Korzystając z wolnego wtorku wybraliśmy się na wycieczkę do urokliwego miasta jakim jest Pszczyna. Pomimo tego, że jest ona położona blisko mojego miejsca zamieszkania, jeszcze do niej nie zawitałam. Wiedząc o tym, że szykuje nam się wolny dzień, bez dłuższego zastanowienia postanowiliśmy, że pojedziemy do Pszczyny. Miasto to wydawało nam się idealnym miejscem na jednodniowy wyjazd.

pszczyna

Informacje ogólne

Pszczyna mieści się w południowej Polsce, w województwie śląskim. Często nazywana jest Perłą Górnego Śląska. Data jej założenia przypada na przełom XIII/XIV wieku.

Skąd się wzięła nazwa?

Jej nazwa nie ma żadnego związku ze słowem „pszczoła”, pomimo tego, że miasto jest ściśle związane z bartnictwem. Istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi o tym, że pochodzi ona od niemieckiego słowa Pless (co wskazuje na dawniejsze Plszczyna). Inna, że od wyrazu plesso, czyli jezioro.

Jak dojechać do Pszczyny?

Najwygodniejszym środkiem transportu jest oczywiście samochód. Zaparkować można w ścisłym centrum na płatnym parkingu (średnio 1zł za godzinę). Do Pszczyny dojedziemy także pociągiem. Przebiega przez nią linia kolejowa Katowice ? Bielsko-Biała, Katowice – Wisła, Katowice ? Żywiec. Z pobliskich miejscowości kursują również autobusy, warto więc sprawdzić rozkład PKS.

Atrakcje Pszczyny

Zabytkowy Rynek

Zmierzając w stronę Zamku Pszczyńskiego, przechodzimy przez ogromny rynek. Otaczają go odrestaurowane kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Dominującym budynkiem jest kościół ewangelicki oraz neorenesansowy ratusz. Obok niego znajduje się piękna kamienica Frykówka. Pszczyński rynek jest naprawdę sporej wielkości, dlatego w cieplejsze dni odbywają się tam różnego rodzaju imprezy i koncerty.

pszczyna

Warto na chwilę przystanąć przy ławeczce Daisy.

pszczyna

Pszczyna kojarzy nam się przede wszystkim z zamkiem, który możemy zobaczyć już z daleka.

pszczyna

Dostaniemy się do niego przez Bramę Wybrańców, znajdującą się tuż przy placu rynkowym.

pszczyna

Muzeum Zamkowe

Zamek Pszczyński utrzymany jest w stylu neobarokowym. Został wiele razy przebudowywany. Początkowo był to zamek, później trójskrzydłowa rezydencja, będąca siedzibą książąt pszczyńskich.

pszczyna

Zajrzyjmy teraz do jego wnętrza. Cena biletu wstępu do XIX i XX-wiecznych komnat wynosi 14,50 (8,50) zł. Chcąc odwiedzić inne pomieszczenia np. zbrojownię czy stajnie książęce należy zaopatrzyć się w dodatkowy bilet. Wtorki są dniem bezpłatnego zwiedzania. Tylko niektóre wystawy są wtedy otwarte. Na oficjalnej stronie możecie znaleźć więcej informacji: www.zamek-pszczyna.pl

pszczyna

Dużą atrakcją zamku jest ogromna, kamienna klatka schodowa, która pełni funkcje dekoracyjne, a także służy do przemieszczania się między kolejnymi kondygnacjami.

pszczyna

Bogate żyrandole i gzymsy zdobią komnaty i przestronne hole.

pszczyna

W całym muzeum, uwagę zwracają ogromne lustra, które wzmacniają wrażenie bogactwa i przepychu.

pszczyna

W sali lustrzanej, oprócz dwóch ogromnych luster, znajdują się kamienne popiersia.

pszczyna

Park przy zamku

Do zamku przylega rozległy park w stylu angielskim. Jego powierzchnia wynosi aż 156 ha! To idealne miejsce na wiosenne i letnie spacery. Muszę przyznać, że nie przepadam za długimi zimowymi wędrówkami, pomimo tego odebrałam to miejsce jako bardzo urokliwe. Oprócz różnorodnej flory, na terenie parku mieści się staw oraz oryginalne zabudowania tj. herbaciarnia, piwnica lodowa czy stajnie książęce.

pszczyna

Dzieli się on na klika obszarów. Środkowa część parku to park Zamkowy, ze wschodniej strony znajduje się park Dworcowy, natomiast od zachodu – park Zwierzyniec. Ten ostatni zajmuje obecnie pole golfowe i Pokazowa Zagroda Żubrów, którą niedługo odwiedzimy.

pszczyna

Na terenie parku mieści się staw, który jeszcze bardziej wzbogaca to miejsce. Pływające kaczki nadają mu uroku.

pszczyna

Pokazowa Zagroda Żubrów

W trochę większej odległości od zamku znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. Oprócz żubrów spotkamy tam pawie, sarny, daniele, jelenie, owce… Warto odwiedzić to miejsce szczególnie z dziećmi. Mamy możliwość kupna biletu, upoważniającego do wstępu do zagrody oraz Muzeum Wsi Pszczyńskiej. Jego cena wynosi 14(10) zł.

W sali kinowej, znajdującej się na terenie zabudowania zagrody wyświetlany jest film trójwymiarowy, opowiadający historię pszczyńskich żubrów. W środku zobaczymy również zwierzęcą wystawę.

pszczyna

Już na wejściu zobaczyliśmy przechadzające się z dumą kolorowe pawie.

pszczyna

Udało nam się nawet ujrzeć nastroszonego pawia, chcącego przypodobać się swojej wybrance. Jak widać na poniższym zdjęciu, jedzenie bardziej ją interesowało.

pszczyna

Jelenie, sarny, daniele – ich również nie zabrakło. Pomimo tego, że na samym początku zachowywały dość dużą odległość, po czasie zaczęły się do nas zbliżać.

pszczyna

W oddali odbywała się właśnie walka jeleni.

pszczyna

Wypatrzyliśmy także króliczka, którego przyłapaliśmy na popołudniowej toalecie.

pszczyna

Mogliśmy też zobaczyć baranki z długą sierścią leniwie przechadzające się po swojej zagrodzie.

pszczyna

Żubry na początku niechętnie na nas patrzyły i zachowywały dystans. Z czasem jednak, jeden z nich podszedł bardzo blisko ogrodzenia.

pszczyna

Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”

Powstał w 1975 roku. Z biegiem lat pojawiało się tam coraz więcej obiektów architektury drewnianej z okolic Pszczyny, głównie z XIX wieku. W skansenie można zobaczyć wszystkie typy budynków wiejskich z tamtych czasów m.in. młyn wodny, stodołę i szopę na siano.

pszczyna

Na jego terenie znajduje się również pasieka z kolorowymi ulami. Wyróżniają się one na tle drewnianych domków.

pszczyna

Muzeum Prasy Śląskiej

Oprócz wyżej wymienionych miejsc, możemy też odwiedzić Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Mieści się ono w zabytkowej kamieniczce w przełomu XVIII/XIX wieku, niedaleko rynku. Wśród atrakcji znajdziemy tam odtworzony gabinet patrona placówki. Cena biletu to 8(5)zł.

Gorąco polecam jednodniową wycieczkę do przepięknego miasta jakim jest Pszczyna. Warto wybrać się tam wiosną, by móc z przyjemnością korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie ma nam do zaoferowania. Pszczyna to nie tylko piękny neobarokowy zamek. Podczas pobytu możemy zwiedzić również inne ciekawe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.