Barcelona – miasto Gaudiego, klimatycznych dzielnic, zielonych wzgórz i kibiców FC Barcelona. Mówi się, że Barcelona to nie Hiszpania. Tu obowiązuje inny język, który nie jest dialektem hiszpańskiego i bliżej mu do francuskiego. Katalończycy toczyli i nadal toczą walkę o zachowanie własnej tożsamości. Wielu z nich chce odłączyć się od Królestwa Hiszpanii i uczynić z Katalonii niepodległe państwo. Obowiązują tu też inne zwyczaje i odrębna kultura. Co więcej, w Barcelonie można usłyszeć wszystkie języki świata, które nigdy nie cichną.
W tym artykule zabierzemy Was do Barcelony. Zobaczymy oryginalne dzieła Gaudiego, pospacerujemy po klimatycznych uliczkach Dzielnicy Gotyckiej, odpoczniemy nad brzegiem morza i spojrzymy na miasto z wielu punktów widokowych. Odwiedzimy też wiele innych miejsc, bo zebraliśmy aż 30 atrakcji!
Zapraszamy do Barcelony!
Spis treści:
Zobacz film o atrakcjach Barcelony:
Informacje ogólne
Barcelona to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, które swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim jednej osobie. Chodzi oczywiście o Antonio Gaudiego, który stworzył symbole nierozerwalnie związane z tym miastem. Jego projekty ciekawią intrygują, ale także oburzają i denerwują. Nie tylko teraz, ale również w czasach współczesnych Gaudiemu, wywoływały one liczne kontrowersje i były szeroko krytykowane. Jest jednak coś, z czym chyba zgodzą się wszyscy, obok dzieł Gaudiego nie da się przejść obojętnie.
Budynki zaprojektowane przez Gaudiego są bardzo charakterystyczne i nawiązują do natury. Mają organiczne i zaokrąglone kształty i bardzo często ozdobione są kolorowymi płytkami. Gaudi był najsłynniejszym przedstawicielem secesji w Barcelonie.
Secesja łączy wpływy gotyku, orientu, natury i sztuki ludowej. Była wyrazem dążeń narodowych i kulturalnych Katalończyków, którzy chcieli odróżnić się od reszty Hiszpanii.
W ślad za Gaudim poszło wielu innych artystów, dlatego Barcelona najbardziej znana jest właśnie z secesyjnych budowli.
Sagrada Familia
Na początek zobaczymy najbardziej charakterystyczny budynek w Barcelonie, który nie został jeszcze ukończony, a już dziś jest jednym z najpopularniejszych kościołów na świecie.
Bazylika Sagrada Familia, czyli Bazylika św. Rodziny to niedokończone dzieło Gaudiego, które w założeniu ma być najwyższym kościołem na świecie, który jednak nie może być wyższy niż dzieło samego Boga, czyli pobliska góra Montjuïc.
Sagrada Familia przez wiele lat była całym życiem Gaudiego i stała się jego obsesją. Niespodziewana śmierć przeszkodziła mu w dokończeniu dzieła, bo na jednym ze skrzyżowań został potrącony przez jadący tramwaj. Był pewnie wtedy pochłonięty myślami o swoim najbardziej wymagającym projekcie.
Bazylika Sagrada Familia składa się z 18 wież, które zostały poświęcone 12 apostołom, 4 ewangelistom, Chrystusowi i Najświętszej Marii Pannie. Kościół w założeniu ma składać się z trzech bogato zdobionych fasad, które odpowiadają tajemnicom Narodzenia, Męki i Chwały.
Wstęp do bazyliki jest płatny. Pomimo tego nie brakuje chętnych, dlatego bilet warto kupić wcześniej przez internet. Bilety można kupić na TEJ STRONIE.
Odprawiane są tutaj także msze święte w soboty o 20 oraz w niedziele o 9. Można w nich wziąć udział bezpłatnie, ale warto przyjść minimum godzinę wcześniej, bo liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Wnętrze bazyliki jest imponujące i nie odstaje od bryły budynku. Znajduje się tu muzeum, które gromadzi makiety, zdjęcia i rysunki kościoła. Istnieje też możliwość wjazdu na wieżę, z której rozpościera się panorama miasta.
