Klimatyczne uliczki, przepiękna architektura, wybitne zabytki i uliczni artyści – to Praga w całej okazałości. Czeska stolica jest czysta, zadbana i nie brakuje w niej dopieszczenia detali i szczegółów. O czym warto wiedzieć, wybierając się na wycieczkę do tego magicznego miejsca?

Przed wyjazdem do zabytkowego miasta, jakim niewątpliwie jest czeska stolica, staram się przygotować chociaż ogólny plan zwiedzania, by zobaczyć zabytki, które są dla niego charakterystyczne. Oczywiście, zostawiam także miejsce na włóczenie się bez celu i poznawanie mniej popularnych zakątków, bo właśnie podczas takich wędrówek odkrywamy tajemnice danego miasta i poznajemy jego prawdziwe oblicze. Sądzę, że Praga to doskonałe miejsce na spędzenie długiego weekendu. By zobacz większość atrakcji czeskiej stolicy, potrzebne jest 4-5 dni intensywnego zwiedzania. Pragę odwiedziłam w pewien wrześniowy weekend. Do wyjazdu przekonały mnie przede wszystkim bardzo pozytywne opinie i polecenia, a także jej niedaleka odległość. Miasto to jest położone kilka godzin drogi od mojego miejsca zamieszkania, więc jest miejscem dobrze dostępnym, przede wszystkim dla południowych mieszkańców Polski.

Widok na Stare Miasto ze wzgórza Petrin

Rozplanowanie pobytu w zabytkowym mieście zajmuje sporo czasu, dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą moim pomysłem na organizację pięciodniowego pobytu w Pradze. Chyba zgodzisz się ze mną, że często dzieje się tak, że kiedy już wpadniemy na pomysł wyjazdu, pojawia się pytanie „jak to wszystko ogarnąć”?. W internecie znajdujemy coraz to nowe porady, czujemy się zagubieni, bo żadna ze stron nie daje kompletnego zestawu informacji. Seria wpisów o Pradze będzie uporządkowanym planem zwiedzania. W tym mini przewodniku możecie spodziewać się przydatnych wskazówek, ale także moich osobistych odczuć i emocji towarzyszących mi w podróży. Każdemu dniu poświęciłam osobny artykuł (linki do nich możesz znaleźć na końcu tego wpisu). Dzisiaj przekażę Ci podstawowe informacje o czeskiej stolicy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem.

Most Karola, w oddali dzielnica Hradczany

Jesteś gotowy? Zapraszam więc w podróż do Magicznej Pragi!


10 niezbędnych informacji

  1. W większości miejsc możemy porozumieć się w języku angielskim.
  2. Walutą obowiązującą w Czechach jest korona czeska (1 CZK to ok 15gr).
  3. Wydając 1000 koron czujemy się dziwnie (nieważne, że koron, ważne, że 1000 :)).
  4. Krecik – główny bohater popularnej bajki wywodzi się z Czech.
  5. Praga to stosunkowo tanie miasto (ceny porównywalne z polskimi).
  6. Bardzo ważne jest zaopatrzenie się w mapę miasta, koniecznie z naniesionymi liniami metra (polecam laminowaną z ExpressMap gdzie znajdziemy nie tylko plan miasta, ale też krótkie opisy poszczególnych zabytków).
  7. Czesi są naprawdę sympatyczni, chętnie wskażą drogę i pożyczą brakującą koronę.
  8. Warto zobaczyć Pragę nocą (jest mistyczna i wyludniona).
  9. Niech Was nie dziwi zachowanie niektórych Chińczyków.
  10. W Pradze bardzo łatwo jest się zgubić (życzę Wam tego, pod warunkiem, że nie jest to pierwszego dnia pobytu, o 4 tej w nocy, na totalnym odludziu).

Kiedy pojechać?

