Pieniny nie są zbyt wysokie ani szczególnie charakterystyczne. Pozostają w tyle za wysokimi Tatrami i jedynymi w swoim rodzaju Górami Stołowymi. Pomimo tego, kryją wiele ciekawych atrakcji, nie tylko związanych z pieszymi wędrówkami i wspaniałymi widokami. Można tam popływać na kajakach, pontonach, gondolach i tratwach, odpocząć w uzdrowisku i napić się dobrej dla zdrowia wody mineralnej, zwiedzić zamki i inne zabytki, a nawet wspiąć się po linach, jeśli potrzebujemy trochę adrenaliny.

Pieniny znam bardzo dobrze, bo od kiedy pamiętam, jeździłam do Krościenka nad Dunajcem z najbliższą rodziną. Pomimo tego, że byłam tam już wiele razy, co roku odkrywam nowe miejsca. W tym artykule chcę polecić Wam najlepsze według mnie atrakcje Pienin, które warto zobaczyć. Co warto zrobić, będąc w okolicy?

Wejść na Trzy Korony

Tekst alternatywny

Atrakcje Pienin to oczywiście piesze wędrówki. Zaczniemy od najbardziej charakterystycznego szczytu, czyli Trzech Koron. Ma wysokość 982 m n.p.m. Skalną koronę tworzy pięć spiczastych skał. Najwyższa z nich to Okrąglica. Znajduje się na niej platforma widokowa, z której rozciąga wspaniała panorama na Dunajec, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

Najpopularniejszy szlak na Trzy Korony rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych. W górę ruszamy żółtym szlakiem, wchodząc na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Po drodze przechodzimy przez Wąwóz Szopczański. Jego dnem, wśród skał wapiennych, płynie Szopczański potok. Końcową trasę należy pokonać niebieskim szlakiem. Suma wzniesień wynosi ok. 570 m, długość trasy 7,5 km, a czas wyprawy przy sprzyjających warunkach zajmie niecałe 4 h.

Wejście na Trzy Korony można połączyć ze zdobyciem Sokolicy, na którą prowadzi niebieski szlak.

Zobaczyć słynną sosenkę na Sokolicy

Tekst alternatywny

Sokolica ma wysokość 747 m n.p.m. i jest znana z sosenki, która znajduje się na szczycie (niestety kilka lat temu została ona uszkodzona w trakcie akcji ratunkowej).

Wędrówkę na Sokolicę można rozpocząć z Krościenka (żółtym lub zielonym, a później niebieskim szlakiem) lub ze Szczawnicy (żółtym, a następnie niebieskim szlakiem; tu czeka nas przeprawa tratwą na drugą stronę rzeki). Trasa ma długość około 11 km, jej przejście trwa ponad 4 h. Do pokonania mamy od 400 do 600 metrów przewyższenia, w zależności od wybranej trasy.

Zdobyć Wysoką, czyli najwyższy szczyt Pienin

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wysoka, inaczej nazywana Wysokimi Skałkami to najwyższy szczyt w Pieninach. Ma wysokość 1050 m n.p.m. Wysoką można zdobyć, podążając zielonym lub żółtym i niebieskim szlakiem.

Szlak zielony bierze swój początek w Jaworkach. Prowadzi przez malowniczy Wąwóz Homole oraz Polanę pod Wysoką. Przejście 3,9 km powinno zająć około 2 godzin (w tym czasie pokonamy około 480 metrów przewyższenia). Potem czeka nas jeszcze droga powrotna. Po drodze na szczyt mijamy Kamienne Księgi, czyli efektowne skałki, w których, jak mówią łemkowskie wierzenia, zapisane są losy świata. Idąc dalej, natrafimy na Bazę Namiotową pod Wysoką oraz wejdziemy do Rezerwatu Wysokie Skałki.

Szlak żółty i niebieski na Wysoką biegnie natomiast wzdłuż grzbietu Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, a następnie przez skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem.

Skorzystać z wyciągu krzesełkowego na Palenicę

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Z kolei linowej na Palenicę można skorzystać w Szczawnicy. Jest to świetna atrakcja dla osób w każdym wieku.

Palenica ma wysokość 722 m n.p.m. Na jej szczycie znajdują się dodatkowe atrakcje. Wśród nich największą jest zjeżdżalnia grawitacyjna. Znajduje się tam także ekspozycja rzeźb dla najmłodszych Edukacyjny szlak Małych Zdobywców Gór, dzięki któremu można dowiedzieć się więcej o pienińskiej przyrodzie, miejscowej tradycji i zwyczajach. Dostępny jest także punkt gastronomiczny.

Można też wejść na Palenicę o własnych siłach, podążając żółtym szlakiem, położonym niedaleko wyciągu. Inną opcją jest wjechanie na górę wyciągiem i zejście pieszo lub odwrotnie.

Kilka minut spacerkiem od szczytu Palenica znajduje się kolejny szczyt Pienin, czyli Szafranówka, która liczy 742 m n.p.m.

Więcej informacji na temat biletów i kursowania kolejki znajdziecie TUTAJ.

