Wyspa Ortygia jest najpopularniejszą częścią Syrakuz. Łączy ze sobą style architektoniczne i zabytki z różnych okresów. Można zobaczyć tam ruiny greckich świątyń, barokowe i gotyckie fasady pałacowe, podziemne tunele i gotyckie łaźnie.

Wyspa Ortygia (Isola di Ortigia) to historyczne centrum Syrakuz (często nazywana jest po prostu Starym Miastem). Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od greckiego ortyx, co znaczy przepiórka. Do Syrakuz i na wyspę Orygia wybraliśmy się w styczniu, podczas naszego kilkudniowego wyjazdu na wschód Sycylii. Ortygię odwiedziłam w moje urodziny, więc mam do niej szczególny sentyment 😉

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jak dostać się na wyspę Ortygia?

Ortygia jest wyspą, którą oddziela od Sycylii wąski przesmyk. Z Syrakuz można się na nią dostać dwoma mostami: Ponte Santa Lucia (wjeżdża się nim na wyspę) oraz Ponte Umbertino (wyjeżdża się nim z wyspy). Podążając jednym z mostów, na pewno dostrzeżecie pomnik słynnego mieszkańca Syrakuz Archimedesa.

Do Syrakuz (a tym samym, w okolice wyspy Ortygia) można dojechać wypożyczonym samochodem lub komunikacją publiczną m.in z Katanii. Nasza baza wypadowa znajdowała się właśnie w tym mieście, więc przyjechaliśmy do Syrakuz autobusem.

Autobus

Autobus linii Interbus odjedża z jednego ze stanowisk z placu, który znajduje się przy Via Archimede (wejście od Via D’Amico) w Katanii. Cechą charakterystyczną Interbusów jest kolor niebieski.

Koszt przejazdu z Katanii do Syrakuz wynosi 6,4 euro. W dwie strony zapłacimy 9,3 euro. Podróż trwa około 1,5 h. Autobus zatrzymuje się przy Corso Umberto I w Syrakuzach. Z przystanku do centrum dojdziecie w ok. 15 min (1 km).

Bilety można kupić w punkcie sprzedaży biletów Interbus w Katanii przy Via D’Amico, po lewej stronie ulicy, idąc od Viale della Liberta (na rogu Via D’Amico i Via Zolfatai). Warto się w nie zaopatrzyć, bo kierowca nie sprzeda Wam biletu (takie jest przynajmniej nasze doświadczenie).

Rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ.

Pociąg

Do Syrakuz można dostać się z Katanii pociągiem linii Trenitalia za 7,60 euro w jedną stronę. Podróż trwa około 1h 10 min. Kursuje kilkanaście razy dziennie. Z dworca kolejowego na wyspę Orygia można dojść w około 20 minut (1,5 km).

TUTAJ możecie sprawdzić możliwe połączenia.

Krótka historia wyspy Ortygia

Dzisiejsze Syrakuzy powstały najpewniej już około XVIII wieku p.n.e., kiedy to Koryntczycy założyli swoją kolonię na wyspie Ortygia. Przez cały okres panowania Greków pozostała główną częścią Syrakuz, które to przez pewien czas były jednym z najważniejszych punktów na mapie antycznego świata. Na wyspie Ortygia znajdowały się najważniejsze świątynie, część portowa i pałace władców.

W III w. p.n.e. Syrakuzy zostały podbite przez Rzymian, którzy zajęli greckie pałace. Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego Syrakuzy straciły na znaczeniu. Przestały być ważnym ośrodkiem handlowym.

W XVII wieku zawaliła się duża część zabudowy Ortygii, podczas trzęsienia ziemi. Niektóre pałace budowano od nowa, a w innych wykorzystywano zachowane fragmenty, stąd w niektórych budynkach można zauważyć łączoną architekturę gotycko – barokową. Spacerując uliczkami wciąż można trafić na nieodbudowane zabytki.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zwiedzanie Ortygi

Wyspa ma około 1500 m długości i ponad 600 m szerokości, więc spokojnie można ją obejść w jeden dzień. Jak na każdym włoskim starym mieście, warto pobłądzić trochę wąskimi uliczkami, odkrywając urocze zakątki i monumentalne zabytki.

Od 2005 roku wyspa Orygia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Porta Urbica i Świątynia Apolla

Na wyspę weszliśmy Mostem św. Łucji (Ponte Santa Lucia). Idąc przed siebie, dotarliśmy do ruin antycznej bramy miejskiej Porta Urbica, a kawałek dalej, zobaczyliśmy ruiny świątyni Apolla (przy placu Largo XXV Luglio). Jest to najstarsza świątynia na Sycylii, która została zbudowana w stylu doryckim. W czasach świetności jej wielkość była imponująca, a kolumny miały wysokość nawet osiem metrów).

Na teren ruin wejść nie można, ale płot jest na tyle niski, że pozwala przyjrzeć się im całkiem dobrze.