Staromiejski Rynek godz. 0:00

Praga jest piękna o każdej porze roku. Sezon przypada głównie na okres od czerwca do września. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czeska stolica jest miastem „do zwiedzania”, a lipcowa i sierpniowa pogoda nie pomaga w długich wędrówkach. Sama wybrałam się tam na początku września i muszę przyznać, że aura bardzo mi sprzyjała. Największą wadą podróży w sezonie są tłumy ludzi i długie kolejki. Możemy za to skorzystać ze wszystkich atrakcji, które oferuje nam Praga. Jeśli zdecydujecie się przybyć do czeskiej stolicy w „gorącym” okresie, warto przyjechać do czeskiej stolicy po zmroku i przywitać Pragę nocą. Zapewniam Cię, że o pierwszej w nocy na Moście Karola będziesz praktycznie sam. Dla porównania, o trzynastej trudność sprawi Ci przejście przez tenże most. Klimat miasta czuje się dopiero wtedy, gdy nikt ani nic nie przeszkadza. Warto taką właśnie prawdziwą Pragę poznać już pierwszego dnia.


Jak dojechać?

Główny dworzec w Pradze (Hlavni Nadrazi)

Do Pragi można dojechać na kilka sposobów:

Przeglądając oferty transportu i rozważając różne opcje, zdecydowałam się na podróż autokarem do Ostravy i później pociągiem Regiojet do Pragi. Połączeń autobusowych do czeskiej stolicy jest sporo (dojeżdża tam m.in. Polski Bus) i warto znaleźć takie, realizowane z okolicy naszego miejsca zamieszkania.

Kolejna opcja to podróż samochodem. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj transportu. Największym plusem jest wygoda, bo nie trzeba dźwigać ciężkich bagaży. Dodatkowo, możemy przywieźć sobie dobre czeskie piwo w dużej ilości. Nastawić się trzeba jednak na to, że nasze auto przez cały pobyt w Pradze będzie stało na parkingu przed hotelem, ponieważ miasto ma tak rozbudowaną komunikację miejską, że jeździć samochodem najzwyczajniej w świecie się nie opłaca.

Samolot. Byłoby wygodnie i szybko, gdyby nie cena. Niestety, bardzo rzadko można spotkać tanie loty do Pragi, nad czym wiele osób bardzo ubolewa.

Do czeskiej stolicy mamy możliwość dojechania pociągiem. Bilety jednak nie należą do najtańszych. Największą zaletą tego środka komunikacji jest to, że połączenie zwykle jest bezpośrednie, dlatego nie trzeba się przesiadać.

Można wybrać też darmową opcję czyli autostop. Czechy są na tyle blisko, że nie powinno być problemu ze złapaniem okazji.


Gdzie spać?

Zespół Bohemian Bards na Staromiejskim Rynku

Tutaj też mamy kilka opcji:

W holetu w centrum. To propozycja dla tych, którzy posiadają nieograniczone fundusze. Wielkim plusem jest to, że nie trzeba tłuc się metrem przez pół miasta. Chociaż, nie wiem czy „tłuc się” to dobre określenie.

W hotelu na obrzeżach miasta, byle blisko stacji metra. To chyba najlepsza opcja, tym bardziej, że metro nie każe na siebie długo czekać, kursuje średnio co 5min. Ten środek transportu porusza się z dużą szybkością, więc korzystając z niego w mig znajdziemy się w centrum.

My skorzystaliśmy z tej właśnie opcji kupując groupon. Zapłaciliśmy 500zł za 4 noce ze śniadaniami w 3 * hotelu Astra 5 min od stacji „Skałka” (jakieś 15min metrem od ścisłego centrum).

Można też wynająć pokoik, mieszkanie lub apartament od osoby prywatnej. Na stronie Airbnb znajdziemy pokoje w atrakcyjnych cenach.

Pod namiotem. Praga posiada pola namiotowe w dalszych jej dzielnicach (np. Troja)

Na dziko – pod namiotem lub na ławeczce. Widziałam kilku śmiałków śpiących na ławkach (zdecydowanie nie byli to turyści). Namiotów w centrum Pragi nie spotkałam, więc trudno mi powiedzieć czy spanie „na dziko” jest dozwolone (może nie tyle dozwolone, co tolerowane).


