Za górami, za lasami…A może raczej w górach i w lesie, gdzieś tam w głębi Hiszpanii, mieści się przepiękne małe miasteczko, oddalone około 50 km na północny zachód od Barcelony. Ukryty wśród formacji skalnych klasztor benedyktyński, znajduje się w 3/4 drogi na szczyt. To najwyżej położony punkt na równinie katalońskiej, z którego widać całą hiszpańską dzielnicę.

Podczas pobytu w Barcelonie, zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem i tłumami ludzi, postanowiliśmy wybrać się w miejsce, tak zupełnie inne od stolicy Katalonii. W jedno z najważniejszych miejsc kultu w całej Hiszpanii. Pragnęliśmy odwiedzić malownicze rejony oraz klasztor w Montserrat.

Droga do klasztoru w Montserrat

Wiedzieliśmy, że czeka nas naprawdę długa i męcząca podróż. Przeglądając jednak zdjęcia z tamtych rejonów, nie mogliśmy się powstrzymać, by nie zobaczyć na własne oczy widoków ujętych na fotografiach.

Tak dwa różne od siebie miejsca w czasie jednej wyprawy? Czemu nie! Poznaliśmy już tą turystyczną część Katalonii, teraz czekała na nas ta bardziej zapomniana, tajemnicza i nieznana. Po upewnieniu się, w którą stronę powinniśmy się udać, wyruszyliśmy w drogę.

Mówiłam Wam kiedyś, że w Barcelonie nawet markety są ciekawe architektonicznie? Na przedmieściach spotkamy znany nam sklep Spar w interesujących wydaniu.

Oddalając się coraz bardziej od centrum, znajdziemy wiele interesujących budynków mieszkalnych.

Pierwszy obiekt, który możemy spotkać na swojej drodze to pomarańczowe blokowisko. Na pewno nie można odmówić mu oryginalności. Co z walorami estetycznymi? Podobno o gustach się nie dyskutuje 😉

I inne, jak dla mnie bardziej przystępne budownictwo. Biel jednak robi swoje. No i forma, zdecydowanie lepsza, chociaż też wygląda trochę jak z fantastycznego świata.

Po drodze minęliśmy również rondo z serii „Co autor miał na myśli?”. Poczułam się wtedy trochę tak jak w domu (rybnickie ronda wzbudzają we mnie podobne emocje) 😉

Droga do klasztoru wiedzie przez naprawdę malownicze rejony. Cudowne krajobrazy motywowały nas do dalszej wędrówki. Widzicie ten zarys gór w oddali? Tam właśnie zmierzamy.

Podczas wyprawy, podążaliśmy trasą pozbawioną wszelkiej cywilizacji. Można by pomyśleć, że bardzo dawno nikt tu nie zaglądał.

Tylko kolorowe ważki, a także inne owady dotrzymywały nam towarzystwa podczas podróży.

Informacje ogólne

Monestir de Montserrat to drugi co do wielkości ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii (oczywiście zaraz po Santiago de Compostela). Co chwilę mijaliśmy drogowskazy oraz strzałki narysowane na krawężnikach, drzewach, słupach i drodze, które miały kierować nas do celu. Trzeba było być naprawdę skoncentrowanym, by zauważyć niektóre z nich. Ukryte w różnych miejscach, sprawiały, że nie mogłam doczekać się, aż zobaczę następny znak i następny i następny.

Formacje skalne Montserrat stawały się coraz bardziej widoczne. Oznaczało to, że małymi kroczkami zbliżamy się do wyznaczonego miejsca.

Po kilkunastu kilometrach wędrówki z dala od cywilizacji, weszliśmy do małego klimatycznego miasteczka. Wąskie uliczki, przepiękne małe domki, cisza i spokój – tego mogliśmy tam doświadczyć.

Wszystkie sklepiki były zamknięte, bo nastał czas poobiedniej sjesty. Bardzo mało ludzi przechadzało się ulicami, nie spotkaliśmy tam praktycznie żywej duszy, o samochodach już nie wspominając. Dopiero ok godziny 16stej wszyscy zaczęli wychodzić ze swoich posiadłości. Przekonaliśmy się wtedy co to tak naprawdę znaczy „hiszpańska sjesta”.

