Zabiorę Was dzisiaj na wycieczkę do Rybnika. Znajduje się tam bardzo ciekawy i interesujący skwer. Mieści się on niedaleko Dworca Komunikacji Miejskiej oraz Kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Co wyróżnia go spośród innych parków? Co sprawia, że w cieplejsze dni przyciąga tłumy ludzi? Uczy poprzez zabawę, pozwala młodszym i nieco starszym, poznać podstawowe prawa rządzące światem fizyki.
Park doświadczeń fizycznych swoją nazwę zawdzięcza atrakcjom, które kładą nacisk na doznania poszczególnych ludzkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku (no, może poza tym ostatnim).
Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób możecie przećwiczyć swój wzrok, zapraszam do dalszej lektury.
W parku znajdziemy tarcze, przedstawiające iluzje optyczne. Dzięki nim możemy oszukać trochę nasz mózg. Doświadczenia polegają na wpatrywaniu się przez jakiś czas w nieruchome koło. Po chwili, nie odrywając wzroku należy zacząć nim obracać. W przypadku każdej z tarczy zaobserwujemy inne zjawisko. Wszystko opisane jest na tabliczkach, które są ustawione przy każdej z nich.
Jako pierwszy możemy wypróbować wirujący krater, który sprawi, że poczujemy się tak, jakbyśmy założyli okulary 3D.
Po wpatrywaniu się w kręcącą spiralę przez 30 sekund, stracimy kontakt z rzeczywistością.
Tarcza Newtona, pomimo swojej kolorystyki, po chwili skąpie się w odcieniach szarości.
Niebiesko – żółte koło przyprawi nas o zawroty głowy…
Dysk Benhama jest niezaprzeczalnie biało – czarny. Czy po kilku obrotach nadal będziemy tak uważać?
Odchylający się prostokąt? Przecież na tarczy nie widać takiej figury. Co się stanie, gdy zaczniemy nią obracać?
W kalejdoskopie zaobserwować możemy kolorowy, symetryczny obraz, który jest jedyny w swoim rodzaju. Wykonując nawet najmniejszy ruch, otrzymamy całkiem inaczej ułożone elementy.
Lustra ustawione w parku dają nam namiastkę sal lustrzanych, które znajdziemy w parkach rozrywki. Pierwsze, ciekawe zjawisko zostało wywołane poprzez ustawienie lustrzanych powierzchni naprzeciwko siebie. Ile swoich kopii zobaczycie?
Inne odbija naszą sylwetkę, nieco ją zniekształcając.
Oprócz doświadczeń fizycznych związanych ze zmysłem wzroku, w parku znajdziemy takie powiązane ze słuchem.
Pierwszym zjawiskiem jest ogniskowanie dźwięku. W parku znajdują się dwie paraboliczne anteny oddalone od siebie o kilka metrów. Czy usłyszymy drugą osobę, gdy odwrócimy się do siebie plecami?
Różnicę drgań powietrza poczujemy uderzając pałką w gong tam-tam.
Czy musimy stać obok siebie, by ze sobą rozmawiać? Może telegraf akustyczny pomoże w konwersacjach na odległość?
Ksylofon składa się z ośmiu płytek, które zestrojone są tak, by oddawać dźwięki gamy w obrębie jednej oktawy.
Przykładając ucho do poszczególnych rur fletni pana, usłyszymy różnice w szumie, w zależności od jej wielkości.
W parku znajdziemy też sprzęty, w których główną rolę pełni woda.
Przy odpowiednim ustawieniu pryzmatu wodnego zauważymy wielokolorowy pas, powstały w wyniku rozszczepienia światła.
W kolejnym z urządzeń należy zwrócić uwagę na przelewającą się wodę.
Pojemniki zawierające wodę, olej, miód oraz konfiturę obrócimy i sprawdzimy różnicę w czasie, jaką potrzebują poszczególne ciecze, by przelać się z jednej komory do drugiej. To doświadczenie prezentuje gęstość i lepkość cieczy.
Wirujący cylinder umożliwi nam obserwację zachowania wody, po uprzednim wprawieniu go w ruch.
Niestety, pomimo tego, że park powstał niedawno, niektóre ze sprzętów zostały zniszczone. Będąc tam jakieś pół roku temu mogłam doświadczyć wielu innych zjawisk wykorzystujących wodę. Najwidoczniej, komuś bardzo one przeszkadzały.
