Bratysława to jedna z najmniej znanych stolic europejskich. Niedoskonała, kameralna i odwiedzana najczęściej „przy okazji”. Piękna, choć chowająca się w cieniu sąsiednich metropolii – Wiednia i Budapesztu, które przyćmiewają ją swą monumentalnością. Jaka naprawdę jest Bratysława i czy warto spędzić w niej więcej niż kilka godzin?

Bratysława to największe miasto Słowacji i równocześnie jej stolica. Położona jest nad Dunajem i graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. Jak w wielu europejskich stolicach, rzeka rozdziela Bratysławę na Stare i Nowe Miasto. Jej południowa część natomiast, zalana jest blokowiskami i centrami handlowymi.

Bratysława

Jak dojechać do Bratysławy?

Do stolicy Słowacji można dojechać pociągiem, autobusem (np. FlixBusem) lub samochodem, a także dolecieć liniami Ryanair do Wiednia, z którego do Bratysławy jest już rzut beretem (swego czasu można było dostać się samolotem bezpośrednio do Bratysławy, ale obecnie nie znalazłam bezpośrednich połączeń z Polski). Przez to wiele osób, wycieczkę do Wiednia łączy z wizytą w Bratysławie.

Bratysława

Nasza podróż do Bratysławy

W sierpniu 2016 roku, wybraliśmy się w podróż, która rozpoczęła się w Pieninach, kolejnym przystankiem była Tatralandia, Słowacki Raj, Bratysława i na końcu węgierski Balaton. W słowackiej stolicy spędziliśmy zaledwie 3 dni, a mimo to jej zwiedzanie wyglądało całkiem inaczej niż w przypadku innych europejskich stolic. Był czas na odpoczynek, leżenie nad brzegiem Dunaju, niespieszne spacerowanie i jedzenie lodów, z widokiem na bratysławską starówkę. Nie było „napiętego grafiku”, ani prób „upchnięcia” wszystkich najważniejszych zabytków w kilkudniowy pobyt, jak bywało w przypadku Pragi czy Budapesztu.

Do Bratysławy zawitaliśmy w najgorętszym sezonie, a turystów było znacznie mniej niż wiosną czy jesienią w innych europejskich stolicach. Stolica Słowacji nie pojawia się w artykułach typu „5 miast idealnych na weekend”. Dzięki temu jest bardziej tajemnicza, intrygująca i mniej znana.

Co zobaczyć w Bratysławie?

Po Bratysławie możemy poruszać się trolejbusami, tramwajami lub autobusami. Jeśli jednak Wasz hotel jest blisko centrum, nie będzie to konieczne, bowiem wszystkie atrakcje mieszczą się dość blisko siebie.

Bratysława

Starówka

Miejscem, którego nie możecie pominąć jest bratysławska starówka wraz z niezatłoczonymi uliczkami. Wygląda naprawdę uroczo, a dzięki umiarkowanej liczbie turystów, przechadzanie się nimi jest bardzo przyjemne.

Bratysława

Rzeźby w Bratysławie

Spacerując po centrum Bratysławy, rozglądajcie się uważnie, by nie przeoczyć rzeźby Cumila, czyli słowackiego kanalarza, który zrobił sobie przerwę i obserwuje przechodniów. Jeśli pogłaszczecie go po głowie, dopisze Wam szczęście 😉 Spotkać możecie też postać Ignác Lamár, który słynął ze swoich dobrych manier. Stoi on przed swoją ulubioną kawiarnią.

Bratysława

Główny plac w Bratysławie (Hlavné námestie)

Po tej samej stronie Dunaju, znajduje się też Hlavné námestie, czyli główny plac w Bratysławie, który pełni funkcję rynku. Usytuowany jest na Starym Mieście, otoczony zabytkowymi budynkami, wśród których znajduje się stary ratusz oraz kościół jezuitów.

Bratysława
Bratysława

Brama Michalska (Michalská brána)

To brama miejska ze strzelistą wieżą oraz czterema tarczami zegarowymi. Jej nazwa pochodzi od św. Michała Archanioła, którego rzeźba jest umieszczona na jej szczycie.

Bratysława

Katedra św. Marcina (Katedrála sv. Martina)

To największy i najstarszy kościół w Bratysławie, który znajduje się tuż przy ul. Staromiejskiej. Warto wspiąć się na wzgórze zamkowe, by zobaczyć go z góry.

Bratysława
Bratysława

Zamek Bratysławski (Bratislavský hrad)

Bratysławski zamek jest widoczny już z oddali. Znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Bratysławie, z którego rozpościera się piękny widok.

Bratysława

Sad Janka Kráľa

To jeden z najstarszych publicznych parków Europy Środkowej. By się do niego dostać, wystarczy przejść przez Nowy Most. To miejsce usytuowane blisko centrum miasta, doskonałe na popołudniowy spacer.

Bratysława

Most SNP (Most Slovenského národného povstania)

Most z charakterystycznym pylonem, zwieńczonym „latającym talerzem” jest swego rodzaju wizytówką Bratysławy. Spodek znajduje się na wysokości ponad 80 metrów i mieści ogromną restaurację. Warto też wiedzieć, że na jego wierzchołku znajduje się taras widokowy. Most SNP łączy Stare Miasto z największą słowacką stolicą mieszkalną Petržalka.

Bratysława

To prawda, że najbardziej popularne punkty w mieście, można zobaczyć w kilka godzin. Uważam jednak, że nie tak powinno zwiedzać się Bratysławę. Warto dać jej czas i niespiesznie przechadzać się po niezatłoczonych uliczkach tej młodziutkiej stolicy. Spacerować, poznawać, chłonąć i delektować się jej niedoskonałością. Jeśli oczekujecie monumentalnych budowli i architektonicznych perełek, na każdym kroku, możecie się zawieść. Bratysława pomimo, że jest stolicą jednego z europejskich Państw, pozostała małym miasteczkiem, w którym można odetchnąć i odpocząć.

Byliście kiedyś w Bratysławie? Co sądzicie o stolicy Słowacji?

Wszystkiego podróżniczego!

Iwona

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.