Przejść Wąwóz Homole

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wąwóz Homole znajduje się w Jaworkach, blisko Szczawnicy. Biegnie przez niego zielony szlak pieszy. Ma długość 800 m. Dnem wąwozu, pomiędzy wapiennymi skałami, płynie potok Kamionka.

Przez Wąwóz Homole biegnie szlak na Wysoką, więc można zobaczyć go przy okazji wędrówki na najwyższy szczyt Pienin. Odwiedzenie samego wąwozu również będzie dobrym pomysłem. Można tu dojechać rowerem ze Szczawnicy lub samochodem, bo obok wejścia do wąwozu znajduje się spory parking. Kursuje tu także stylizowana ciuchcia, która odjeżdża z Placu Dietla w Szczawnicy.

Odwiedzić rezerwat Biała Woda

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Rezerwat Biała Woda to malowniczy teren, idealny na spacer i odpoczynek dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Znajdują się tu grupy skał wapiennych, wśród których płynie potok Biała Woda. W Rezerwacie Biała Woda znajduje się Wąwóz Międzyskały. Biegnie przez niego żółty szlak pieszy i czerwony szlak rowerowy.

Można tam dojechać rowerem np. ze Szczawnicy lub Krościenka, ale trzeba pamiętać, że trasa biegnie pod górkę (ale za to z powrotem jedzie się bardzo przyjemnie). Można też przyjechać tu samochodem, bo przy wejściu do rezerwatu znajduje się spory parking. Kursuje tu również stylizowana ciuchcia, która odjeżdża z Placu Dietla w Szczawnicy.

Przejechać się Drogą Pienińską aż do Czerwonego Klasztoru

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Droga Pienińska to przepiękna ścieżka w Pieninach, która idealnie nadaje się na wycieczkę pieszą lub rowerową. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, wzdłuż Przełomu Dunajca, liczy 9 km, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy. Po drodze można podziwiać piękno Pienińskiego Parku Narodowego, a także obserwować płynące tratwy flisackie.

Jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę Drogą Pienińską, warto rozważyć wypożyczenie roweru (w Pieninach jest naprawdę sporo wypożyczalni – cena około 40-50 zł za cały dzień). Trasa jest malownicza, ale też trochę niebezpieczna, bo wiedzie stromymi zboczami, wzdłuż Dunajca, bez żadnych barierek i innych zabezpieczeń.

Na końcu Drogi Pienińskiej znajduje się Czerwony Klasztor oraz restauracja, bufety i sklepiki. Na brzegu Dunajca mieści się przystań flisacka, czyli początek słowackiego Spływu Przełomem Dunajca. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok na Trzy Korony.

Przepłynąć przez przełom Dunajca

Tekst alternatywny

Tę atrakcję Pienin polecam każdemu. Jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Mamy trzy najpopularniejsze metody na przepłynięcie przez przełom Dunajca.

Bez względu na wybrany sposób, przygoda rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych lub Niżnych i kończy się w Szczawnicy lub Krościenku.

Pierwszą opcją jest spływ na flisackiej tratwie. W kilkunastoosobowej grupie mamy możliwość podziwiania widoków z trawy, słuchając opowieści flisaków.

Druga opcja to wypożyczenie kajaku. Polecamy wypożyczalnię Szymsport, która mieści się w Krościenku nad Dunajcem, ale są też inne miejsca, w których możecie wynająć kajak. Firma, od której go wypożyczacie, przewozi Was na początek spływu i po kilku godzinach w ustalonym miejscu odbiera od Was kajak.

Trzecią opcją jest spływ na pontonie tzw. rafting. Pontony mogą pomieścić od 6 do 10 osób. Należy pamiętać, że spływ na pontonie odbywa się z instruktorem.

Popływać po Jeziorze Czorsztyńskim

Tekst alternatywny

To jeszcze nie wszystkie atrakcje Pienin. Często odwiedzanym miejscem jest również Zalew Czorsztyński, który oferuje sporo atrakcji.

Można popływać tu na rowerku wodnym i kajaku, a także przepłynąć gondolą między zamkami lub skorzystać z rejsu statkiem po jeziorze.

Gondola o nazwie „Czorsztynianka” odpływa co 10 minut, spod jednego z zamków. Podróż trwa około 15 minut. Można kupić bilet w jedną lub w dwie strony i wrócić dowolną gondolą do godziny 18. Na gondoli można przewozić rowery i wózki dziecięce.

Po czorsztyńskiej stronie znajduje się świetne miejsce do odpoczynku z hamakami i leżakami, gdzie nawet w upalny dzień, można znaleźć miejsce dla siebie. W pobliżu znajduje się także niewielki basen dla dzieci, a także punkt gastronomiczny.

Więcej informacji oraz aktualny cennik znajdziecie TUTAJ.