Jak poruszać się po mieście?

Dla tych, którzy lubią jeździć samochodem, mam złą wiadomość. Praga to mnóstwo ulic, uliczek, dziwnych skrzyżowań, wielopasmowych dróg… bardzo łatwo jest się pogubić. Co więcej, w centrum, gdzie znajduje się najwięcej miejsc godnych zobaczenia, parkingi pojawiają się raczej w znikomych ilościach. Poza tym, po piwie nie powinno wsiadać się za kierownicę 😉 Proponuję zatem samochód zostawić pod hotelem i skorzystać z transportu publicznego. Praga posiada 3 linie metra (A – zieloną, B – żółtą, C – czerwoną, ), którymi można dojechać praktycznie wszędzie. Wszystkie przecinają się w okolicy centrum. Odstępy czasowe, między kolejnymi kursami wahają się od 3 do 15min (w zależności od pory). Będąc w Pradze najeździłam się nim trochę i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że metro jest bardzo punktualne, ani razu się nie spóźniło. Jedynym minusem jest przerwa w kursowaniu codziennie od ok godziny 0:30 do ok 4:30. O tej porze najlepszą opcją są nocne tramwaje i autobusy, które kursują średnio co 30min. Ten środek transportu możemy wybrać również w ciągu dnia.

Centrum Pragi nie sprzyja poruszającym się na dwóch kółkach. Mało jest ścieżek i stojaków na rowery. Przenosząc się jednak do dzielnic, trochę oddalonych od centrum, możemy znaleźć szlaki rowerowe wzdłuż Wełtawy w malowniczej okolicy (np. w dzielnicy Troja spotkałam mnóstwo rowerzystów i osób jeżdżących na rolkach)

Pieszo. Na dłuższą metę bardzo męczy, tym bardziej, że wszystkie warte zobaczenia zabytki „rozrzucone” są po całej stolicy Czech.

Pociągiem. Nie wiem jak działają połączenia śródmiejskie, bo z nich nie korzystałam. Przypuszczam jednak, że lepiej wybrać metro, a podróż pociągiem zostawić sobie na połączenia międzymiastowe.

Bilety na komunikację miejską (które można kupić w specjalnych biletomatach na każdej stacji) możemy wykorzystywać we wszystkich środkach transportu. Mamy do dyspozycji metro, autobus, tramwaj, a nawet kolejkę, która zabierze nas na wzgórze Petrin.

Ceny biletów:

24CZK – bilet 30min

32CZK – bilet 90min

110CZK – bilet 1 dniowy (opłaca kupić się go tylko wtedy, gdy dużo jeździmy)

Zniżka przysługuje dzieciom do 15 lat i czeskim emerytom (połowa ceny)

Dzieci do 6 lat podróżują bezpłatnie

My kupowaliśmy tylko bilety czasowe 30 i 90 minutowe, ponieważ zwiedzanie zaplanowałam tak, żeby metrem jeździć tylko z hotelu do centrum i z powrotem.


Co zwiedzić?

Zegar Orloj na Ratuszu Staromiejskim

Obowiązkowo należy zobaczyć centralną część Pragi, która dzieli się na 4 dzielnice:

Stare Miasto – wspaniała starówka, zabytkowe budynki, piękne detale

Nowe Miasto – niesamowite Muzeum Narodowe, mnóstwo sklepów i sklepików

Hradczany z Zamkiem Praskim i katedrą św. Wita, tą dzielnicę warto zobaczyć też z Mostu Karola

Mała Strana – przede wszystkim wzgórze Petrin z miniaturową wieżą Eiffla, z której widoki zapierają dech w piersiach

Oprócz tego warto zwiedzić dzielnice, które nie należą do ścisłego centrum, ale można do nich dojechać metrem.

