Tu błękit oceanu spotyka się z zielonymi szczytami i złotymi plażami, a zdumiewająca różnorodność, malownicze krajobrazy i unikalne ekosystemy sprawiają, że wyspy Europy są prawdziwymi skarbami naszej planety.

W Europie jest mnóstwo pięknych wysp. Wiele z nich znajduje się na Morzu Śródziemnym, ale nie brakuje też tych położonych na Oceanie Atlantyckim, czy Arktycznym. Te kawałki lądu, otoczone błękitnymi wodami, oferują nieskończoną ilość atrakcji – od malowniczych krajobrazów, przez bogate dziedzictwo kulturowe, aż po kuchnię pełną świeżych owoców morza i lokalnych przysmaków.

Tekst alternatywny

W tym filmie zabierzemy Was w podróż po dziesięciu najpiękniejszych wyspach Europy. Odwiedzimy m.in. słoneczną Sycylię we Włoszech, tajemniczą Islandię, pełną gejzerów i lodowców, romantyczną wyspę Santorini z charakterystycznymi białymi domkami oraz obfitą w roślinność Maderę, gdzie wiosna trwa przez cały rok.

Bez względu na to, czy szukacie miejsca na romantyczny wyjazd, rodzinną przygodę czy po prostu chcecie odpocząć od zgiełku miasta, wyspy Europy są idealnym kierunkiem wakacyjnym.

Odkryjcie z nami najpiękniejsze wyspy w Europie!

Zobacz film o najpiękniejszych wyspach w Europie

Madera – wyspa wiecznej wiosny

Madera to portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Znana jest z bujnej roślinności, górzystego terenu, łagodnego klimatu i nieskończonej ilości szlaków pieszych. Nie bez powodu nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny.

Tekst alternatywny

Madera to miejsce dla aktywnych. Najwyższym jej szczytem jest Pico Ruivo, na który prowadzi szlak górski, który łączy go m.in. ze słynnym wzniesieniem Pico Areeiro.

Poza tym, na Maderze znajdziemy sieć starannie utrzymanych szlaków turystycznych, które biegną wzdłuż lewad. Lewady to kanały wodne poprowadzone bardzo często wzdłuż górskich zboczy, dzięki czemu oferują widoki na strome klify, wodospady i zielone doliny.

Tekst alternatywny

Madera jest domem dla niezliczonej ilość gatunków roślin i kwiatów oraz bujnej roślinności, którą można oglądać na całej wyspie, a także w ogrodach botanicznych. Na Maderze można zobaczyć prastare lasy wawrzynowe, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tekst alternatywny

Miłośnicy wina z pewnością docenią słynne wino Madeira, a także lokalne specjały, takie jak ryba „espada” czy chleb „bolo do caco„. Madera to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych wysp Europy.

Teneryfa – idealna na ucieczkę przed zimą

Teneryfa to największa z Wysp Kanaryjskich, która często wybierana jest jako kierunek zimowych wyjazdów ze względu na przyjemny klimat. Wyspa ta należy do Hiszpanii, pomimo tego, że położona jest na Oceanie Atlantyckim, nieopodal zachodnich wybrzeży Afryki.

Tekst alternatywny

Nad Teneryfą góruje wulkan Teide, który ma wysokość ponad 3700 m n.p.m. Wokół Teide stworzono rezerwat przyrody, który jest niezwykle pięknym i zróżnicowanym miejscem.

Tekst alternatywny

Wyspa oferuje wiele atrakcji turystycznych, od pięknych plaż z czarnym wulkanicznym piaskiem, przez historyczne miasta takie jak San Cristóbal de La Laguna, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, po liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Tekst alternatywny

Teneryfa to wyspa dla osób, które chcą odpocząć, ale również dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, bo szlaków pieszych tu nie brakuje.

Majorka – piękne plaże i niesamowite krajobrazy

Odwiedzając najpiękniejsze wyspy Europy nie możemy pominąć Majorki, czyli największej wyspy Balearów na Morzu Śródziemnym, która jest częścią Hiszpanii. Jest nie tylko rajem dla miłośników słonecznych plaż, ale także kulturalnym centrum pełnym zabytków i niesamowitych krajobrazów.