Tekst alternatywny

Odwiedzić Zamek w Niedzicy

Tekst alternatywny

Zamek „Dunajec” w Niedzicy został wzniesiony w XIV wieku, jako fortalicja broniąca północnej granicy Węgier. Zamek był wielokrotnie modyfikowany, a w czasie II wojny światowej został zdewastowany. Obecnie na zamku mieści się muzeum, w którym można oglądać wnętrza zamkowe oraz pokoje gościnne. Poza Zamkiem możemy zwiedzić Wozownię (w jej wnętrzu znajdziemy zabytkowe pojazdy konne) i Spichlerz, który mieści stałą wystawę-Sztuki Ludowej Spisza.

Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe, z których można podziwiać piękno okolicy.

Więcej informacji na temat zwiedzania i samego zamku znajdziecie TUTAJ. W sezonie warto rezerwować bilety przez Internet, bo może się okazać, że na miejscu będzie trzeba czekać na wejście kilka godzin.

Odwiedzić Zamek w Czorsztynie

Tekst alternatywny

W Czorsztynie główną atrakcją są ruiny zamku, którego historia sięga XIV w. Kiedyś Dunajec był naturalną granicą polsko-węgierską, więc Zamek w Niedzicy był twierdzą Węgrów, a Zamek w Czorsztynie – Polaków. W zamku gościł m.in. Władysław Jagiełło. W przeszłości władcą zamku był rycerz Zawisza Czarny. 

Na zamku można zobaczyć wystawę na temat historii zamku oraz kolekcję starych pocztówek z Pienin. Znajduje się w nim także wystawa dotycząca flisaków i łodzi, którymi przewożeni są turyści podczas spływów Dunajcem.

Więcej informacji możecie znaleźć TUTAJ.

Pospacerować po Zaporze Czorsztyńskiej

Tekst alternatywny

Zapora Czorsztyńska jest świetnym punktem widokowym. Rozpościera się z niej widok na Jezioro Czorsztyńskie, Zamek w Niedzicy, a przy dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry.

Zapora ma ponad 50 metrów wysokości i umieszczone są w niej urządzenia umożliwiające zrzut ponad 2000 m3 wody w ciągu sekundy. Zapora robi wrażenie. Spacerując po niej, warto zwrócić uwagę na wykonane na chodnikach trójwymiarowe graffiti.

W pobliżu zapory znajduje się niewielka hydroelektrownia, którą można zwiedzać z przewodnikiem.

Spróbować swoich sił w parku linowym

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Będąc w Pieninach, można odwiedzić park linowy, w którym znajdują się trasy o różnym stopniu trudności. To świetna zabawa dla małych i dużych.

My wypróbowaliśmy Park Linowy Ablandia. Przebiega przez niego kilka tras o różnym stopniu trudności, dlatego mogą skorzystać z niego osoby w różnym wieku. Warto spróbować swoich sił na wysokości, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że to trudniejsze, niż się wydaje. Trzeba mieć naprawdę dużo siły, żeby pokonać przeszkody.

Inne atrakcje Pienin

Tekst alternatywny

Zamkowa Góra i ruiny Zamku Pienińskiego

Zamkowa Góra to kolejny szczyt Pienin, na który warto się wybrać. Ma wysokość 799 m n.p.m. Znajdują się tu ruiny Zamku Pienińskiego oraz Grota Św. Kingi.

Góra Wdżar

Góra Wdżar to niewielki szczyt o wysokości 767 m n.p.m na pograniczu Gorców i Pienin. Podobno igła w kompasie na jej szczycie nie jest w stanie prawidłowo wskazać kierunku. Na górę Wdżar można wejści pieszo lub dostać się wyciągiem krzesełkowym, który kursuje z miejscowości Kluszkowce.

Wodospad Zaskalnik

Ma około 5 metrów wysokości i leży na wysokości 550 m n.p.m w Szczawnicy Sewerynówce. Z Placu Dietla w Szczawnicy nad wodospad można dostać się stylizowaną ciuchcią. Obok wodospadu znajduje się Zajazd „Czarda”.

Źródła wód mineralnych

Atrakcje Pienin to także sporo źródeł wody mineralnej, z których słynie np. Szczawnica czy Krościenko nad Dunajcem.

Uzdrowisko Szczawnica dysponuje 12 źródłami wód mineralnych. Najlepiej spożywać je w pijalniach.

W Krościenku nad Dunajcem znajdują się trzy źródła wody mineralnej: „Maria” oraz „Stefan” i „Michalina”. Źródła są obudowane wiatami z ławeczkami, na których można odpocząć (droga do źródeł biegnie pod górkę).

Bachledka, czyli Ścieżka w Koronach Drzew

Tekst alternatywny

Bachledka (sł. Chodník Korunami Stromov) znajduje się na Słowacji w miejscowości Zdziar, na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie jest to zwykła ścieżka, bo biegnie wśród wierzchołków iglastych drzew na wysokości 24 m nad ziemią. To 1234 m ciekawych doświadczeń, niezapomnianych wrażeń i nieziemskich widoków.

Z tego artykułu: Zimowy spacer w chmurach, czyli Ścieżka w Koronach Drzew na Słowacji dowiecie się więcej na temat Bachledki.


To oczywiście nie wszystko, co ten rejon ma do zaoferowania. Znacie jeszcze jakieś atrakcje Pienin, które możecie polecić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.