Plac Archimedesa

Plac Archimedesa otoczony jest pałacami z różnych okresów. Jego charakterystycznym elementem jest Fontanna Diany (Fontana di Diana) z początku XX wieku. Z fontanną związany jest mit o nimfie Aretuzy, która uciekła do Syrakuz przed bogiem rzeki Alfejosem. Jedna z rzeźb przedstawia nimfę, która próbuje się uwolnić. Na środku fontanny stoi bogini Diana, obrończyni miasta, która chroni nimfę.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Plac Katedralny

Najważniejszym miejscem na wyspie Ortygia jest Plac Katedralny (Piazza Duomo). Otoczony jest on barokowymi fasadami świątyń i pałaców w kolorze kremowym, które powstały po wspomnianym wcześniej trzęsieniu ziemi. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jednolitości i spójności tego placu. Piękną architekturą bez reklam i kolorowych bilboardów.

Pod Placem Katedralnym ciągną się podziemne tunele – Ipogeo Di Piazza Duomo. W trakcie II Wojny Światowej służyły mieszkańcom jako schron. Dziś możemy przejść się długimi korytarzami. Wejście znajduje się w ogrodach przy Pałacu Arcybiskupa.

Katedra w Syrakuzach

Najpiękniejszym budynkiem, który znajduje się na placu jest Katedra (Duomo di Siracusa). Charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą w stylu baroku sycylijskiego oraz dwoma rzeźbami świętych (św. Piotra i św. Pawła). Do katedry przylega Pałac Arcybiskupa (Palazzo Arcivescovile).

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Wnętrze świątyni jest dość surowe, mimo to robi ogromne wrażenie. Można tam dostrzec stare kolumny, które ozdabiały kiedyś świątynię Ateny w V w. p. n. e. Wstęp do katedry jest płatny i kosztuje 2 euro.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Poniżej możecie zobaczyć część Katedry, która obejmuje świątynię Ateny.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Opactwo św. Łucji

Drugim ważnym zabytkiem na Placu Katedralnym jest Opactwo św. Łucji (Chiesa di Santa Lucia alla badia). Warto zobaczyć jej wnętrze, pomimo tego, że fasada nie wyróżnia się niczym szczególnym. W środku znajduje się obraz „Pogrzeb Łucji” autorstwa Caravaggio. Można zobaczyć też charakterystyczną mozaikę podłogową nawiązującą do stylu hiszpańskiego i XVIII-wieczne freski. Wejście do świątyni jest darmowe. 

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Foro Vittorio Emanuele II i Fontanna Aretuzy

Na zachodzie wyspy rozciąga się promenada na prawie pół kilometra Foro Vittorio Emanuele II. Ciągnie się od od bramy miejskiej Porta Marina do naturalnej Fontanny Arteuzy. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek, w którym można schować się przed słońcem pod koronami drzew.

Fontanna Aretuzy znajduje się w niewielkim parku, w którym można zobaczyć oryginalne rośliny. To tak naprawdę naturalne źródło, do którego woda dostaje się przez skały bezpośrednio z morza. Według mitologii nimfa Aretuza uciekając przed bogiem rzeki Alfejosem uciekła do Syrakuz, a tam bogini Diana zamieniła ją w istniejące do dziś źródło wody.

Po północnej stronie parku znajduje się małe Muzeum Papirusu (Museo Dei Papiro) oraz niewielkie akwarium.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Punkt widokowy

Punkt widokowy, z którego można zobaczyć wybrzeże Syrakuz znajduje się przy ulicy Lungomare di Levante Elio Vittorini.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Zamek Castello Maniace

Zamek ten umiejscowiony jest na samym końcu wyspy. Wybudowano go w XII wieku za panowania Fryderyka II. Mieszkały w nim królewskie rodziny, twierdza przez pewien czas była więzieniem, a następnie pełniła funkcję obronne. Obecnie Castello Maniace jest otwarty dla zwiedzających.

Wybrzeże i Porto Grande

Późnym popołudniem warto wybrać się wybrzeże, w okolice Porto Grande, by zobaczyć piękny zachód słońca.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Giudecca – dawna dzielnica żydowska

W Syrakuzach dzielnica żydowska znajduje się we wschodniej części Ortygii. W średniowieczu Żydzi mieszkali we własnych niezależnych dzielnicach, zwanych Giudecca. Dziś to miejsce, które upodobali sobie lokalni artyści. To jeden z bardziej różnorodnych obszarów na wyspie, gdzie warto powłóczyć się wąskimi uliczkami.

Inne zabytki warte uwagi:

Targ uliczny Ortigia Street Market

Łaźnie pod hotelem Alla Giudecca

Kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovannello na Piazza del Precursore) 

Kościół św. Filipa Apostoła (Chiesa di San Filippo Apostolo na Piazza San Filippo)

Polecane restauracje na wyspie Ortygia

Poniżej znajdziecie listę restauracji, w których warto zjeść, będąc w Syrakuzach. Wybrałam je na podstawie opinii w Google i portalu Tripadvisor.

Restauracje

A Putia

Irma la Dolce

Ortigia Fish Bar

Cala Piada

Sicily fish & chips

Oz & Cappuccio Pesce Fresco

Kantunera Ristorante

Pamiętajcie, że restauracje są zamknięte od około 14-15, najczęściej aż do 19-20. Niektóre są otwarte wyłącznie wieczorami.

Lodziarnie

Najlepsze lody zjecie w Caseificio Borderi.


A na koniec zostawiam Wam kilka ujęć z uroczych uliczek, którymi można spacerować na wyspie Ortygia w Syrakuzach.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.