Tekst alternatywny

Majorka znana jest z pięknych zatok o błękitnych wodach. Oferuje szereg atrakcji, od piaszczystych plaż, poprzez górzyste tereny Serra de Tramuntana, aż po malownicze miasteczka.

Tekst alternatywny

Stolica wyspy, Palma de Mallorca, jest miastem pełnym zabytków, z okazałą gotycką katedrą La Seu na czele.

Tekst alternatywny

Majorka to miejsce, gdzie można zrelaksować się na plaży, odkrywać dziką przyrodę, podziwiać zabytki i delektować się smakami lokalnej kuchni, która znana jest przede wszystkim ze świeżych owoców morza, ciasta ensaimada i tradycyjnych kiełbasek sobrasada.

Korsyka – górzysta wyspa Europy

Korsyka, nazywana również „Górską Wyspą” to jeden z najpiękniejszych regionów Francji. Ta wyjątkowa wyspa na Morzu Śródziemnym jest miejscem, gdzie góry spotykają się z krystalicznie czystym morzem, tworząc malownicze plaże, zatoki i klify.

Tekst alternatywny

Korsyka jest znana z dzikiej i nieskażonej przyrody, co czyni ją idealnym miejscem dla miłośników trekkingu. Jej teren jest górzysty, a najwyższy szczyt Monte Cinto osiąga ponad 2 700 metrów wysokości. Większość wędrówki na szczyt pokrywa się z kultowym szlakiem GR20, który przebiega niemal przez całą wyspę w kierunku północ-południe.

Tekst alternatywny

Korsyka oferuje także piękne plaże, historyczne miasta takie jak Ajaccio, gdzie urodził się Napoleon, Bastia oraz Bonifacio, a także wiele możliwości dla miłośników sportów wodnych.

Tekst alternatywny

Na Korsyce nie brakuje też lokalnej kuchni, która obejmuje wiele specjałów tj. ryby i owoce morza, różnego rodzaju wędliny, sery (np. brocciu), a także dziczyznę.

Sycylia – perełka na Morzu Śródziemnym

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym położona we Włoszech. Wyspa ta jest fascynującym skrzyżowaniem kultur, bogatym w historię i naturalne piękno.

Tekst alternatywny

Sycylia wypełniona jest niezliczonymi skarbami z różnych okresów historycznych, od starożytnych greckich teatrów i rzymskich willi, po arabsko-normańskie katedry i barokowe miasta.

Na wyspie znajdują się takie atrakcje jak Dolina Świątyń w Agrigento, zabytkowe miasta Taormina, Syrakuzy, stolica wyspy Palermo oraz rezerwaty przyrody.

Tekst alternatywny

Na Sycylii nie brakuje też złocistych plaż, zielonych gajów oliwnych, górzystych krajobrazów i majestatycznego wulkanu Etna.

Tekst alternatywny

Sycylia znana jest także z przepysznej kuchni, która oferuje lokalne przysmaki takie jak cannoli czy arancini. Warto odwiedzić Sycylię również poza sezonem.

Santorini – najbardziej romantyczna wyspa Europy

Santorini to malownicza grecka wyspa na Morzu Egejskim, która wchodzi w skład archipelagu Cyklad. Wyróżnia się białymi domkami z niebieskimi kopułami, które zbudowane są na wysokich klifach. Stanowi to jeden z najbardziej popularnych widoków na świecie.

Tekst alternatywny

Wyspa jest pozostałością po potężnym wybuchu wulkanu, co tłumaczy jej niepowtarzalne krajobrazy oraz czarne wulkaniczne plaże.

Tekst alternatywny

Główną atrakcją wyspy jest Fira, czyli stolica wyspy, starożytne ruiny Akrotiri, piękne plaże z czarnym i czerwonym piaskiem tj. Kamari, Perissa, czy Red Beach oraz oczywiście niezapomniane zachody słońca w miejscowości Oia.

Tekst alternatywny

Santorini to wyspa Europy jedyna w swoim rodzaju, która łączy naturalne piękno z bogatą historią i kulturą. To jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Sprawdź, jak wygląda Santorini poza sezonem.

Krk – popularna wyspa Europy

Krk jest największą wyspą w Chorwacji, położoną na Adriatyku. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, skalistymi wybrzeżami, bujnymi zielonymi lasami i jaskiniami.