Finansowanie budowy bazyliki Sagrada Familia jest uzależnione od darowizn i wpływów z turystyki, a ze względu na złożoność projektu, budżet jest stale przekraczany. Jej budowa trwa już ponad 140 lat, a zakończenie prac planowane jest na 2026 r. w setną rocznicę śmierci Gaudiego.
Dzielnica Eixample
Bazylika Sagrada Familia stoi w Dzielnicy Eixample, która z lotu ptaka wygląda niezwykle.
Z tej perspektywy widać, że to przemyślana siatka ulic, która powstała według projektu inżyniera Ildefonso Cerdá Suñera. Przy budowie pomagał również nie kto inny, jak Antonio Gaudi.
Kwartały mają kształt kwadratu o boku ponad 100 metrów i wysokości do 20 metrów. Miało to zapewniać w miarę równomierny dostęp do światła i zieleni, która pojawiła się w wewnętrznych dziedzińcach.
Szpital św. Pawła
Kolejnym przykładem katalońskiej secesji jest Szpital św. Pawła, czyli zabytkowy zespół budynków, zaprojektowany przez Lluisa Domènecha i Montanera.
Szpital zajmuje dziewięć kwartałów ulic w dzielnicy Eixample i składa się z 27 pawilonów i budynku głównego, które połączone są ze sobą podziemnymi korytarzami.
Wyróżniają się bogatą dekoracją, kolorowymi mozaikami, ceramicznymi dachówkami i smukłymi wieżami.
Szpital św. Pawła jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i można go zwiedzać. Trudno uwierzyć, że naprawdę mieścił się tu kiedyś szpital.
Park Güell
Gaudi miał wielu przeciwników, ale też swoich zwolenników. Jednym z największych entuzjastów jego twórczości był kataloński przedsiębiorca, a prywatnie przyjaciel Gaudiego Eusebi Güell. Nazwisko to kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Güell, który znajduje się na wzgórzu i pełen jest baśniowych budowli.
Początkowo w miejscu Parku Güell miało powstać ekskluzywne osiedle mieszkaniowe na wzór miasta-ogrodu, którego ideą zafascynowany był Eusebi Güell.
Gaudi zaprojektował osiedle złożone z 60 działek, ale ostatecznie wybudowano tylko pięć budynków: dwa przy głównym wejściu i trzy na terenie obecnego parku. Mieszkańcy Barcelony nie byli bowiem zainteresowani posiadaniem domu w tym miejscu. W jednym z domów znajduje się muzeum, a kiedyś mieszkał w nim sam Gaudi.
Poza tym w Parku Güell można zobaczyć różnorodną roślinność przeplataną ciekawymi elementami architektury projektu najsłynniejszego hiszpańskiego architekta.
Najbardziej charakterystycznym miejscem w Parku Güell jest spory taras widokowy z najpopularniejszą ławką na świecie, która ma 152 metry długości. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Barcelonę i domki jak z piernika.
Taras mieści się na dachu sali kolumnowej, której sufit pokryty jest fragmentami ceramiki. Na schodach, które prowadzą do sali możemy zobaczyć rzeźbę jaszczurki, którą zdobi kolorowa mozaika.
Wstęp do najpopularniejszej części parku jest płatny. By uniknąć stania w kolejce warto kupić bilety wcześniej przez internet. Można to zrobić TUTAJ.
Bunkry del Carmel
Niedaleko Parku Güell na wzgórzu Turó de la Rovira znajdują się powojenne bunkry El Carmel, na których teren można wejść bezpłatnie.
Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na wszystkie strony Barcelony.
Kiedyś było to popularne miejsce do podziwiania zachodów słońca i rozświetlonego miasta. Niedawno wprowadzono jednak ograniczenia, bo turyści uprzykrzali życie mieszkańcom. Obecnie wstęp jest możliwy wyłącznie do konkretnej godziny.
W momencie publikacji tego filmu na punkt widokowy można był wejść do 19:30 w okresie letnim i 17:30 zimą.