Josefov – dzielnica żydowska z Cmentarzem Żydowskim i synagogami

Troja – zoo, ogród botaniczny i Zamek Trojski

Wyszehrad – wzgórze z Zamkiem Wyszehradzkim

Zizkov – wzgórze Zizkov i Wieża Telewizyjną

Decydując się na intensywne zwiedzanie możemy skorzystać z Praskiej Karty Turystycznej. Kata obejmuje bezpłatne wstępy do najważniejszych 53 zabytków praskich. Oprócz tego dostajemy zniżki do muzeów i na przedstawienia teatralne, na koncerty w Zamku Praskim oraz do restauracji. Z Kartą Praską możemy podróżować bezpłatnie metrem, autobusem i tramwajem oraz kolejką na górę Petrin. Dodatkową atrakcją jest rejs statkiem po Wełtawie i 2-godzinna podróż autobusem wycieczkowym po mieście.

Karta występuje w 3 wariantach. W zależności od tego ile dni chcemy przeznaczyć na zwiedzanie (2-4 dni), zapłacimy od 46 – 65 euro (studentom i dzieciom przysługują zniżki). Do każdej karty otrzymamy 150-stronicowy przewodnik z mapkami i opisem zabytków. Mamy możliwość kupienia jej online i odebrania w kilkunastu punktach w centrum czeskiej stolicy.

Szczegółowe informacje znajdziemy na oficjalnej stronie Praskiej Karty Turystycznej: www.praguecard.com

O tym co zwiedzać, kiedy zwiedzać i jak zaplanować kilkudniowy wypad do Pragi opowiem dokładniej w następnych wpisach. 


Co zjeść?

Może zacznę od tego, czego warto napić się będąc w Pradze. Otóż, nikogo to chyba nie zdziwi, jeśli napiszę, że stolica, jak i całe państwo, słynie z dobrego czeskiego piwa. Osobiście, smakoszem tego trunku nie jestem, wiem jednak, że wiele osób poleca Staropramen Premium lub Staropramen Granat (taka mieszanka ciemnego i jasnego piwa). W Pradze, na każdym kroku, można spotkać knajpy, gdzie nie napić się czeskiego piwa jest grzechem.

Czeską specjalnością są knedliki (bardzo często w formie jakby takiej wielkiej kluski pokrojonej w plasterki) i wieprzowina (najczęściej w postaci gulaszu w gęstym sosie). Często w menu pojawia się też smażonypanierowany ser. Za taki obiad zapłacimy ok 40zł (samo danie główne). Będąc w Pradze zjadłam zupę z flaków (drstkova polevka) (dobrze, że o jej składzie dowiedziałam się po fakcie). Do tego pierś z kurczaka z serem, frytki, surówka (choć to może zbyt duże słowo, to raczej kawałki kapusty lodowej i potarta marchewka), a na deser mini naleśnik z bitą śmietaną i karmelem+napój. Taki 3-daniowy obiad kosztuje ok 250CZK.

Jeśli nie zabraliśmy ze sobą zbyt wielu koron, a chcemy zjeść coś, co nasyci nas na dłużej zdecydujmy się na kebaba (koszt ok 90CZK). Inną tanią opcją jest McDonald, KFC, BurgerKing itp.(ceny podobne jak w Polsce), których w mieście jest naprawdę sporo. Oprócz tego, w Pradze można zjeść naprawdę duże porcje chińskiego jedzenia, w dobrej cenie (ok 120CZK).

Co słodkiego zjeść w Pradze? Najbardziej popularnymi słodkościami są jednak trdelniki czyli ciasto (coś w rodzaju chałki) nawinięte na wałek z różnego rodzaju dodatkami (czekoladą, cynamonem, kokosem, śmietaną). Na każdym kroku można spotkać stragany, w których sprzedaje się te czeskie specjały.

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne przy organizowaniu wycieczki do magicznej Pragi. W kolejnych artykułach, znajdziesz dalszy ciąg wskazówek, dotyczących samego zwiedzania. 

Jeśli jesteście ciekawy dalszych części, poniżej podaję Ci do nich linki:

Byliście kiedyś w Pradze i masz jeszcze jakieś rady dla osób, które dopiero się tam wybierają? Daj znać w komentarzu, co warto zobaczyć i o czym należy pamiętać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.