Czechy to kraj przesiąknięty historią, skrywający tajemnicze zaułki, baśniowe zamki, średniowieczną architekturę i malowniczo położone czeskie miasteczka.

Najbardziej znanymi czeskimi miastami jest oczywiście Praga i Brno, ale nie każdy wie, że w Czechach znajdziemy o wiele więcej pięknych miejsc.

Pokażemy Wam dzisiaj 10 najpiękniejszych czeskich miasteczek. Od malowniczo położonych miejsc otoczonych wodą, przez tereny pełne baśniowych zamków i rozległych ogrodów, aż po znane w całej Europie uzdrowiska. Czechy mają do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji.

Zobacz film o najpiękniejszych miasteczkach w Czechach

Czeski Krumlov

W zestawieniu najpiękniejszych czeskich miasteczek musi pojawić się Czeski Krumlov, który w południowych Czechach. To miejsce znane z urokliwego zabytkowego centrum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tekst alternatywny

Czeski Krumlov to malownicze miasteczko. Na zabytkową zabudową dominuje XIII wieczny zamek, który jest drugim pod względem wielkości zamkiem w Czechach, zaraz po zamku na Hradczanach w Pradze. Zwieńczony jest imponującą, okrągłą wieżą.

Tekst alternatywny

Czeski Krumlov zachwyca krętymi, brukowanymi uliczkami, barokowymi i gotyckimi budynkami, malowniczymi mostami oraz wieloma punktami widokowymi.

Otoczony przez wijącą się w tym miejscu rzekę Wełtawę i zielone wzgórza jest uważany za jeden z największych klejnotów Czech.

Frymburk

Frymburk to małe, urokliwe miasteczko położone na południu Czech, około 25 km od Czeskiego Krumlova. Leży na półwyspie nad Zalewem Lipeńskim, który jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Czechach. Zalew ten nazywany jest Czeskim Morzem.

Tekst alternatywny

Frymburk jest malowniczo położony. Rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na jezioro oraz otaczający go Park Narodowy Szumawa.

Tekst alternatywny

Frymburk oferuje także wiele aktywności na świeżym powietrzu tj. pływanie, żeglarstwo, wędkowanie czy wycieczki rowerowe i piesze.

Trzeboń

Kolejne czeskie miasteczko, które warto poznać to Trzeboń położony w południowych Czechach, w pobliżu granicy z Austrią. Ma charakterystyczny owalny kształt, który tworzą zabudowania. Trzeboń jest znany przede wszystkim z systemu stawów rybnych oraz źródeł termalnych, które od wieków wykorzystywane są do leczenia różnych dolegliwości.

Tekst alternatywny

W miasteczku znajduje się renesansowy zamek z pięknymi ogrodami. Miasto jest również znane z dobrze zachowanego średniowiecznego centrum z pięknym rynkiem i systemem murów obronnych.

Tekst alternatywny

Otoczony lasami i stawami, Trzeboń oferuje wiele szlaków pieszych i rowerowych, a także jest popularnym miejscem dla miłośników kąpieli, dzięki lokalnym uzdrowiskom.

Telcz

Telcz to urokliwe małe czeskie miasteczko położone w południowej części Czech na Morawach. Dobrze zachowane historyczne centrum Telcza zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tekst alternatywny

Rynek Telcza ma długość ponad 300 metrów, a w najszerszym miejscu przekracza 70 metrów. Można tu zobaczyć kolorowe, renesansowe i barokowe kamienice z wysokimi szczytami i arkadowymi podcieniami.

Tekst alternatywny

Centralny punkt miasta tworzy Zamek Telcz, obok którego znajduje się niewielki park. Telcz jest malowniczo położony, bo otaczają go stawy i zielone wzgórza.

Mikulov

Mikulov to malownicze miasteczko położone w południowej części Moraw w Czechach, w regionie znanym z winnic.

Nad miasteczkiem góruje zamek wznoszący się na skale, który obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego. Oferuje wspaniałe widoki na okolicę.

Tekst alternatywny

Wąskie uliczki starego miasta są pełne uroczych i dobrze zachowanych budynków. W Mikolovie można zobaczyć też rynek z barokową kolumną św. Trójcy oraz kilka kościołów.

Tekst alternatywny

Mikulov ma także bogate dziedzictwo żydowskie. Znajduje się tu jeden z największych cmentarzy żydowskich w Czechach oraz synagoga.

Otoczony winnicami, Mikulov jest znany z produkcji doskonałych win i corocznych festiwali winiarskich. Bliskość Parku Narodowego Podyje sprawia, że jest idealną bazą wypadowa dla pieszych i rowerowych wycieczek .