Casa Vicens
Casa Vicens to dzieło Gaudiego, które zaprojektował w wieku 31 lat. To budynek w energetycznych barwach który powstał na zlecenie przedsiębiorcy Manuela Vicensa. Ozdobiony jest kolorową ceramiką z motywami roślinnymi, co nadaje mu orientalny wygląd.
Jego charakterystycznym elementem jest również krata ogrodzenia, na której powtarza się motyw liścia palmowego.
Obecnie Casa Vicens jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jej wnętrza są udostępnione do zwiedzania.
Więcej informacji na temat zwiedzenia Casa Vicens znajdziesz TUTAJ.
Casa Mila
Barcelona to także przepiękne kamienice. Najbardziej wyróżniają się oczywiście te zaprojektowane przez Gaudiego. Przed chwilą widzieliśmy trochę mniej znaną Casę Vicens, a przed nami dwie najsłynniejsze kamienice, które stoją przy Passeig de Gràcia, jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic w mieście.
Casa Mila to pofałdowany budynek powstał na początku XX wieku na zalecenie przemysłowca Perego Mili. Budowla nie spotkała się z uznaniem barcelończyków i samych zleceniodawców. Uznano ją za ciężką, niezgrabną i toporną, do tego stopnia, że nazwano ją La Pedrera czyli Kamieniołom. Mieszkańcy pobliskich budynków bali się nawet, że przez sąsiedztwo Casa Mila, ich mieszkania stracą na wartości.
Dopiero po czasie ludzie dostrzegli innowacyjność projektu Gaudiego i Casa Mila jest obecnie najpopularniejszym domem zaprojektowanym przez Gaudiego. Został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Casa Mila udostępnione do zwiedzania są dach pełen niezwykłych kominów i wykuszy, poddasze, apartament i dziedzińce.
Co ciekawe, La Pedrera to pierwszy budynek w Barcelonie, który posiadał podziemny parking. To również ostatni projekt Antoniego Gaudiego, zanim zdecydował się całkowicie poświęcić Sagradzie Familii.
Więcej informacji na temat zwiedzenia Casa Mila znajdziesz TUTAJ.
Casa Batlló
Casa Batlló projektu Gaudiego to budynek mieszkalny zbudowany na początku XX wieku.
Jego fasada pokryta jest kolorowymi kawałkami ceramiki i szkła, dach przypomina łuski smoka, który wg legendy został zabity przez św. Jerzego, kolumny wyglądają jak kości, a całość przywodzi na myśl senne marzenie.
Wnętrza Casa Batlló nie mają kątów prostych, ale są pełne organicznych kształtów i detali. Wewnętrzne patio wyłożone jest kafelkami w różnych odcieniach błękitu, a na piętro prowadzą kręte schody w formie szkieletu.
Obok Casa Batlló stoi inny ciekawy budynek, czyli Casa Amatller, który należał do rodziny producenta czekolady Antoniego Amatllera. Uwagę zwraca dekoracyjna fasada ze schodkowym zwieńczeniem. Obecnie znajduje się tu kawiarnia i sklep z czekoladkami.
Gaudi to nie jedyny znany artysta, który związany był z Barceloną. Miasto to upodobali sobie także m.in Salvador Dali, a także Pablo Picasso. Ulubionym miejscem artystów była Dzielnica Gotycka, jej wąskie uliczki i klimatyczne knajpki.
Więcej informacji na temat zwiedzenia Casa Batlló znajdziesz TUTAJ.
Dzielnica Gotycka
Obok modernizmu to właśnie gotyk wywarł największy wpływ na architekturę Barcelony. Najbardziej widoczne jest to w Dzielnicy Gotyckiej, która jest niezwykle klimatycznym miejscem, pełnym ciemnych zakamarków i kamiennych budynków. Większość uliczek Dzielnicy Gotyckiej jest wyłączona z ruchu samochodowego, co sprawia, że spaceruje się po niej bardzo przyjemnie.
Popularnym miejscem wśród artystów była Granja Dulciena, gdzie można zjeść churrosy z czekoladą, Els Quatre Gats, w której Picasso spotykał się z innymi artystami, a także Bas Marsella, który znajduje się w sąsiedniej dzielnicy.