Park wypełniają ciekawe kompozycje kwiatowe i zapachowe. Również przy nich znajdziemy tabliczki z opisami, tym razem roślinności. Możemy sprawdzić nie tylko swój węch, ale też dotyk, ponieważ niektóre teksty, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zostały zapisane w alfabecie Braille’a.
Jesień to może nienajlepsza pora na fotografowanie kwiatów i zieleni. Obiecuję, że wiosną zaktualizuję wpis, dodając zdjęcia przepięknych roślin. Pokażę Wam dzisiaj tylko dwa ogrody, które pomimo pory roku, oddają doskonale swój charakter.
Dzięki obecności małej architektury, od razu możemy zauważyć, że jeden z nich to ogród japoński.
W parku znajdziemy też m.in. kolekcję jałowców i cyprysików, odpornych na brzydką pogodę.
Chcąc sprawdzić swoje poczucie równowagi, warto skorzystać ze sprzętów przedstawionych poniżej.
Do doświadczenia na małej platformie obrotowej potrzebne są ciężarki lub małe butelki z wodą. Czy zauważycie różnice w szybkości obrotu w zależności od ułożenia rąk?
Duża platforma obrotowa może służyć jako karuzela, ale także sprzęt pomagający w ćwiczeniach równowagi.
Przy kolejnym doświadczeniu pomocna będzie nam duża platforma równowaga oraz kilku chętnych. Myślicie, że trudno na niej balansować, a każdą zmianę nachylenia kontrolować?
W parku znajdziemy też inne sprzęty, które służą do wykonania ciekawych doświadczeń.
Różnice w częstotliwości drgań sprawdzimy dzięki rezonansowi kładki. Wystarczy przechadzać się nią w rytmie oraz podskakiwać na jej środku.
Zasadę zachowania energii i pędu możemy zaobserwować przy pomocy kołyski Newtona. Co stanie się po odchyleniu jednej kuli? A co gdy odchylimy trzy?
W parku nie mogło zabraknąć też sprzętów przeznaczonych do zabawy i rozwoju ruchowego.
Na terenie skweru znajduje się kilka stolików ze wzorem szachownicy. Wystarczy przynieść ze sobą pionki oraz zegar szachowy i można rozegrać prawdziwy turniej.
Rozpowszechniona siłownia pod chmurką pojawiła się również w parku nad Nacyną. Wykorzystywana przez starszych i młodszych pozwala zadbać o kondycję fizyczną.
W parku znajduje się też plac zabaw dla najmłodszych, z bezpiecznym podłożem i ciekawymi sprzętami.
Obok huśtawek mieści się spory obszar wysypany piaskiem, z którego mogą korzystać trochę mniejsze pociechy.
Starsze dzieci na pewno ucieszą się z obecności ścianek wspinaczkowych.
Siatka do wspinania jest oblegana przez dzieci w różnym wieku.
W parku znalazło się też miejsce dla fanów sportu. Nowoczesne boisko, ze specjalną nawierzchnią przyciąga amatorów koszykówki i piłki nożnej.
Oprócz wielu atrakcji, zaciekawić powinna nas niecodzienna mała architektura.
Nie znajdziemy tam zwykłych ławek i koszy na śmieci, ale ciekawe formą siedziska i kolorowe miejsca do składowania odpadów.
Oryginalne ławki służą wielu osobom w upalne dni. Dużym plusem jest spora ilość nowoczesnych stojaków na rowery.
Betonowe długie ławki posiadają okrągłe siedziska, dzięki czemu są wygodniejsze i naprawdę dobrze wyglądają.
Ażurowe tunele i most, znajdujące się w parku, nadają ciekawego klimatu i czynią park bardzo nowoczesnym i designerskim. Dzięki dominancie kolorystycznej, elementy te od razu kojarzone są z tym właśnie miejscem.
Park doświadczeń fizycznych w Rybniku jest naprawdę warty odwiedzenia. Znajduje się tam mnóstwo sprzętów, dzięki którym w przyjemny sposób możemy poznać niektóre zjawiska zachodzące w świecie fizyki. Dzieci przyciągnie dobrze wyposażony plac zabaw i nowoczesne boisko. Oby więcej takich przestrzeni!