Lednice

Lednice to urocze czeskie miasteczko położone w południowych Czechach, w sercu Moraw, niedaleko granicy z Austrią i Słowacją. Najpopularniejszym miejscem w Lednicach jest wspaniały zespół pałacowo-parkowy.

Tekst alternatywny

Pałac w Lednicach to imponująca rezydencja wzniesiona w stylu neogotyckim, otoczona rozległym, romantycznym parkiem. Park oferuje różnorodne atrakcje, takie jak sztuczne ruiny, minaret, rozległe stawy i liczne klimatyczne zakątki.

Tekst alternatywny

W 1996 roku obiekt ten razem z pałacem w sąsiedniej miejscowości Valtice wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kutná Hora

Kutná Hora to miasteczko w Czechach, które leży około 65 km od Pragi. Zyskało na znaczeniu w średniowieczu dzięki eksploatacji kopalni srebra. Dzisiaj znane jest z historycznej architektury i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tekst alternatywny

W Kutnej Horze znajduje się kościół św. Barbary, który jest jednym z najważniejszych dzieł gotyckiej architektury w kraju. Warto również odwiedzić Włoski Dwór, czyli dawną królewską mennicę, w której zatrudniono florenckich rzemieślników.

Tekst alternatywny

Można tutaj też zobaczyć Kolegium Jezuickie oraz ossuarium, czyli tzw. Kaplicę Czaszek w dzielnicy Sedlec. W kaplicy znajdują się szczątki dziesiątek tysięcy ofiar epidemii dżumy z połowy XIV wieku, wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej.

Karlowe Wary

Karlowe Wary to największe czeskie uzdrowisko położone na zachodzie kraju. Miasto słynie z gorących źródeł mineralnych, które przyciągają odwiedzających od setek lat w celu skorzystania z ich zdrowotnych właściwości.

Znajduje się tu 79 gorących źródeł. Kilkanaście z nich bije w centrum miasta i jest ujęte w specjalnie wybudowanych kolumnadach, czyli odpowiednikach polskich pijalń wód. Jest 5 takich kolumnad w mieście.

Tekst alternatywny

Karlowe Wary położone są w dolinie, gdzie zbiegają się rzeki Ohrza i Teplá, otoczone malowniczymi, zalesionymi wzgórzami. Architektura miasta jest mieszanką stylów, w tym m.in. baroku i gotyku. Szereg budynków z charakterystycznymi kolorowymi fasadami i bogato zdobionymi balkonami sprawia, że miasto wygląda jak z bajki.

Tekst alternatywny

Jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Karlowych Warach jest wieża widokowa Diana, z której roztacza się spektakularny widok na miasteczko.

Loket

Loket to małe, urokliwe miasteczko położone w zachodnich Czechach, zaledwie około 15 km od Karlowych Warów. Znane jest przede wszystkim ze średniowiecznego zamku górującego nad zabytkową zabudową, którą otacza rzeka Ohrza. Obecnie mieści się w nim muzeum.

Tekst alternatywny

Najciekawsze miejsca w zabytkowym centrum miasta to rynek z barokową kolumną św. Trójcy, wąskie brukowane uliczki oraz fragmenty murów miejskich.

Tekst alternatywny

Skalne Miasto Adrspach

Ostatnie miasteczko, które chcemy Wam pokazać jest nietypowe, bo nie przyciąga pięknymi zabudowaniami, a niesamowitą natura, która ukształtowała niezwykłe formacje skalne. Chodzi o malutkie czeskie miasteczko Adrspach w północno-wschodniej części kraju. Jego największą atrakcją są setki skał rozsiany na obszarze ponad 17 km2, dzięki którym miasteczko Adspach nazywane jest skalnym miastem.

Tekst alternatywny

Formacje skalne, które przez wieki były kształtowane przez erozję, przybierają rozmaite formy i tworzą labirynt ścieżek, tuneli i wąwozów.

Tekst alternatywny

Skalne Miasto Adrspach oferuje różne trasy turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie tego fascynującego miejsca, a dla miłośników adrenaliny jest również popularnym miejscem do wspinaczki skalnej. Niedaleko Skalnego Miasta Adrspach znajduje się jeszcze Teplickie Skalne Miasto.


To już wszystkie czeskie miasteczka, które chcieliśmy Wam pokazać. Zdajemy sobie sprawę, że Czechy kryją jeszcze wiele innych ciekawych miejsc. Jeśli znacie jakieś inne urokliwe miasteczka w Czechach, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.