W uliczkach Dzielnicy Gotyckiej ukryte są zabytkowe kościoły oraz urokliwe place.
Katedra św. Eulali
Katedra św. Eulalii stoi w samym sercu Dzielnicy Gotyckiej. Poświęcona jest patronce miasta, młodej męczennicy, której relikwie spoczywają pod ołtarzem głównym.
W czasie zwiedzania katedry, krużganków i ogrodu można zobaczyć nie tylko gotyckie detale, ale także 13 białych gęsi, które są nawiązaniem do wieku, w którym św. Eulalia została stracona.
Św. Eulalia w wieku 13 lat została poddana 13 okrutnym torturom, które miały zmusić ją do wyparcia się wiary chrześcijańskiej.
Muzeum Picasso
Muzeum Picassa w Barcelonie było pierwszym na świecie muzeum tego artysty i jedynym założonym za jego życia.
Jego obrazy są tu rozmieszczone chronologicznie, co pozwala zaobserwować rozwój artystyczny Picassa na przestrzeni lat. Znajduje się tu wiele dzieł malarza, ale tych raczej mniej znanych.
Bilety do Muzeum Picasso możecie kupić TUTAJ.
Muzeum Picasso znajduje się w klimatycznej dzielnicy El Born, która pełna jest wąskich średniowiecznych uliczek.
Pałac Muzyki Katalońskiej
Pałac Muzyki Katalońskiej to ponad 100-letni budynek ze wspaniałą salą koncertową, zaprojektowany przez architekta Lluísa Domènecha i Montanera w stylu secesji katalońskiej. Został zbudowany na zlecenie chóru Orfeó Català, który do dziś ma tu swoją siedzibę. Jest to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych sal koncertowych na świecie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wbrew pozorom nie jest tu grana wyłącznie muzyka klasyczna, ale także inne gatunki tj. flamenco, jazz, czy pop.
Pałac Muzyki Katalońskiej można również zwiedzać. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Wnętrze budynku zdobią bogate dekoracje z ceramiki i szkła, a także rzeźby i malowidła, nawiązujące do natury, muzyki i kultury katalońskiej. Najbardziej imponującym elementem jest kopuła z kolorowego szkła.
By Thomas Ledl – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70607175
Łuk triumfalny
Łuk triumfalny jest głównym wejściem, które prowadzi do Parku Cytadeli. Kiedyś pełnił funkcję bramy prowadzącej na teren Wystawy Światowej, która miała miejsce w 1888 roku.
Łuk ma charakterystyczny rudy kolor, co wyróżnia go spośród innych łuków triumfalnych na świecie. Jego górna część udekorowana jest płaskorzeźbami o aktualnej w momencie powstania tematyce. Na łuku można też zobaczyć godła 49 prowincji i herb hiszpański.
Park Cytadela
Park Cytadeli to zielone serce Barcelony. Można tu zobaczyć egzotyczne drzewa i spacerować romantycznymi alejkami.
Park ten ma jednak mroczną przeszłość, bo stała tu kiedyś budząca postrach cytadela. W drugiej połowie XX wieku zburzono jej mury i prawie wszystkie budynki, a teren ten przeznaczono na park miejski.
Najpiękniejszym miejscem w parku jest kaskada wodna, przy projekcie której pracował Antonio Gaudi, kiedy był jeszcze studentem architektury. Znajduje się tu też naturalnej wielkości mamut, plac zabaw, ogród zoologiczny oraz małe jeziorko, po którym można popływać łódką.
Torre Glories
Torre Glories, znany również pod wcześniejszą Torre Agbar, a także pod wieloma innymi potocznymi nazwami to najbardziej charakterystyczny wieżowiec w Barcelonie, w którym obecnie znajdują się biura.
Na 30 piętrze tego budynku znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama na wszystkie strony Barcelony. Wieczorem Torre Glories jest pięknie oświetlony.