Tekst alternatywny

Wyspa Krk jest doskonale skomunikowana z lądem, dzięki mostowi Krk, co czyni ją łatwo dostępną dla turystów.

Tekst alternatywny

Krk jest popularnym celem turystycznym, oferującym szeroką gamę atrakcji. Miasta takie jak Krk, Malinska, Vrbnik i Baška są pełne zabytków, restauracji i sklepów.

Plaże i zatoki to idealne miejsce do pływania, opalania się i uprawiania sportów wodnych. Wyspa jest również popularna wśród miłośników pieszych wędrówek, bo oferuje liczne szlaki turystyczne.

Tekst alternatywny

Lokalne specjały, takie jak świeże owoce morza, domowe oliwy i białe wino Žlahtina, są dodatkową atrakcją tej chorwackiej wyspy.

Islandia – „Kraina Lodu i Ognia”

Islandia, nazywana „Krainą Lodu i Ognia”, to niezwykły kraj i wyspa położona na północy Atlantyku. To miejsce pełne kontrastów, gdzie aktywne wulkany sąsiadują z lodowcami, a zielone doliny łączą się z gorącymi źródłami. Islandia oferuje niesamowite widoki, które często wydają się być jak z innej planety.

Tekst alternatywny

Islandia jest wyspą wulkaniczną, a jej teren jest górzysty. Na wyspie znajduje się około 130 aktywnych i nieaktywnych wulkanów.

Islandia stała się popularnym celem turystycznym, przyciągając turystów niezwykłym krajobrazem i naturalnym pięknem.

Tekst alternatywny

Główne atrakcje Islandii obejmują Park Narodowy Thingvellir, gejzery, złoty wodospad, Czarną Plażę Reynisfjara, lodowce, stolicę wyspy Reykjavik, a także możliwość zobaczenia zorzy polarnej oraz doświadczenia „białych nocy”.

Tekst alternatywny

Wyspy Owcze – niesamowity archipelag

Wyspy Owcze, położone na Oceanie Atlantyckim, są fascynującym powulkanicznym archipelagiem składającym się z 18 głównych wysp. Należą do Danii, jednak posiadają szeroką autonomię i własną kulturę, której korzenie sięgają czasów wikingów.

Tekst alternatywny

Krajobraz Wysp Owczych jest naprawdę imponujący, z górami, dolinami i przepięknymi, stromymi klifami.

Wyspy Owcze są domem dla wielu ptaków, w tym charakterystycznych dla tego regionu maskonurów.

Tekst alternatywny

Klimat na Wyspach Owczych jest dość surowy, z dużą ilością opadów i silnymi wiatrami przez cały rok, ale też z umiarkowanymi temperaturami, rzadko schodzącymi poniżej zera w zimie, czy przekraczającymi 20 stopni Celsjusza latem.

Tekst alternatywny

Stolicą archipelagu jest Tórshavn. Oficjalnym językiem używanym na Wyspach Owczych jest język farerski, choć większość mieszkańców mówi także po angielsku i duńsku.

Tekst alternatywny

Spitzbergen – zimna wyspa Europy

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard, położona na północy Norwegii, na Oceanie Arktycznym. Charakteryzują ją niezwykłe surowe krajobrazy z lodowcami, ośnieżonymi górami, dziką tundrą i lodowatymi morzami.

Tekst alternatywny

Spitsbergen to dom dla różnorodnej fauny arktycznej. Można tutaj zobaczyć niedźwiedzie polarne, renifery i lisy polarne, a także liczne gatunki ptaków morskich i zwierząt wodnych.

Tekst alternatywny

W lecie Spitsbergen jest miejscem, gdzie słońce nigdy nie zachodzi. Zimą natomiast można podziwiać spektakularne zjawisko zorzy polarnej.

Tekst alternatywny

Pomimo surowego klimatu, Spitsbergen oferuje kilka zamieszkałych miejsc, z których największym jest Longyearbyen. Spitzbergen to jedna z najbardziej niezwykłych wysp Europy.


To już wszystkie miejsca, które chcieliśmy Wam dziś pokazać, ale to dopiero pierwszy artykuł z serii o najpiękniejszych wyspach Europy. Dajcie koniecznie znać, o jakich europejskich wyspach powinniśmy wspomnieć następnym razem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.