Masz już dość miejskiego zgiełku, samochodów, galerii handlowych i hałasu? Koniecznie odwiedź Ojcowski Park Narodowy. To miejsce idealne do aktywnego wypoczynku, obcowania z naturą oraz regeneracji. Białe, nieregularne skały, o przeróżnych kształtach, wszechobecna zieleń, spokojnie płynący Prądnik oraz zabytki – te lepiej lub gorzej zachowane – to wszystko znajdziesz w okolicach Ojcowa.

W czasach, gdy żyjemy w ciągłym biegu i narzekamy na brak czasu, brakuje nam zieleni i świeżego powietrza, wolny czas warto spędzić na łonie natury. Taki cel przyświecał nam właśnie podczas tegorocznej majówki. Długo zastanawialiśmy się jaki kierunek obrać, aż w końcu wpadliśmy na pomysł, aby odwiedzić pobliski Ojcowski Park Narodowy. To miejsce idealnie sprawdzi się na weekendową wyprawę, ale też dłuższy wypoczynek. Zielone tereny sprzyjają wypoczynkowi, a spacery pośród drzew, pomagają pozbierać myśli i zrelaksować się. To doskonały wybór zarówno dla par jak i rodzin z dziećmi, także bardzo małymi, bo przez dolinę biegnie droga asfaltowa. W czasie naszego pobytu w okolicach Ojcowa, pogoda nie rozpieszczała, co sprawiło, że szlaki były praktycznie puste. Zbliżając się jednak do czysto turystycznych miejsc takich jak np. Zamek na Pieskowej Skale, ich liczba znacząco rosła.

ojcowski park narodowy

Informacje ogólne

Ojcowski Park Narodowy położony jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w powiecie krakowskim. To najmniejszy park narodowy, który w stu procentach dorównuje innym, większym terenom zielonym.

ojcowski park narodowy

Szlak Orlich Gniazd

Charakterystyczne skały wapienne spotkamy tam na każdym kroku. To przede wszystkim one są kojarzone z tamtejszym krajobrazem. Warto wiedzieć, że przez Ojcowski Park Narodowy biegnie Szlak Orlich Gniazd, który łączy Kraków z Częstochową poprzez jurajskie zamki i warownie, wybudowane na skałach dochodzących do 30 metrów.

ojcowski park narodowy

Dojazd do Ojcowa

Z Gliwic do Ojcowa jechaliśmy około 1,5h. Samochód zostawiliśmy niedaleko ruin Zamku w Ojcowie i ruszyliśmy właśnie w jego kierunku. Droga wiodła przez las, towarzyszyła nam lekka mżawka.

ojcowski park narodowy

Zamek w Ojcowie

Z Zamku w Ojcowie pozostało bardzo niewiele – tylko brama wjazdowa, wieża, studnia oraz nikłe resztki murów obronnych i części mieszkalnej. Stąd można jednak obejrzeć panoramę całej Doliny Prądnika, więc chyba nie muszę pisać, że naprawdę warto się tam wybrać.

ojcowski park narodowy

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

W pobliżu zamku znajduje się Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, w którym wystawione są eksponaty związane z terenem Doliny Prądnika, obejmujące florę, faunę, klimat i geologię. Oprócz tego zgromadzono tam zbiory związane z osadnictwem ludzkim na tamtych terenach.

ojcowski park narodowy

Szlak do Zamku na Pieskowej Skale

Stamtąd można wybrać się pieszo do Zamku w Pieskowej Skale. Odległość wynosi ponad jedenaście kilometrów. Polecam podjąć to wyzwanie, bo trasa jest naprawdę malownicza i wcale nie taka trudna.

ojcowski park narodowy

Dolina Prądnika

Droga do zamku wiodła Doliną Prądnika, wśród drzew i blisko natury. Co jakiś czas mijaliśmy skały wapienne, tak bardzo charakterystycznych dla Ojcowskiego Parku Narodowego. Większość trasy jednak prowadziła przez las.

ojcowski park narodowy

Wędrówka była przyjemna, ale trochę mokra. Padał deszcz. Na szczęście na szlakach nie było to mocno odczuwalne.

ojcowski park narodowy

Ciekawe zjawiska przyrodnicze, takie jak to poniżej, urozmaicało naszą wędrówkę. Z lewej strony drzewa rosną pionowo, a te z prawej mają rozbudowaną koronę,  jakby chciały wytworzyć naturalną osłonę.

ojcowski park narodowy

Zamek na Pieskowej Skale

Po jakimś czasie dotarliśmy do późnorenesansowego Zamku w Pieskowej Skale. Położony jest on na wysuniętej skale, z trzech stron otoczony przepaściami. Świadczy to o jego obronnym charakterze. Zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd, a po wojnie został całkowicie odrestaurowany.

ojcowski park narodowy

Przechadzaliśmy się długimi korytarzami wokół wewnętrznego dziedzińca z krużgankami, podziwiając kolejno dzieła sztuki, zgromadzone w każdej z sali wystawienniczych.

ojcowski park narodowy

Mieliśmy możliwość zwiedzenia kilku wystaw. Głównymi były: „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej”, a także „Galeria Malarstwa Angielskiego”. W zamku utworzono oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

ojcowski park narodowy

Maczuga Herkulesa

Nie mogliśmy oczywiście pominąć słynnej Maczugi Herkulesa. Stoi ona na najniższej skale zwanej Fortepianem. Maczuga ma wysokość 25m. Na cześć jej pierwszego zdobywcy na szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie.

ojcowski park narodowy

Poniżej Maczuga Herkulesa z trochę innej perspektywy.

ojcowski park narodowy

Ta charakterystyczna skała znajduje się w bliskim sąsiedztwie Zamku w Pieskowej Skale. Poniższe zdjęcie doskonale obrazuje tę odległość.

ojcowski park narodowy

Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

W Ojcowskim Parku Narodowym znajdziemy też liczne jaskinie. Do najbardziej znanych należą Jaskinia Ciemna oraz Łokietka. Są one na naszej liście miejsc do odwiedzenia, gdy następnym razem wybierzemy się w te rejony.

ojcowski park narodowy

Kaplica „Na Wodzie”

Poniżej możesz zobaczyć Kaplicę „Na Wodzie” pw. św. Józefa Robotnika. Ten zabytkowy, drewniany obiekt sakralny został zbudowany nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Według legendy, było to sprytne ominięcie carskiego zakazu budowania „na ziemi ojcowskiej”.

ojcowski park narodowy

Tereny Ojcowskiego Parku Narodowego są warte odwiedzenia. Jestem pewna, że jeszcze tam kiedyś wrócimy, by odpocząć, zregenerować się i podziwiać piękne widoki.

Odwiedziliście kiedyś tereny Ojcowa? Lubicie spędzać wolny czas w tego typu rejonach?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.