Plaża Barceloneta
Barcelona to nie tylko wspaniała architektura, ale także plaże, bo miasto to leży u wybrzeży Morza Śródziemnego. Plaże w Barcelonie ciągną się przez około 5 km, a najpopularniejszą i położoną najbliżej centrum jest Plaża Barceloneta.
Barceloneta to w zasadzie jedna z dzielnic Barcelony, ale potocznie nazwa ta używana jest w odniesieniu do szerokiej plaży, która się tu znajduje.
Wzdłuż niej poprowadzona jest nadmorska promenada, którą można wybrać się na spacer i dotrzeć do kolejnych plaż, które położone są w dalszych dzielnicach miasta.
Port Vell
Port Vell, czyli Stary Port to główny port handlowy Barcelony, które stanowi centrum rozrywkowe. Znajduje się tutaj przystań jachtowa, Muzeum Morskie, Muzeum Historii Katalonii, a także Oceanarium.
Z miasta do Portu Vell wiedzie drewniane przedłużenie najsłynniejszej ulicy, zwane La Rambla del Mar.
Kolumna Kolumba
Tuż obok Portu Vell znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba, który upamiętnia jego przybycie do Barcelony po odkryciu Ameryki.
Kolumb stoi na żelaznej kolumnie zwieńczonej symbolem kuli ziemskiej. Pomnik mierzy 60 metrów i jest równocześnie punktem widokowym, na który można wjechać windą. Rozpościera się stąd piękny widok na miasto i wybrzeże.
La Rambla
W okolicy pomnika Kolumba rozpoczyna się najbardziej zatłoczony deptak w Barcelonie, czyli La Rambla. Składa się ona z 5 alei, tzw. rambli, prowadzących od pomnika Kolumba aż do Placu Katalońskiego.
La Rambla to chaos i harmider, restauracyjni naganiacze i uliczni sprzedawcy. Trzeba uważać tu na kieszonkowców, bo o każdej porze dnia jest tu mnóstwo ludzi.
Targ spożywczy La Boqueria
Przy La Rambli stoi La Boqueria, czyli targ spożywczy, na którym można kupić produkty z całego świata – egzotyczne owoce, jamon, czyli hiszpańską szynkę, oryginalne słodycze, a także różne przekąski.
To prawdziwa feeria barw i smaków.
Do wnętrza wiedzie modernistyczny łuk z kutego żelaza ozdobiony kolorowymi witrażami i herbem miasta.
Pałac Güell
W pobliżu La Rambli stoi także Pałac Güell projektu Gaudiego. Marmurowa fasada pałacu zwieńczona jest bajkowymi i kolorowymi kominami, tak charakterystycznymi dla twórczości Gaudiego.
Pałac Güell zachwyca swoją bogatą i zróżnicowaną dekoracją, która wykorzystuje kamień, drewno, szkło, ceramikę i żelazo.
Plac Kataloński
Zwieńczeniem La Rambli jest Plac Kataloński, który jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście .
To również popularne miejsce spotkań, a w budynkach, które otaczają plac, mieści się sporo hoteli i sklepików, a także siedziby ważnych instytucji finansowych.
Plac Hiszpański
Z Placu Katalońskiego przeniesiemy się na Plac Hiszpański, przy którym znajduje się Arenas de Barcelona, czyli dawna arena walk byków z 1900 roku, która obecnie przerobiona jest na centrum handlowe.
Na jej dachu znajduje się punkt widokowy. Można na niego wejść bezpłatnie, korzystając z ruchomych schodów w centrum handlowym.
Katalonia w 2004 roku jako pierwszy i jeden z nielicznych regionów w Hiszpanii zakazała corridy. W ślad za nią poszły też Wyspy Kanaryjskie.
Można tu również zobaczyć charakterystyczne weneckie wieże, które na myśl przywołują wieżę z Placu św. Marka w Wenecji.
Plac Hiszpański znajduje się u podnóża Wzgórza Montjuïc.
Wzgórze Montjuïc
Wzgórze Montjuïc, nazywane również Wzgórzem Jowisza to popularne miejsce w Barcelonie, w którym na pewno nie będziecie się nudzić. Znajduje się tu wiele atrakcji tj. parki, ogrody i ciekawe budynki, a także punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta.