Podejście na górę było dość łagodne, ale ciężkie plecaki sprawiły, że wejście okazało się być nie lada wyczynem. Szliśmy wyznaczonym szlakiem pośród formacji skalnych. Co jakiś czas mijaliśmy osamotnione malutkie budowle znajdujące się między wzniesieniami.

Zmęczenie dawało się we znaki, ale przepiękne widoki wynagradzały wszystko. Wdrapywaliśmy się wyżej i wyżej, coraz bardziej zbliżając się do celu.

Po niesamowicie męczącej drodze dotarliśmy do miasteczka ze znanym klasztorem usytuowanym wśród górskiego krajobrazu.

Klasztor w Montserrat!

Uwielbiam poniższe zdjęcie, ponieważ widoczny jest na nim przepiękny klimat panujący w tym miejscu.

Klasztor w Montserrat słynie z kultu figury Matki Boskiej, tzw. „Czarnulki„. Według legendy sprowadzono ją tam już ok 50 roku n.e. Oryginalny klasztor zbudowany w 976 roku, został zburzony w XIX wieku przez wojska napoleońskie. Na jego miejscu stoi obecny kościół.

Jego wnętrze i frontowa elewacja naprawdę robią wrażenie. Co roku, przyciąga bardzo wielu pielgrzymów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

W okolicy znajduje się wiele kolejek linowych i naziemnych, z których turyści mogą skorzystać, aby dostać się do klasztoru w Montserrat, obserwując przy okazji nieziemskie widoki. Powiem Wam jednak, że naprawdę odpoczęłam wchodząc na górę pieszo. Brzmi to może abstrakcyjnie, ale po dwóch tygodniach w centrum Barcelony, taki detoks był mi bardzo potrzebny.

Wczesnym rankiem nie spotkaliśmy tłumów. Miasteczko dopiero budziło się do życia. Po przespaniu całej nocy (widzicie te tarasy widokowe? Nie są aż takie twarde jak mogłyby się wydawać ;)), mogliśmy udać się w dalszą podróż. Pożegnaliśmy malowniczą okolicę i podążaliśmy w kierunku następnej przygody.

Oddalając się od klasztoru w Montserrat, przepiękne widoki nas nie opuszczały. Szliśmy między skałami, egzotycznymi roślinami i pustostanami, kierując się w stronę cywilizacji.

Długo idąc przez dziewicze rejony, wyłoniło nam się w końcu cudowne skupisko malutkich domków „rozsypanych” na skarpie. Czy to nie typowo kataloński krajobraz?

Montserrat z oddali robi niesamowite wrażenie. I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno byliśmy gdzieś tam, między wzgórzami.

Gdy odeszliśmy już kawał drogi od klasztoru, spotkaliśmy przemiłą Hiszpankę, która zaprosiła nas do siebie. Opowiedziała nam o swojej rodzinie, życiu i przygodach. Niestety, jedyny język jaki znała to hiszpański. Na szczęście, choć jedno z nas potrafiło się z nią porozumieć.

Poczęstowała nas przepysznym kurczakiem. Zjedliśmy w końcu prawdziwe mięso! (nie, konserwy to nie mięso…)

Na śniadanie dostaliśmy tosty z masłem  i dżemem. Hiszpanie naprawdę jedzą to tam codziennie rano! Andaluzyjka (jak się później okazało, ta miła kobieta pochodziła z południa Hiszpanii) nauczyła mnie pić kawę na mleku. Od tamtej pory, inna już mi nie smakuje 😉

Jeśli będziecie kiedyś w Barcelonie koniecznie odwiedźcie to małe miasteczko, mieszczące się wśród formacji skalnych. Znajdują się tam naprawdę klimatyczne rejony, chyba najpiękniejsze jakie do tej pory widziałam. Nie tylko bliska okolica klasztoru jest cudowna, ale też miejsca, które mijamy po drodze. Malutkie domki, wąskie uliczki to taki hiszpański smaczek, który koniecznie musimy zobaczyć na własne oczy. Warto odwiedzić te mniej turystyczne miejsca, w których nie spotkamy tłumów ludzi, sklepów z pamiątkami i straganów. Poznamy Katalonię od podszewki, spacerując uliczkami małych, zapomnianych miasteczek.

O podróży do Barcelony pisałam już TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.