeć również w te miejsca, przy okazji zwiedzania Pragi.

Tekst alternatywny

By poczuć świąteczny klimat, można oczywiście przyjechać do Pragi, ale prawda jest taka, że często wystarczy pójść na spacer w miejscu zamieszkania. Dajcie koniecznie znać, jak wygląda jarmark w Waszym mieście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.