Nazwa Montjuïc jest skrótem od słów mons judaicus, co oznacza w wolnym tłumaczeniu Cmentarz Żydowski, bo w okresie średniowiecza znajdowała się tu żydowska nekropolia.
Na wzgórze można wejść pieszo np. od strony Muzeum Sztuki Katalońskiej lub wjechać jedną z dwóch dostępnych kolejek – kablową lub gondolową.
Muzeum Sztuki Katalońskiej
W Pałacu Narodowym mieści się Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, które prezentuje dzieła wielu epok – od średniowiecza po współczesność. Można się tu dostać od strony Placu Hiszpańskiego, wchodząc po schodach.
Przed pałacem znajdują się Magiczne Fontanny, których spektakle wstrzymano niestety do odwołania.
Zamek
Na Wzgórzu Montjuïc znajduje się także wiekowa twierdza, z której roztacza się piękny widok na miasto, jak zresztą z wielu miejsc na wzgórzu.
W pierwszej połowie XX wieku zamek pełnił funkcję więzienia, w którym przetrzymywano tysiące Katalończyków, m.in. strajkujących robotników.
L’Anella Olímpica de Montjuïc
W 1992 roku w Barcelonie odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich.
Stąd też na wzgórzu Montjuïc można zobaczyć również sportowe obiekty olimpijskie.
Jardins de Mossèn Costa i Llobera
U podnóża wzgórza Montjuïc znajduje się Jardins de Mossèn Costa i Llobera czyli ogród botaniczny z mnóstwem kaktusów i sukulentów.
Można tu wejść bezpłatnie, podobnie jak do innych parków i ogrodów zlokalizowanych na wzgórzu.
Camp Nou
Camp Nou to jeden z najpopularniejszych stadionów na świecie. Jest to domowy stadion klubu FC Barcelona, który dla Katalończyków jest czymś więcej, niż zwykłym klubem piłkarskim. Każda wygrana drużyny to wielkie święto, które hucznie obchodzone jest w całym mieście.
Do tej pory stadion mógł pomieścić prawie 100 tys. osób, a pierwsze inauguracyjne spotkanie odbyło się 24 września 1957 roku. Obecnie do zwiedzania udostępnione jest wyłącznie muzeum FC Barcelona. Przy stadionie działa też duży sklep z gadżetami FCB.
Obecnie Camp Nou jest przebudowywany i w efekcie ma być jednym z najbardziej nowoczesnych stadionów na świecie. Ukończenie budowy planowane jest na rok 2026.
Muzeum CosmoCaixa
Barcelona oferuje także atrakcje dla najmłodszych, ale nie tylko. Jedną z nich jest muzeum CosmoCaixa, w którym znajdują się wystawy stałe, czasowe, planetarium, biblioteka, centrum edukacyjne, a także kawiarnie.
Jedną z najciekawszych części muzeum jest przestrzeń z interaktywnymi eksponatami, z których pomocą można poznać działania podstawowych zjawisk fizycznych. Można tu też zobaczyć lasy deszczowe, w których kryje się kapibara oraz naturalnej wielkości szkielety dinozaurów i wystawy związane z geologią.
Bilety do muzeum można bez problemu kupić na miejscu, a więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Wzgórze Tibidabo
Na koniec spojrzymy jeszcze na Barcelonę z punktu widokowego Tibidabo, który jest zlokalizowany na najwyższym wzniesieniu Barcelony o wysokości 512 m n.p.m.
Na szczycie wznosi się Kościół Serca Jezusowego oraz park rozrywki Tibidabo, a w niedalekiej odległości znajduje się również wieża telekomunikacyjna Torre de Collserola.
Tibidabo to także popularny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i wybrzeża. Można tu dojechać kolejką linową, transportem publicznym, a także samochodem.
To już wszystkie atrakcje w Barcelonie, które chcieliśmy Wam dziś pokazać. Mamy nadzieję, że z tym artykułem zaplanujecie udany pobyt w Barcelonie i w planie zwiedzania uwzględnicie miejsca, które najbardziej Was interesują 🙂